Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Castiga un tratament cosmetic Apiestetic de 3 luni

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Oana.Zidaru
Forum Admin

Castiga un tratament cosmetic Apiestetic de 3 luni

Mesajde Oana.Zidaru » Lun Apr 01, 2013 11:37 am

Salonul de cosmetica apicola Apiestetic te invita sa participi la o campanie de testare a schemelor de tratament dermato-cosmetice cu produsele stupului in stare bruta (miere, laptisor de matca, polen, propolis, pastura, ceara, venin de albine, apilarnil), si linia de cosmetice Apiserum Revita Dr. Nobis, bogata in vitamine si oligominerale.

Apiestetic va alege 3 persoane care sa beneficieze de o schema de tratament apicol in cadrul salonului, pe o durata de 3 luni.
Desfasurarea campaniei:
1.04.2013 – 22.07.2013

Campania se prelungeste cu inca o saptamana. Va mai puteti inscrie in concurs pana pe 21aprilie.

PASUL I
Vrei sa participi la campanie? Lasa un comentariu la acest topic in care mentioneaza:
1. Ce tip de ten ai si cu ce probleme dermatologice te-ai confruntat pana acum la nivelul fetei?
2. Cum ai incercat sa iti rezolvi problemele (cabinete specializate, dermatologi, acasa, etc.) si ce rezultate ai avut;
3. In ce masura folosesti produsele apicole in alimentatie, intretinere sau tratarea diferitelor afectiuni?
4. Care este rutina ta cosmetica zilnica si lunara de ingrijire (pe cont propriu sau specializata)?

PASUL II
In primele doua saptamani (1-15.04.2013) salonul Apiestetic va alege in baza motivatiilor primite, un numar de 3 participante care sa testeze schema de tratament oferita.

PASUL III
Intre 15-18.04 asteptam datele de contact ale persoanelor selectate, printr-un mesaj privat pe contul de Facebook (https://www.facebook.com/Apiestetic), urmand ca participantele sa fie contactate pentru a se programa la salon.

PASUL IV
Intre perioada 22.04 - 22.07 va avea loc testarea efectiva a schemei de tratament, in cadrul Salonului Apiestetic.

PASUL V
In cursul ultimei saptamani 15-22.07 va fi publicat un review personal al participantelor la campania de testare in cadrul forumului si pe blogurile individuale, daca este cazul.

Acesta va contine:
1. Descrierea tratamentului aplicat si starea initiala a tenului inainte de inceperea testarii
2. Efectele tratamentului si schimbarile sesizate.

Despre campania Apiestetic:
Cosmeticele pe baza de miere si derivati ai acesteia sunt foarte bine acceptate de piele si pot rezolva majoritatea neajunsurilor. Acestea fac minuni asupra organismului, avand actiune benefica pentru toate tipurilor de ten. Fie ca este vorba despre un ten normal, fie despre unul gras-uleios, deshidratat superficial sau profund, cu riduri sau cu tendinta acneica, ingrjirea trebuie facuta cu metode profesioniste si adaptata la nevoile particulare ale fiecarei persoane.

In cadrul centrului Apiestetic toate procedurile se personalizeaza in functie de nevoile individuale ale fiecarei paciente. Tiparul tratamentului este acelasi, ca maniera de lucru, dar difera combinatiile de produse, durata tratamentelor si frecventa lor.

Atentie! Salonul Apiestic este situat in Bucuresti. Pentru persoanele din afara orasului, nu se va putea asigura transportul, asa ca luati in considerare acest factor inainte de a va inscrie. De asemenea, pentru situatia in care exista persoane alergice la produsele apicole, tratamentul se va realiza doar cu produsele din gama Dr. Nobis, de origine germana.

Pentru detalii suplimentare si intrebari, va stam la dispozitie pe adresa de e-mail salonapiestetic@yahoo.com. Mai multe detalii despre salon veti gasi pe http://www.apiestetic.ro.

Mult succes!

monica.daliu

Re: Castiga un tratament cosmetic Apiestetic de 3 luni

Mesajde monica.daliu » Mar Apr 02, 2013 11:55 am

In primul rand vreau sa va spun ca premiul acestui concurs este extrem de tentant si ar face fericita orice femeie! :) Cine nu isi doreste un ten perfect?! :D Felicitari pentru idee!
Si acum voi incerca sa raspund pe rand intrebarilor dvs..
1. Am un ten mixt, destul de dificil. :) Este extrem de gras in zona T si uscat in celelalte zone, la schimbarile bruste de temperatura se exfoliaza si imi dau batai mari de cap punctele negre din zona T si cativa "monstruleti" care apar din cand in cand, nu foarte des ce este drept. Dar punctele negre, luciul zonei T si faptul ca periodic pielea mea se exfoliaza sunt cele mai mari probleme pe care le are pielea mea.
2. Am incercat destule metode, am folosit diverse produse care promiteau minuni, dar am invat ca nici un produs nu elimina punctele negre, ci doar le reduce putin, asa cum nici un produs nu elimina ridurile care au aparut deja :), nici un produs nu a reusit sa imi matifieze tenul mai mult de 4 ore indiferent de produsele de machiaj utilizate. Respect cu strictete rutina de curatare, incerc sa folosesc produse speciale pentru zona T, aplic periodic masti cu argila, dar rezultatele nu sunt spectaculoase, reusesc sa tin putin situatia sub control si doar atat din pacate.
3. Miericica nu lipseste de la noi din casa! Este favorita mea si a celor mici. Iar periodic facem o cura cu propolis pentru intarirea imunitatii.
4. In ceea ce priveste rutina de ingrijire a tenului, lucrurile se desfasoara cam asa:
- Curatare, tonifiere, tratament specific, hidratare (cu factor de protectie solara) atat dimineata cat si seara.
- Periodic aplic diverse masti de curatare a tenului.
Respect toti pasii pentru ca altfel tenul meu ar reactiona nu foarte placut si aspectul lui s-ar schimba imediat in mai rau.
Numai bine tuturor si sper ca voi castiga si tenul meu va arata minunat! :P

stelamonica

Mesajde stelamonica » Mar Apr 02, 2013 3:45 pm

super concurs!:) Tenul meu este cam deshidratat, sensibil la schimbari de temperatura,se inroseste imediat :( ,uneori imi apar cateva cosuri dar cel mai mult ma deranjeaza punctele negre din zona T de care ma tot chinui sa scap. Am folosit timp de cativa ani apidermin, crema de care am fost foarte multumita insa parca simteam nevoia ca tenul meu vrea mai mult...am incercat diverse de la masti naturale pana la produse din comert dar parca totusi ceva nu e ok...tenul meu nu are o nuanta uniforma, punctele negre sunt tot acolo, la vedere :(, si oricat as incerca tot deshidratat simt ca este.Ar fi o sansa imensa pt mine daca as avea privilegiul de a fi printre castigatoare si tenul meu s-ar simti rasfatat si in sfarsit ar primi ce are nevoie.

wazy1608

Mesajde wazy1608 » Mar Apr 02, 2013 10:10 pm

1. Ce tip de ten ai si cu ce probleme dermatologice te-ai confruntat pana acum la nivelul fetei?
2. Cum ai incercat sa iti rezolvi problemele (cabinete specializate, dermatologi, acasa, etc.) si ce rezultate ai avut;
3. In ce masura folosesti produsele apicole in alimentatie, intretinere sau tratarea diferitelor afectiuni?
4. Care este rutina ta cosmetica zilnica si lunara de ingrijire (pe cont propriu sau specializata)?

1. Am un ten mixt si m-am confruntat cu problema unei usoare acnee.
2.Am incercat sa ameliorez problema acasa cu diverse produse farmaceutice, cat si cosmetice,dar rezultatele au fost doar pe moment.
3.Folosesc spre exemplu mierea de albine in alimentatie,cat si pentru masti de fata.
4.Pe cont propriu,cu diverse masti handmade, dar si cu cosmetice. :?

GazutaU

Mesajde GazutaU » Mie Apr 03, 2013 10:18 am

1. Tenul meu este mixt si foarte sensibil. In trecut m-am confruntat cu acnee destul de urata. Acum am ramas cu punctele negre si cateodata acestea se infecteaza. Anumite partiuni ale fetei sunt uscate.
2. La inceput am crezut ca este o acnee juvenila care am tratat-o cu anumite produse pentru adolescenti. Cu trecerea timpului am observat ca nu se vindeca. Dupa un tratament cu antibiotice care erau dedicate pentru o alta problema, am observat, cosurile au reaparut. Am hotarat sa ma duc la un dermatolog. El mi-a dat diferite produse dermato-cosmetice care m-au ajut cat de cat, apoi eu am schimdat acele dermato-cosmetice cu altele care se pare ca au fost mai bune, iar in prezent folosesc dermato- cosmetce in alternanta cu produse bio. In prezent caut sa ma duc la un cabinet specializat de cosmetica. Chiar zilele trecute cautam cateva recomandari de la diferite cunostinte si de pe internet.
3. Aproape zilnic mierea este folosita pe post de indulcitor la ceai si mai este preparata cu lamanie si morcov care se iea dimineata pe stomacul gol.
4. Il curat si apoi aplic pe fata aloe vera atat dimineata cat si seara. Saptamanal aplic o masca pe baza de argan si m-ai am o masca dermato-cosmetica. Cum am scris mai sus as vrea lunar sa ma duc la un cabinet specializat sa ii fac un tratament.

igc

Mesajde igc » Mie Apr 03, 2013 11:24 am

Buna ziua,ma bucur ca aveti acest concurs,il astept de 28 de ani,atit au trecut de cin nu v-am vizitat.Am mare incredere in tratamentele D-tra care dau rezultate catifelate.Am un ten gras si acneic de cind ma stiu,dar sigur ma puteti ajuta acum spre a doua tinerete sa ma vindec.Ingrijirea tenului consta in curatare cu diverse legume,ex.rosie,castravete,avind tenul foarte gras nu ma pot da cu crema.Va felicit pentru revenirea frumoasa si in forta si va urez mult succes,cine stie poate am noroc.
Multumesc :shock: :shock:

DENISAGABRIELA

Mesajde DENISAGABRIELA » Sâm Apr 06, 2013 12:44 am

Buna ziua, si va multumim pentru acest concurs. Eu ma confrunt cu un ten mixt spre gras, mai ales in zona T care luceste indiferent de ce crema matifianta folosesc, totodata tenul este si sensibil la trecerile cald-frig si invers dar cred ca si la starile emotionale (si nu cred ca exista vreo crema pt asta) si colac peste pupaza ca sa zic asa, am si un inceput de cuperoza in pometi.
Am apelat la cabinete cosmetice pt tratamente si extragerile de puncte negre/comedoame (nu ma descurc singura deoarece porii sunt foarte inchistati si nu reusesc decat sa-mi maltratez tenul si mai mult), dar dupa cel mult 2 luni tenul meu este la fel de incarcat. Am urmat sfaturile si unui dermatolog in ceea ce priveste problemele mele, mai ales ca in ultima vreme imi apar cosuri sub piele care sunt foarte dureroase si cu toate ca ma abtin de a le face ceva, dupa ce isi fac damblaua raman pete in locul respectiv.
Mierea nu ne lipseste din casa si din cand in cand aplic si o mascuta din miere amestecata cu un albus de ou, de care sunt multumita.
Rutina mea: demachiat (cu toate ca nu ma machiez decat foarte rar, dar imi curat tenul oricum si ce ramane pe dischetaaaa..., apoi folosesc un gel de curatare spuma pt tenul mixt/gras si o crema matifianta. Incerc sa folosesc si o crema cu factor de protectie deoarece am si cateva alunite pe fata, dar am constatat ca acestea imi incarca destul de mult tenul (si am avut si Avene si roche Posay special pt tenul cu probleme dar nu am descoperit-o pe cea potrivita pt mine). Imi place sa folosesc uleiul de jojoba, este unul din cele recomandate pt tenul mixt dar nici de el nu fac abuz pt ca mi-e frica sa nu se produca si mai mult sebum cu toate ca pana acum sunt destul de multumita de nivelul de hidrtare pe care mi-l ofera.

magda_josephine

Mesajde magda_josephine » Sâm Apr 06, 2013 6:46 pm

R: Am un ten gras pe toata suprafata, chiar foarte gras as putea spune si am probleme cu excesul de sebum, puncte negre si cicatrici lasate de o acnee vulgara.
R: Am urmat atat tratamente dermatologice cat si endocrinologice insa cu efect doar pe durata tratamentului. M-am tratat inclusiv acasa cu diverse masti si capsule administrate intern dar si tratamente cosmetice in saloane specializate.
R: Folosesc miere atat in alimentatie cat si in masti de fata si par iar saptamanal in scrub-ul corporal.
R: Demachiere prin spalare cu gel de fata, lotiune tonica si crema (dimineata-crema matifianta baza de machiaj iar seara-crema pentru ten gras sau anti-acnee). Saptamanal: scrub si masca cu argila.

Multumesc.

gabrini2000

Mesajde gabrini2000 » Mar Apr 09, 2013 2:24 pm

1. Am un ten uscat si problemele cu care m-am confruntat pana acum sunt punctele negre,niste puncte de grasime ,exfolierea pielii in jurul gurii mai ales iarna si faptul ca au inceput sa apara semnele varstei(riduri) , ca doar am 44 de ani.
2. Nu am incercat sa merg la salon, cabinete dermatologice,singurul lucru care l-am incercat a fost sa aplic niste creme hidratante, dar poate nu am ales ce trebuie pentru ca nu prea au avut efect.
3. Nu am folosit produse apicole, cu exceptia mierii consumate rar,desi am inteles ca intineresc tenul si au efecte benefice asupra sanatatii.
4 Rutina zilnica presupune spalare, curatare cu un demachiant si cand nu uit aplicare crema si cam atat

B

Mesajde B » Mar Apr 09, 2013 4:59 pm

Tenul meu este gras si sensibil la praf, ceea ce inseamna ca nu scap de punctele negre, de porii deschisi si cosuri (acestea nu sunt multe, insa mi-as dori sa nu mai existe deloc).

Am urmat un tratament in adolescenta prescris de un dermatolog, dar nu mi-a fost de ajutor. Nu imi amintesc cum se numea.

Am inteles ca este util tenului gras si am folosit mierea ca masca impreuna cu argila, o mai folosesc impreuna cu scortisoara sa combat tusea si pentru ca imi place foarte mult, mananc miere cu catina vara.

Demachierea si solutia astringenta zilnic, 1-2x/luna folosesc masca cu lamaie & argila sau argila & miere si la fel de des fac sauna faciala pentru scoatere punctelor negre. Nu ma impac prea bine cu cremele pentru ca am impresia ca imi incarca tenul si asa suficient de gras, insa folosesc un baton bazat pe apa termala pentru zona ochilor.

Mirelapur

Mesajde Mirelapur » Mar Apr 09, 2013 6:22 pm

Tipul meu de ten este gras la baza dar din cauza produselor folosite impotriva acneei ( peste 15 ani) s-a deshidrat destul de mult pe alocuri.

Avand in vedere ca pielea mea produce exces de sebum e nevoie sa o curat la anumite intervale de timp si sa creez un astfel de ritual in acest sens. Prefer cabinetul cosmetic deoarece acasa cand am incercat singura sa fac anumite extractii mi-am lasat semneL

Produse apicole am folosit doar intern, deoarece am dat zaharul pe miere, pe care uneori o folosesc si in masti pentru par, insa pe fata cred ca am folosit doar o singura data pentru ca mi se parea prea lipicioasa de folosit acasa.

Rutina zilnica presupune demachiere, hidratare, machiaj, apoi demachiere, hidratare. Tot schimb creme si mi-e greu, de aceea doresc sa gasesc una preferata de pielea mea iar pentru rutina lunara doresc sa incerc un salon nou.

Andees

Mesajde Andees » Mar Apr 09, 2013 6:26 pm

Eu am tenul sensibil cu tendinte de uscare. Asa a fost mereu,mai ales ca eu traiesc intr-o zona foarte uscata si plina de praf,iar din cauza aceasta m-am confruntat mereu cu foarte multe cosuri inca din adolescenta,dar si cu tendinta de uscare excesiva a tenului meu si cojile care apar in mod constant,daca nu fac un gomaj o data la ceva timp.
Pentru a remedia problemele acestea,mama m-a invatat ca cel mai bine este sa folosesc...ce gasesc in bucatarie. Adica malai pentru exfoliere(care este grozav,serios!), lapte,miere si oua pentru hidratare, scortisoara si miere pentru detoxifiere si curatare, plicuri de ceai verde puse la rece si aplicate pe fata sau pe ochi,etc.
Ei bine,toate acestea au fost excelente...atata timp cat le-am folosit. Cand m-am mutat in Bucuresti,timpul nu era cel mai bun prieten al meu. Asa ca m-am orientat spre lucruri mai practice si cat se poate de naturale. Acum folosesc demachiantul Doina,pe care il stiu de la mama,pentru ca mi-a spus ca si ea il folosea in tinerete si este cea mai minunata inventie facuta vreodata si crema Apidermin,pe care o folosesc in fiecare seara dupa ce imi curat tenul. Si trebuie sa mai spun ca aceasta crema este cel mai bun prieten al meu pe timp de iarna,cand aerul este foarte rece si uscat,deoarece imi mentine timpul hidratat pe tot parcursul zilei. Si o data la catva timp,cand imi permit,ma duc si imi mai fac si cate un tratament pentru extractia punctelor negre. Dar destul de rar.
In rest,eu folosesc zilnic un gel de curatare,dimineata si seara, crema Apidermaliv dupa,pentru hidratare, un gel de ochi pentru tratarea cercurilor si cearcanelor,iar seara o crema pentru ochi care ajuta la eliminarea ridurilor fine.
Si,de doua ori pe luna imi fac un mic gomaj cu malai,o masca cu miere si scortisoara pentru dupa,cand pielea este foarte sensibila si un pic iritata si,cam o data pe saptamana, in week-end de regula, aplic pliculetele de ceai verde,folosite,pe ochi si le las cam 10-15 min.
Sper ca micile mele trucuri sa va fie de folos si voua.
Succes tuturor, Andreea Serban

CristinaMisu

Mesajde CristinaMisu » Mar Apr 09, 2013 6:52 pm

1. Am un ten mixt cu puncte negre si cateva cosuri care arata ca niste puncte de grasime si care uneori sunt si dureroase.
2. Am fost la dermatolog, am luat antibiotice o perioada, insa in perioada calda inca imi apar acele puncte ca de grasime pe maxilar. Acasa folosesc saptamanal masca cu argila.
3. Folosesc mierea in masca cu argila si in alimentatie, in special cu lamaie cand am dureri de gat.
4. Demachiere, exfoliere o data pe saptamana, masca cu argila si miere o data pe saptamana, hidratare si cremaspeciala pentru conturil ochilor.

anamariacuciug

Mesajde anamariacuciug » Vin Apr 12, 2013 4:40 pm

Buna ziua,

In primul rand vreau sa va multumesc pentru aceasta oportunitate care mie mi se pare absolut extraordinara - sa poti beneficia de un tratament cosmetic cu produse care au la baza ingrediente naturale...

Tipul meu de ten este unul atipic - este sensibil, iar uneori, in functie de clima, alimentatie si perioda lunara este "relativ" mixt - uneori este uscat, aspru la atingere indiferent de tipul de hidratare pe care il ofer, iar alteori este gras, cu un exces de sebum.

Din pacate probleme mele nu au avut o rezolvare indiferent de modalitatea pe care am folosit-o pentru a elimina sau macar a diminua aceste "neplaceri". Am incercat tot ce se putea (in limita buzunarului meu, nu pot sustine ca am folosit orice aparitie de pe piata, deoarece uneori produsul depasea cu mult bugetul meu de tanar inginer), am avut dese vizite la dermatolog de unde am plecat mereu cu o noua reteta cu creme cu substante care mai de care mai revolutionare - unele am reusit sa le iau compensat...pe altele am dat carute de bani...insa efectul s-a lasat asteptat...si asteptat...
Apoi, am incercat cat toate produsele dermatocosmetice de prin farmacii insa tot asa...fara rezultate sau uneori mi s-a intamplat ca un produs sa aiba efect pentru o perioada scurta de timp (maxim 1 sapatamana) dupa care tenul meu sa nu mai "raspunda" la substantele din compozitia produsului - asta mi s-a intmplat cu un produs Vichy.
Am incercat chiar si creme 100% naturale, deoarece sunt o mare adepta a tratamentelor naturiste care au avut ceva rezultate insa dupa o perioada indelungata de folosire...dar din pacate rezultatele nu au fost cele dorite. In alimentatia zilnica folosesc zilnic produse apicole - primul lucru pe care-l fac dimineata este sa consum un pahar mare de apa plata in care adaug o lingura de miere de albine (miere curata, de la tara) si zeama de la jumatate de lamaie - asa-mi incep ziua. Apoi alimentatia mea este una relativ echilibrata, consum minim 2 litri de apa pe zi, deoarece stiu, sunt constienta ca frumusetea vine si dintr-un echilibru alimentar, nu poti avea un ten curat, lipsit de probleme daca consum alimente extra procesate, multe grasimi, prajeli...etc.
Prin urmare, incerc atat cat imi sta in putinta iar timpul imi permite ca tot ce mananc sa fie gatit in casa, sa fie lipsit de grasimi, si sa contina cat mai multe legume, fructe si produse apicole...deoarece iubesc legumele "curate" le cultiv eu in balcon...stiu ca nu-mi asigura tot necesarul insa macar cateva mese le salvez...
Utilizez sapatamana masti homemade pe baza de miere, lamaie si lapte sau ulei de masline. Parul mi-l ingrijesc cu ulei de masline - inainte de spalare folosesc uleiul de masline pe care-l las sa actioneze minim 30 minute apoi imi spal parul cu un sampon pe baza de plante.
Prin urmare, sunt adepta folosirii produselor apicole atat pentru tratarea diverselor afectiuni, cat si pentru prevenirea altora (imi cresc anual imunitatea cu laptisor de matca) dar si pentru intretinere si infrumusetare.
Rutinea mea cosmetica zilnica si lunara costa intr-un "mix" de proceduri pe care mi le fac acasa - masti, exfolieri cat si unele specializate realizate la saloane - microdermabraziune, diverse tratamente faciale pentru indepartarea punctelor negre.

Ca si concluzie, imi doresc enorm de mult sa incerc acest tip de tratament, deoarece asa cum am mentionat si mai sus, sunt adepta tratamentelor pe baza de plante, produse apicole care au doar efecte benefice asupra tenului / corpului. Incerc sa evit produsele care au la baza substante cu efect nociv asupra organismului.

Plus ca, datorita tenului meu "special" care nu reactioneaza la diverse tratamente cu creme revolutionare, as fi o adevarata provocare pentru voi...ce ziceti...acceptati provocarea?

In speranta ca descrierea mea este potrivita pentru ceea ce cautati d-voastra, va multumesc pentru timpul acordat citiri acestor randuri si astept cu nerabdare sa vad daca ma numar printre fericitele persoane care vor beneficia de acest tratament.

Cu stima,

Ana-Maria Cuciug

anamariacuciug

Mesajde anamariacuciug » Vin Apr 12, 2013 4:40 pm

Buna ziua,

In primul rand vreau sa va multumesc pentru aceasta oportunitate care mie mi se pare absolut extraordinara - sa poti beneficia de un tratament cosmetic cu produse care au la baza ingrediente naturale...

Tipul meu de ten este unul atipic - este sensibil, iar uneori, in functie de clima, alimentatie si perioda lunara este "relativ" mixt - uneori este uscat, aspru la atingere indiferent de tipul de hidratare pe care il ofer, iar alteori este gras, cu un exces de sebum.

Din pacate probleme mele nu au avut o rezolvare indiferent de modalitatea pe care am folosit-o pentru a elimina sau macar a diminua aceste "neplaceri". Am incercat tot ce se putea (in limita buzunarului meu, nu pot sustine ca am folosit orice aparitie de pe piata, deoarece uneori produsul depasea cu mult bugetul meu de tanar inginer), am avut dese vizite la dermatolog de unde am plecat mereu cu o noua reteta cu creme cu substante care mai de care mai revolutionare - unele am reusit sa le iau compensat...pe altele am dat carute de bani...insa efectul s-a lasat asteptat...si asteptat...
Apoi, am incercat cat toate produsele dermatocosmetice de prin farmacii insa tot asa...fara rezultate sau uneori mi s-a intamplat ca un produs sa aiba efect pentru o perioada scurta de timp (maxim 1 sapatamana) dupa care tenul meu sa nu mai "raspunda" la substantele din compozitia produsului - asta mi s-a intmplat cu un produs Vichy.
Am incercat chiar si creme 100% naturale, deoarece sunt o mare adepta a tratamentelor naturiste care au avut ceva rezultate insa dupa o perioada indelungata de folosire...dar din pacate rezultatele nu au fost cele dorite. In alimentatia zilnica folosesc zilnic produse apicole - primul lucru pe care-l fac dimineata este sa consum un pahar mare de apa plata in care adaug o lingura de miere de albine (miere curata, de la tara) si zeama de la jumatate de lamaie - asa-mi incep ziua. Apoi alimentatia mea este una relativ echilibrata, consum minim 2 litri de apa pe zi, deoarece stiu, sunt constienta ca frumusetea vine si dintr-un echilibru alimentar, nu poti avea un ten curat, lipsit de probleme daca consum alimente extra procesate, multe grasimi, prajeli...etc.
Prin urmare, incerc atat cat imi sta in putinta iar timpul imi permite ca tot ce mananc sa fie gatit in casa, sa fie lipsit de grasimi, si sa contina cat mai multe legume, fructe si produse apicole...deoarece iubesc legumele "curate" le cultiv eu in balcon...stiu ca nu-mi asigura tot necesarul insa macar cateva mese le salvez...
Utilizez sapatamana masti homemade pe baza de miere, lamaie si lapte sau ulei de masline. Parul mi-l ingrijesc cu ulei de masline - inainte de spalare folosesc uleiul de masline pe care-l las sa actioneze minim 30 minute apoi imi spal parul cu un sampon pe baza de plante.
Prin urmare, sunt adepta folosirii produselor apicole atat pentru tratarea diverselor afectiuni, cat si pentru prevenirea altora (imi cresc anual imunitatea cu laptisor de matca) dar si pentru intretinere si infrumusetare.
Rutinea mea cosmetica zilnica si lunara costa intr-un "mix" de proceduri pe care mi le fac acasa - masti, exfolieri cat si unele specializate realizate la saloane - microdermabraziune, diverse tratamente faciale pentru indepartarea punctelor negre.

Ca si concluzie, imi doresc enorm de mult sa incerc acest tip de tratament, deoarece asa cum am mentionat si mai sus, sunt adepta tratamentelor pe baza de plante, produse apicole care au doar efecte benefice asupra tenului / corpului. Incerc sa evit produsele care au la baza substante cu efect nociv asupra organismului.

Plus ca, datorita tenului meu "special" care nu reactioneaza la diverse tratamente cu creme revolutionare, as fi o adevarata provocare pentru voi...ce ziceti...acceptati provocarea?

In speranta ca descrierea mea este potrivita pentru ceea ce cautati d-voastra, va multumesc pentru timpul acordat citiri acestor randuri si astept cu nerabdare sa vad daca ma numar printre fericitele persoane care vor beneficia de acest tratament.

Cu stima,

Ana-Maria Cuciug

Următorul