Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Probleme pe plan sentimental

Feng Shui este o arta prin care se studiaza energia vitala care ne inconjoara si pe care chinezii o numesc Chi sau Qi. Irina Bejenaru, expert Feng Shui, te poate invata cum sa iti creezi singura un mediu armonios din punct de vedere energetic.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Butterfly123

Mesajde Butterfly123 » Mie Iun 24, 2009 11:45 am

De ceva timp imi merge foarte prost pe plan sentimental (de mai bine de 2 ani, mai exact).

Cand ai timp Irina poate imi dai cateva sfaturi despre ce ar trebui sa fac sa schimb in bine aceasta situatie :). Incercasem la un moment dat sa pun in coltul dragostei lumanarele rosii (2) pentru ca intelesesem ca ar fi bine...

Am citit ce ai scris la celalalt subiect si in principiu patul meu este ok (pozitionarea, colturile rotunjite etc.) Singura diferenta ar fi faptul ca este o canapea extensibila, dar este de 2 persoane.

Astept cu mare interes raspunsul tau!

Iti multumesc anticipat!

anais_bjn
Expert Divahair

Locaţie: Bucuresti

Mesajde anais_bjn » Mie Iul 15, 2009 3:33 pm

Buna Butterfly!

Este important sa aflu ce fel de probleme ai. Te certi cu iubitul/sotul sau nu ai si ai vrea sa-ti iasa in cale iubirea vietii???

Am sa incerc sa anticipez.

Daca e vorba de certuri, atunci pot fi mai multe explicatii (destul de complicate, legate de anumite combinatii de stele zburatoare, stele zburatoare anuale sau destin). Important este sa stii ca aproape orice poate avea o solutie in feng shui. De exemplu, poti folosi un nod mistic pe care sa-l pui sub saltea sau pat (canapea), un remediu special contra certurilor (pe care il gasesti pe site-ul http://www.efengshui.ro/categorii/remedii-speciale.php) sau un rinocer.

Daca ai alte probleme, inclusiv de genul celei ca nu-ti gasesti perechea potrivita, un remediu general valabil este folosirea unei perechi de rate mandarine. Pana il gasesti pe EL, le asezi una langa cealalta, fara ca ele sa se atinga. In momentul in care l-ai gasit, le pui una langa cealalta astfel incat sa se atinga, eventul botic langa botic.

Pentru armonie in cadrul cuplului poti folosi 2 sau 6 sfere din cristal.

Orice iti sugereaza ideea de cuplu (2 inimioare, 2 piramide fatetate, o fotografie cu 2 indragostiti, etc, etc) le poti pune intr-un loc din dormitor sau in camera in dormi/dormiti.

Mai poti gasi pe site un talisman, o amuleta plastifiata pe care o poti purta in permanenta la tine.

Mai sunt si altele. Daca mai doresti amanunte sau mai multe lamuriri, astept intrebari.

O zi cat mai placuta,

Irina Bejenaru,
expert feng shui

Butterfly123

Mesajde Butterfly123 » Vin Iul 17, 2009 9:37 am

Multumesc mult Irina! Eu ma incadram in cea de-a doua categorie :). Mi-am achizitionat deja ratele asa ca nu-mi ramane decat sa astept.

Bine ca mi-ai spus cum trebuie sa le asez pentru ca la inceput am gresit. Eu le-am pus sa se "pupe" din prima :P.

GuGu_LuV_GaGa

Mesajde GuGu_LuV_GaGa » Joi Dec 10, 2009 6:25 pm

buna,Irina.in ultima vreme nu a existat o saptamana in care sa nu existe discutii cu prietenul meu.este ingrijorat pentru mine(din cauza ca nu am pofta de mancare etc. din cauza stresului)si ma cearta din cauza asta.il inteleg aici dar cateodata este prea ingrijorat de asta si nu imi place.un alt motiv ar fi ca se mai strecoara in conv noastre un"este viata ta","faci ce vrei",:cum vrei tu" cand ma supara putin.si de la asta incep certurile.am incercat sa le evit dar cateodata este chiar dificil..ce sa fac??? :cry:

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Joi Ian 07, 2010 4:36 pm

Problemele se rezolva prin comunicare cu partenerul. Nu stiu daca mersul la vrajitoare sau tampeniile spuse experta, cu ratele mandarine bot in bot, fac mai mult decat comunicarea. Nici pozitia patului si a altor piese de mobilier nu ajuta, daca se deterioreaza relatia. Cred ca ar trebui sa te intalnesti mai des in pat cu iubitul, nu sa muti patul "paralel cu linia orizontului" Astfel, scapi de depresii si nu mai umbli dupa tampenii gen ghicitoare feng "sui". Problema ta se afla "sub palarie" si trebuie sa o rezolvi pana nu o iei pe aratura. Discuta cu un psihiatru.

anna_d

Mesajde anna_d » Dum Ian 24, 2010 4:15 pm

ANDACRISTINA scrie:Problemele se rezolva prin comunicare cu partenerul. Nu stiu daca mersul la vrajitoare sau tampeniile spuse experta, cu ratele mandarine bot in bot, fac mai mult decat comunicarea. Nici pozitia patului si a altor piese de mobilier nu ajuta, daca se deterioreaza relatia. Cred ca ar trebui sa te intalnesti mai des in pat cu iubitul, nu sa muti patul "paralel cu linia orizontului" Astfel, scapi de depresii si nu mai umbli dupa tampenii gen ghicitoare feng "sui". Problema ta se afla "sub palarie" si trebuie sa o rezolvi pana nu o iei pe aratura. Discuta cu un psihiatru.

Uneori e bine sa lasam feng shui doar la nivel de decoratiuni dragute si sa ne rezolvam problemele corespunzator.

mami_claudia

Mesajde mami_claudia » Joi Feb 18, 2010 5:59 pm

buna ziua ,cand sotul era an tara nu era zi sa nu ne certam ,mai aveam un pic si ajugeam doamne fereste mai departe ,nici azi numi explic de ce ne certam dev la nimikuri ,ca si sfaturi ce miati recomanda sa fac sa fie liniste si antelegere an familia mea .astep raspunsul dumneavoastra multumesc anticcipat

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Joi Feb 18, 2010 10:44 pm

Pai ati ales cea mai buna solutie...el e plecat, tu ai liniste, asta e.

mami_claudia

Mesajde mami_claudia » Joi Feb 18, 2010 11:49 pm

da e cea mai buna alegere an sensu finaciar vb ansa tanjesc dupa el ....

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Feb 19, 2010 8:14 am

Deci se verifica zicala "Rau cu rau, dar mai rau fara rau."
Iti recomand comunicarea, nu feng shui, ca e alta gaselnita , care a prins la oamenii dezamagiti si care e speculata la maxim. Problemele de cuplu nu se rezolva mutand patul, dulapul, aragazul...

mami_claudia

Mesajde mami_claudia » Vin Feb 19, 2010 9:08 am

te contrazic la tot ceai scris mai sus.

anna_d

Mesajde anna_d » Vin Feb 19, 2010 6:17 pm

Nu ignora totusi sfatul Larisei.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Feb 19, 2010 7:14 pm

mami_claudia scrie:te contrazic la tot ceai scris mai sus.

Atunci, ce sa zic, muta lucrurile prin casa si gaseste-le pozitia care iti va determina sotul sa nu se mai certe din orice, daca asta crezi ca e rezolvarea. Cand esti convinsa de niste chestii, nu are rost sa mai ceri pareri. Oamenii normali comunica, nu se duc la feng-shui-iste. dar nu e interzis, daca iti doresti. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

anna_d

Mesajde anna_d » Dum Feb 21, 2010 1:26 pm

Poti lua feng shui-ul ca pe un sprijin, dar nu te baza pe el pentru rezolvarea problemelor tale.