Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Castiga creme Bruno Vassari

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

anca_14_06

Re: Luni 17 ian 2011

Mesajde anca_14_06 » Lun Ian 17, 2011 10:42 pm

Doar ce am ajuns acasa si ma simt foarte obosita .Nu stiu cum se face ca dupa un weekend linistit in care mi-am facut orele de somn ,m-am relaxat ,ziua de luni ma "omoara". :? De dimineata cand am iesit din casa au inceput sa m-i se incrunte sprancenele si fata m-i s-a ascuns in haina atat cat a putut din cauza vantului care parca isi dorea sa "verse"tot praful pe fata mea...Am inceput sa vorbesc singura certandu-ma cu "el"..Oare stia ca am tenul sensibil la praf si impuritati si a vrut cumva sa-mi arate ca "el"e seful ? :twisted: si ca eu trebuie sa ma "lupt"zilnic pentru a avea porii curati si nasuc fara puncte negre ...ca ochii imi lacrimeaza exagerat stricandu-mi machiajul ... offff... de ce trebuia sa ma enervez eu de la prima ora :( Acum m-am demachiat usor pentru a nu-mi zgaria tenul din cauza impuritatilor ,am aplicat o masca cu miere , banana si ulei de masline care poate fi aplicata zilnic .Calmeaza si hidrateaza totodata ...dupa care o sa aplic crema de noapte care stiu ca o sa-si faca "treaba" asa cum trebuie. Am avut grija si de buze care m-i se usuca foarte tare din aceasta cauza...am facut un scrub cu miere si putin zahar apoi le-am uns cu ulei de masline .Dupa ce o sa imi vad tenul fericit si multumit asa o sa fiu si eu :).Sper ca ziua de maine sa fie mai frumoasa si mai buna pentru mine si tenul meu :| cu toate ca maine e "marti" :roll:Acum cred ca e timpul pentru un ceai cald de tei sau musetel ceva care sa imi ofere un somn linistit si vedem "noi"ce ne-a pregatit ziua de maine :wink:

bea_medro

Re: Castiga creme Bruno Vassari

Mesajde bea_medro » Lun Ian 17, 2011 10:52 pm

Iata ca dupa o zi de odihna astazi din nou la munca.....Ritualul de dimineata: demachiant-lotiune tonica-crema de zi-fond de ten-machiaj. Saracul meu ten cat are de indurat.Dar il protejez cat se poate de bine si am grija lui. Dupa o zi plina a venit seara cu o baie fierbinte cu demachierea si aplicarea unei creme de noapte. Saptamana abia a inceput, sper sa nu fie prea frig si ger fiindca ma indispune vremea urata si friguroasa si sper sa reusesc sa fiu consecventa si sa tin jurnalul tenului meu zilnic. O seara buna!

Clotilde

Mesajde Clotilde » Mar Ian 18, 2011 12:14 am

Clotilde scrie:
Clotilde scrie:15 ianuarie 2011
Astazi am crezut ca-i o zi buna...pentru mine...s-a dovedit a nu fi asa, nici pentru mine nici pentru ea!
Dimineata m-a improspatat cu apa rece, a aplicat un eye liner si un rimel in graba, a baut o cafea si a plecat in goana spre serviciu...lucreaza si sambata...asta e mi-am spus, n-am ce face, o insotesc! Afara sunt 4 grade Celsius, resimt asta si-mi spun ca data viitoare o sa-i dau un semn cat de mic sa-mi aplice macar o crema hidratanta.
Ziua nu s-a dovedit a fi atat de fericita, si-a adus aminte ca tocmai s-a despartit de iubitul ei si a plans...a plans mult!Lacrimile s-au amestecat cu cateva urme de la rimelul prea vechi pe care inca il foloseste si asta m-a cam usturat. Dar sunt alaturi de ea acum, cand sufera! Langa cine sa fiu alaturi daca nu langa cea care ma poarta? Problema e ca ea nu tine atat de mult la mine, m-am invatat sa fiu alturist insa...E trista...fumeaza doua tigari la foc automat alaturi de un ceai cald si-si varsa oful unei colege de serviciu...i-as spune sa nu mai faca asta...dar asa se simte si ea mai usurata.
Dupa cateva ore de stat impreuna in fata monitorului, ne urcam in masina si in drum spre casa ne oprim la prietena ei cea mai buna. E simplu ce va urma si nici nu vreau sa ma gandesc din nou la fumul de tigara amestecat cu lacrimi si cu urme de rimel vechi...rezista eroic si la asta si spun "hop" atunci cand ajungem acasa. Sare pasul demachierii si isi pune capul pe perna...urmeaza din nou o repriza de plans...eu sufara alaturi de ea inghitind si ultimile resturi din rimel, ma mai spala lacrimile si intre timp ea adoarme. Imi mai trag si eu sufletul si traiesc cu speranta ca, macar atunci cand se va trezi isi va face putin timp pentru mine si va folosi macar un demachiant. Nu mai sper la hidratari sau alte bucurii de care se bucura alti confrati de-ai mei. Inca doarme...

16 ianuarie 2011
Buna dimineata...Am avut o noapte grea...n-a putut dormi...s-a foit de pe o parte pe alta...printre picaturi s-a trezit si s-a privit in oglinda...darele de lacrimi si de rimel au facut-o sa foloseasca un demachiant...oh, Doamne, de cand asteptam asta! Macar atat si tot a fost ceva care a insemnat ca se gandeste la mine...are 36 de ani...inca nu are riduri, dar daca ar sti cat e de aproape varsta la care o sa se vada ca nu a avut grija de mine...
Incerc sa ma mentin cat de bine pot, fara prea mare ajutor din partea ei...din cate se vede astazi va trebui sa ma multumesc cu antidemachaintul de peste noapte...ma rog, e duminica si incerc s-o inteleg...poate maine...

17 ianuarie 2011
Buna seara...oh, dar as putea sa spun atat de bine si "buna dimineata"!
Dupa o noapte din nou de nesomn si o zi anosta, mi-a oferit un "rasfat" de 3 ore de somn, dupa amiaza, spre seara, care m-a facut sa intineresc cu 10 ani! A, si de data asta s-a demachiat inainte de a pune capul pe perna! De cand n-am mai primit un astfel de rasfat...de pe vremea cand dormea dupa amiezile dupa garzile grele petrecute in sectia de spital in care lucra...dar atunci eram mai tineri...amandoi...si ne permiteam sa mai pierdem nopti...iar ea sa se dedica meseriei!
Am dormit impreuna in dupa amiaza asta, invelit cu o bucla intunecata de-a ei, prin care am respirat cate putin din tot ceea ce visa ea...flori...pasari...zbor...A zambit in timp ce visa si, prin pleoapele prea grele de atat plans, se intrezareau globii oculari care se miscau de colo colo...visa ca zboara si ca se odihneste apoi pe un camp de flori...erau zambile...si viorele...si frezii...florile ei preferate...florile in care ma ingoapa primavara si nu se mai satura adulmecandu-le!Imi e tare draga atunci cand zambeste...gropita din obrazul drept se iveste tematoare, aducandu-mi aminte, absolut de fiecare data, ca a ramas o Shirley Temple veritabila si inocenta si asta ma face s-o iubesc, in ciuda faptului ca ma neglijeaza constant si impotriva tuturor care considera ca, in ziua de astazi, inocenta e catalogata drept o slabiciune. O iubesc inca...pentru ca ma lasa sa visez alaturi de ea...pentru ca uneori, ma mangaie si e atat de mandra de mine...pentru ca, alaturi de ea, respir flori, traiesc zburand si ma hranesc cu iubire.
Noapte buna...

maribel21

Mesajde maribel21 » Mar Ian 18, 2011 3:08 pm

buna... este adevarat ca atunci cand vezi o fata cu tenul ingrijit o apreciezi.....este marti o zi in care saptamana continua cu grijile si obligatiile pe care le avem fiecare in parte ... M-am trezit de dimineata putin mai tarziu ca de obicei pentru ca nu auzisem alarma... am ramas cu treburile in urma si tratementul de dimineata a fost amanat. Sper ca mai tarziu sa aplic o masc si dupa o crema relaxanta.... am un ten sensibil si nu orice tip de crema sau masca imi prieste asta am invatat-o printr-o experienta care am avut-o acum cativa ani.....Mi-am cumparat o crema mai ieftina cu gandul de a economisi bani.... Dar aplicandu-mi crema tenul ma ustura foarte tare ma gandeam ca este probabil sa actioneze ca celelalte creme pe care le mai avusesem inainte (precizez ca tenul meu nu suporta creme cu miros puternic si am inteles dupa ceva ani ca nu sunt si de calitate), dar se pare ca aceasta crema pe care mi-o achizitionasem de la un supermarchet s-a dovedit a fi cel mai mare dezastru deoarece dupa prima aplicare si nu am tinut mai mult de 10 minute toata pielea de pe fata mi s-a dus ma ustura extraordinar de tare....cateva saptamani intregi am stat cu compresii cu apa pentru ca nu mai puteam de durere... am desprins o invatatura si anume dai un ban dar stai in fata spor la toate ...voi continua si maine

bea_medro

Mesajde bea_medro » Mar Ian 18, 2011 4:48 pm

Astazi este o zi frumoasa, m-am trezit odihnita, mi-am demachiat fata si gatul,am uitat sa mentionez pana acum ca orice procedeu aplicat fetei il aplic si gatului ca altfel gatul se rideaza si ma da de gol ca nu am avut "grija" lui. Dupa demachiere mi-am aplicat o lotiune tonica si apoi crema hidratanta de zi. Fondul de ten cu factor de protectie 15 am inceput sa il folosesc zilnicca sa imi apar fata de razele soarelui. Chiar si iarna ele exista..... Machiajul meu este unul simplu: contur de ochi pe pleoapa superioara si rimel, apoi putin fard de obraz pentru "culoare"..Pana acum am avut o zi buna, sper ca si seara sa o inchei cu bine. Toate cele bune!

olari_iulya

Mesajde olari_iulya » Mar Ian 18, 2011 5:14 pm

Buna ziua.Astazi va scriu mai devreme k acum am mai mult timp liber.Multumesc k ma tineti la curent cu toate stirile, caci cu ocazia asta invatam multe de la voi.De exemplu am citit intr-un articol astazi cat este de importanta o dieta sanatoasa in alimentatie pentru a avea un ten sanatos.De aceea ma staduiesc sa mananc si eu din ce in ce mai sanatos adica fara grasimi, fara sare,mai multe fructe si legume.Si sa stiti k observ deja schimbari pentru piele.Si tenul arata din ce in ce mai bine si pielea staluceste altfel.De exemplu astazi am folosit un machiaj usor adica o crema ,un fond de ten si un pic de rimel si putin luciu de buze si tenul meu arata perfect.Mai terziu o sa am grija de el si o sa-l curat asa cum trebuie si sper sa il mentin asa sanatos in continuarie.

pdidi

Mesajde pdidi » Mar Ian 18, 2011 7:20 pm

Marti, 18 ian. 2011

A doua zi din spatamana asta...hmm..numai a doua:( si deja astept weekendul!
Azi am lucrat de dupa-masa, iar de dimineata m-am trezit pusa pe fapte mari:) Asa ca m-am echipat si pe la ora 9 am mers sa alerg. N-am mai alergat de prin noiembrie. M-am imbracat corespunzator temperaturii de afara, cu caciulita si fular si, bineinteles, mi-am protejat fatza aplicandu-i o crema grasa. Am alergat doar 3 km, mai putin ca de obicei, deoarece imi uitasem manusile si mi-au inghetat mainile ceea ce m-a determinat sa ma intorc acasa mai devreme decat imi propusem. Parul, cum am transpirat incepea sa-mi inghete:)), iar la fatza eram ca para focului, dar ma simteam f bine. Am ajuns acasa, am facut un dus, mi-am curatat fatza si iar mi-am pus o crema nutritiva. Mi-a facut bine atat alergatul cat si frigul, mi-a pus f bine sangele in circulatie:)

aureliaeftene

Mesajde aureliaeftene » Mar Ian 18, 2011 7:41 pm

Marti/18 ianuarie 2011/
A treia zi a jurnalului tenului meu.Dupa cele 8 ore obligatorii de somn m-am trezit la aceeasi ora .Am oprit soneria telefonului la 5 si dupa ce m-am intins ca o pisica si am avut grija ca fiecare muschi sa se relaxeze am sarit din pat apta pentru o noua zi.M-am demachiat cu un nou produs pe care l-am descoperit de putin timp.Este vorba de un demachiant lichid care mi-a curat foarte bine tenul.Pentru ca am tenul gras din cauza problemelor de sanatate nu am uitat sa pulberizez apa termala care face minuni pentru tenul meu insetat , mai ales dupa o noapte de somn.Cat timp am lasat apa termala sa actioneze m-am schimbat , am luat un mic dejun sanatos bogat in fructe si iaurt.De cateva luni am obiceiul de a manca o portocala dimineata (pe stomacul gol) pentru a-mi asigura energia necesara pentru toata ziua.Am aplicat crema de fata hidratanta pe care am masat-ousor pentru a intra mai bine in piele iar un masaj in plus pentru ten nu strica niciodata.Astazi este "no makeup day" asa ca am folosit doar un balsam de buze hidratant , special conceput pentru sezonul rece.De 2 ori pe saptamana ii ofer tenului meu libertate si adopt ceea ce numesc "zi fara machiaj" .Dupa amiaza m-am demachiat (cu toate ca nu am folosit astazi farduri) si am aplicat apa termala.I-am pregatit tenului meu un mic rasfat asa ca am aplicat cateva felii de castravete tinute in prealabil in frigider, dupa care mi-am pus masca speciala de dormit pentru ochi si m-am bucurat de 2 ore de somn linistit.Este ora 18.31 iar tenul meu s-a trezit plin de viata si stralucitor.Peste cateva ore ne asteapta iar demachierea numai ca de aceasta data voi aplica crema hidratanta de noapte si o noua crema pentru ochi pe care am primit-o cadou astazi.Am deja 25 de ani si parca, parca vad cateva riduri in jurul ochilor.Cum mai bine este sa previi de astazi incep sa testez aceasta crema.

anca_14_06

Re: Marti 18 ian 2011

Mesajde anca_14_06 » Mar Ian 18, 2011 10:02 pm

Astazi a fost o zi mai buna decat cea de ieri ...vreme frumoasa,mai putina munca :) asa ca am avut timp liber si am inceput sa citesc de pe diferite site-uri despre sanatate ,dieta,ingrijirea pielii si diferite sfaturi despre inlaturarea stresului care isi pune amprenta pe chipurile noastre si pe corpul nostru.De astazi am inceput sa urmez un sfat primit de la voi bun pentru a ne mentine un ten fara riduri:1 pahar de apa ,1 lingura de otet si 2 cu miere.Trebuie baut in fiecare dimineata pe stomacul gol.Am asteptat sa-mi treaca durerile de gat si de tuse pentru ca am aflat ca nu este bine sa bei otet atunci cand ai astfel de probleme.Mi-am pregatit tenul pentru o noua zi care se anunta mai frumoasa ca cea de ieri sau cel putin nu mai batea vantul :) .Exact cum ma asteptam dupa ingrijirea de seara trecuta pielea mea era catifelata ,hidratata si curata.Radiind de fericire m-am spalat pe fata ,m-am demachiat ,am aplicat gelul pentru ochi si crema de zi care chiar imi readuce aminte in fiecare dimineata ca e pe terminate .M-am gandit sa o schimb , o folosesc de ceva timp si desi a dat rezultate bune parca numai are acelasi efect in unele zile .Am observat ca tenului meu ii face bine schimbarea de produse mai ales daca acea schimbare este o crema mult mai buna si eficienta care contine toate vitaminele de care are nevoie .Apoi continuand ca de obicei cu un machiaj simplu...Azi am avut o pofta de cips-uri , m-i s-a facut din cauza unei colege care mananca foarte des .Am gustat unul infrangandu-mi pofta si i-am repetat ca desi au un gust bun nu fac bine corpului si tenului nostru continand foarte multi coloranti si E-uri.Tenul ei avand deja unele probleme .Bineinteles ca nu ma asculta spunand de fiecare data ca nu crede ca din cauza lor ar putea agrava acea iritatie.Degeaba folosim apoi diferite lotiuni si creme pentru a estompa aparitia lor daca nu avem grija ceea ce consumam .In drum spre casa mi-am cumparat sare marina si glicerina .Mi-am adus aminte de un sfat pe care inca nu l-am incercat.Intr-un vas cu apa foarte calda se pun 2 linguri de sare marina si 2 de glicerina stropind pielea de cat mai multe ori .Aceasta face ca pilea sa fie exfoliata si hidratata instantaneu .Acum avand tot ce-mi trebuie nu-mi ramane decat sa vad efectul pe "pielea mea" :wink: ........Merg sa ma pregatesc de somnic ca maine ma trezesc devreme si tenul meu trebuie sa fie odihnit pentru a arata frumos si luminos 8)
Ultima oară modificat de anca_14_06 pe Mar Ian 18, 2011 11:13 pm, modificat de 3 ori în total.

Clotilde

Mesajde Clotilde » Mar Ian 18, 2011 10:05 pm

Clotilde scrie:
Clotilde scrie:
Clotilde scrie:15 ianuarie 2011
Astazi am crezut ca-i o zi buna...pentru mine...s-a dovedit a nu fi asa, nici pentru mine nici pentru ea!
Dimineata m-a improspatat cu apa rece, a aplicat un eye liner si un rimel in graba, a baut o cafea si a plecat in goana spre serviciu...lucreaza si sambata...asta e mi-am spus, n-am ce face, o insotesc! Afara sunt 4 grade Celsius, resimt asta si-mi spun ca data viitoare o sa-i dau un semn cat de mic sa-mi aplice macar o crema hidratanta.
Ziua nu s-a dovedit a fi atat de fericita, si-a adus aminte ca tocmai s-a despartit de iubitul ei si a plans...a plans mult!Lacrimile s-au amestecat cu cateva urme de la rimelul prea vechi pe care inca il foloseste si asta m-a cam usturat. Dar sunt alaturi de ea acum, cand sufera! Langa cine sa fiu alaturi daca nu langa cea care ma poarta? Problema e ca ea nu tine atat de mult la mine, m-am invatat sa fiu alturist insa...E trista...fumeaza doua tigari la foc automat alaturi de un ceai cald si-si varsa oful unei colege de serviciu...i-as spune sa nu mai faca asta...dar asa se simte si ea mai usurata.
Dupa cateva ore de stat impreuna in fata monitorului, ne urcam in masina si in drum spre casa ne oprim la prietena ei cea mai buna. E simplu ce va urma si nici nu vreau sa ma gandesc din nou la fumul de tigara amestecat cu lacrimi si cu urme de rimel vechi...rezista eroic si la asta si spun "hop" atunci cand ajungem acasa. Sare pasul demachierii si isi pune capul pe perna...urmeaza din nou o repriza de plans...eu sufara alaturi de ea inghitind si ultimile resturi din rimel, ma mai spala lacrimile si intre timp ea adoarme. Imi mai trag si eu sufletul si traiesc cu speranta ca, macar atunci cand se va trezi isi va face putin timp pentru mine si va folosi macar un demachiant. Nu mai sper la hidratari sau alte bucurii de care se bucura alti confrati de-ai mei. Inca doarme...

16 ianuarie 2011
Buna dimineata...Am avut o noapte grea...n-a putut dormi...s-a foit de pe o parte pe alta...printre picaturi s-a trezit si s-a privit in oglinda...darele de lacrimi si de rimel au facut-o sa foloseasca un demachiant...oh, Doamne, de cand asteptam asta! Macar atat si tot a fost ceva care a insemnat ca se gandeste la mine...are 36 de ani...inca nu are riduri, dar daca ar sti cat e de aproape varsta la care o sa se vada ca nu a avut grija de mine...
Incerc sa ma mentin cat de bine pot, fara prea mare ajutor din partea ei...din cate se vede astazi va trebui sa ma multumesc cu antidemachaintul de peste noapte...ma rog, e duminica si incerc s-o inteleg...poate maine...

17 ianuarie 2011
Buna seara...oh, dar as putea sa spun atat de bine si "buna dimineata"!
Dupa o noapte din nou de nesomn si o zi anosta, mi-a oferit un "rasfat" de 3 ore de somn, dupa amiaza, spre seara, care m-a facut sa intineresc cu 10 ani! A, si de data asta s-a demachiat inainte de a pune capul pe perna! De cand n-am mai primit un astfel de rasfat...de pe vremea cand dormea dupa amiezile dupa garzile grele petrecute in sectia de spital in care lucra...dar atunci eram mai tineri...amandoi...si ne permiteam sa mai pierdem nopti...iar ea sa se dedica meseriei!
Am dormit impreuna in dupa amiaza asta, invelit cu o bucla intunecata de-a ei, prin care am respirat cate putin din tot ceea ce visa ea...flori...pasari...zbor...A zambit in timp ce visa si, prin pleoapele prea grele de atat plans, se intrezareau globii oculari care se miscau de colo colo...visa ca zboara si ca se odihneste apoi pe un camp de flori...erau zambile...si viorele...si frezii...florile ei preferate...florile in care ma ingoapa primavara si nu se mai satura adulmecandu-le!Imi e tare draga atunci cand zambeste...gropita din obrazul drept se iveste tematoare, aducandu-mi aminte, absolut de fiecare data, ca a ramas o Shirley Temple veritabila si inocenta si asta ma face s-o iubesc, in ciuda faptului ca ma neglijeaza constant si impotriva tuturor care considera ca, in ziua de astazi, inocenta e catalogata drept o slabiciune. O iubesc inca...pentru ca ma lasa sa visez alaturi de ea...pentru ca uneori, ma mangaie si e atat de mandra de mine...pentru ca, alaturi de ea, respir flori, traiesc zburand si ma hranesc cu iubire.
Noapte buna...

18 ianuarie 2011
Buna seara!
Astazi scriu o pagina obisnuita de jurnal...toate-s vechi si noua toate...te intreaba si socoate...nu spera si nu ai teama, ce e val, ca valul trece...
Dimineata, am luat contact din nou cu apa, de parca as fi incontinuu un soldat cantonat de prea multa vreme, care face zilnic instructie cu un caporal mult prea batran si demodat. Asta e, mi-am spus, ce nu te omoara te intareste si m-am pregatit pentru ceea ce era mai rau si stiam foarte bine ca va urma, ca un déjà vu dintr-o viata anterioara, in care cunosteam ca pe porii meu peria eye liner-ului iar despre tepii intariti ai pensulei rimelului nici nu vreau sa-mi mai aduc aminte.
Am trecut cu bine si peste asta si peste contactul cu dimineata cetoasa, ce Dumnezeu...doar eram cazon si pana si bataia cu zapada mi-ar fi priit...
Ce m-a facut insa sa-mi mai inmoi sufletul a fost faptul ca are grija sa ma hidrateze...macar atat...apa, ceai, apa, ceai...dar astazi m-a bucurat cu un ceai de flori albastre (excluzand cele trei tigari care l-au insotit)...atat de tare mi-a priit acest ceai...ii simt si acum aroma adierii de azur...de senin...de curat...de cer...
Si pentru asta, rup jumatate din tresa mea ruginita de soldat si-o asez pe inima ei...albastra ca ceaiul...si-n lumina iubirii din ea...sigur se va transforma intr-o stea de general...singurul grad pe care il atribui aceastei femei...

miha_loves_zaf

Mesajde miha_loves_zaf » Mie Ian 19, 2011 1:46 am

Da, te-am auzit de prima data!
Cum sa nu stiu cat de mult ti-a placut masajul facial cu manusa delicata special cumparata pentru tine?! Am simtit si eu placerea ta, destinderea nervoasa venita odata cu relaxarea musculara a intregului corp, starea de reverie totala din care abia am mai iesit nevatamati.
Te-am sters cu un prosop mai aspru ca sa indepartam celulele moarte, obisnuindu-te de pe acum cu miscari circulare si de jos in sus pentru a te intinde bine ca la batranete sa nu ai nevoie de lifting facial.
Iesind din baie, un izvor de apa termala daca tasnea din spatele blocului nostru si tot nu ti-ar fi potolit setea. Fii mai cumpatat ca apa "se bea cu inghitituri mici si dese".

Am transformat un dus, menit scurt, intr-o baie lunga si relaxanta.
Stiam ca nu-ti plac dusurile scurte pentru ca nu e intodeauna timp sa-ti primesti atentia bine-meritata. Dar dusurile asa sunt menite sa fie. Sa nu dureze mai mult de 3-5 minute ca gelul de dus folosit in exces tinde sa usuce pielea corpului.
Si nu ne dorim asta...
Stii cat de sensibila e pielea mea, in general!
Cand e ea mai deshidratata si eu mai nervoasa, simt ca ma apuca un acces de mancarime, de nu o mai opresc nici daca aplic un litru de crema de corp.
Dar de atunci am invatat sa o hidratez mai bine, pe timp de iarna, si sa nu mai pun totul la inima ca imi fac mai mult rau decat bine.
Si pentru ca e nevoie de "menta sana in cuerpo sano", se cade un pui de somn odihnitor.....

pdidi

Mesajde pdidi » Mie Ian 19, 2011 10:40 am

Miercuri, 19 ia. 2011

O noua dimineata, o noua zi din saptamana, o noua fatza, din pacate mai obosita.
Azi noapte n-am dormit aproape deloc. Am avut musafiri care au innoptat la noi, deoarece azi de dimineata aveau avion spre Canada, iar aeroportul e la noi in oras. Am cedat asadar, camera mea rudelor mele, iar eu mi-am schimbat locul de culcare si cred ca aceasta a fost cauza insomniei mele. Cert e, ca dimineata cand sa ma pregatesc pt serviciu am constatat ca aveam o fatza... :roll: M-am spalat cu apa rece, sperand ca-mi pun sangele in circulatie, mi-am dat cu apa termala si apoi cu crema obisnuita hidratanta. Parca arat cat de cat mai bine :mrgreen: Deschizand geamul pt aerisire, am constat ca s-a racit grozav afara, asa ca am dat fuga din nou la dulapiorul cu cosmetice si am mai pus si crema grasa. Cu toata groaza trebuie sa ies din casa daca vreau sa nu intarzai la munca...sper sa nu adorm pe drum:D

bea_medro

Mesajde bea_medro » Mie Ian 19, 2011 6:10 pm

O zi cetoasa si urata dar totusi am avut o stare de spirit buna mai ales ca mi-am achizitionat o masca cu vitamine pentru ten si imediat ce am ajuns acasa si m-am demachiat mi-am aplicat-o atat pe fata cat si pe gat dupa un gomaj din samburi de caise. Dupa masca, tenul meu arata mai luminos si mai curat. Ma bucur de achizitia facuta. O seara buna in continuare!

octaviana_26

Diario de la belleza por el creador Bruno Vassari

Mesajde octaviana_26 » Mie Ian 19, 2011 8:37 pm

Miercuri, 19.01.2011
E ceva timp de cand nu ti-am mai povestit de noi.
Eu si tenul meu, dupa petrecerea incendiara de sambata, ne-am revenit mai greu.
Remedii: apa mineralizata, apa cu suc de lamaie, apa cu suc de portocale, un analgezic pentru durerile de cap. Masa de dupa petrcere trebuie sa fie cat mai usoara: salata de legume, supa de legume si desert - o salata de fructe.
Si cel mai indicat: o plimbare in aer liber. Foarte important: efortul trebuie sa fie moderat deoarece organismul este deshidratat si nu poate face fata efortului sustinut.
Cam rau ne e dupa petrcere, dar distractia a fost maxima.
Dupa cum va spuneam, cea mai indicata metoda de a ne face un pic de bine este o plimbare in aer liber.
Asa ca ne-am facut bagajele si am plecat la Lacul Rosu la o prietena de-a mea care are acolo un centru SPA. Daaaaaaaa, un spa. Si zburdand de fericire am plecat intr-acolo. Surpriza: nu este semnal la telefon, de internet nici nu poate fi vorba. Dar ea s-a bucurat foarte tare zicand: "asa trebuie sa te deconectezi de toate si veti fi mai luminosi". Vorbea de mine si tenul meu. Si m-am lasat pe mana ei. Ce rasfat!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Stiti ca spa inseamna "sanatate pentru apa"?
:!: Am facut un tratament anticelulitic cu ciocolata. Va vine sa credeti?
:!: Tratament cu ultrasunete pentru vergeturile lasate de perioada in care am fost insarcinata cu bebitza mea.
:!: Masaj facial.
Acum am despachetat. Vreau sa ma duc inapoi.
Incerc sa prind acasa din atmosfera de acolo: am expediat pe toata lumea de acasa. Am pus un cd cu muzica de relaxare: Chyn River, cateva lumanari parfumate cu lavanda, cu o perie imi fac un masaj usor pentru a ajuta sangele sa se puna in circulatie. Apoi sar intr-o cada plina cu spuma cu aroma de lavanda plus saruri de baie. Fac un gomaj cu zat de cafea. Apoi aplic un ulei cu aroma de vanilie si ca sa reinvii putin aromele de la spa servesc o bucatica de ciocolata amaruie. Servesc un pahar de suc de portocale proaspat stoarse si iau in brate cartea "Mananca, roaga-te, iubeste" de Elizabeth Gilbert.
Ups, am revenit in lumea reala: a venit gasca acasa.
Toate cele bune,
Octavia

anca_14_06

Miercuri 19 ian 2011

Mesajde anca_14_06 » Mie Ian 19, 2011 10:22 pm

Sunt putin nervoasa deoarece ma simt foarte obosita....si parca de cand am intrat pe usa din cauza vremii de afara cetoasa si rece simt ca esti obosit si resimtind caldura te-ai si inrosit :( Offf...mi-as dori sa fie numai zile de primavara frumoase ...in care tu te simti cel mai fericit ...nu ti-e nici prea cald ca sa incepi sa transpiri si sa lucesti si nici frig ca sa te inrosesti si sa te sensibilizezi.Astazi azi am avut foarte mult de munca si multe drumuri si nu am avut timp sa-mi respect orele de masa ...macar am mancat masa de dimineata peste care nu sar niciodata pentru ca ma simt foarte slabita daca fac asta...am baut mai intai paharul de apa cu otet si miere :) si am mancat cereale cu lapte si o banana.Mi-am pus in geanta o sticla de apa pentru a ma hidrata atunci cand trebuie ,un mar si un pachet de biscuiti pentru a avea ceva de "rontait" stiind ca poate nu o sa am timp sa-mi respect mesele.La cina am servit niste peste cu legume care imi place foarte mult si incerc sa consum macar de 2 ori pe saptamana,facand bine intregului corp .Am facut si un ceai de tei care sper sa ma ajute sa ma linistesc si sa ma odihnesc.Maine daca o sa am o zi mai linistita poate o sa mergem la un mic rasfat. :wink: E timpul pentru o noua tunsoare si poate pentru o noua forma a sprancenelor ...o sa cer mai intai sfatul cosmeticienei si ma decid ...fiind acolo iti fac si un masaj facial ca stiu ca-ti place si de fiecare data imi multumesti :)

AnteriorUrmătorul