Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

facultate

Aici se poarta toate discutiile off-topic.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: facultate

Mesajde gabriela2310b » Dum Iul 25, 2010 3:53 pm

aduc insa la inceput trebuie sa fii pregatita sa lucrezi pe salariu de 600 si ceva de ron ca rezident.ca asta e sistemul :|

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iul 26, 2010 1:29 pm

Stiu ,am cunostinte in sistem si tocmai se plangeau zilele trecute ca dupa 10 ani de invatat au un salariu de 10 mil,si acum le mai taie si 25%.Chiar am auzit multe persoane din acest mediu ca se gandesc din ce in ce mai serios sa plece in afara.Pacat pt ca Romania pierde multi medici buni.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Iul 26, 2010 7:16 pm

plecatul in strainatate nu e tocmai o idee rea :wink:
depinde de capacitatea fiecaruia de a se adapta si de cat de pregatit este in domeniu, dar mai ales de cat rezista fizic sa munceasca. pentru ca in afara nu e ca in romania, esti platit cat muncesti :wink: nu cat bei cafele

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iul 26, 2010 11:26 pm

Asa e,insa acolo ai sansa de a ajunge undeva prin propriile forte.Si acolo medicii chiar sunt respectati,unde mai pui ca au si salarii pe masura.Eu as fi curioasa daca mai exista in alte tari personal medical platit atat de prost ca la noi.Nici nu-i de mirare ca sistemul e cum e.
Pe mine m-a socat un fapt pe care l-am observat umbland prin spital dupa diverse analize.Medicii rezidenti faceau treaba asistentelor si ele stateau pe hol la cafea,fericite ca "l-au prostit pe baiatu ala nou sa le faca si lor treaba"

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Iul 27, 2010 12:46 am

medicii rezidenti sunt de obicei mai interesati in a invata chiar si ceea ce trebuie sa faca o asistenta pentru ca atunci cand spre exemplu asistenta are de facut o manopera ( ex: de pus o perfuzie) daca pacientul moare pentru ca asistenta nu e in stare sa prinda o vena, e tot vina doctorului si nu a asistentei pentru ca se presupune ca doctorul coordoneaza si ca este raspunzator de ceea ce se intampla.
mai sunt si alte tari in care doctorii mor de foame, dar cine ar sta in fundul africii? :roll:

AlinaCraciun

Mesajde AlinaCraciun » Joi Aug 13, 2015 11:35 am

Pentru cei care doresc sa aprofundeze medicina naturista vreau sa mentionez ca s-au realizat multe studii in strainatate ( cele din Japonia sunt foarte interesante) pe acest subiect. Daca aveti nevoie de ajutor in traducerea acestora sau a oricaror documente din domeniul medical, http://www.traduceremedicala.ro/ va sta la dispozitie cu cele mai bune preturi!

Anterior