Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Povesteste-ne despre atuurile tale. Perfectil te va premia!

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Oana.Zidaru
Forum Admin

Povesteste-ne despre atuurile tale. Perfectil te va premia!

Mesajde Oana.Zidaru » Lun Noi 16, 2009 11:55 am

Parul si manichiura ingrijia ar trebui sa fie principalele atuuri ale oricarei femei. Daca si tu esti de aceeasi parere inseamna ca acest concurs ti se adreseaza.

Spune-ne cat de important crezi ca este pentru o femeie sa aiba un par frumos si unghiile ingrijite. Intareste-ti argumentele cu fotografii cu cea mai reusita manichiura pe care ti-ai facut-o vreodata sau cu podoaba ta capilara.

Diva Hair si Perfectil vor analiza toate raspunsurile iar, in final, cele mai interesante raspunsuri si cele mai bune fotografii vor castiga. Perfectil va premia patru participante cu cate un ceas branduit.

Atentie:
- Vor fi luate in considerare doar raspunsurile postate pe forum.

Concursul se va desfasura in perioada 16-30 noiembrie. Castigatoarele vor fi anuntate pe data de 2 decembrie atat la sfarsitul acestui articol cat si pe forum la subiectul destinat concursului.

Daca te-ai inscris nu uita sa verifici pe 2 decembrie daca te numeri printre castigatoare. Daca in termen de o saptamana castigatoarele nu isi revendica premiul vor fi alese in locul lor alte participante.

moisadana

Locaţie: Cluj Napoca

Concurs

Mesajde moisadana » Lun Noi 16, 2009 2:36 pm

Cred ca am o obsesie pt parul meu,desi nu am norocul sa fie f des.Pt asta il aranjez tot timpul,nu ies din casa fara sa fie aranjat :)
Nu stiu cum se poate insera o fotografie din pacate...

Oana.Zidaru
Forum Admin

Mesajde Oana.Zidaru » Lun Noi 16, 2009 2:45 pm

Informatii despre cum poti urca fotografii pe site gasesti aici http://forum.divahair.ro/viewtopic.php?t=289

moisadana

Mesajde moisadana » Lun Noi 16, 2009 2:51 pm

Aceasta e si o poza :) Imagine

moisadana

Mesajde moisadana » Lun Noi 16, 2009 2:52 pm

Multumesc mult pentru raspuns :)

dee08

Re: Povesteste-ne despre atuurile tale. Perfectil te va prem

Mesajde dee08 » Lun Noi 16, 2009 6:26 pm

Principalul meu atu este manechiura care nu este neglijabila spunand la toata lumea : EA este tot ce ne trebuie noua ca femei !! Ne ajuta sa fim unice , poot fi create prin multe stiluri, accesorii etc.etc Putem fi unice !!!!

Manechiura mea preferata : Imagine

Ingrijirea unghiilor si a mainilor este de o majora importanta, trebuind sa cunoastem doar cateva trucuri pentru a avea manichiura impecabila. Simplul fapt ca ne coloram unghiile nu este de ajuns. Trebuie sa le protejam încontinuu.

Un model de manichiura frantuzeasca foate reusit datorita lungimii ughiei. Este un model usor de realizat si usor clasic.
Ultima oară modificat de dee08 pe Mar Dec 01, 2009 4:09 pm, modificat 1 dată în total.

creyzy69

Mesajde creyzy69 » Mar Noi 17, 2009 10:39 am

Intotdeauna am grija de parul si unghiile mele pentru ca lucrez cu oameni si trebuie sa arat cat mai bine

pufffyyy

Mesajde pufffyyy » Mar Noi 17, 2009 10:52 am

interesanta provocare, sa vedem. de ce este important pentru mine sa am o tinuta impecabila, ma refer la intreg ansamblu;pt ca imi plac aprecierile vizuale pe care le primesc, admiratia din ochii barbatilor, surprinderea din ochii femeilor; pt ca imi place sa fiu la curent cu tot ce inseamna noutate in domeniul frumusetii, pt ca prietenele mele nu fac un pas fara sa ma consulte inainte..........pt ca asta este definitia cuvantului femeie pt mine........

Imagine
Ultima oară modificat de pufffyyy pe Mar Noi 17, 2009 11:54 am, modificat de 8 ori în total.

mickyiduta

Mesajde mickyiduta » Mar Noi 17, 2009 11:30 am

"Femeia este lucrarea de diplomă a lui Dumnezeu la examenul de estetică."
Fiecare femeie ar trebui sa se simta pretioasa, pentru ca este unica.
Chiar daca natura nu a fost foarte darnica cu noi, putem sa ne dam singure o mana de ajutor avand in vedere descoperirile zilelor noastre.
Consider ca o femeie trebuie sa arate bine mereu, atat in zilele ei bune, cat si in cele mai putin bune. Sa ne uitam mereu in oglinda atunci cand iesim din casa si sa ne placa noua ceea ce vedem. Daca noi avem o parere buna despre noi, atunci vom inspira acelasi lucru si celor din jurul nostru.
Unghiile ar trebuie sa fie mereu curatate, ingrijite si date macar cu un lac transparent, daca mai mult nu se poate. Macar din cand in cand sa ne permitem moftul de a merge la manichiura si pedichiura.
In privinta parului ar trebui sa fie curat si pieptanat.
Ceea ce spun eu sunt reguli elementare pe care fiecare le stie.
Daca vrem mai mult, trebuie sa investim mai mult....timp, bani. Ar mai fi multe de spus, dar inchei aici.
Va urez sa va simtiti mereu frumoase!
http://img684.imageshack.us/i/zij0cq95112202.jpg/

buburuzy85

Mesajde buburuzy85 » Mar Noi 17, 2009 11:44 am

Eu tin foarte mult la par si la unghii. La 3 zile imi fac manichiura iar parul.... ii schimb culoarea si tunsoarea de fiecare data cand am ocazia.
La 3 saptamani imi vopsesc radacinile iar la 2 luni imi schimb culoarea.Iar ca tratament folosesc niste fiole cu vitamine si saptamnal aplic ulei de masline pe firul de par si il spal dupa o ora.

aura24i

Concurs

Mesajde aura24i » Mar Noi 17, 2009 11:48 am

Pentru mine, o manichiura exemplara este si o dovada a repectului de sine, iar modul in care aleg sa-mi arate unghiile imi oglindeste propriul fel de a fi. Prefer manichiura frantuzeasca,care se remarca prin simplitate, o eleganta subtila, suava, datorata nauntelor pastelatecata. Principalul atu al acestui tip de manichiura este ca poate fi purtat oriunde, asortat la orice tinuta unde imi poate completa cu succes o vestimentatie deosebita.
Reclamele care promoveaza diverse produse de ingrijire a parului spun ca acestea imi hranesc firul de par. In realitate, parul nu poate fi hranit din exterior, din moment ce nu este viu. Proteinele, acizii si grasimile din oua, miere, ulei de ricin, ulei de masline si multe alte produse naturale, ii pot fi de folos parului meu mult mai mult decat orice produs de ingrijire, pentru a ramane rezistent si stralucitor.
Un regim alimentar echilibrat nu numai că imi da mai multă energie , dar face deasemenea ca parul, unghiile,pielea mea sa straluceasca de sanatate .
Mâncarea in cantităţi corespunzătoare de înaltă calitate ce contin proteine, cereale, fructe şi legume este esenţială. Pentru un par de invidiat iau Vitamina B, proteine si Omega-3, iar cele 8 pahare de apa pe zi sunt importante nu numai pentru pielea sanatoasa, dar pentru păr sănătos.
http://img20.imageshack.us/g/11025351.jpg/

aura24i

Concurs

Mesajde aura24i » Mar Noi 17, 2009 11:51 am

Pentru mine, o manichiura exemplara este si o dovada a repectului de sine, iar modul in care aleg sa-mi arate unghiile imi oglindeste propriul fel de a fi. Prefer manichiura frantuzeasca,care se remarca prin simplitate, o eleganta subtila, suava, datorata nauntelor pastelatecata. Principalul atu al acestui tip de manichiura este ca poate fi purtat oriunde, asortat la orice tinuta unde imi poate completa cu succes o vestimentatie deosebita.
Reclamele care promoveaza diverse produse de ingrijire a parului spun ca acestea imi hranesc firul de par. In realitate, parul nu poate fi hranit din exterior, din moment ce nu este viu. Proteinele, acizii si grasimile din oua, miere, ulei de ricin, ulei de masline si multe alte produse naturale, ii pot fi de folos parului meu mult mai mult decat orice produs de ingrijire, pentru a ramane rezistent si stralucitor.
Un regim alimentar echilibrat nu numai că imi da mai multă energie , dar face deasemenea ca parul, unghiile,pielea mea sa straluceasca de sanatate .
Mâncarea in cantităţi corespunzătoare de înaltă calitate ce contin proteine, cereale, fructe şi legume este esenţială. Pentru un par de invidiat iau Vitamina B, proteine si Omega-3, iar cele 8 pahare de apa pe zi sunt importante nu numai pentru pielea sanatoasa, dar pentru păr sănătos.
http://img20.imageshack.us/g/11025351.jpg/[/img]

oanapl

concurs

Mesajde oanapl » Mar Noi 17, 2009 1:44 pm

Eu consider ca cel mai mare atu al meu (in privinta aspectului fizic) il reprezinta parul. Mama natura m-a inzestrat cu un par cret, care de multe ori nu sta cum vreau eu, ci doar cum vrea el. Consider ca e foarte important sa arat bine mereu, mai ales ca lucrez in vanzari unde prima impresie conteaza. Intotdeauna am grija ca parul meu sa fie aranjat, manichiura facuta, imbracata business sunt gata oricand de o intalnire de afaceri.
http://www.hi5.com/friend/photos/displa ... =375448930

cecyly

pentru concurs

Mesajde cecyly » Mar Noi 17, 2009 4:10 pm

Cred ca este foarte important ca o femeie sa fie ingrijita. Eu folosesc sampon, balsam, masca pentru parul meu. Am un par cret si foarte aspru si de aceea pentru a evidentia carliontii folosesc gel de par, si spuma de par.
Iata aici o poza cu podoaba mea capilara: http://img198.imageshack.us/img198/9310/dsc08530f.jpg
Manichiura cateodata mi-o fac eu singura, nu imi plac unghiile foarte lungi. Imi place manichiura frantuzeasca si cea naturala.

iuliaiulia95

atributele feminitatii

Mesajde iuliaiulia95 » Mar Noi 17, 2009 8:30 pm

http://yfrog.com/6wpicture100gj
A fi femeie înseamna a fi frumoasa din cap pana în picioare, în toate felurile care te reprezinta si te fac sa te simti bine. Poate cele mai reprezentative atribute ale feminitatii le constituie unghiile si parul - cu cat sunt mai frumoase si mai sanatoase, cu atat te vei simti mai sexy si mai încrezatoare în tine.
Dar, pentru ca acest lucru sa fie posibil, nu este suficient sa folosesti cele mai frumoase nuante de oja si, respectiv, vopsea de par.
Unghiile, ca si parul, reflecta starea generala a sanatatii noastre. Cand esti stresata sau slabita, unghiile sunt moi, casante sau se exfoliaza, iar parul devine mai sensibil, se degradeaza si se rupe mai usor. Primul lucru pe care trebuie sa-l faci este sa le hidratezi bine folosind creme speciale de unghii, respectiv balsam sau masca pentru par.
Unghiile si parul iti “spun” ce vitamine si ce minerale iti lipsesc. Trebuie doar sa le analizezi cu atentie.
Pentru a depasi aceste deficiente trebuie sa incluzi multe legume în hrana zilnica: verdeturi închise la culoare, morcovi, broccoli, ridiche, busuioc, chimion, sofran, dar si multe fructe: struguri, afine, coacaze, citrice, pepeni. Ca si legumele, fructele trebuie variate de la o zi la alta.
Parul lung si unghiile lungi reprezinta cu precadere un simbol al feminitatii si al senzualitatii. Dar, desigur, gratie diferitelor coafuri si modele de manichiura, o femeie poate fi feminina si atragatoare chiar daca are un par scurt sau unghii scurte.
Fie ca le analizam din punct de vedere al simbolurilor pe care le-au reprezentat de-a lungul timpului, fie ca le consideram “arme de seductie“ ale vremurilor moderne, unghiile si parul au fost si vor ramane atribute incontestable ale feminitatii de care, trebuie sa avem grija!

Următorul