Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Castiga un tratament cosmetic Apiestetic de 3 luni

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

belledejour.daniela

Re: Castiga un tratament cosmetic Apiestetic de 3 luni

Mesajde belledejour.daniela » Vin Apr 19, 2013 12:36 pm

Tenul meu este mixt, evident cu tendință de îngrășare în zona frunții, a nasului și a bărbiei. Acneea este într-un stadiu ușor, coșurile apar în principal în perioada premenstruală, punctele negre sunt o problemă permanentă, la fel și punctele albe. În prezent tenul mi se descuamează în zona frunții, a nasului (cel mai evident) și zona înconjurătoare a acestuia. Ca urmare a acneei au rezultat semnele roșiatice pe față și spate, problemă foarte supărătoare pentru care încă nu am găsit o rezolvare.
M-am confruntat încă de la pubertate cu probleme ale tenului, însă în jurul vârstei de 19 ani acneea mea s-a agravat, nu am mai putut s-o țin sub control, așa că am apelat la dermatolog. În urma analizelor a rezultat că responsabile pentru erupția cu care mă confruntam erau chisturile ovariene, așa că dermatologul mi-a recomandat pastilele anticoncepționale pentru a le „topi”. Din fericire pentru tenul meu, cele aproximativ nouă luni în care am urmat acest tratament au fost o binecuvântare, însă pentru alte aspecte ale corpului meu nu a fost la fel de pozitivă experiența - chisturile nu s-au absorbit nici măcar un mm, am dezvoltat un fibroadenom mamar (ca urmare a faptului că dermatologul, destul de renumit în orașul din care provin, a recomandat tratamentul „după ureche”, fără analize endocrinologice, așadar s-a produs un dezechilibru la acest nivel) și am întrerupt administrarea pastilelor.
Problemele tenului au reapărut, însă am încercat să le ameliorez pe cont propriu prin introducerea dermatocosmeticelor atât la nivelul îngrijirii zilnice, cât și la nivelul fondului de ten folosit (celelalte produse din comerț folosite până atunci poate îmi ofereau aspectul mat pe care îl visam, însă îmi încărcau porii nepermis de mult, ceea ce făcea ca imperfecțiunile tenului să rămână la locul lor). Am apelat, de asemenea, la extracții în cabinetele de cosmetică, însă prima și ultima experiență a fost traumatizantă, pe lângă faptul că nu au fost extrase toate comedoanele (erau, într-adevăr, foarte numeroase), mai mult de două săptămâni a trebuit să tratez rănile rezultate în urma procedurii.
Știu că produsele apicole sunt utilizate cu rezultate bune în tratamente externe ale tenului și am încercat să incorporez mierea în măștile homemade pe care mi le prepar în ultima perioadă. La nivelul alimentației, am înlocuit zahărul cu mierea atunci când este nevoie de îndulcitor.
De când locuiesc în București mi se pare că problema tenului s-a agravat, blamez apa extrem de dură care curge la robinete aici, precum și alimentația destul de haotică pe care o am de când sunt pe cont propriu. Încerc să mă spăl pe față doar cu apă fiartă în prealabil sau cu apă termală. Folosesc în continuare fond de ten dermatocosmetic, iar demachierea o fac seară de seară cu un produs spumă. Ulterior îmi aplic o cremă nutritivă sau o mască homemade în care incorporez neapărat mierea și uleiul de măsline cu alte derivate - părți din ou, iaurt natural, argilă, castravete, lămâie. Problema descuamării mă obligă să mă exfoliez destul de des, deși știu că lucrul acesta este interzis, însă altminteri make-up-ul nu se așează absolut deloc. Așadar, pe lângă celelalte produse naturale, la unele măști adaug și mălai în compoziție sau mă exfoliez cu un produs dermatocosmetic gentil. Încerc să consum 2l apă plată pe zi și mi-am propus să adopt o dietă mai sănătoasă pentru că, pe lângă problemele hormonale de care am menționat, alimentația este la fel de responsabilă pentru starea pielii mele.

În speranța că voi fi selectată pentru a beneficia de premiul dumneavoastră, vă mulțumesc pentru șansa oferită. Aș fi extrem de fericită să primesc ajutor specializat în tratarea problemelor tenului meu, întrucât pe cont propriu și pe baza variantelor nepersonalizate prezentate pe site-uri/forum-uri e greu să obțin rezultatele scontate.

Daniela :)

iuliasaia87

Mesajde iuliasaia87 » Sâm Apr 20, 2013 11:14 am

Asteptam in aceasta perioada un topic despre miere 
1. Pielea fetei este uscata si sensibila, nu mai reusesc sa scap de micile “bubite” mici si rosii din obraji, iar de zonele uscate nu mai vorbesc.
2. Am incercat diverse creme dermato-cosmetice, masti facute acasa dar fara rezultat….in final am decis sa nu-mi mai chinuiesc pielea si s-o las sa-si revina de la sine….ei bine…nu-si revine.
3. Trebuie sa recunosc ca am incercat tratamente locale cu miere, consum mierea ca si indulcitor in locul zaharului si produse pe baza de propolis pentru tratarea diverselo infectii provocate de raceli, pentru cresterea imunitatii s.a.m.d.
4. Rutina zilnica de ingrijire consta in curatarea fetei cu demachiant, aplicarea lotiunii tonice si apoi a unei creme hidratante pentru ten sensibil care are si factor de protectie UV. In rest…gomaj, o data pe saptamana si masti hidratante la care am renuntat intr-un final deoarece nu le simteam efectele pozitive.
Mi-ar placea sa incerc aceste tratamente pe baza de “miere si….miere” pentru ca imi doresc sa scap de discomfortul oferit de “pielea care tine”. Din pacate nu am avut cum sa urmez drumul saloanelor de infrumusetare pana acum, iar asta ar fi o sansa sa o fac.
Multumesc,Iulia

manadite

Mesajde manadite » Sâm Apr 20, 2013 1:06 pm

Tenul meu este cand uscat, cand mixt,cand gras de luceste ca la soare te poti uita, dar la mine ba..Intotdeauna am avut probleme cu tenul si niciodata nu am putut spune: da domnele, uite ce fata curata am! In ultimul timp in urma unui tratament agresiv, au aparut si mai multe probleme, o acnee matura ,plus un aspect patat,puncte negre etc.Mi s-a spus ca este de asteptat o problema de genul acesta, dar acum nu mai trece.
Am incercat si cu un tratament cosmetic de curatare, extractii,tonifiere,dar nu s-a simtit nicio ameliorare.Imi fac singura masti acasa cu miere, lamaie, aspirina,peeling cu zahar fin si tot felul de chestii citite/auzite. Am cumparat tot felul de creme bio si mai putin bio...Dar cred ca inca nu mi-am gasit tratamentul ideal.
Produse apicole am folosit mai mult curativ, nu pt cosmetica.Polen si laptisor de matca am luat in timpul tratamentului.Miere am tot timpul in casa ,avand un unchi apicultor, dar nu ma omor consumand miere.
Nu folosesc machiaj prea mult, doar un rimel ,un pic de BB cream sa mai ascund din defecte si ruj/gloss.Seara ma demachiez, folosesc lapte demachiant, lotiune tonica, o crema pt cosuri si apoi o crema revigoranta pt ten.Am folosit si ceva creme antirid, fara succese notabile.Saptamanal aplic 2-3 masti si neaparat un peeling, cu produse cumparate sau facute in casa.
Mi as dorii sa pot scoate o fata frumoasa "in lume", avand un ten curat si sanatos!Cine nu si-ar dorii?!?! Va multumesc pentru oportunitatea de a participa la un astfel de concurs!

Oana.Zidaru
Forum Admin

Mesajde Oana.Zidaru » Mar Apr 23, 2013 2:09 pm

CASTIGATOARELE SUNT:

Monica Daliu
Andreea Serban
Belldejour Daniela

Selectia a fost facuta dupa urmatoarele criterii:
- a contat textul care a avut cele mai multe informatii despre tipul de ten, afectiuni, varsta, etc.
- au fost alese 3 tipuri de ten diferite (tendinta acneic, sensibil, uscat)

Apiestetic le multumeste toturor celor care s-au inscris in campanie. Pentru ca isi doresc sa va cunoasca, deoarece toate cazurile prezentate sunt interesante, vor acorda tuturor participantelor o consultaite gratuita si un discount de 25% la tratamentul cosmetic personalizat Dr. Nobis. Puteti trimite un e-mail pe adresa apiestetic@yahoo.com cu numarul de telefon si numele complet pentru a stabili o programare.

Anterior