Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Castiga 3 produse de make-up profesionale

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

lisandra22

Castiga 3 produse de make-up profesionale

Mesajde lisandra22 » Mie Sep 22, 2010 5:19 pm

In primul rand,a te bucura de viata este cosmetica cea mai importanta pentru o femeie.In al doilea rand,imi plac fardurile...stiu,o sa spuneti e normal,ca doar esti femeie.Dar dincolo de asta,machiajul iti face lumea mai colorata.Tendinta acestui sezon care mi se potriveste este clasicul smokey eyes dar cu acel mic twist.Prefer tendintele de la Erdem,cu tonurile de mov-pruna pentru ca ma avantajeaza.Sunt de parere ca tendintele vin,tendintele pleaca,doar stilul ramane etern.Pentru o seara in care vreau sa fiu superba,prefer culori mai puternice cu umbre in nuante de carbune deasupra pleoapei.O alta tendinta care mi se potriveste este contrastul perfect intre tenul deschis la culoare(mama imi spune ca sunt alba ca laptele...deh,din simpatie) si fardurile intense.
Tendinta propusa de Jonathan Saunders are o inspiratie din natura,cu o cromatica ce declara ca pieza de rezistenta pastelul.Asta mi s-ar potrivii uneori,depinde de starea de spirit.Imi place ca a ramas ca trend-zona si red-lips pentru ca mereu am considerat ca rujul rosu degaja o anumita feminitate necesara dincolo de grijile cotidiene.
Dar eu sunt de parere ca nu doar machiajul si aranjatul pot face o femeie sa fie frumoasa.Cea mai stralucita femeie intotdeauna e femeia plina de viata(veti pune ca nu e posibil mereu asta..din pacate si eu am momentele mele proaste:d)
Pentru a avea ochi frumosi,dincolo de tendinte,e bine sa cauti ceea ce e mai bun in oameni.Pentru a avea un par frumos,lasa un copil sa si plimbe degetele prin el in fiecare zi.Pentru a fi tu,e de ajuns sa stii ceea ce ti se potriveste:D

Si-acum cateva versuri,despre tendintele din acest an:d Nu sunt Eminescu dar imi plac initiativele pline de curaj
Femeile iubesc complimentele indiferent de anotimp,
Putin machiaj si in rest e vorba doar de timp.
Rosu-bordo de la Dior sau Karl Lagerfeld pe buzele mele
Rujul dincolo de toate e o mare dilema pentru toate fetele.
Femeile au doua arme de baza:lacrimile si cosmetica
Dar dincolo de toate intervine si tactica
Sa stii ce trend ti se potriveste,
Ce culoare din trusa de machiaj la ochi se foloseste,
Sa stii ca pentru a avea buze frumoase e bine sa spui doar vorbe de bine,
Ca nici un produs cosmetic nu i mai bun pentru fumusete decat respectul de sine.

MARIA3112

Re: Castiga 3 produse de make-up profesionale

Mesajde MARIA3112 » Mie Sep 22, 2010 5:24 pm

Hey
Optiunile mele in materie de machiaj, tinanad cont de tendintele sezonului sunt urmatoarele:
Pentru zi adopt un machiaj nude folosind un fond de ten translucid pentru a conferi luminozitate fetei, un blush trandafiriu sau peach pentru a evidentia pometii.La nivelul ochilor aplic un fard silver-blue sau unul cu tente gold-maro.Folosesc un rimel negru sau unul maro cu efect de definire a genelor.La nivelul buzelor folosesc un gloss transparent ...sau unul peachy sau roz pal.
Pentru seara adopt un machiaj mai dramatic la nivelul ochilor ...pentru ai scoate in evidenta.Machiajul lor se bazeaza pe cel smokey eyes....folosind fard negru pentru pleoapa superioara si pentru a contura linia inferioara a ochilor.....In coltul intern si usor spre jumatatea ochiului aplic un fard sidefat albastru sau verde pentru a creea profunzime si pentru un plus de stralucire si glamour.Aplic fond de ten pentru uniformizare (inainte de machiajul ochilor) si il fixez cu pudra translucida.Pometii ii evidentiez cu un blush peach si folosind o pudra iluminatoare dau o usoara stralucire arcadei zigomatice.La nivelul buzelor folosesc un ruj corai sau doar un gloss rosu.

corina_1988

Mesajde corina_1988 » Mie Sep 22, 2010 7:12 pm

Sa vorbesc despre machiaj este subiectul meu preferat!
Tendinta din toamna aceasta in materie de make-up pe care o prefer si mi se potriveste (sunt satena cu ochii caprui ) este urmatoarea: machiaj in nuante neutre , pamantii.
Sa va spun cum il aplic eu : folosesc un fond de ten usor , fluid , care nu da efectul de masca , si o fixez cu pudra translucida Dupa ce termin cu tenul , trec la ochi : putin primer pe pleoape ca sa reziste culorile , apoi aplic un fard bej mat pe pleoape , in pliu folosesc un bej mai inchis , un fel de maroniu-potocaliu mat, iar in coltul extern accentuez linia genelor cu ajutorul unui tus de ochi maro inchis , gen cat-eyes.In coltul intern al ochilor si sub sprancene folosesc un fard putin sidefat de culoarea sampaniei ptr a lumina privirea si a o face mai "treaza". Imi curbez genele folosind un cleste , apoi aplic rimelul in miscari zig-zag.Sprancenele sunt bine definite , le piepten si aplic un rimel transparent ptr a fi fixate.
Avand in vedere ca este un machiaj clasic , natural , discret , pe obraji folosesc un fard de obraz de culoarea piersicii iar pe buze un ruj rosu transparent ptr a le sublinia forma naturala.

flo2000

Mesajde flo2000 » Mie Sep 22, 2010 7:54 pm

cu toate ca nu mai este la moda bronzul , eu oricum nu am ce face pt ca asa sunt ,mai "ciocolatie",de obicei imi place sa fiu cat mai naturala , pielea catifelata, sanatoasa, curata, neincarcata de fond de ten si pudra, doar cu obrajii imbujorati, ochii conturati usor si buzele mate, pale.

veroshine

Mesajde veroshine » Mie Sep 22, 2010 8:30 pm

Noul sezon impresioneaza prin reflectarea naturalitatii.Tendinta preferata de make-up a acestui sezon este tenul de portelan!Tenul nu este lucios,radiaza de frumusete avand un aspect cu adevarat satinat.Pentru a aminti de zilele de vacanta as opta pentru un machiaj in nuante aramii dar totul intr-o maniera clasica si discreta.Sa nu uitam de faptul ca ,,Less is more”!Si pentru o aparitie eleganta si spectaculoasa voi folosi un ruj rosu!

blg2656

Mesajde blg2656 » Joi Sep 23, 2010 11:11 am

In aceasta toamna voi folosi urmatoarele culori in machiaj:
* pentru machiajul de zi: nuante mate, "cuminti", pastelate (bej, ocru, verde pal), cu eye-liner negru la baza ochilor, o pudra fina, un blush piersica, gloss tot in culoarea piersicii si mascara maron in doua straturi
* pentru machiajul de seara: nuante sidefate, "indraznete", in tonurile toamnei (caramiziu, galben, portocaliu, ciocolatiu), un blush aramiu/teracota, ruj maron/caramiziu si mascara negru in 2 straturi.
Mi se potrivesc aceste culori deoarece am parul saten inchis si ochii verzi, iar nuantele/tonurile de rosu, sunt complementare cu culoarea verde.

RAMOGRIG

Mesajde RAMOGRIG » Joi Sep 23, 2010 1:23 pm

Sezonul de toamna a inceput si astfel paleta de culori pe care le putem folosi este foarte larga, insa intotdeauna trebuie sa tinem cont si de ceea ce ni se potriveste cel mai bine. Ziua optez pentru un machiaj cuminte: mascara negru extra volum si creion negru pentru a evidentia albastrul ochilor, iar pentru buze folosesc un gloss in nuante de roz sau maron deschis. Seara optez pentru un machiaj care sa ma scoata din anonimat si pun accentul pe ochi ,puncul meu forte 2straturi de mascara negru extra volum si creionul negru pentru a fi conturati cat mai bine , si un strat subtire de ruj rosu pentru a nu le scoate in evidenta prea mult . :|

iriada

Mesajde iriada » Joi Sep 23, 2010 3:22 pm

Buna.Am ohii abastri,ten deschis si par blond.Pentru a-mi evidentia culoarea ochilor folosesc fard mov pruna cu mov deschis in interiorul pleoapei( NU ROZ) ,asta doar pentru ocazii speciale.Iar pentru machiajul zilnic prefer mascara,fard de obraz culoarea piersicii ,ruj in nuante deschise de maron cu tenta portocalie deoarece rozurile si rosul imi arata tenul si mai deschis la culoare si nu prea da bine :) ,si uneori un fond de ten apropiat de nuanta pielii, iar parul obligatoriu aranjat adica eu il prefer intins cu peria chiar de mine. Daca s-ar putea ca literele sa fie scrise si colorate in culorile pe care le preferam poate ar fi mai bine 8) :) asa a-ti intelege perfect la ce nuante ne referfim.

nikiiordache

Mesajde nikiiordache » Joi Sep 23, 2010 3:53 pm

Tendintele toamnei 2010 in materie de machiaj sunt culorile naturale, tenul mat, machiajul cu umbre, lip gloss-ul de la nuante de roz pal mat la cunoscutele buze gotice, dar si machiajul smokey eyes.
Adica sa folositi un fond de ten potrivit fetei , un blush piersica pentru fetele satene sau brunete , iar pentru cele blonde un blush piersica spre roz sau chiar roz
Atentie! daca folositi blush-ul nu il folositi doar pe pometi/doar facand o dunga sub ei pentru a crea volum , aplicati si pe frunte, barbie si nas.
Apoi folositi pentru make-up-ul ochilor noante de maro, bej, portocaliu sau negru, dar sa nu fie foarte strident , ci cat mai natural.
La final aplicati un rimel pe gene pentru arcuire si un gloss roz deschis sau mai aprins .
Atentie! daca folositi gloss roz aprins nu va machiati pleoapele strident pentru ca veti iesi mult mai mult decat trebuie in evidenta.
Multumesc!

creazza

Mesajde creazza » Joi Sep 23, 2010 4:25 pm

pentru parul meu saten ciocolatiu si ochii mei verzi m-ar prinde fardul portocaliu cu gri shi bejul cu ciocolatiu si rujul rosu burgund!!! 8)

theonikiss

Mesajde theonikiss » Joi Sep 23, 2010 5:02 pm

:) Dintre toate stilurile prezentate, sunt de parere ca Retro chic, the lacy smokey, dar si folosirea unor nuante metalice pe pleoape se remarca fata de celelalte stiluri,iar fiecare machiaj in parte nu este decat o componenta dintr-o tinuta feminina reusita si unica.Ele completeaza desigur un stil controversat si ceea e ma intriga este faptul ca nu oricine poate sa adopte un astfel de machiaj. Totul tine de o armonie a unei personalitati desavarsite :D .Personal, sunt o fana a stilurilor de mai sus si pot spune ca deseori folosesc nuante metalice in machiajul pleoapelor sau rujul rosu si smokey, retro chic, intrucat imi aduce aminte de frumoasa Audrey Hepburn si e chiar ceea ce mi se potriveste cel mai bine, mai ales ca sunt o satena cu parul ondulat si ochi caprui mari:D. Apreciez acest stil poate si pentru ca e vorba de acea prestanta, delicatete si eleganta care se impune prin rujul rosu si tusul in genul lacy smokey :)

mai jos atasez o fotografie cu celalt stil preferat si anume machiajul pleoapelor in nuante metalice http://www.facebook.com/#!/photo.php?pid=6554408&id=521661788&ref=fbx_album

madalinasiescu

Mesajde madalinasiescu » Joi Sep 23, 2010 5:47 pm

Ador nuantele de maro imbinate armonios precum si smokey eyes.Buzele trebuie sa fie voluptoase asa ca folosesc un luciu de buze cu efect de marire.Cred ca mi se potriveste maroul pentru ca am ochii caprui inchis si parul saten si ma face sa arat inocenta,naturala si fresh:),iar smokey eyes ,seara ma transforma intr-o fata rea:P

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Joi Sep 23, 2010 6:05 pm

Prefer rujul rosu intens pentru ca imi pune in evidenta culoarea parului si tenul foarte deschis. Rosul e nota de culoare la care nu renunt niciodata toamna si iarna, tocmai pentru ca mi se pare ca aceste doua anotimpuri sunt destul de mohorate si simt nevoia unei revitalizari. Aleg mereu rujuri cremoase, de tip tratament si cu SPF pentru a conferi protectia necesara buzelor mele.
Imi place tenul de portelan si consider ca un ten sanatos, luminos si un machiaj bine realizat, cu produse de calitate sunt must have-ul oricarui sezon.

yo_loka_21

Mesajde yo_loka_21 » Joi Sep 23, 2010 8:11 pm

salut!eu sunt o fata bruneta,creola cu ochii verzi si parul carliontat:).Tendintele noului sezon variaza in functie de ten,culoarea ochilor,a parului, a buzelor si a pielii, asa ca imi place sa adopt pt zi un machiaj lejer,simplu care imbina perfect culorile cu anotimpul actual,toamna.Folosesc un corector sa imi ascund imperfectiunile,o pudra compacta pt acoperirea tuturor zonelor(nu folosesc fond de ten pt ca imi produce pete si acnee si sunt de parere ca pudra usuca si ma scapa de sebumul nedorit din zona"T"),de obicei folosesc pt a-mi evidentia nuanta verde a ochilor o paleta de farduri aluna,piersica,pamantiu,bej,nisipiu folosind apoi un creion de ochi maro pe ploapa superioara si un rimel care confera volum genelor,inchei machiajul cu o nota de blush roz-piersca si cu un gloss in nuante naturale.
Pentru machiajul de seara optez pentru culori mai reci ,imbinand negrul cu maro
si bej dar in culori mai reci sau imbin si alte culori ca aramiu,portocaliu, albastru,verde smarald cu auriu,roz,mov,griuri de tot felul si inchei printr-un gloss care incepe cu o nuanta de peach si continua cu rozuri, rosu tare sau rosu burgund.

irrfreya

Mesajde irrfreya » Joi Sep 23, 2010 8:21 pm

Am obiceiul sa studiez in fiecare sezon tendintele in machiaj, de aceea, acum, mi-a atras atentia machiajul inspirat de Dior, cel al 'femeii indraznete si moderne'
Colectia de toamna/iarna 2010 pentru machiaj aduce tribut acestei idei, femeii puternice, sofisticate, colectia fiind marcata de culori tari in nuante de mov, antracit, gri sau violet inchis.
Dintotdeauna mi-a placut machiajul nu foarte incarcat, de aceea voi incerca machiajul 'nude' .In primul rand voi folosi un fond de ten care sa ascunda perfect toate imperfectiunile pielii. Dior pune accentul pe machiajul ochilor in acest sezon,de aceea voi aplica un tus negru si mult rimel,pentru niste gene lungi si dese. Pentru ocazii mai speciale,mi-ar placea sa imi aplic gene false ,pentru mai multa senzualitate.
Pentru machiajul buzelor, voi folosi o nuanta sidefata de roz pal, deoarece, cum am spus accentul cade pe machiajul ochilor.
Machiajul acesta il gasesc ca fiind cel mai potrivit pentru mine deoarece ochii sunt cei pe care imi place sa ii pun in evidenta, si pentru ca prefer sa folosesc cat mai putine produse de machiaj, dar efectul sa fie maxim!

AnteriorUrmătorul