Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

CONCURS: Castiga 3 tinute de la Tara Fashion!

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

adelina18ade

Mesajde adelina18ade » Vin Mar 20, 2009 4:32 pm

dependenta de cumparaturi duce la criza financiara....de aceea aleg sa fac cumparaturi cat de cat mai diverse si care sa imi placa la nebunie!imi place la nebunie sa merg prin magazine sa vad ce mai este nou,daca nu am bani prea multi sa imi pot permite mai multe macar imi clatesc ochii cu ceea ce este frumos :wink:

simbol

Mesajde simbol » Vin Mar 20, 2009 4:42 pm

dependenta de shopping... eu nu sunt dependenta de shopping, dar am avut si perioade in viata cand eram mai atrasa de shopping, acum il privesc ca pe o relaxare, sau un motiv in plus de a ma simti bine...
sfatul meu pentru toate femeile nu doar pentru cele dependente, e sa se gandeasca de 3 ori(sau chiar mai multe) inainte de a cumpara ceva..cred ca nu sunt singura care am dat bani pe lucruri care nu le-am purtat niciodata, sau o data... deci primul sfat e sa cumparam numai ce credem ca merita , ca ne va fi de folos, ca ne avatajeaza, si ca ne va placea si peste o saptamana sau o luna, nu doar pana in momentul cand am dat banii pe lucrul respectiv. 2. sfatul numarul doi..este ca un asemenea lucru, merita toti banii, decat sa ne luam 2 sau 5 rochite,pt ca sunt ieftine sau au reducere, si sa nu ne fie cu adevarat dragi,mai bine una, chiar daca scumpa, dar ca sa ne faca sa ne simtim frumoase, speciale, atragatoare... si al treilea sfat 3. sa nu uitam sa ne documentam ce se poarta ,ce e in trend, culorile sezonului, si sa adaptam totul la propriul stil... fara a iesi din tendinte. in concluzie cumparati-va un lucru care sa va placa , de care sa fiti incantate, daca va reprezinta, chiar daca e mai scump... important e sa ne simitim asa cum suntem, pretioase, in hainele care le purtam... nu cumparati niciodata ceva doar pentru ca e ieftin, la reducere, la moda, sau pentru ca altcuiva ii sta bine...
sa nu uitam, criza nu inseamna sa ne lipsim de lucruri si de ceea ce avem nevoie, inseamna sa cheltuim cu intelepciune, pentru nu a face risipa pe lucruri care nu merita... haideti sa fim intelepte... si frumoase... alegand ce e frumos, merita si ne avantajeaza.

sorina

Locaţie: NULL

Mesajde sorina » Vin Mar 20, 2009 5:04 pm

dependenta de shopping?well exista 2 metode.
1, profiti de aceasta dependenta si mergi prin toate magazinele pe care la gasesti nu doar in cele scumpe si cu siguranta dupa ce ai fost prin toate o sa gasesti ceva mai ieftin(+ renunti la abonamentul la sala).

2,iti arunci cardul sau il dai sotului/prietenului si ii interzici fara doar si poate sa ti-l dea. daca rezisti o luna, vei rezista mai mult

claudiao

Mesajde claudiao » Vin Mar 20, 2009 5:50 pm

Intradevar dependenta de shopping este greu de "tratat" si ce te faci cand esti dependenta de shopping pe timp de criza??? Acum chiar ca avem de-a face cu o mare problema.
SOLUTIA nu e atat de simpla fiindca vorbim de dependenta, adica mai mult sau mai putin constient ne supunem unui viciu ( cum e si treaba cu fumatul). Sfatul meu cu privire la cum ar trebui sa procedam pentru a face fata unei asemenea adictii pe timp de criza economica este urmatorul: in primul rand, trebuie sa ne ierarhizam nevoile si in functie de aceasta ierarhizare sa achizitionam produsele care ne sunt absolut necesare. In al doilea rand, inainte de a cumpara un produs trebuie sa ne gandim daca intradevar avem nevoie de acel produs fiindca poate fi vorba doar de un moft de-al nostru si pe care daca nu-l satisfacem nu ar avea repercusini grave. In al treilea rand, daca tot suntem dependente de shopping, trebuie sa gandim pozitiv, criza aceasta nu o sa tina o vesnicie asa ca vor veni odata si odata vremuri mai bune in care iar o sa ne "permitem" sa fim dependente de shopping.

nikolet8

pentru concurs

Mesajde nikolet8 » Vin Mar 20, 2009 6:23 pm

Eu una indiferent de criza tot merg la shpping sunt dependenta .Care este cea mai mare placere a femeilor sa cumpere?...pantofi si rochi asortate cu ei.Parerea mea este ca shppingul este o terapie atunci cand ai probleme dificile de moment.Doamnelor si Domnisoarelor nu renuntati la shpping!!!!! :D :D :D

julcsy

concurs

Mesajde julcsy » Vin Mar 20, 2009 9:08 pm

Mie mi-au placut intotdeauna hainele.Nu cumparam mai deloc haine de firma ma multumeam si cu astea cumparate din piata sau din magazine mai ieftine.Cred ca important era de fapt ca bucuria de a lua ceva pentru mine.Dupa ce m-am casatorit sotul meu mi-a sustinut aceasta pasiune si pot spune ca in general mi-am luat tot ce aveam nevoie.Dupa ce s-a nascut piticul meu din pacate a trebuit sa renunt aproape total la cumparaturi de acest fel.Acum important este sa cumpar la copil tot ce are nevoie.Sincer nu este un sacrificiu pentru mine ceea ce fac,ma simt mult mai bine cand vad bucuria de pe chipul lui cand vin acasa cu o jucarie noua.In schimb am descoperit magazinele second hand care chiar daca nu au rochiile pe care le vom primi cadou de la voi,au haine de buna calitate si la preturi foarte bune.Sunt si exceptii dar in general mai ales in momentul acesta de criza recomand o vizita la un magazin second hand.Si inca un lucru pe care l-am observat dar de care nu am avut inca sansa sa ma bucur sunt cumparaturile online.Am auzit ca este mai confortabil si destul de rentabil aceasta solutie.
Dar sper ca voi primi un cadou de la voi si macar la rochiile din magazine nu va trebui sa ma uit cu tristete pentru ca acasa ma va astepta una dintre ele.

Dinulescu

Dependenta de shopping poate fi tratata !

Mesajde Dinulescu » Vin Mar 20, 2009 9:59 pm

Se pare ca, peste tot in lume, mai multe femei cumpara haine in perioada de reduceri, marind astfel considerabil cifrele de afaceri ale magazinelor destinate lor. De fapt, nevoia aceasta de a cumpara lucruri, este cel mai bine ilustrata de sindromul “cumpara-ma si ai sa te simti mai stapana pe tine”. Numai ca de cand fetita noastra a venit pe lume au venit si cheltuieli care m-au facut sa ma gandesc serios cum pot sa-mi stapanesc dorinta de a cumpara lucruri de care am nevoie cu adevarat si de lucruri care pot fi anulate dupa lista de cumparaturi ! Si iata cateva trucuri pe care le-am incercat si functioneaza :
Plec la shopping , dar cu buzunarele goale!
Pentru a lupta cu nevoia de a cumpara sub impulsul momentului, merg la shopping cu portofelul gol. Ma pot intoarce pe urma la magazinul care mi-a placut cel mai mult, mai calculata, si deci mai cumpatata. Pot cumpara astfel obiectele vestimentare, si nu numai, fara a actiona fortat. Asta bineinteles, daca mai au culoarea si marimea care m-i se potriveste.
Platesc cu bani gheata, nu cu cardul!
Cartile de credit au darul malefic de a face oamenii sa aiba senzatia ca nu cheltuiesc bani, cand ei, de fapt, exact asta fac. Banii, pe de alta parte, implica o relatie mult mai apropiata si mai imediata. De aceea, uneori poate fi greu sa ma despart de sume foarte mari de bani.
Ocolesc ispitele!
Trec pe langa magazinele de unde stiu ca nu ma pot abtine sa cheltuies bani, chiar daca e vorba de o suma mica, si nu intru in ele! Mai bine astept reducerile de sezon daca cu adevarat am nevoie de ceva !
Fac o distinctie clara intre ceea ce vreau si ceea ce am nevoie!
Intotdeauna cand sunt pe punctul de a cumpara ceva, ma gandesc in ce masura am sau nu nevoie cu adevarat de lucrul respectiv. Daca pot trai fara, inseamna ca ma poti lipsi de el. Adica, atunci cand ai nevoie de pasta de dinti, este clar ca trebuie sa cumperi un tub nou, insa daca vrei sa-ti iei o bluza doar pentru ca se potriveste cu o pereche de pantofi, lucrurile nu mai stau la fel.
De ceva vreme ca sa evit tentatia din magazine intru pe internet verific mai multe oferte compar preturi , calitate si apoi iau doar ce-mi trebuie , m-i se pare mult mai usor si practic !

ramona_florin

Castiga 3 tinute in trend!

Mesajde ramona_florin » Sâm Mar 21, 2009 12:31 am

Dependenta de shooping este intradevar foarte activa la noi femeile dar sta in puterea noastra de controlare sa evitam sa cumparam lucruri care nu ne sunt foarte necesare ci sa ne axam pe alele lucruri care ne sunt de un util folos. Sa incercam sa avem alte activitati precum plimbarile , teatrul, cinema si alte activitati sociale.
Va multumesc. :D

maximlidia

dependenta de shopping

Mesajde maximlidia » Sâm Mar 21, 2009 12:53 am

Buna tuturor,
sunt o persoana careia ii place sa se imbrace in tendinte si sunt inebunita dupa shopping!Sau poate pana acum cateva luni...deoarece odata cu venirea crizei financiare bugetul alocat shoppingului a fost afectat semnificativ...deci am fost fortata sa i-au anumite masuri in ceea ce priveste achizitionarea de produse vestimentare..si nu numai..!
Mai precis...:daca pana acum imi permiteam sa arunc banii pe orice lucru imi "facea cu ochiul" ,acum sunt nevoita sa-mi analizez garderoba cu atentie pentru a putea stabilii care sunt produsele de care am nevoie cu adevarat...
Sa nu va ganditi ca mi-a fost foarte usor sa rezist tentatiei si obisnuintei de a"arunca"banii pe haine ...tentatia a fost mare...dar am reusit sa o depasesc cu succes astfel:inainte de a pleca de acasa la shopping imi stabileam piesele de care aveam cel mai mult nevoi pentru a completa garderoba si mi le notam pe o hartie ca sa nu "uit"care erau prioritatile...
Pentru a face alegerea cea mai buna analizez cu atentie oferta pentru a fi sigura ca nu v-oi regreta alegerea facuta.
Noi cei care suntem cu shopping-ul in sange trebuie sa infruntam acum o situatie nu tocmai placuta...dar trebuie sa ne adaptam ...si sincer va spun eu sunt o fire luptatoare...asa ca am reusit sa imi infrunt "dependenta" de shopping!

Sper ca sfatul meu sa va fie de ajutor!
Va pup!

Sper ca criza sa treaca cat mai repede!!!
Pupici

boobica

o lume plina de etichete:(

Mesajde boobica » Sâm Mar 21, 2009 3:56 am

Toata lumea se confrunta cu inconvenientele rapiditatii specifice lumii in care traim... si ne conformam... resemnam.... in fata societatii consumatoare, un balaur cu numeroase capete, purtatoare de nume de brand-uri cunoscute devenite must-have-uri intr-o lume superficiala. E greu sa fii femeie si sa te exprimi intr-o univers atat de agresiv, asta e evident, si nimanui nu ii place sa poarte "uniforme" asa ca data viitoare cand ne mai vine vreo idee de a cumpara ceva ce ne-a placut intr-o vitrina, revista sau podium sa ne amintim ca sunt doar niste viziuni ale cuiva care nu ne cunoaste si al carui unic scop e profitul. Eu incerc pe cat posibil sa imi fac timp sa mai creez cate un accesoriu pentru tinute, sa modific hainele si toti imi spun ca ar trebui sa le creez la scara mare, dar refuz ideea deoarece nu as putea face asta ca profesie ci doar ca hobby, pentru unicitate si de ce nu si pentru a face economie. Cumparati cu capul pe umeri, investiti in lucruri clasice care va reprezinta, nu le luati doar pentru ca sunt in tendinte:)

iuliaiulia95

concurs

Mesajde iuliaiulia95 » Sâm Mar 21, 2009 8:51 am

Boala psihica „la moda” oniomania (dependenta de shopping) atinge in general persoane care vor sa evite realitatea si se refugiaza in magazine, unde resimt o eliberare temporara de griji si nevoi mai grave. Odata trecut efectul adrenalinei din timpul sesiunii de shopping, de multe ori persoanele au sentimente puternice de vinovatie.
Desi pana recent boala cumparaturilor obsesive era atribuita exclusiv femeilor, studii de psihologie au aratat ca atat femeile, cat si barbatii, sunt atinsi de aceasta ‘maladie’. Lorrin Koran, profesor emerit de psihiatrie si de stiinte comportamentale la Universitatea Stanford, considera cumparaturile obsesive o adevarata boala psihica ce determina pierderea prietenilor, izolarea de familie, acumularea de datorii mari; foarte multi americani dependenti de cumparaturi au sfarsit prin divort sau chiar sinucidere. Studiile demonstreaza ca in general cei atinsi de oniomanie sunt tineri si cu venituri relativ mici.
Chiar daca v-ati dori foarte mult sa va „racoriti” golind cardul de credit la shopping, incercati sa nu mergeti la ATM decat pentru necesitati stricte, si nu mai mult de 4 ori pe luna. Daca aveti multi bani in buzunar, veti fi tentat sa-i cheltuiti.
Implicati-va in alte activitati, discutati cu cei apropiati si incercati sa va rezolvati in mod real problemele interioare, fara a fugi de dumneavoastra intr-un magazin cu haine sau accesorii cool.
Shoppingul nu ne scapa asadar de probleme, ci este doar o falsa evadare din fata realitatii, care, din pacate, nu numai ca nu se imbunatateste prin cumparaturile obsesive, ci uneori chiar se agraveaza, din cauza lipsei resurselor financiare.

Ancasobo

...

Mesajde Ancasobo » Sâm Mar 21, 2009 9:08 am

Consider ca daca nu te poti abtine in a cheltui banii si esti fericit/a doar atunci cand cheltui pe ceva anume indiferent daca e util sau nu esti dependenta de shoppinf,iar dependenta e o boala.Mie imi place mult sa merg la cumparaturi daca am timp liber,daca simt nevoia sa-mi cumpar ceva.Daca e ziua unei persoane ma uit intai pe internet sau pe diferite oferte ca sa-i comand ceva.E mult mai simplu si mai putin obositor.Cumpar haine,cosmetice,parfumuri d epe internet,si asta doar daca-i stiu masura si gusturile;daca nu,cumpar ceva neutru,de exemplu o esarfa sau o geanta neutra ca stil.
Nu-i inteleg pe cei care fac cumparaturi in fiecare zi.Eu prefer sa citesc o carte,sa ma uit la un film,sa ma plimb,sa petrec timpul cu cel mic sau cu iubitul meu,sa fac o vizita rudelor si prietenilor din alte localitati,sa ma uit pe o revista buna.
Chiar daca imaginea noastra conteaza,putem sa aratam bine cheltuin mai putin timp pentru aceasta si folosind toate resursele necesare.Trebuie sa acordam timp educatiei,curateniei,informarii,iubirii,prieteniei!Abia atunci vom avea o imagine frumoasa despre noi si despre ceilalti.

monnie

dependenta de shopping

Mesajde monnie » Sâm Mar 21, 2009 9:50 am

De cand eram mica imi placea sa merg la shopping.Imi luam prietenii sau preferam sa merg singura si ore intregi stateam cu ochisorii pe rafturile magazinelor.Acum lipsa de timp nu mai imi permite sa fac acest lucru.Dar de fiecare data cand imi cumpar ceva incerc sa imi cumpar lucruri de calitate(nu neaparat scumpe pentru ca de cele mai multe ori pretul nu justifica calitatea produsului),ci lucruri care ma avantajeaza si care imi pot fi utile .De obicei caut acele magazine cu preturi pe masura bugetului meu de unde am mai cumparat si stiu ca am fost multumita de produsele alese sau de acele magazine de la care am referinte bune despre ele de la cunostinte.Iar dependenta de shopping mi-a fost invinsa foarte usor.Muncind...Asa nu prea mai ai timp de mers la shopping.

rekaalina

Re: Castiga 3 tinute in trend prin Control si Constientizare

Mesajde rekaalina » Sâm Mar 21, 2009 5:34 pm

Eu una nu cred ca exista "dependenta de shopping",exista doar persoane care au prea mult timp liber ,prea multi bani si atunci neavand ce face se duc prin magazine , cumpara tot ce le cate la mana si zic ca -s ''dependende de shopping''. Perioada de criza le este cel mai bun psiholog .

raul_alex89

Mesajde raul_alex89 » Sâm Mar 21, 2009 8:55 pm

Dependenţa de shopping să fie o boală?... eu zic că este un mod de viaţă al femeii moderne, care ştie să se facă remarcată în orice împrejurare… şi asta numai etalând lucruri noi chiar şi la o ţinută mai veche, împrospătând o rochie veche cu un accesoriu nou. Când porţi ceva nou e imposibil să nu primeşti un compliment cât de mic oricât de comun ţi-ar fi chipul. Iar asta îţi dă un fel de satisfacţie „cum că eşti apreciată” în societatea din care faci parte.
De aceea eu zic că dependenţa de shopping e un mod de viaţă, care te face să te relaxezi, să te simţi admirată, invidiată, remarcată… deci exişti.
Fetelor nu vă lăsaţi de shopping, fie că îl faceţi în magazine, la tarabe sau în târguri… asta te face să simţi cu adevărat că trăieşti!

AnteriorUrmătorul