Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

riduri

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

denisaalina009

riduri

Mesajde denisaalina009 » Vin Sep 03, 2010 3:30 pm

buna,
desi am doar20 de ani mi-au aparut riduri in jurul gurii,destul de accentuate,am incercat sa folosesc creme hidratante dar degeaba. sincer nush ce sa fac,dati-mi un sfat plzzz..

psiho_lore

Re: riduri

Mesajde psiho_lore » Dum Sep 05, 2010 4:11 am

Buna!ridurile din coltul gurii,cele de pe frunte si asa zisa laba gastii la ochi,sunt riduri de expresie care din pacate cu timpul se accentueaza tot mai mult.eu am incercat o gramada de creme,printre care si cele mai scumpe,dar fara efect.Pana cand,in Italia,am fost sfatuita de o cosmeticiana foarte buna sa merg la farmacie si sa cumpar fiole de vit E(sau capsule uleioase),fiole de vitamina A si colagen,pe care sa le amestec si sa le folosesc seara in loc de crema hidratanta.Drept sa spun,fac mai bine decat orice alta crema si folosindu-le idelungat,cu siguranta vei avea numai efecte pozitive.inclusiv asupra ridurilor.Pt zi,incearca crema hidratanta de la Avene,e f buna si fara efecte nedorite. Asta e...acea parte marcata de riduri,trebuie sa fie tot timpul hidratata bine si este contraindicat sa folosesti pudra,care usuca si da senzatia de adancire a ridurilor.Din pacate va trebui sa razi mai putin :D ,ca sa nu se accentueze f mult,ca apoi o sa ajungi la minunile de injectii cu acid hialuronic.Cum am fost intotdeauna o pasionata de subiectul ten,am si o specializare in cosmetica,va sugerez sa evitati intotdeauna cremele care contin paraben(este toxic pt piele in timp).Incearca amestecul respectiv,iar daca fiole de colagen nu gasesti(e cel mai greu de gasit),mergi la plafar si cumpara colagen ca integrator alimentar.Succes! :D

cristyn84

Mesajde cristyn84 » Mar Sep 07, 2010 3:50 pm

hmm..buna ideea cu amestecul asta..o sa il incerc si eu..sper sa gasesc minunatul colagen:)

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Joi Sep 23, 2010 5:49 pm

fara suparare dar cremele ce contin colagen sunt pura amagire. intrebati orice medic :wink:

cristyn84

Mesajde cristyn84 » Lun Oct 04, 2010 10:56 am

gabriela2310b scrie:fara suparare dar cremele ce contin colagen sunt pura amagire. intrebati orice medic :wink:

si atunci ce sa folosim? eu am riduri de expresie in zona din jurul ochilor si nu le mai suport...cum sa le atenuez? am tot folosit diferite creme si nimic :((

denisaalina009

Mesajde denisaalina009 » Vin Oct 08, 2010 6:20 pm

eu observ ca ridurile se accentueaza atunci cand sunt data cu fonde ten sau atunci cand am zile proaste...

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Oct 22, 2010 11:42 pm

denisaalina009 scrie:eu observ ca ridurile se accentueaza atunci cand sunt data cu fonde ten sau atunci cand am zile proaste...

ridurile sunt "accentuate" cand ai fond de ten pe fata deoarece nu-l intinzi corespunzator :wink:

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Oct 22, 2010 11:54 pm

cristyn84 scrie:
gabriela2310b scrie:fara suparare dar cremele ce contin colagen sunt pura amagire. intrebati orice medic :wink:

si atunci ce sa folosim? eu am riduri de expresie in zona din jurul ochilor si nu le mai suport...cum sa le atenuez? am tot folosit diferite creme si nimic :((

poti face foarte multe lucruri pentru ridurile respective. incepe prin a te documenta asupra ingredientelor cremelor si sincer evita cremele ce contin colagen pentru ca nu au niciun efect.
efectueaza corect si zilnic demachierea blanda a zonei respective. aplica masti pentru ochi si cand ai timp aplica local o punguta de ceai/felii de castravete/felii de cartofi etc.
invata si aplica zilnic exercitii de gimnastica faciala.
adopta o pozitie corecta in timpul somnului. eventual foloseste mascute textile pentru ochi pe timpul noptii.
daca ai probleme vizuale, poarta ochelari cu dioptrie corespunzatoare.
aplica in mod corect cremele pentru ochi (cele antirid si cele hidratante) ma refer la miscarile de aplicare.
foloseste creme cu SPF si ochelari de soare...

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Mie Noi 10, 2010 4:40 pm

Da, si pe langa toate acestea incearca eventual si ceva pentru ridurile din coltul gurii...
Pentru a evita efectul inestetic al fondului de ten aplicat pe un ten cu tendinta alipica, usor ridat, foloseste inainte de toate o baza de machiaj, de preferinta hidratanta.
De asemenea, poti renunta la fondul de ten si folosi o crema pigmentata. Pudra, in special cea compacta, iese din discutie, iar ca rujuri, incadreaza-te in tonurile de nude si in texturile mate si evita-le pe cele glossy, deoarece particulele luminoase atrag atentia in mod special asupra acestei zone cu probleme.

In ceea ce priveste topicul initial, iti recomand sa il postezi in categoria "Intreaba expertul dermatolog".
Succes!

Magdap

Mesajde Magdap » Mar Apr 07, 2015 2:48 pm

Buna , eu folosesc de ceva vreme si pentru riduri si pentru supletea pielii cat si pentru articulatii, colagenul de la Euro Form , pe care prima data l-am gasit intr-o farmacie in Brasov si mi-a placut concentratia si faptul ca e facut in franta , in Cluj inca nu sunt dar eu imi comand on line acum si vi-l recomand cu incredere , siteul lor e www.euro-form.ro , va doresc numai bine si cat mai putine riduri :)

RoxanaMadalina1984

Mesajde RoxanaMadalina1984 » Vin Aug 25, 2017 6:23 pm

Buna! Pentru riduri eu va recomand crema cu acid hialuronic dn gama DermaE. Eu o folosesc de mult timp si sunt foarte multumita de ea. Este hidratanta si estompeaza ridurile rapid. :D :D :)