Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Castiga 3 produse de make-up profesionale

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

iubytzi_k

Re: Castiga 3 produse de make-up profesionale

Mesajde iubytzi_k » Joi Sep 23, 2010 9:32 pm

cel mai mult imi place sa imi machez ochii si pun foarte mult accent pe lucrul acesta, folesc in special culori pastelate calde....am parul negru, si imi da un aer foarte natural :oops:

catacata

Mesajde catacata » Joi Sep 23, 2010 11:15 pm

buna.imi place foarte mult make-up-ul.imi place sa ma machiez dar si sa machiez alte persoane.din pacate la noi nu exista o scoala de make up artist asa ca trebuie sa imi folosesc imaginatia...sunt satena si am ochii caprui asa ca ma machiez cu toate culorile existente si trebuie sa recunosc ca uneori exagerez...pentru ochi folosesc absolut toate culorile si am grija la umbre si nuante...machiajul de zi contine cel putin 3 nuante .nu lipseste fondul de ten,pudra,creion buze ,creionul negru ,creionul de sprancene si rujurile.ma avantajeaza rosul,roz si in general cam toate nuantele naturale...sa nu uit de coral :D cam asta e...sunt pasionata...de fapt pasionata e putin zis...tremur cand intru intr-un magazin de profil...de fapt cand sunt suparata sau plictisita ma uit la site -uri cu produse de make -up asa ca sa ma delectez...pentru bucuria ochilor fetelor...macar atat pentru sufletelul nostru!!!cred ca macar atat meritam si noi nu?a apropo de tendinte...nu trebuie sa imprumutam chiar tot ..machiajul trebuie sa te puna in valoare ,sa ti confere respectul de sine si sa iti ofere siguranta ca esti cea mai buna ,cea mai frumoasa si desi oricate probleme ai avea ai timp si pentru tine.asa ca oferiti va o ora pe zi macar si pentru sufletelul vostru!si machiati-va cu ce va sta bine si cu ce va place :D

brun3tzyk2010

Mesajde brun3tzyk2010 » Vin Sep 24, 2010 1:14 am

Sunt bruneta,am ochii negrii.prefer machiajul simplu,putin blush,fard de culoare maro combinat cu un crem...sau roz combinat cu un lila,rimel,un fond de ten de culoarea naturala a pielii. :D

taarraa

Mesajde taarraa » Vin Sep 24, 2010 2:02 am

Din punctul meu de vedere machiajul nude va ramane intotdeauna o tendinta.... si totodata machiajul preferat de mine oferind chipului un aspect radiant si proaspat.Pentru acest tip de machiaj este necesar in primul rand sa avem tenul impecabil...iar secretul este hidratarea pentru care folosesc o crema potrivita tenului meu.De asemenea ..folosesc un baton corector pentru a estompa roseata si imperfectiunile.Corectorul verde neutralizeaza roseata in timp ce corectorul bej ilumineaza zonele umbrite, cearcanele si micile pete. Dupa aceea aplic o baza de machiaj insistand pe zona T...iar in final aplic fondul de ten care ii ofera tenului meu un aspect natural.Mai apoi urmeaza blushul care sa imi puna in valoare machiajul dar sa ramana si natural:putin roz, coral sau caisa pune in valoare un ten proaspat.
Apoi aplic un mascara cu efect de alungire si intoarcere.Look-ul nude este accentuat de buze stralucitoare, radiante, in tonuri de roz sau rosu transparent care le accentueaza forma naturala.De obicei optez pentru gloss in tonuri de roz pentru zi...iar pentru un machiaj de seara prefer nuanta rosu corai....
Acesta este machiajul preferat de mine si care ma avantajeaza cel mai mult.Prefer naturaletea iar machiajul nude este exact ceea ce am nevoie pt a ma simti frumoasa

eu_tu9030

Mesajde eu_tu9030 » Vin Sep 24, 2010 10:54 pm

Buna :)
Hmm...cu ce sa incep...in primul rand tendintele care imi plac si care mi se potrivesc ar fii smokey eyes, eyeliner'ul negru sau mov, blush-ul rose si desigur tenul de portelan.
Consider ca am o personalitate puternica, sunt o fire incapatanata si ador machiajele dramatice in culori puternice, mate astfel incat sa ma caracterizeze pe deplin :D :D :D , imi place sa shochez prin felul meu de a fii. :shock:
In functie de culorile pe care le abordez in vestimentatie in acea zii prefer sa folosesc culori mai inchise cum ar fii gri, maro, albastru, mov, negru in cadrul unui smokey eyes. Ochii trebuie sa fie fff bine conturati, aplic intai fardul - mai inchis spre gene si se deshide treptat spre arcada - apoi pe pleoapa inferioara dau cu creion negru si se amesteca frumos, apoi pun rimel. Creionul nu in dau foarte gros deoarece se vede urat, o linie mai subtire si usor estompata este de ajuns 8)
In cadrul unor situatii mai speciale prefer si eyeliner-ul nu numai pe cel clasic negru dar si variante mai colorate cum ar fii navy si mov.
Pentru a nu-mi incarca fata cu prea multa culoare optez pentru un strop de blush roz/piersica atat cat sa imi lumineze obrajii :) Desi imi plac culorile puternice pentru privire nu vreau ca tenul meu sa arate si cand as avea rozacee :oops: :lol:
Pentru buze nu prea folosesc ruj decat daca are gust bun :D , dar in majoritatea cazurilor ma multumesc cu un balsam fara culoare.

eu_tu9030

Mesajde eu_tu9030 » Vin Sep 24, 2010 11:11 pm

Am uitat sa metionez ca am ochii caprui si parul saten inchis, un motiv in plus pentru care mi se potriveste acest make'up :wink: :mrgreen:

dee08

Mesajde dee08 » Sâm Sep 25, 2010 5:03 pm

Naturaleta, eleganta si mereu iubirea sunt coordonatele acestui sezon toamna-iarna.Un fard maro,un ruj maro-rozaliu accentueaza privirea inocenta si suava a unei femei.Make-upul accentueaza privirea si pune in evidenta frumusetea tenului.Coodonatele natural-elegant sunt create de o anumita perspectiva,una a elementului efemer: iubirea.Iubirea coordoneaza aceste doua elemente ale machiajului.Daca iubire nu e ,nimic nu e.Astfel in moda toamna-iarna elemenetele caracteristice ale make-upului sunt naturaleta si elegnata.

MadalinaRadulescu

Mesajde MadalinaRadulescu » Dum Sep 26, 2010 9:04 am

Faptul ca look-ul smokey eyes este in tendinte in sezonul toamna-iarna 2010-2011 nu poate decat sa ma bucure, intrucat ma avantajeaza look-urile dramatice, in nuante de negru, maro sau gri, subliniate uneori prin contraste indraznete, cu roz, mov, albastru sau diverse nuante de verde. Atunci cand adopt un look care imi pune in valoare ochii, optez pentru "nude lips" sau un gloss intr-o nuanta discreta. Cealata tendinta principala a sezonului toamna-iarna 2010-2011, buzele colorate cu rosu aprins sau nuanta de pruna coapta o adopt in combinatie cu un machiaj mai simplu, intr-una sau doua culori, accentuat cu mascara si o linie discreta de eyeliner.

vios77ro

Mesajde vios77ro » Dum Sep 26, 2010 6:13 pm

se poarta buzele aprinse
Rosul devine culoarea dominanta a sezonului si nu vorbim de nuante sfioase ci de atitudine, contrast si siguranta.Rosu carmin si nuantele de rosu portocaliu devin seducatoare in contrast cu o piele translucida si deschisa la culoare asa cum o am eu, deci mi se potriveste ca o manusa

coryalecs70

Mesajde coryalecs70 » Dum Sep 26, 2010 10:40 pm

Toamna aceasta opulent este cuvantul de baza!Ultimele tendinte in materie de beauty sunt mai mult decat vizibile: culori puternice, care scot in evidenta trasaturile.
Dintre toate aceste tendinte eu as alege un machiaj usor intunecat, care sa imi confere un aer misterios si sexy, consider ca este cel mai apropiat stilului meu. Spre exemplu folosesc fard negru pentru a accentua coltul exterior al ochiului, apoi un fard pamantiu cu irizatii pe toata pleoapa, folosesc aceeasi nuanta si pentru conturul pleoapelor interioare, sau confer spectaculozitate folosind fard verde intens pe jumatatea pleoapei si pentru conturul de impact al celei inferioare. Un accent esential este conturul negru aplicat in interior,rimelul, un ruj nude si nu uit nicicand-atitudinea! Sexy,sexy,sexy!

barbi3_girl_al3xia

Mesajde barbi3_girl_al3xia » Lun Sep 27, 2010 10:56 am

Tendinta mea preferata in materie de make`up din aceasta toamna, care eu consider ca mi se potriveste datorita nuantei parului, un blond bej, si a ochiilor , verzui, este culoarea maro si derivatele din aceasta..
Pentru un machiaj obisnuit de zi imi place sa combin aceste nuante de maro:in coltul exterior al ochiului maro, in mijloc maro-cafea cu lapte si in interior un crem sau auriu,nu foarte sidefat,creion negru,sau maro pentru a contura mai bine ochiul si nelipsitul mascara… ca blush o nuanta naturala ,doar pentru a contura trasaturile fetei,iar pentru buze as folosi tot o nuanta naturala,un gloss cu tenta de auriu,dar nu sidefat sau un gloss transparent care sa dea volum buzelor, iar sprancenele de asemenea bine conturate si ele.
Pentru un machiaj de seara as opta pentru fabulosul smokey-eyes din nuante de maro inchis,combinat cu diferite culori, 2 sau chiar 3 straturi de mascara,iar pe buze un gloss care sa nu atraga atentia deoarece deja am pus ochii in evidenta.
Va multumesc Diva Hair pentru toate informatiile pe care mi le trimite-ti in fiecare zi si pe care pe multe dintre ele le fac deoarece cu Diva Hair nu dau niciodata gres..va puup dulce:*:*:*! tineti-o tot asa..you are the best ;)

iubitakiss

Mesajde iubitakiss » Lun Sep 27, 2010 12:57 pm

Look-ul acestei toamne impune un ten luminos. Ideea nu este să am un aer proaspăt la orice oră a zilei. Folosesc un fond de ten şi un anticearcăn corector iluminant. Definitivez machiajul tenului aplicând peste fardul de obraz un val de pudră sidefată. Imi place make up-ul smokey eyes - dar nu culoarea negra, folosesc cel mai des culorile pamantului maro taupe, kaki sau bej. Buzele le acopar cu un mic strat de fond de ten, dupa care sa aplici un gloss lucioas, o nuanta rozalie naturala.Chiar si nuanta complet nude a buzelor care imi pune in evidenta trasaturile. Sunt bruneta cu ochii caprui

msania

Mesajde msania » Lun Sep 27, 2010 7:08 pm

Am ochii caprui-verzi, parul blond si ondulat. Culorile care ma avantajeaza cel mai mult sunt cele din paleta de culori maro. Toamna in special mi se pare ca mi se potrivesc mai bine ca niciodata. Imi place sa apic un strat foarte subtire si natural de fond de ten pe toata fata, apoi un strop de blush maro pal in obraji. Ochii ii conturez cu fard maro, aplic la colturi o nuanta mai inchisa de maro, apoi pe pleoapa superioara aplic o dunga subtire de tus negru, sub arcada putin bej-alb pentru a-mi scoate ochii in relief. Mascara in abundenta si sunt gata de iesit in oras. In timpul zilei renunt la tus. In general imi place sa folosesc un ruj foarte natural, maro piersica, iar ziua folosesc un balsam de buze.

crystina06

Mesajde crystina06 » Lun Sep 27, 2010 7:30 pm

Buna! Avand ochii caprui, parul blond usor inchis, iar tenul meu fiind deschis, consider ca ma avantajeaza de minune machiajul in culorile toamnei, cum ar fi o infuzie de brun, brun roscat, aramiu, olive, galben inchis-mustariu, auriu, toate acestea aplicate usor in cate doua- trei nuante, una pierduta in umbra celeilalte, pe pleoape, in final rezultand un machiaj de o eleganta uimitoare, mai ales in asociere cu piese vestimentare in culorile din gama respectiva, de ce nu chiar optand pentru un maro inchis, ori gri de asemenea, nemaivorbind de clasicul negru dintotdeauna, atat in cazul tinutei de zi, office, cat si a unei vestimentatii splendide de seara, pentru o iesire in doi sau cu prietenii in oras! Un contur fin al ochilor cu o culoare inchisa, un pic de rimel pe gene ar merge de minune completate cu un ruj pal aplicat putin pe buze, iar pe deasupra o usoara "adiere" de gloss, apropiat de nuanta rujului, oferind o stralucire imbietoare acestora! Un parfum fin si gata!!..

Suzanne_13

Mesajde Suzanne_13 » Lun Sep 27, 2010 11:43 pm

Desi sunt mai degraba amatoare a sezonului cald, toamna imi aduce o paleta cromatica in perfecta simbioza cu tenul, expresia, gesturile si personalitatea mea. Mizez pe dramatizarea ochilor negri migdalati, parca folositi ca matrita pentru conceptul de cat eyes si cel mai bine pot realiza acest tip de machiaj cand vine toamna, cu sutele de nuante de pamant care mi se potrivesc.
Dintre acestea, zi de zi, bejul natural este preferatul meu pentru ca transmite o simplitate pura care ramane intotdeauna romantica si dulce precum o caramea. Este comod, rezistent, la indemana si poate fi oricand transformat intr-un machiaj de seara, daca se iveste ocazia, dupa o zi petrecuta la birou ( folosind nuante de maro inchis si auriu, primul aplicat spre arcada pentru a crea impresia de umbre si a accentua linia ochilor; daca este nevoie si se lasa impresia ca mascara nu ajuta suficient la crearea efectului de gene stufoase, dar neincarcate, se poate folosi o linie delicata de tus – am vazut ca este si acesta in tendinte, mai ales aplicat in linii drepte, dar mie nu-mi place sa las impresia ca ce e prea mult, strica, asa ca il folosesc cu parcimonie, urmand linia ochilor).
Dupa cum spuneam, fiind atrasa de culorile pamantului pentru ca se potrivesc cel mai bine tenului meu mai inchis, dar, in acelasi timp, palid, rece, folosesc auriul pentru a da o nota de caldura machiajului de toamna ( atunci cand situatia o permite, nu e tocmai potrivit pentru zi) sau chiar galben ( nu as merge, totusi, pana la portocaliu, noua constanta in colectiile caselor de moda).Pentru obraji, folosesc adesea nuanta de piersica, cea trandafirie fiindu-mi nepotrivita. Mergand insa pe accentuarea ochillor, evit sa supraincarc pometii.
Din colectiile prezentate de marii creatori, am gasit un concept care ma avantajeaza in aceasta toamna. Este vorba de ideea contrastelor prezentata de Chanel. Potrivit acesteia, chipul feminin este pus in valoare prin tuse sigure, accentul cazand asupra ochilor care primesc palete intense, cum este nuanta coacazelor, creandu-se un efect dramatic, specific femeii puternice. Chanel a aratat ca, in timp ce ochii sunt evidentiati, buzele raman intr-o culoare neutra, foarte aproape de aspectul lor natural, in nuante palide. Acest detaliu se potriveste perfect cu stilul meu, mai ales ca am tendinta de a nu pastra rujul prea mult pe buze.

AnteriorUrmătorul