Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Fondul de ten potrivit

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Butterfly123

Fondul de ten potrivit

Mesajde Butterfly123 » Vin Oct 23, 2009 1:32 pm

Mi-a luat mult timp sa gasesc fondul de ten care sa ma multumeasca. Am inceput acum aproximativ un an sa folosesc vichy norma teint si la inceput eram extrem de multumita de el. Estompa orice imperfectiune. Treptat insa am inceput sa am probleme cu zona fruntii care este grasa... la cateva ore dupa ce ma dadeam cu fond de ten fruntea imi lucea extrem de tare desi la inceput cand ma dadeam cu el fruntea mea era la fel de mata si cand ajungeam seara acasa.
Imagine
Acum am ajuns sa il mai folosesc doar pentru a masca cearcanele deoarece daca il aplic pe toata fata imi luceste nu numai fruntea ci si pometii. In plus parca si porii de pe obraji mi s-au mai dilatat... poate am devenit eu paranoica... dar sa fie oare de la fondul de ten?

Tu ce fond de ten mi-ai recomanda sa folosesc? Mentionez ca fruntea este grasa iar pe obraji/ tample am zone uscate... In concluzie am un ten mixt :)

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Sâm Oct 24, 2009 8:16 pm

hmm... am mai intalnit aceeasi problema cu acelasi fond de ten... o explicatie plauzibila ar fi ca normateint tinde sa absoarba prea mult sebum.. ceea ce conduce la o supraactivitate a glandelor sebacee determinate de faptul ca fata nu mai are protectie.. poate intra in discutie si o dereglare hormonala determinata de stres... sau, daca ai achizitionat fondul de ten in sezonul rece si probl au inceput sa apara in sezonul cald, este pentru tenul tau e mai uscat iarna din cauza frigului si probabil pe timpul verii ai constatat o diferenta normala in cantitatea de sebum secretata...
oricum ar fi, eu sunt super multumita de Revlon ColorStay oily to combination skin.. il recomand tuturor...cred k si pe fete le am innebunit pe forum :oops:

Imagine
in rest, ar mai fi categoric un fond de ten de la clinique ( [/b]super balanced makeup)

Imagine
sau Estee Lauder (Double Wear foundation)...

Imagine
iar, daca criza ne limiteaza buzunarele, mai ramane 24 h perfect de la Deborah, tot pentru mixt.

Imagine

carmen24

ten gras

Mesajde carmen24 » Mie Noi 04, 2009 3:31 pm

buna. am si eu o intrebare. am tenul gras si folosesc fondul de ten lasting performance de la max factor. sunt destul de multumita de el dar as vrea sa l schimb. ma gandeam sa imi iau miracle touch tot de la max factor. ce zici este bun pentru tenul gras? ce fel de acoperire are? as vrea ceva care sa imi acopere tenul destul de bine dar sa nu se observe chiar asa tare prezenta fondului de ten. astept raspuns. iti multumesc.

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Joi Noi 05, 2009 6:35 pm

Cei de la Max Factor au in principiu fonduri de ten bune. Iti mai recomand Mat Velvet de la Make up For Ever.. este profesional, adica mai putin orientat catre latura comerciala a industriei cosmetice.. Ar mai fi si Clinique, Stay true makeup oil free formula... ambele se gasesc in Sephora.. pentru tenul gras si Normateint Vichy e bun... chiar e specializat pe asa ceva (exces sebum)

carmen24

fond de ten

Mesajde carmen24 » Vin Noi 06, 2009 11:38 am

iti multumesc foarte mult pentru raspuns si o sa tin cont de propunerile tale. acuma chiar am la cine sa apelez in cazul in care am nelamuriri in materie de make-up. multumesc inca o data

Moonlightdemonik

Re: Fondul de ten potrivit

Mesajde Moonlightdemonik » Sâm Noi 14, 2009 12:21 am

Am si eu o problema cu fondul de ten in general. Deoarece culoarea pielii mele este foarte foarte deschisa, am intampinat dificultati in a gasi un fond de ten care sa se potriveasca. Am incercat cu Maybelline, insa se strangea sub ochi, in zona cearcanelor, iar asta adunata cu faptul ca cea mai deschisa culoare a lor era mult prea inchisa pentru tenul meusi ca avea nuante portocalii, m-au facut sa renunt.
Acum folosesc un fond de ten destul de bun, zic eu. Nuanta 71.

Imagine

Este lichid, deoarece zonela nasului si a fruntii sunt mereu uscate (si da, folosesc crema hidratanta - Garnier) si destul de apropiat de nuanta mea, insa nu acopera destul de bine. Iar daca aplic mai mult, devine prea inchis la culoare si se vede ca o masca. Mentionez ca am pistrui... si sunt destul de evidenti.
As vrea si eu un fond de ten care sa fie destul de puternic sa acopere pistruii si sa nu imi puna in evidenta cojitele sau uscaciunea zonelor sensibile. Si daca tot sunt la caitolul ten, as dori si o pudra. Momentan folosesc Bourjois - Eclat Mineral.

Imagine

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Sâm Noi 14, 2009 10:19 pm

un fond de ten cu acoperire mare e colorstay revlon, pentru tine gama ten uscat.. ar mai fi si estee lauder double wear .... sunt excelente amandoua, au reviews f bn p forumuri si in strainatate... bineinteles, a recomanda un fond de ten e o kstie de statistica... pt cele mai multe persoane functioneaza aceste fonduri de ten, dar daca nu se vor intelege bine cu dermul tau sa nu mi dai in cap :P
personal, folosesc colorstay, dar am incercat si estee lauder si este 8) :idea: :idea:

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Sâm Noi 14, 2009 10:20 pm

aaa.. si lasa bourjois, mai ales daca ai pistrui.. sunt ff usoare, light, dar nu acopera bine..

Butterfly123

Mesajde Butterfly123 » Lun Noi 16, 2009 11:51 am

In weekend mi-am cumparat fondul de ten pe care mi l-ai recomandat :) M-am dat de 2 ori cu el pana acum si sunt foarte multumita. Imi place la nebunie textura lui! Se intinde frumos, nu este ca o "masca" si nu mai vorbesc de faptul ca blush-ul de la The Body Shop se vede minunat dat peste stratul de fond de ten :) M-a bucurat si faptul ca nu este cu mult mai scump decat cel de la Vichy... l-am gasit in magazinul Unirea cu 69 de lei.

Tot ce sper acum este ca in timp sa-si pastreze acelasi efect... si sa nu patesc la fel cum am patit cu cel de la Vichy.

carmen24

Mesajde carmen24 » Mie Noi 25, 2009 1:17 pm

Butterfly123 scrie:In weekend mi-am cumparat fondul de ten pe care mi l-ai recomandat :) M-am dat de 2 ori cu el pana acum si sunt foarte multumita. Imi place la nebunie textura lui! Se intinde frumos, nu este ca o "masca" si nu mai vorbesc de faptul ca blush-ul de la The Body Shop se vede minunat dat peste stratul de fond de ten :) M-a bucurat si faptul ca nu este cu mult mai scump decat cel de la Vichy... l-am gasit in magazinul Unirea cu 69 de lei.

Tot ce sper acum este ca in timp sa-si pastreze acelasi efect... si sa nu patesc la fel cum am patit cu cel de la Vichy.

hello. vreau si eu sa te intreb care fond de ten ti l ai cumparat din cele recomandate pentru ca si eu am tenul gras si nici nu mai stiu ce sa folosesc. acum mi am luat miracle touch de la max factor pentru ca am vazut ca are review-uri bune dar nu sunt foarte multumita. este bunicel, dar nu exraordinar. imi place ca nu se simte pe fata, nu are efect de masca. as vrea sa folosesc si vichy, dar am auzit mai multe pareri. bine, ca oricum depinde de tenul fiecaruia. oricum astept raspunsul tau pentru ca astfel mi as face o idee. ms mult :wink:

anca_florina_05

Mesajde anca_florina_05 » Mie Noi 25, 2009 7:07 pm

buna,am si eu mici probleme cu tenul,o cosmeticiana mi-a zis ca am tenul gras,alta ca am tenul sensibil,nici nu mai stiu ce creme sa folosesc.
Am si probleme cu cosurile,si pt ca nu le-am lasat in pace ,si le-am tot rupt ,mi-au aparut mici pete rosii.Am incercat sa le maschez cu fond de ten,dar nu le acopera in totalitate,de la departare e ok,dar in apropiere nu,se vede ca am fond de ten pe fata.
Ce sfaturi imi puteti recomanda,si ce as putea folosi sa maschez petele ci cosurile?

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Vin Noi 27, 2009 11:25 am

Buna.. este foarte posibil sa ai un ten gras si sensibil, intrucat tenul sensibil apare in corelatie cu un alt tip de ten, sensibilitatea este o caracteristica independenta de activitatea glandelor sebacee. Pentru inceput, este indicat sa faci un scrub. Pentru acoperire, fond de ten si concealer, iar ca sa iti faci o idee despre ce fel de concealer iti trebuie ca sa le acoperi, http://www.divahair.ro/frumusete/make-u ... cealerului!

carmen24

fond de ten neutrogena

Mesajde carmen24 » Lun Dec 07, 2009 2:28 pm

buna madalina. am citit pe net despre fondul de ten de la neutrogena skin clearing oil free make up. ce parere ai despre el? este bun pentru tenul gras, nu? dar daca stii ceva amanunte despre el, de exemplu cum acopera ti as fi foarte recunoscatoare. iti multumesc. si cam in ce farmacii se gaseste? mersi inca o data

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Lun Dec 14, 2009 11:35 am

se gaseste in farmaciile sensiblu. Intra pe site ul lor si cauta produsul in farmacia sensiblu din orasul tau, ca sa te asiguri ca exista si acolo.. nu am incercat niciodata acest produs ca sa ma pronunt, insa din cunostintele mele in domeniu gama neutrogena este satisfacatoare... nu ezita insa sa folosesti un tester inainte pentru a te asigura ca te multumeste nivelul de acoperire

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Lun Dec 14, 2009 8:54 pm

Unde se gasesc produsele revlon sunt din Constanta si la sephora nu am gasit! :)

Următorul