Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Castiga un fond de ten Vichy - Obtine un ten de portelan!

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Oana.Zidaru
Forum Admin

Castiga un fond de ten Vichy - Obtine un ten de portelan!

Mesajde Oana.Zidaru » Mar Sep 28, 2010 4:46 pm

Te invit sa-mi povestesti experientele tale cu fondurile de ten cu posibilitatea de a-l castiga pe cel preferat din Gama Vichy!

Nu le-ai incercat inca? Acum ai ocazia. Da o fuga in cea mai apropiata farmacie si testeaza-le. In gama gasesti 4 tipuri de fond de ten:

- Normaderm Teint
- Aera Teint cu o textura fluida (pentru piele normala/mixta)
- Aera Teint cu o textura cremoasa (pentru piele uscata)
- Liftactiv Flexilift cu efect anti aging, destinat femeilor care au peste 35 de ani.

Unul sigur ti se va potrivi si tie! Intra in concurs si il poti primi cadou!

Concursul se desfasoara in perioada 28 septembrie - 12 octombrie. Cele mai interesante povesti vor fi premiate pe 13 octombrie. Acest concurs nu are un numar stabilit de premii. Totul depinde de voi, de implicarea voastra.

BiancaFlorentina

Re: Castiga un fond de ten Vichy - Obtine un ten de portelan!

Mesajde BiancaFlorentina » Mar Sep 28, 2010 5:29 pm

Am aproape 18 ani si pana la aceasta varsta nu am avut decat experiente neplacute cu fondurile de ten.Primul l-am procurat la varsta de 16 ani.Nestiutoare,am fost la magazinul "din colt" si am cumparat fondul de ten cel mai acesibil buzunarului meu.Ceea ce trebuia sa ramana un secret fata de mama,s-a transformat intr-un real dezastru.Pretioasa mea "licoare minune" a carei nuanta contrasta puternic cu pigmentul pielii mele,a fost "otravita" de "vrajitoarele" de la magazin iar eu m-am ales cu o multime de bubite rosii pe fata.In fine,dupa o predica indelungata din partea mamei,am fost dusa la dermatolog iar problema s-a rezolvat.Dupa ceva timp,mama mi-a facut cadou un fond de ten.Dar...surprizaa!!!...m-am transformat intr-o "portocala ambulanta" intrucat culoarea nu mi se potrivea(again).Bineinteles,i-am facut o morala mamei,spunandu-i sa nu isi mai asume astfel de riscuri pe viitor.Acum(dupa ce,in urma intamplarilor neplacute,am capatat "experienta"in domeniu)sunt fericita posesoare a unui fond de ten care indeplineste majoritatea pretentiilor mele.Cu toate acestea,mi-as dori un fond de ten care sa ma scape de aspectul lucios din zona T si sa imi ascunda mai bine imperfectiunile.

aurelia50

Mesajde aurelia50 » Mar Sep 28, 2010 5:58 pm

Când am văzut concurs Vichy, mi-au sărit ochii din cap de trei metri, eu sunt înnebunită după fondul de ten Normateint. L-am încercat doar din mostrele pe care le-am tot primit (păstrate cu sfinţenie doar pentru evenimente speciale). Nu am ten acneic dar s-a potrivit perfect pe tenul meu, mi-a acoperit petele şi arsurile rămase de la epilat mustaţa cu ceară fierbinte :-D A acoperit şi "gropile din asfalt" de pe partea de sus a obrajilor, fix la baza nasului, unde arăt în continuare ca o puştoaică de 15 ani şi, cel mai important, a dat tenului un aspect natural, catifelat, de parcă nici n-aveam fond de ten. Am fost cu el la petreceri şi chiar dacă transpir, nu curge şi nu lasă impresia unei măşti care îţi pică de pe faţă, pur şi simplu devine una cu faţa. Eu nu mă dau zi de zi cu fond de ten, dar dacă aş câştiga un Vichy, m-aş răsfăţa cu el în fiecare zi.

kitten_alina

Mesajde kitten_alina » Mar Sep 28, 2010 6:09 pm

Am mare incredere in produsele Vichy, se gasesc in farmacii si nu am avut niciodata vreo reactie alergica la ele. Fondul de ten, e soooper...estompeaza absolut tot, ofera un aer natural pielii, nu se strange....are toate calitatile unui fond de ten perfect.

irrfreya

Mesajde irrfreya » Mar Sep 28, 2010 7:51 pm

Problema mea cu fondul de ten incepe de foooarte mult timp, insa de cand am descoperit Normaderm Teint nu mai am probleme.Am inceput sa folosesc fond de ten inca de prin liceu, avand probleme cu acneea, insa nu se vedea deloc bine intins pe fata, nestiind foarte bine care era fondul de ten potrivit pentru pielea mea.Intre timp am aflat ca existau mai multe tipuri de fond de ten:pentru diferite tipuri de piele, fluide, compacte, mai bune,mai proaste s.a.m.d. Pana nu de curand foloseam un fond de ten de la l'oreal, care nu pot spune ca nu isi facea treaba: imi ascundea micile imperfectiuni, era cat de cat rezistent, insa din cand in cand imi apareau mici cosuri pe fata. De la cineva mai priceput decat mine am aflat ca mi-ar trebui un fond de ten non-comedogen. Asa am dat peste Normaderm Teint , care este perfect pentru mine,un fond de ten dermatocosmetic de foarte buna calitate si la un pret destul de accteptabil. Este foarte rezistent, nu pare ca o masca pe piele, nu se ia pe haine, nu se strange pe piele, si cel mai important, nu mai problemele pe care le aveam in trecut...A, si imi place faptul ca are si factor de protectie... Deci este deocamdata cel mai bun fdt din cate am incercat, are toate calitatile posibile!

andreeiutsa

Mesajde andreeiutsa » Mar Sep 28, 2010 8:40 pm

Nu sunt adepta utilizarii fondului de ten in mod frecvent,il utilizez doar in anumite momente din viata.Un fond de ten bun face diferenta.Am cautat sa gasesc si sa utilizez doar acele fonduri de ten care intra in piele si sunt intr-o nuanta cat mai apropiata de nuanta pielii.Daca nuanta fondului de ten este mult prea diferita de cea a pielii, rezultatul nu este unul prea favorabil si vei atrage priviri nu in sens bun ci unul rau.Cred ca la inceput toate faceam astfel de greseli cautand sa obtinem acel efect de "portelan", fara nici o imperfctiune si ne luam cu 2 sau 3 tonuri mai inchis decat nuanta pielii.Singurul fon de ten care a raspuns cerintelor mele a fost VICHY NORMATEINT 35 SAND.Este exact ce cautam.Da fetei acea stralucire si luminozitate care face diferenta, acel aspect cat se poate de natural fara sa incarce tenul.Recomand tuturor fetelor sa incerce fondul de ten de la Vichy,isi merita banii!!!!

Little.teaR

Mesajde Little.teaR » Mar Sep 28, 2010 9:34 pm

De unde sa incep?? Am 18 ani si folosesc fondul de ten de la 15 ani si ceva...pot spune ca am avut mare noroc, pentru ca eram cu o prietena cand mi l`am luat pe primul, care mi`a venit ca o manusa...apoi m`am gandit ca poate pielii mele i s`ar potrivi ceva mai inchis si mi`am luat o nuanta mai inchisa, insa parca aveam o masca, nu se potrivea nici pe departe...apoi mi`am luat din nou unul din gama primului meu fond de ten, aceeasi nuanta, bineinteles, iar acum incerc sa`l schimb, pentru ca mi`au aparut cateva cosuri, si nu prea le acopera asa cum ar trebui...si inca sper ca`l voi gasi pe acela care sa mi se potriveasca noilor mele cerinte... :lol: si sper sa`l gasesc curand :) :wink:
True love is your soul's recognition of its counterpoint in another.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Sep 28, 2010 10:48 pm

pentru mine fondul de ten este produsul de care nu m-as putea desparti niciodata. de altfel l-am si votat in acest sens la topicul pe care l-am deschis la "frumusete si stil".
am recomandat cu drag de-a lungul timpului anumite fonduri de ten care mi-au placut foarte mult si pe care le folosesc si o sa amintesc printre acestea: teint idole silky matte, photogenic lumessence- la care m-a atras mai ales efectul iluminator deosebit etc. de altfel cele de la lancome sunt printre cele mai bune din cate am incercat.
Imagine
Imagine
am testat foarte multe fonduri de ten tocmai datorita faptului ca am un ten pretentios ( mixt) si pentru ca multe aspecte sunt importante in alegerea fondului de ten: textura, gradul de acoperire, SPF, sa nu fie comedogenic, sa nu produca alegii si chiar tara de origine. este important si acest ultim aspect deoarece produsele fabricate in europa sunt create pentru un numit tip de piele spre deosebire de cele din america ce sunt create pentru diferite rase si contin si mai multe substante. din acest motiv consider ca produsele europene si mai ales cele originare din franta sunt mult mai bune.
revenind la fondul de ten, consider ca este poate una dintre cele mai remarcabile inventii din domeniul make-up-ului deoarece confera sansa oricarei femei sa se simta cu adevarat frumoasa ( incepand de la cele care au probleme minore ale tenului: iritatii, acnee, cicatrici, pete pigmentare si pana la probmele majore: afectiuni dermatologice grave, echimoze etc.) si este indispensabil unui machiaj desavarsit.
imi plac fondurile de ten care au rezistenta mare, desi la fiecare 8 ore ma demachiez si reaplic machiajul pentru care optez in ziua respectiva. un aspect foarte important este tipul de ten si alegerea unui fond de ten care sa fie indicat tenului respectiv. imi plac fondurile de ten fluide, imi este mai usor sa le aplic. am si pensula speciala pentru fond de ten si buretei insa de obicei il aplic cu ajutorul degetelor, prin miscari blande aplicand cateva "bulinute" de fond de ten la nivelul fruntii, obrajilor, barbiei si a nasului. folosesc apa termala pentru fixarea fondului de ten (avene si vichy). in geanta port mereu o apa termala pentru a reimprospata machiajul de-a lungul zilei. urmaresc la un fond de ten sa fie si matifiant ( datorita probmelor cu excesul de sebum) dar si hidratant. la fel de importanta ca un fond de ten este si crema pe care o folosim. imi plac foarte mult cateva creme de la biotherm, babor etc. desi cumpar si produse dermato-cosmetice din farmacii, recunosc ca mai des achizitionez produse de lux. anul trecut am intrat intr-o farmacie cautand un medicament si am vazut ca era o promotie la gama aqualia. am cumparat o crema cu textura fluida, aqualia antiox si am fost placut surprinsa de acesta crema deoarece desi era mai ieftina fata de produsele pe care el folosesc de obicei, s-a dovedit a fi o crema foarte buna.
actualmente folosesc un fond de ten de la lancome, de care sunt foarte multumita, insa mi-ati starnit curiozitatea si am testat la farmacia din zona in care locuiesc fondul de ten aera teint. din pacate l-am putut testa doar la nivelul unei portiuni reduse a tenului. mi-ar fi placut sa-l pot incerca pe toata fata, sa vad cum ma simt toata ziua cu el. mi-a placut si ca textura si cum l-am simtit pe fata si chiar ma gandesc sa-l achizitionez. alte doua lucruri importante care mi-au atras atentia asupra acestui produs sunt SPF-ul si rezistenta de 12h a acestui fond de ten. mi-a placut faptul ca nu am simtit tenul incarcat, asa cum s-a intamplat in cazul altor fonduri de ten. acest lucru este foarte important pentru mine deoarece datorita particularitatilor tenului meu si a faptului ca in cabinet trebuie sa port masca pe fata, simt nevoia unui produs care sa permita pielii sa respire.
Imagine

irnk

Mesajde irnk » Mie Sep 29, 2010 10:31 am

Incep prin a spune ca am 19 ani.Primul meu fond de ten l-am folosit pe la vreo 17 ani...mai mult din curiozitate..si oftica..mereu vedeam la colege/prietene numai ca pe fata lor se vedea ca si cum ar fi date cu altceva,in orice caz fond de ten nu,era clar ca foloseau ceva nasol.In tot acest timp mama mea s-a gandit sa imi faca cadou unul de la voi,de la Vichy.M-am impacat tare bine cu el!In acest moment..folosesc unul de la Il Makiage,la fel de bun ca al vostru!
MULTUMIM VICHY PT CONCURS SI PT SANSA!

Lily40

Mesajde Lily40 » Mie Sep 29, 2010 12:42 pm

Eu am deja o varsta, si o experienta in produsele de machiaj, cu trecerea timpului, am incercat si folosit diverse firme, si am ajuns la concluzia ca cel mai bun fond de ten este cel care are si o baza de machiaj un 2 in 1..,produsele Vichy sunt f.bune, dar fondul de ten ptr.varsta 35+ Liftactiv Flexilift nu l-am incercat, dar acum fiind bugetul redus cu 25% nu-mi mai permit, asa ca fetelor...speranta moare ultima..
va doresc mult succes tuturor :)

symona.nedelcu

Mesajde symona.nedelcu » Mie Sep 29, 2010 3:15 pm

Imi amintesc si acum prima data cand am incercat un fond de ten. Aveam aproape 15 ani si, pentru ca aveam o mostra de fond de ten, nu mai stiu de unde o procurasem si ce marca era, am fost curioasa sa vad ce se intampla dupa ce scot din acel ambalaj "chestia aceea care era de culoare bej inchis si se intindea pe fata precum crema". Acum cand imi amintesc, nuanta nu era deloc potrivita pentru mine, cum de altfel nu era nici textura sa (era mai mult praf decat crema). Dupa ce mi-am intins fondul am devenit livida la fata, alb-bej precum o hartie ingalbenita de vreme si extrem de pudrata. Binenteles ca pe moment am fost foarte incantata de schimbarea mea brusca si radicala. In mintea mea, paream mai matura si asta era tot ce-mi puteam dori atunci. In realitate, eram precum o mata scapata intr-o cutie cu vopsea bej-maro si plimbata apoi printr-un nor de creta alba. Ulterior am aflat ce-nseamna un fond de ten ce se muleaza perfect pe tenul meu si fara sa-mi lasa urme.

d33iutzu89

Mesajde d33iutzu89 » Mie Sep 29, 2010 5:10 pm

8) ..hm..fondu de ten..ce ma amuza..am 21 de ani..si il folosesc de la 19 ani..prima data imi amintesc acel fond de ten de la ruby rose:))aoleu..c fel mirosea si c consistenta..k nu iti acoperea bine cosurile si alte imperfectiuni..apoi cel de la avon..cu fel si fel de nuante mai deschise mai inchise..k nici culoarea din catalog nu se asemana..si iti luai cate o teapa..de comandai caramel..si iti venea ceva mult mai deschis..de aratai ca o mumie..hmm.,.da e de ras dar pt incepatoare nu..apoi am intrat p net sa ma interesez cum sa aleg culoarea potrivita ,,sa dau p mana..si apoi p fata..si ce sa mai zic knd te demechiai thoamne cat era p servetel si ce masca avea fata ta:)))ubitul meu ii spune ciment..eee asta pana acum 2 luni knd am mers in franta si am primit cadou un fond de ten dior..vreau sa zic k fata mea arata naturala..si chiar si dupa o zi cu ploaie..da stiu k nu pare credibil da si knd ma demachiez nu e ceva in strat gros..e ceva subtire si tenul meu e impecabil..si arata fff natural:X:X:X:X :oops: este greu sa iti alegi fondu de ten..dar pana la urma ii gasesti perechea..asa ca aveti grija ce folositi pt ca am, uitat sa specific fobdu de ten de la inceput mi a adus fff mult cosuri..si cu cat dadeam fond d ten peste cos cu atat arata mai nasol eu ma gandeam k l acopera da era un efect d cimentuire:Dasa k aveti grija de tenul vostru:D 8)

tigrishor

Mesajde tigrishor » Mie Sep 29, 2010 5:42 pm

Este unul dintre acele fonduri de ten miraculoase care participa la hidratarea tenului meu si la finisarea imaginii mele.
El are grija de mine zi de zi, la munca, la shopping, la o iesire cu prietenele, in club, la iarba verde, la intalnirile nocturne....
Vichy ma transforma din ratusca cea urata in regina balului, din prietena neingrijita in femeia dupa care tanjesc toti barbatii.
Vichy: transforma visele in realitate! Iti multumesc ca existi!

vulpi

Mesajde vulpi » Mie Sep 29, 2010 5:43 pm

“De ce fond de ten?” – deoarece fata are nevoie de o protectie impotriva tuturor factorilor nocivi din atmosfera: praf, fum, radicali liberi, raze ultraviolete etc. Pe parcursul celor 4 anotimpuri singura care “infrunta” frigul, vantul, soarele, diferentele de temperatura este fata; corpul este acoperit de haine, fata nu, totusi se poate vorbi despre fond de ten ca despre o hainuta care se imbraca dimineata si se inlatura seara. Si aceasta hainuta nu trebuie sa lipseasca din “garderoba” unei femei.
”De ce Vichy?”Am ales din pura curiozitate Aerateint, iar de atunci numai pe el il folosesc, ma multumeste complet, pentru ca imi ofera protectie, hidratare, intretinere, prospetime, rezistenta si nu in ultimul rand o nivelare estetica a tenului…
Un fond de ten nu este un rebus de nedescifrat, este un produs care te cheama spre el daca asta trebuie. In alegerea unui fond de ten trebuie sa se tina cont si de culoarea naturala a pielii pentru momentul in care este folosit. Si nu in ultimul rand … daca doresti un fond de ten de calitate si un rezultat la fel aruncati o privire discreta spre toata gama Vichy…

maryyyana10

Mesajde maryyyana10 » Mie Sep 29, 2010 5:45 pm

De multe ori admiram perfectiunea tenului vedetelor in reviste si pe ecrane, si nu de putine ori avem un soc cand le intalnim pe strada nemachiate sau le vedem in reviste.
Toate imperfectiunile tenului dispar sub efectul magic al fondului de ten. Multe tinere se intreaba: ce fonduri de ten folosesc vedetele si de la ce firma?
Fondul de ten nu numai ca iti schimba infatisarea, dar iti protejeaza tenul de poluarea din atmosfera, de schimbarile bruste de temperatura, deshidratare si de efectul nociv al ultravioletelor.

Folosesc AERATEINT Pure Crema pentru ca indeplineste niste roluri foarte importante pentru mine: frumusete(un ten care arata bine, culoare, acoperire, un ten de admirat si de invidiat ), protectie (ultraviolete, aer uscat, oxidare, praf) si satisfactie (stare de bine, incredere in mine).

Mai intai de toate trebuie sa ai un ten ingrijit pentru ca fondul de ten arata mai bine pe un ten sanatos!

Următorul