Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Povesteste-ne despre atuurile tale. Perfectil te va premia!

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

ingeralb

Buna

Mesajde ingeralb » Mie Noi 18, 2009 11:45 am

nu stiu ce sa zic ,dar ce stiu sigur este ca majoritatea persoanelor definesc aspectul unei femei dupa unghile si parul sau ,avand in vedere faptul ca mainile le folosesti cel mai des cumva arata niste unghii ne ingrijite pe un pahar de vin sau sampanie nu doresc sa-mi imaginez ,un par nespalat ,ne aranjat la o petrecere,nu stiu dar stiu ca pentru mine a fi frumoasa este importanta a f ingrijita ,e important pentru increderea ce am nevoie,si pentru a putea fi stapana pe mine,este important totul la o femeie hainele nu sa fie de marca dar sa le poarte cu gust ,unghile esential oriunde ai merge,parul spalat aranjat,nu complicate freze ,simplu e cel mai elegant .Cea din poza sunt eu nu ma consider o frumusete si niciodata nu o voi face ma consider ingrijita si dornica sa arat bine.
va multumesc.

oanar02

concurs

Mesajde oanar02 » Mie Noi 18, 2009 12:05 pm

http://hi5.com/friend/photos/displayPho ... =175023495
Un par stralucitor si catifelat este visul fiecarei dintre noi. Nu trebuie sa uiti nici macar o secunda ca sanatatea ta fizica se reflecta si asupra parului si ca parul este in mare parte intretinut de vitaminele si mineralele din organism. Asadar, un corp sanatos va fi pus in evidenta de un par plin de vitalitate. Cele mai bune dupa parerea mea sunt produsele Vichy.
Ingrijirea unghiilor este foarte importanta pentru a avea maini frumoase, acestea reprezentand "oglinda sufletului". Ingrijirea unghiilor este la fel de importanta ca orice alt demers pentru intretinerea corporala. Daca unghiile vorbesc despre starea ta generala de sanatate, aspectul lor neingrijit spune cate ceva despre stilul tau de viata. Ingrijirea unghiilor implica respectarea mai multor etape:
- spalarea mainilor si folosirea periodic a unei perii cu care se indeparteaza celulele moarte;
- inmuierea unghiilor timp de cateva minute in apa calda si indepartarea cuticulelor (pielitele de la baza unghiilor);
- taierea colturilor si uniformizarea unghiilor;
- pilirea marginilor, de preferinta intr-o directie anume, pentru evitarea exfolierii;
- aplicarea lacului pentru unghii, de preferinta in doua straturi;
- aplicarea unei creme hidratante – niciodata inainte de folosirea lacului (acesta se va curata mai repede daca nu se aplica pe unghiile complet uscate).

erisa

Concurs

Mesajde erisa » Mie Noi 18, 2009 1:05 pm

http://picasaweb.google.ro/flor.moldova ... 1797311250

Desi am gene bune in ceea ce priveste podoaba capilara, des cu fir gros, mai trebuie sa il ajut din cand in cand cu cate ceva. Drept va spun ca nu am rabdare pentru leacurile babesti, asa ca iau sampon+balsam+masca de la Gliss. Imi lasa parul moale si pot sa imi bag mana in el :P Atwntie speciala ii ofera la coafor, cand tanti mereu taie mai mult decat ii zic dar nah...creste la loc :D

Legat de leacurile babesti, singurul tratament pe care l-am urmat, a fost cel cu ulei incins pentru ungii: iti lasi unghiile sa iti creasca si pentru a le intarii le bagi in ulei fierbinte...mare grija, daca incercati, la buricele degetelelor. In rest, taiate o data la 2 saptamani si lacuite. Imi place sa le port medii spre lungi si cu oja visinie.

elenagcri

Mesajde elenagcri » Mie Noi 18, 2009 2:53 pm

A fi femeie inseamna finete, delicatete, senzulaitate. Toate acestea se compun din atitudine si din aspect. Un par ingrijit, o manechiura, o silueta tinuta sub control sunt cateva din lucrurile care definesc o femeie. Eu consider ac un par ingriji si o manechiura deosebita sunt o carte de vizita care spun multe despre o persoana, cu atat mai mult cu cat acea persoana este o femeie.

Nu uitati domanelor ca in primul rand trebuie sa aratam bine pentru noi si apoi pentru restul. Respectul, adminratia celorlati le castigam prin atitudine si prezenta.

sylvyanna

interesant...sa caut o poza..

Mesajde sylvyanna » Mie Noi 18, 2009 3:29 pm

...

aurelia50

Mesajde aurelia50 » Mie Noi 18, 2009 5:08 pm

Pentru mine a fi femeie înseamna sa fi frumoasa din cap pana în picioare, în felurile care reprezinta si fac sa te simti bine, cele mai reprezentative atribute feminitatii eu constitu unghiile si parul - cu cat sunt frumoase si sanatoase, cu atat te vei simti mai sexy si mai încrezatoare în tine.
Pentru ca acest lucru este posibil, si suficient trebuie sa folosesti cele mai frumoase nuante de oja si, respectiv, vopsea de par.
Unghiile, si parul, reflecta starea generala a sanatatii noastre.
Desigur, gratie diferitelor coafuri si modele de coafuri si de manichiura, o femeie poate fi feminina si frumoasa si atragatoare chiar daca are un par scurt sau unghii scurte.
Pentru a fi sa le analizam din punct de vedere si al simbolurilor pe care le-au reprezentat de-a lungul anilor fie ca le consideram “arme de seductie“ ale vremurilor moderne, unghiile si parul au fost si vor ramane atribute incontestable ale feminitatii de care, trebuie sa avem grija! :twisted: :roll: :wink: :oops: 8) :o :) :D

arnautu

Mesajde arnautu » Mie Noi 18, 2009 5:43 pm

Unghiile sunt principalul meu punct forte. Intotdeauna am avut o manichiura de care nu mi/a fost rusine

http://ro.netlog.com/go/manage/photos/v ... o&upload=1
Ultima oară modificat de arnautu pe Mie Noi 18, 2009 5:57 pm, modificat 1 dată în total.

arnautu

Re: Concurs

Mesajde arnautu » Mie Noi 18, 2009 5:57 pm

Unghiile sunt punctul meu forte. Intotdeauna am considerat ca o manichiura ingrijita atrage respect....
http://ro.netlog.com/go/manage/photos/v ... o&upload=1

elena39

Mesajde elena39 » Mie Noi 18, 2009 6:17 pm

parul si unghiile fac parte din cartea de vizita a unei femei .igiena conteaza cel mai mult ,cei doi prieteni apa si sapunul (samponul), nu trebuie sa plece de la noi .chiar daca nu avem un venit mare putem sa avem o manichiura de invidiat ,parul poate fi intretinut si cu produse din casa (o masca cu ou si ulei de masline,limpezire cu otet,etc)daca vrei sa arati bine implicate nu fii nepasatoare :P

anca_deco

feminitate

Mesajde anca_deco » Mie Noi 18, 2009 8:03 pm

Noi femeile avem, detinem una din cele mai frumoase calitati lumesti: feminitatea. Cum o activam? E suficient daca reusim sa ne descoperim, sa ne acceptam defectele si apoi sa ne punem in valoare abilitatile: o atitudine optima, o privire coplesitoare, si un look ingrijit care ne va da increderea de care toate avem nevoie, iar restul suntem deja, de aceea ne si numim FEMEI. Cand vei pasi intr-o incapere nu vei trece neobservata, deoarece esti o femeie cu personalitate. Gandeste-te cat e de placut sa te simti privita cu admiratie de ceilalti. Iar acest lucru ar putea fi posibil doar in momentul in care te va incanta propria ta persoana si mai ales imaginea pe care o reprezinti ca femeie (spre ex: O podoaba capilara de invidiat si unghiile atent ingrijite pot fi doar inceputul).

siriana

Re: Concurs

Mesajde siriana » Mie Noi 18, 2009 9:33 pm

Parul reprezinta una din componentele frumusetii unei femei, iar ingrijirea lui este foarte importanta.
Un par frumos este un par sanatos. Trebuie avuta in vedere atat alimentatia noastra cat si frecventa spalarilor.
Pentru parul uscat sau ondulat se recomanda spalarea de doua ori pe saptamana, ocazie cu care se aplica balsam si masti hranitoare.
Parul normal nu are niciun fel de restrictie in ceea ce priveste spalarea lui.
Parul gras necesita spalare cat mai des cu putinta si folosirea unui sampon delicat, fara detergent.
O manichiura exemplara este si o dovada a repectului de sine, iar modul in care iti alegi sa arate unghiile iti oglindeste propriul fel de a fi. mainile si, implicit, unghiile reprezinta un centru de interes ajutandu-ne adesea sa ne formam o prima impresie despre interlocutorul nostru.
Unghiile puternice si frumoase sunt un atu al oricarei femei. Desi pare greu de crezut, si ele pot fi educate sa fie asa cum ni le dorim: sa nu se mai rupa, sa nu se ingalbeneasca, sa aiba calciu. Iar de toate astea doar noi suntem responsabili.
http://yfrog.com/0hdsc0002asj

iulya68

Mesajde iulya68 » Mie Noi 18, 2009 10:47 pm

Dupa parerea mea unghile reprezinta cartea de vizita a unei persoane, de aceea ele trebuie sa fie intotdeauna ingrijite. Cu putina imaginatie si timp putem obtine adevarate opere de arta si cu siguranta unghiutele noastre vor atrage toate privirile .

Imagine

Steluta1974

Mesajde Steluta1974 » Joi Noi 19, 2009 12:06 pm

Personal consider ca, nu numai hainele ne definesc ca persoane sau ne ofera încrederea în noi. Aspectul parului si unghiilor este esential. De câte ori ne este dat sa întâlnim (cunoastem ) o persoana, tindem oarecum (în sinea noastra)sa îi facem o "încadrare" sau mai bine spus "sa o evaluam" în functie de anumite criterii de baza, esentiale, mai ales pentru o femeie. O femeie frumoasa si care se respecta trebuie sa aiba un par îngrijit, sanatos, vitalizat,s.am.d. .Deasemenea unghiile ca si mâinile trebuie sa fie mereu îngrijite si hidratate .Este important ca noi sa folosim produse profesionale ca sa obtinem ceea ce ne dorim. Nici suplimentele alimentare nu sunt deloc de neglijat deoarece aduc un aport deosebit imaginii noastre. Deasemenea, consider ca este un lucru perfect valabil si pentru barbati!Îmi doresc din tot sufletul ca aceste criterii de baza sa le fie "ÎMPAMÂNTENITE" copiilor înca de la cea mai frageda vârsta,deoarece aspectul frumos si igiena merg mâna în mâna ! :!: :!: :!:

vero_b22

Mesajde vero_b22 » Joi Noi 19, 2009 1:07 pm

Eu sincer cred ca fiecare femeie are la un moment dat nemultumiri legate de parul ei in sensul ca cele care il au drept si l-ar fi dorit cret sau cele ce il au cret l-ar fi vrut drept, ideea este ca din fericire pentru noi astazi ne putem implini aceste dorinte eu una am parul usor ondulat, sincer nu imi place foarte tare cum arata dupa baie in starea lui naturala, dar am ocazia sa ma joc cu el si sa mi-l fac fie drept cu ajutorul placii sau ondulat cu peria rotativa. Pentru mine personal felul in care imi aranjez podoaba capilara este extrem de important fiindca este cel care implineste cu adevarat un look.
Unghiile nu sunt nici ele de neglijat insa eu le prefer relativ scurte si cu un lac incolor, mi se par mult mai dragute astfel, desi nu pot sa neg ca am o colectie impresionanta de oje. v-am pupat

tigrishor

Re: Povesteste-ne despre atuurile tale. Perfectil te va prem

Mesajde tigrishor » Joi Noi 19, 2009 2:14 pm

in sfarsit cineva de aceeasi parere cu mine!
vad adesea multe fete, femei cu unghii neingrijite sau un par deteriorat si ma intreb: oare nu le pasa??
eu sunt obsedata de parul si unghiile mele: curate tot timpul, fara cutilcule, taiate scurt ( asa imi plac mie nu am nimic cu unghiile mari) si date cu lac de calitate.
la capitolul par cred ca am innebunit deja pe toti din jurul meu. pritenele deja imi raspunde inainte sal eintreb: da da iti sta perfect :))
am un par usor dificil, e moale, cu fir subtire, nu foarte des si ondulat. niciodata nu-mi sta la fel ca in ziua precedenta. cel mai mult ma enerveaza cand e vremea umeda. e foarte rebel, dar il iubesc: e sanatos, nevopsit, are o culoare minunata, il hranesc cu tot felul de masti si nu-l supun unor tartamente care s-ar putea sa nu-i placa. doar il intind din cand in cand cu presa. atat! si asta rar.
eu nu pot iesi din casa cu parul sau unghiile neingrijite si orice femeie ar trebui asa fac asa.
recunosc:cand cunosc o persoana ma uit intai la mainile ei, in functie de asta imi fac o prima parere.

ps: nu stiu cum pot insera o poza:D

AnteriorUrmătorul