Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Fondul de ten potrivit

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Y_Yvonne

Re: Fondul de ten potrivit

Mesajde Y_Yvonne » Mie Aug 11, 2010 10:19 am

@Gabriela: Referitor la ingredientele nocive din diverse produse cosmetice, poti citi aici lista unor ingrediente daunatoare.

In acelasi articol se mentioneaza cateva produse pe care ar trebui sa le evitam, intre care

"Cremele anti-aging care contin alfahidroxiacizi (AHA) cum ar fi acidul lactic, glicolic sau acizi din fructe AHA si Beta-hidroxi acid (BHA)"

Esti de acord? Daca da, de ce crezi ca aceste creme cu ingredientele in cauza ar trebui evitate?

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 12, 2010 12:30 am

yvonne, cred ca e prima oara cand aud ca AHA ar fi daunatori. de ce sa fie daunatori? sunt acizi din fructe. in afara de faptul ca ar putea irita tenule foarte sensibile, nu vad ce s-ar putea intampla. banuiesc ca doar in concentratii prea ridicate ar pune probleme exfoliind prea tare tenul.
AHA sunt exfolianti foarte buni, mai ales pentru tenurile cu probleme.
din cate stiu eu, trebuie sa aiba o concentratie mai mica de 10% conform FDA( dar sincer, nu cred ca gasesti multe produse pe care sa scrie exact). nu-mi aduc aminte pe moment care e concentratia acceptata in europa. si evident sa fie intr-o solutie bazica, sau care sa tinda spre una bazica. daca e prea acida, iti dai seama, e ca si coca-cola. :| dezastru.
iti dau un exemplu personal. folosesc o masca de peeling "glyco-a" pe care am recomandat-o pe forum cu drag. are concentratie de 12%. dermatologul m-a avertizat ca este fotosensibilizanta si sa-mi protejez tenul cu o crema cu SPF sau fond de ten cu SPF. in rest, nicio problema, e una din mastile mele preferate :wink:
daca pe produse vezi concentratia, sincer ph-ul ma indoiesc ca il trece cineva. eu pe masca aceasta nu am vazut. o sa ma mai uit pe alte produse pe care le am, dar chiar nu mi-a sarit in ochi pe niciunul.
poate tocmai din acest motiv ar putea unii sa puna sub semnul intrebarii aceste ingrediente. dar sincer, nu prea vad motivul.
mie masca mi-a fost recomandata de dermatolog totusi :wink: si e produs care se gaseste in farmacii.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 12, 2010 12:44 am

cat despre articol, ce mi-a sarit in ochi:
triclosanul e o substanta cancerigena. toata lumea o sa-ti vanda povestea "depinde de concentratie" se gaseste si in cosmetice si chiar in pasta de dinti ( colgate).

P.S. nu am stat sa citesc articolul ca e cam tarziu. o sa-l citesc in zilele urmatoare si mai discutam. ok?

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Sâm Aug 14, 2010 2:44 pm

gabriela2310b scrie:yvonne, cred ca e prima oara cand aud ca AHA ar fi daunatori. de ce sa fie daunatori? sunt acizi din fructe. in afara de faptul ca ar putea irita tenule foarte sensibile, nu vad ce s-ar putea intampla. banuiesc ca doar in concentratii prea ridicate ar pune probleme exfoliind prea tare tenul.
din cate stiu eu, trebuie sa aiba o concentratie mai mica de 10% conform FDA( dar sincer, nu cred ca gasesti multe produse pe care sa scrie exact). nu-mi aduc aminte pe moment care e concentratia acceptata in europa. si evident sa fie intr-o solutie bazica, sau care sa tinda spre una bazica. daca e prea acida, iti dai seama, e ca si coca-cola. :| dezastru.
iti dau un exemplu personal. folosesc o masca de peeling "glyco-a" pe care am recomandat-o pe forum cu drag. are concentratie de 12%. dermatologul m-a avertizat ca este fotosensibilizanta si sa-mi protejez tenul cu o crema cu SPF sau fond de ten cu SPF. in rest, nicio problema, e una din mastile mele preferate :wink:
daca pe produse vezi concentratia, sincer ph-ul ma indoiesc ca il trece cineva. eu pe masca aceasta nu am vazut. o sa ma mai uit pe alte produse pe care le am, dar chiar nu mi-a sarit in ochi pe niciunul.
poate tocmai din acest motiv ar putea unii sa puna sub semnul intrebarii aceste ingrediente. dar sincer, nu prea vad motivul.
mie masca mi-a fost recomandata de dermatolog totusi :wink: si e produs care se gaseste in farmacii.

Desi nu ma pricep f bine, argumentul tau imi suna logic si pertinent. Probabil ca au inclus AHA pe acea lista pt ca, asa cum spui mai sus, in concentratii mai mari acesti acizi pot afecta anumite tipuri de ten ( avand si rol de exfolianti).

Ce te-as ruga ar mai fi sa-mi spui in cateva randuri ce inseama PH-ul si care e legatura intre acesta - piele - produsele cosmetice ?
Ultima oară modificat de Y_Yvonne pe Sâm Aug 14, 2010 2:48 pm, modificat 1 dată în total.

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Sâm Aug 14, 2010 2:47 pm

`
Ce parere aveti despre fondul ten tip baton?

Imagine

Cum se aplica acesta astfel incat sa fie intins uniform pe intreaga fata?

Este potrivit unui ten mixt/cu acnee?

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Sâm Aug 14, 2010 2:51 pm

~
Madalina, Gabriela spuneti - mi, va rog, care sunt principalele skin tones?
si
cum putem descoperi corect propriul skin tone astfel incat sa nu mai gresim nuanta fondului de ten atunci cand dorim sa achizitionam unul?

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Aug 15, 2010 10:52 am

Y_Yvonne scrie:`
Ce parere aveti despre fondul ten tip baton?

Imagine

Cum se aplica acesta astfel incat sa fie intins uniform pe intreaga fata?

Este potrivit unui ten mixt/cu acnee?

eu sincer prefer fondurile de ten fluide. dupa cum stii am tenul mixt. pana si anticearcanul il prefer fluid. fondurile de ten tip stick sunt mai greu de intins ( iti trebuie putina indemanare).mi se pare ca fondurile de ten baton si cele compacte se consuma mai repede decat cele fluide. cred ca pentru o aplicare ideala n-ar fi rau sa-l amesteci cu o crema de fata. sa nu-l aplici in strat gros pentru a nu arata ca o masca. as indica un astfel de fond de ten pentu camuflarea acneei sau in cazul persoanelor care au pete din nastere pe fata ( oricum se aplica initial un corector verde pentru neutralizarea culorii).practic un astfel de produs te scuteste de cheltuieli suplimentare pentru ca nu mai esti nevoita sa dai bani si pe corector. trebuie sa fii insa foarte atenta cand il aplici si cum il aplici pentru a nu accentua ridurile ( avand mult talc in compozitie, va avea tendinta de a se strange in aceste zone :wink: ). ce sa zic, eu una nu sunt fana a fondurilor de ten baton. important este aspectul final al machiajului. daca tu te intelegi mai bine cu un astfel de produs, go 4 it :wink:
Ultima oară modificat de gabriela2310b pe Dum Aug 15, 2010 8:42 pm, modificat 1 dată în total.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Aug 15, 2010 11:30 am

Y_Yvonne scrie:
gabriela2310b scrie:yvonne, cred ca e prima oara cand aud ca AHA ar fi daunatori. de ce sa fie daunatori? sunt acizi din fructe. in afara de faptul ca ar putea irita tenule foarte sensibile, nu vad ce s-ar putea intampla. banuiesc ca doar in concentratii prea ridicate ar pune probleme exfoliind prea tare tenul.

Desi nu ma pricep f bine, argumentul tau imi suna logic si pertinent. Probabil ca au inclus AHA pe acea lista pt ca, asa cum spui mai sus, in concentratii mai mari acesti acizi pot afecta anumite tipuri de ten ( avand si rol de exfolianti).

Ce te-as ruga ar mai fi sa-mi spui in cateva randuri ce inseama PH-ul si care e legatura intre acesta - piele - produsele cosmetice ?

pH-ul ( pondus hydrogenii) poate fi acid (0-7), neutru adica alcalin (7) sau bazic(7-14) si este logaritmul zecimal cu semn schimbat al ionilor de hidrogen dintr-o solutie. se poate determina colorimetric, cu ajutorul indicatorilor de culoare ( in solutie sau sub forma de banda de hartie) sau electrometric.
ph-metru pentru cosmetice:
Imagine
pielea are pH de 5.5 ( o piele sanatoasa are pH ce variaza intre 4.5- 6), avand rol de protectie fata de microorganisme ( spre exemplu una dintre bacteriile implicate in etiologia acneei Propionibacterium acnes are nevoie de un mediu favorabil pentru a se dezvolta iar un pH de 5.5 nu este tocmai mediul sau, desi se poate dezvolta minim si la un astfel de pH). pielea nou-nascutilor are pH 7, ceea ce-i face mai susceptibili la diverse afectiuni. spre pubertate, pH-ul se modifica. barbatii au pH-ul pielii mai acidic fata de femei.
pentru a avea o piele sanatoasa nu sunt importante doar cosmeticele pe care le alegem ci si ceea ce mancam. si uite ca revenim la subiectul cu acizii din fructe AHA, care sunt substantele ce nu trebuie sa lipseasca din alimentatia noastra :wink: sa nu se inteleaga ca trebuie sa consumam alimente acide. alimentele acide sunt nocive. evident ca un pahar de cola ne va face intodeauna rau :wink:
pentru ca pH-ul pielii este usor acid, vom folosi intotdeauna produse cosmetice cu pH similar. iata de ce atunci cand folosim un sapun, simtim ca ceva s-a dereglat la nivelul pielii ( si asta pentru ca majoritatea sapunurilor au pH alcalin :wink: ). daca totusi folosesti produse demachiante cu pH alcalin, este indicat sa folosesti un toner pentru a normaliza pH-ul ( si revenim la importanta celor 3 pasi de ingrijire a tenului!!!).

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Lun Aug 16, 2010 6:38 pm

Extrem de interesant raspunsul tau, Gabriela. Multumesc mult. Abia acum inteleg rolul pH-ului si necesitatea alegerii cosmeticelor cu un pH asemanator.

Pentru confirmare, pH-ul cosmeticelor e bine sa fie in jurul pH-ului pielii 5.5? Adica acestea sa aiba un pH de minim 5, maxim 7?

ps: Merci, de semenea, si pentru raspunsul ref. la fdt de tip baton. Imi dau seama ca nu mi se potriveste, ramas fidela celor lichide. :)

Te-as mai intreba cum consideri ca putem descoperi corect propriul skin tone astfel incat sa nu mai gresim nuanta fondului de ten atunci cand dorim sa achizitionam unul?

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Aug 16, 2010 10:04 pm

cu placere. da intre 5.5 si 7.

cristina23

Mesajde cristina23 » Sâm Noi 06, 2010 12:23 pm

Fetelor ce parere aveti despre fondul de ten RIMMEL LONDON STAY MATTE cele care l ati folosit?eu am observat ca au inceput sa mi apara cosuri de cand il folosesc acum nu stiu ce sa cred daca este de la el sau alta este cauza.

Anterior