Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

camera mea

Feng Shui este o arta prin care se studiaza energia vitala care ne inconjoara si pe care chinezii o numesc Chi sau Qi. Irina Bejenaru, expert Feng Shui, te poate invata cum sa iti creezi singura un mediu armonios din punct de vedere energetic.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

molly

Locaţie: b.

camera mea

Mesajde molly » Mar Iun 16, 2009 4:31 pm

buna , ma bucur ca avem si astfel de expert pe forum ,
eu tocmai m-am mutat
trebuie sa imi achizitionez mobilier in camera , care are 3.5m/6m
geamul spre vest ,
culoarea in camera este crem ,
intrebare ce fel d epat s aimi iau ? sa fie lipit de parchet sau cu distanta intre parchet si saltea \(cu picioare)? in ce pozitie sa il asez?

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mar Iun 16, 2009 4:37 pm

stiam ca este bine sa ai patul indreptat cu partea pe care stai cu capul spre usa ca sa intre energia in cap si nu prin picioare :)

molly

Mesajde molly » Mar Iun 16, 2009 4:52 pm

camelia nu te supara -aici raspunde expertul , noi de dam cu parerea la celelalte subiecte ,
asa stim fiecare cate ceva ceva ,

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mar Iun 16, 2009 5:03 pm

am vrut sa precizez nu-s eu expertul! si n-avem voie sa spunem ceea ce stim?! am spus si eu ceea ce stiu sigur, n-am spus ce am auzit pe la colturi!

molly

Mesajde molly » Mar Iun 16, 2009 5:21 pm

camelia - stiu cine este expertul , si scrie si in prezentarea subforumului ,
eu vreau o parere avizata , asa gasesc si pe net informatii ,

la aceste subiecte raspund expertii ,
noi ne spunem cu parerea la celelalte ,
hai sa respectam si munca lor ,
imi cer scuze de off topic .

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mar Iun 16, 2009 5:27 pm

Bine! N-am stiut ca nu avem voie sa spunem ceea ce stim! Ma scuzi!
Sper ca nu s-a simtit jignit expertul!
Asa cum la intreaba expertul hair-stylist au mai dat fetele sfaturi, am zis si eu sa spun ceea ce stiu!
Chiar nu vad care este problema, ca nu m-am apucat sa dau sfaturi la toata lumea, era un subiect cunoscut mie! Whatever!

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Mie Iun 17, 2009 8:32 am

In primul rind BINE AI VENIT IRINA! in al doilea rind scuze si eu de off topic dar as vrea sa precizez Cameliei ca nu intotdeauna au fost bine venite sau corecte sfaturile date de fete la capitolul "intreaba expertul hair stylist" ii dau dreptate lui molly, la aceste capitole tre sa raspunda expertul....scuze.... :oops: sunt capitole precum frumusete & stil, discurii generale, etc unde toata lumea e libera sa dea sfaturi la toata lumea...

Oana.Zidaru
Forum Admin

Mesajde Oana.Zidaru » Mie Iun 17, 2009 10:28 am

Buna fetelor! Vroiam sa va rog sa aveti putina rabdare deoarece Irina nu este obisnuita cu forumul si probabil o sa ii ia ceva timp sa se acomodeze, sa isi planifice timpul in asa fel incat sa isi strecoare in programul ei zilnic si aceasta noua activitate.

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mie Iun 17, 2009 11:11 am

Ok! Nu mai zic nimic :lol: ! Asteptam experta sa vedem cu ce sfaturi ne uimeste ... :)

molly

Mesajde molly » Mie Iun 17, 2009 12:59 pm

Camelia12 scrie:Ok! Nu mai zic nimic :lol: ! Asteptam experta sa vedem cu ce sfaturi ne uimeste ... :)

camelia s astii ca cei d ela redactie au ales un adevarat expert ca si cel de la hair ,
daca ne pricepem la ceva nu inseamna ca suntem experti
daca tot sa deschis un subforum und ese pun intrebari si expertii raspund sa respectam acest lucru.

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mie Iun 17, 2009 1:44 pm

si eu ce am zis ?! :lol:

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mie Iun 17, 2009 1:46 pm

am mai spus ceva dupa ceea ce mi-ai explicat ?! am vazut ca adelina mi-a adresat niste cuvinte si am aprobat-o si am zis ca asptam sa ne uimeasca experta, pentru ca probabil stie multe lucruri despre care n-am auzit! Nu inteleg cu ce te-am mai deranjat acum sau care e motivul tau pentru care imi faci obervatie?!

Aiana

Mesajde Aiana » Dum Iun 21, 2009 9:32 am

Buna fetelor!!!Pana la urma unde-i expertul?Am si eu intrebari.Aici nu vad decat sfada fara rost... :D

anais_bjn
Expert Divahair

Locaţie: Bucuresti

Mesajde anais_bjn » Mar Iun 23, 2009 4:58 pm

Buna,

In sfarsit reusesc sa raspund. Imi cer scuze pentru intarziere, dar motivele au fost obiective. Sunt zile cand de abia reusesc sa vorbesc si la telefon, dar sa mai si scriu.

Am avut in intentie sa scriu cate ceva despre feng shui, dar m-am razgandit. In curand voi anunta si denumirea bloggului meu (cred ca nu este interzis!!!, nu?), vreau doar sa mai introduc cateva subiecte.

Azi ii voi raspunde lui Molly cu privire la pozitionarea patului si la alte cateva amanunte.

Ideal este ca patul sa fie de doua persoane (dublu) - indiferent daca persoana este singura sau nu si sa fie asezat astfel incat ambele laturi ale sale sa fie libere. Se spune ca astfel, ambele persoane vor beneficia de oportunitatile care apar in viata sau, daca este singura, pe de o parte, trimite un mesaj subtil Universului sau acelei autoritati supreme in care fiecare crede intr-un mod sau altul, ca este gata pentru o relatie, iar pe de alta parte, daca nu are acest deziderat anterior, poate beneficia de mai multe oportunitati in viata decat daca una dintre laturi ar fi lipita de perete.

Foarte important este ca tablia patului sa fie lipita de unul dintre pereti, pentru a oferi siguranta si stabilitate celui/celei/celor care dorm acolo. Forma tabliei patului este si ea foarte importanta. Ideal ar fi ca aceasta sa fie dreptunghiulara, inalta cam de 50-70 cm, plina (in sensul ca nu trebuie sa aiba goluri in ea) si rotunjita la colturi.

Pozitionarea patului in incapere este de foarte mare importanta. Sunt mai multe reguli pe care trebuie sa le respectam. In primul rand, trebuie evitat a se dormi astfel incat picioarele sau capul sa fie indreptat catre usa. Ori energia celui care doarme se va scurge pe usa, ori va fi invadat de prea multa energie. De exemplu, in feng shui se spune ca cel care doarme cu picioarele catre usa (asta insemnand chiar in dreptul usii, nu mai la stanga sau mai la dreapta) adopta "pozitia mortului". E un pic cam macabru, dar stiu ei maestrii ce stiu. In al doilea rand, trebuie evitata pozitionare patului astfel incat cel care doarme sa stea cu capul catre geam. In al treilea rand, patul nu se pune intre usa si geam, deoarece curentul care se creeaza in cazul in care geamul este deschis putand perturba energia organismului.

Pozitia ideala este ca patul sa fie pozitionat astfel incat din el sa putem vedea cine intra in camera. La nivel subconstient este foarte linistitor si ne asigura un somn de o buna calitate (in conditiile in care sunt indeplinite si multe alte reguli, de exemplu o deplina curatenie si ordine - cele mai simple, care tin de bunul simt al fiecaruia).

Patul ar trebui sa se afle la o inaltime de minim 10-15 cm fata de podea, pe de o parte ca energia sa poata circula liber, iar pe de alta parte ca sa se poata face curatenie sub pat. Daca patul este foarte jos, se strange foarte multa mizerie sub el, ceea ce inseamna acumularea de energie negativa.

Materialul din care este facut patul ar fi bine sa fie lemn. Un pat din fier forjat, ar putea aduce distractie, amuzament, dar nu si stabilitate si siguranta, daca asta se doreste intr-o relatie.

Salteaua trebuie sa fie dintr-o singura bucata, nu din doua. Un pat dublu in care doarme un cuplu si pe care sunt puse doua saltele ar duce in timp la separare in cuplu, pentru ca acest lucru sugereaza cele doua saletele una langa alta. Nu inseamna ca un pat dublu cu o singura saltea asigura o viata de cuplu lipsita de diverse probleme, doar ca ele nu vor afecta cuplul atat de mult, incat sa duca la separare.

Sper sa fi raspuns pe masura asteptarilor voastre.

Va doresc o zi minunata!

Irina
Ultima oară modificat de anais_bjn pe Mie Sep 23, 2009 12:17 am, modificat 1 dată în total.

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Mar Iun 23, 2009 11:29 pm

Buna Irina! apropo de pat... cam in ce loc ar trebui sa fie pozitionat patutul fetitei mele de 2 ani fata de patul meu? are importanta in dezvoltarea ei?

Următorul