Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Fondul de ten potrivit

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: Fondul de ten potrivit

Mesajde gabriela2310b » Mar Aug 03, 2010 10:33 pm

Imagine
Imagine
Imagine

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Aug 03, 2010 10:34 pm

si airflash de la dior mi se pare dragut, dar am impresia ca se consuma prea repede
Imagine

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Aug 04, 2010 1:39 am

Tentante alegerile tale, recunosc. :) O sa le analizez in detaliu. Merci.

Desi o sa fiu offtopic, te-as mai intreba (daca tot vb de alegeri), care-s preferatele tale in materie de pudra/bronzer/blush/concealer/iluminator(aici cred ca-l fol. pe cel anterior mentionat)/primer(daca folosesti) si gloss/ruj ?

Cu siguranta ai testat f. multe cosmetice,in plus esti la curent cu noutatile (din cate obs.), de aceea intreb mai sus. :)

De asemenea, ce produse folosesti pentru curatarea si intretinerea tenului?
Probleme cu acneea ai din cand in cand? Cum o tratezi daca apare? Ce produse folosesti?

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mie Aug 04, 2010 11:04 pm

yvone, o sa-ti dau un raspuns mai scurt pentru ca sunt foarte obosita si nu mai stau pe net in seara asta. promit ca o sa revin in zilele urmatoare cu mai multe informatii.
pe scurt:
- pudra preferata: pudra pulpbere libera de la Guerlain ( motiv: are particole foarte fine si se aseaza bine pe fata)
- bronzant- nu folosesc
-blush: ar fi mai multe, cam in ordinea preferintelor: dior, guerlain, ysl, lancome
-iluminator foarte bun este la channel ( ma refer la iluminator fard, ca fond de ten cu efect iluminator prefer photogenic de la lancome)
-primer nu prea folosesc
- ruj/gloss in general de la lancome si guerlain. glossuri foarte bune sunt si la channel
Ca rutina zilnica de ingrijire a tenului:
am ten mixt deci prefer demachiantele spumante. cu toate acestea folosesc si demachiante tip lapte sau fluide si apa micelara ( care imi place foarte mult- prefer pe cea de la lancome). lotiune tonica fie folosesc din comert fie folosesc diverse ape de flori ( de productie autohtona, din orient). folosesc ser pentru zona gatului mai ales, crema matifianta de zi, crema de noapte, crema/gel pentru ochi, tratament iluminator si antioboseala pentru ochi de la clarins ( e produs complementar, nu tine loc de crema de ochi!). exfoliere obligatorie o data/saptamana, precum si masca cu ghassoul 1/sapt.
ar mai fi multe de zis...promit sa revin si cu denumiri de produse. o sa caut si poze sa vi le arat pe fiecare in parte.
in general sunt foarte ordonata in ceea ce priveste ingrijirea tenului si machiajul. respect anumite reguli incepand de la alegerea produselor dupa diverse criterii ( promordial ingredientele!), stocare, modalitati de folosire etc.nu fac economii pentru astfel de produse pentru ca merit :P consider ca nu doar calitatea conteaza ci si diversitatea, motiv pentru care nu folosesc niciodata doar un singur demachiant spre exemplu. am constant mai ales la produsele de ingrijire minim 2-3 produse de aceelasi tip de la diferite firme/ din diferite game.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mie Aug 04, 2010 11:06 pm

apropo de acnee, am mai povestit de mai multe ori cam ce produse se folosesc ( recomandate de catre medici dermatologi). cred ca este o postare privind iritatiile la cosmetice si acnee chiar in forumul "intreaba expertul tau in make-up/chirrugie estetica/dermatolog". scuze nu mai retin exact la care era. am postat acolo si imagini ale produselor respective. daca nu gasesti, te rog sa-mi spui si reiau.
oricum, revin in zilele urmatoare cu mai multe informatii. imi este foarte somn :|

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Aug 04, 2010 11:48 pm

Oh, merci Gabriela. Ma bucur sa gasesc raspunsul tau, cu atat mai mult cu cat obosita fiind ai si detaliat.

Cand o sa fii mai libera, astept cu interes completarea msj anterioare. Sunt convinsa ca ai starnit curiozitatea in privinta produselor respective si altor persoane, mai ales ca nu toate folosim produsele in discutie.

Ca sa nu te intreb in 10 mesaje fiecare curiozitate a mea, am preferat sa ti le scriu intr-un singur msj. :)

O sa revin si eu cu noi intrebari...inevitabile. :)

O seara linistita!

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 6:35 pm

buna yvone. sper ca ai gasit postarea referitor la cremele pentru tratamentul acneei. iti spun din experienta ca le-am incercat pe toate pe care le-am mentionat acolo. daca ai intrebari suplimentare legate de ele, astept sa ma intrebi.
o sa caut poze cu produsele de make-up pe care le prefer. sa-mi spui daca mai ai alte intrebari.

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Joi Aug 05, 2010 6:41 pm

Din pacate nu am gasit-o, cred ca nu stiu unde sa ma uit. Daca mai stii forumul sau topicul, pls posteaza aici ca sa nu mai scrii aceleasi informatii din nou. Daca, insa, nu mai retii pg. respectiva, cand ai timp, please, mai scrie despre produse inca o data aici. (Ma si repet, scuze. :P)

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 6:45 pm

iata cateva dintre produsele respective:
Imagine sunt mai multe tipuri de blushuri la dior, eu insa il prefer pe acesta ca are si efect iluminator. e pe locul 1 in preferintele mele. in general la dior si fardurile de pleoape sunt mai bune decat la firmele concurente
Imagineblush de la guerlain
Imagineblush ysl
Imagineblush lancome- pe acesta il folosesc in prezent
Imagineblush channel- unul dintre putinele produse channel care imi plac

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 6:49 pm

Y_Yvonne scrie:Din pacate nu am gasit-o, cred ca nu stiu unde sa ma uit. Daca mai stii forumul sau topicul, pls posteaza aici ca sa nu mai scrii aceleasi informatii din nou. Daca, insa, nu mai retii pg. respectiva, cand ai timp, please, mai scrie despre produse inca o data aici. (Ma si repet, scuze. :P)

imi permit sa dau copy-paste la mesajul postat de mine la acel topic. sper sa nu deranjeze pe nimeni faptul ca ma repet. am mai mentionat in aceelasi topic si despre o masca de peeling foarte buna pe care o folosesc saptamanal - Glyco- A cu acid glicolic 12% ( e un peeling extraordinar, se gaseste in farmacii. caut poza si iti arat :wink:
Imagine
iata si ceea ce am postat referitor la produsele anti acnee:
poti folosi o gama de ingrijire zilnica de la Avene spre exemplu :wink:
iata si cateva produse pe care le-am mentionat anterior si pe care le gasesti in farmacii. cu siguranta macar unul dintre ele iti va place.
dintre acestea foarte bune sunt Retin-A /Smooderm ( e accelasi produs practic, insa realizat de companii diferite) care contine vitamina A si pe langa efectul antiacnee previne si aparitia ridurilor :wink:
Imagine
Imagine ambele contin acid retinoic (tretinoin)
Imagine pe baza de acid azelaic
Imagine contine eritromicina si zinc
Imagine pe baza de izotretinoine si eritromicina
Imagine pe baza de peroxid de benzoil

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Joi Aug 05, 2010 6:51 pm

Si pentru ca spui ca esti foarte ordonata in ceea ce priveste ingrijirea tenului si machiajul,
> care e rutina ta zilnica ( dimineata si seara ) de ingrijire a tenului.
Ce produse folosesti? In ce ordine?

> Aceesi curiozitate si referitor la machiaj. Ce produse folosesti? In ce ordine?

> Si pt ca suntem la cap. fond de ten, fond de ten mineral ai incercat? Daca da, cum iti merge cu el?

Sper sa nu se supere nimeni ca intreb aici despre aceste lucrui, insa poate unele persoane gasesc utila discutia. Altfel, puteam sa-ti trimit pm. :)

~

> Referitor la ingredientele produselor de makeup sau ingrijire, care ar fi primele 3-5 ingrediente din cauza carora renunti sa mai cumperi un produs?

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Joi Aug 05, 2010 6:55 pm

Sunt minunate blush-urile, mai ales cel de la Dior. :) Pare a avea mai multe nuante si in plus are si efect iluminator din cate spui.

Mai stii la ce pret l-ai gasit?
Iti cumperi cosmeticele din Ro sau din Franta? (observ locatia)

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 7:10 pm

rutina zilnica: ma demachiez, folosesc lotiune tonica ( de preferinta apa de flori), crema/gel pt ochi, crema matifianta pentru fata+/- ser pentru fata ( folosesc serul inaintea cremei), ser pentru zona gatului. seara cand ajung acasa folosesc o masca. in fiecare zi folosesc alt tip de masca. evident folosesc si crema de noapte. ce produse? hmm, folosesc multe si le schimb des. eventual iti spun ce folosesc in acest moment:
demachiant dimineata: sapun cu seminte de baraka
tonic: apa de trandafiri ( are si efect antirid :wink: )
crema de ochi Clinique all about eyes ( nu e tocmai nr 1 in topul meu dar e ok)+ tratament complementar pentru ochi "defatigant eclair" de la clarins
crema de zi pentru fata: babor pure ( foarte buna si chiar ieftina, doar aproximativ 65 ron :wink: )
ser pentru zona gatului ( folosesc un ser pentru fata dar prefer sa-l aplic vara doar pe gat pentru ca mi se ingrasa tenul prea tare cu el): Aquasource de la Biotherm
idem seara, doar ca folosesc crema de noapte si fara tratamentul complementar pentru ochi
atasez cateva dintre produsele mentionate:
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine cu mentiunea ca in cazul meu aceasta crema se dovedeste a fi prea grasa, ramanand in permanenta o pelicula care nu este absorbita in piele

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 7:11 pm

in weekend mai ales sau cand am timp liber fac masti acasa si folosesc si fiole cu vitamine pe care le aplic pe fata
folosesc si sauna faciala.

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Joi Aug 05, 2010 7:13 pm

Merci pt pozele si info. referitoare la produsele anti-acnee. Chiar mi le-am notat, nu le stiam pe toate.

Dintre cele mentionate, am folosit Smooderm-ul, acesta insa imi usca f tare pielea. Insa ajuta f bine la vindecarea cicatricilor lasate de acnee sau la ameliorarea acesteia, daca era cazul.

Am folosit temporar si Zineryt-ul, insa efecte vizibile nu am putut observa, probabil trebuia sa urmez tratamentul in cauza o perioada mai lunga.

Mi-a atras atentia Retin-A, mai ales ca ai mentionat si prezenta vit. A :)
Daca ai folosit aceasta creme, efecte adverse ai observat?

Dintre produsele mentionate, care iti prieste cel mai bine?

AnteriorUrmătorul