Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Fondul de ten potrivit

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: Fondul de ten potrivit

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 7:17 pm

referitor la machiaj:
varianta cea mai "light" de machiaj pe care o folosesc cuprinde: anticearcan ( prefer ysl), fond de ten, blush iluminator, ceara si fard pentru sprancene, creion contur ochi, rimel. nu folosesc foarte des produse pentru buze. oricum stand toata ziua cu masca pe fata, s-ar lua pe ea si nu prea are sens.
adesea insa fac machiaj mai elaborat, mai ales la nivelul ochilor. cum insa lucrez foarte mult si nu am timp sa-mi schimb machiajul, prefer o varianta mai light in timpul saptamanii pentru ca altfel se irita ochii.
o sa mai revin cu detalii. acum nu am timp sa mai stau pe forum.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 7:20 pm

Retin-A si Smooderm sunt aceelasi produs, doar ca sunt fabricate de firme diferite :wink: substanta activa este insa aceeasi. si da, vindeca cicatrici :wink:
Zynerit usuca foarte tare si se aplica strict pe cosul respectiv si nu pe toata fata. este probabil produsul care usuca tenul cel mai mult dintre toate mentionate. cel putin asa mi s-a parut mie.
Dintre cele mentionate cel mai mult mi-a placut Retin-A si Isotrexin. Skinoren nu prea mi-a placut pentru ca ma manca pielea foarte tare de la aceasta crema :|

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 7:34 pm

am uitat sa-ti mai spun ca folosesc si apa termala, precum si diverse ceaiuri. de fiecare data cand beau ceai, inainte sa-l beau inmoi o cotoneta in ceai si curat fata. oricat de banal pare gestul aduce multe beneficii tenului :wink:

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Joi Aug 05, 2010 7:35 pm

Referitor la cosmetice si nu numai :

> De unde iti procuri apa de trandafiri? (ce bine suna!:P Cred ca se simte f. fain pe ten.)
> Care e rolul serului pentru fata sau zona gatului? Care e diferenta intre ser si crema obisnuita?
> De ce aplici o masca in fiecare seara / zi? Nu e prea mult pentru ten?
> De care masti preferi? :)
> Daca ai cumva riduri, de oricare natura, cum le "tratezi" ?:)

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Joi Aug 05, 2010 7:43 pm

gabriela2310b scrie:referitor la machiaj:
varianta cea mai "light" de machiaj pe care o folosesc cuprinde: anticearcan ( prefer ysl), fond de ten, blush iluminator, ceara si fard pentru sprancene, creion contur ochi, rimel. nu folosesc foarte des produse pentru buze. oricum stand toata ziua cu masca pe fata, s-ar lua pe ea si nu prea are sens.
adesea insa fac machiaj mai elaborat, mai ales la nivelul ochilor. cum insa lucrez foarte mult si nu am timp sa-mi schimb machiajul, prefer o varianta mai light in timpul saptamanii pentru ca altfel se irita ochii.
o sa mai revin cu detalii. acum nu am timp sa mai stau pe forum.

> Folosesti ceara? Unde/Cum o aplici? In ce scop?

De ce spui ca trebuie sa stai cu masca pe fata toata ziua?

> Iar cand revii pe aici, pls spune-mi daca ai testat vreun produs din gama de dermocosmetice La Roche Posay ?

si

De care fiole cu vitamine (care vitamine :P) folosesti? (marca, pret, mod de aplicare)

Merci tare mult pentru informatiile de pana acum! ;)

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Joi Aug 05, 2010 7:47 pm

Oh...si, te rog, nu uita de intrebarile de mai jos :)

> Pt ca suntem la cap. fond de ten, fond de ten mineral ai incercat? Daca da, cum iti merge cu el?

> Referitor la ingredientele produselor de makeup sau ingrijire, care ar fi primele 3-5 ingrediente din cauza carora renunti sa mai cumperi un produs?

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 9:01 pm

am incercat fond de ten mineral. nu m-a impresionat absolut deloc. imi plac fondurile de ten cu acoperire medie-mare, care matifiaza si uniformizeaza textura si culoarea tenului. nici nu as mai incerca pentru ca deja mi-am facut o parere. cel putin mie nu mi se potriveste.
dupa cum am spus ceara o folosesc pentru sprancene. este pentru a fixa mai bine fardul pentru sprancene si pentru a da o forma deosebita acestora. daca ai sprancene rebele mai poti incerca si trucul cu fixativ de par si ordonarea sprancenelor cu o periuta.personal folosesc un kit special pentru sprancene de la two faced.
stau cu masca toata ziua pe fata datorita meseriei. masca chirurgicala.( nu ma refeream la masca- fond de ten :P )
de la la roche posay am folosit mai multe produse. gandindu-ma acuma nu-mi aduc aminte exact ce.
apa de trandafiri o achizitionez din strainatate, din magazine orientale sau direct din orient. in romania se gaseste la magazine naturiste. exista apa de roze foarte apreciata de la vecinii nostri bulgari. ideal ar fi sa iei o apa pura, nu un produs pe baza de apa de trandafiri. ( in felul asta o mai poti folosi si la masti etc). eu o aplic inclusiv pe pleoape si gat pentru ca are efect antirid, calmeaza ochii obositi.
diferenta intre ser si crema este ca serul este mult mai concentrat. de asemenea, serul patrunde in straturile mai profunde ale pielii spre deosebire de crema. serul se absoarbe si mult mai repede. poate fi folosit fie separat, inainte de crema ( cam cu 5 minute, eu asa folosesc) sau poate fi combinat cu crema pe care o folosesti. pentru a evita reactii chimice care pot anula anumite proprietati ale substantelor incluse in ambele produse, este mai bine sa le folosesti separat.
nu e prea mult o masca in fiecare zi, pentru ca folosesc masti diferite. daca as face gomaj zilnic, evident ca ar fi mult prea agresiv pentru tenul meu. iti dau cateva exemple: masca pe baza de ghassoul ( roca vulcanica), masca peeling chimic ( imi place glyco-a dupa cum am mai spus), masti home-made ( folosesc in fiecare saptamana masti pe baza de miere de albine/ fructe- mai ales grapefruit pentru ca este foarte bun pentru tipul meu de ten/ legume- mai ales rosii care la fel sunt indicate tenului meu), masca nutritiva etc.
folosesc si uleiuri pentru ten ( fie de la clarins, fie uleiuri naturale- preferatele mele sunt cel de argan si cel de smochine berbere ( fructe de opuntia).
vitaminele le procuri de la farmacie, sub forma de fiole. le amesteci cu ce vrei tu sub forma de masti sau le aplici pur si simplu pe fata.
am riduri, de expresie. folosesc mult vitamine A, E sub forma topica ( retin-a este o crema foarte buna pentru ca rezolva 2 pbme in aceelasi timp :wink: ), iau coenzima Q10 pe cale generala ( este buna pentru foarte multe lucruri printre care si riduri), creme antirid pentru primele riduri ( de obicei noaptea folosesc), masti speciale, folosesc ochelari cu protectie solara, fond de ten cu SPF ( pentru ca nu toate cremele de zi pe care le folosesc au si SPF si cumva trebuie sa ma protejez), aplicatii cu ceaiuri, peelinguri. important este sa stii si cum sa aplici cremele antirid. spre exemplu sa luam cazul cremelor de ochi: o crema hidratanta se aplica in sens invers al formarii ridurilor ( de la coltul extern al ochiului spre cel intern), crema antirid se aplica in sensul de formare al ridurilor ( de la coltul intern al ochiului spre cel extern). nu mai stiu acum...ma mai gandesc si-ti spun pe masura ce-mi amintesc.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 05, 2010 9:16 pm

am uitat sa-ti raspund la intrebarea despre ingrediente. am cateva reguli de baza in alegerea unei creme ( nu neaparat despre ingrediente):
1. nu cumpar o crema fara sa o testez ( foarte rar mi se intampla sa iau ceva fara a testa)
2. nu cumpar NICIODATA o crema fara a studia in prealabil ingredientele sale. am diverse fise cu substante utilizate in industria de beauty ( conform reglementarilor din europa si sua). exista anumite substante care sunt cancerigene si de care este bine sa te feresti.
ca sa-ti vin mai mult in ajutor, o sa incerc sa atasez cumva cateva documente sau eventual sa dau copy-paste. sa-mi spui daca te intereseaza ca sa nu scriu x pagini degeaba :P
3. nu ma impresioneaza "bio" ca oricum numai bio nu e :wink:
4. nu cumpar creme care au ambalajul deteriorat
5. nu cumpar creme care au termen de valabilitate prea mare sau sunt deja spre expirare
6. nu cumpar decat din magazine specializate unde stiu ca produsele sunt originale si tinute in conditii corespunzatoare. in cazul achizitionarii de produse autohtone, nu cumpar produse care stau in soare.
7. nu cumpar creme care sunt pentru alte tipuri de ten/varsta sau cu ingrediente care stiu clar ca nu mi se potrivesc

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Joi Aug 05, 2010 11:51 pm

` Interesanta masca pe baza de ghassoul. E prima data cand citesc despre acest tip de roca. Credeam ca-i un alt tip de argila.

` Referitor la mastile home-made. Amesteci sucul de grapefruit sau rosii, de exemplu, cu mierea si/sau fiolele cu vitamine? Altfel spus, mierea e "elementul" de baza, care leaga celelalte componente a mastii pe care vrei s-o folosesti?

` Dupa ce indepartezi masca, aplici o crema hidratanta sau serul ? sau aplici lotiunea tonica (apa de trandafiri) si apoi crema hidratanta sau serul?

` Peeling-ul il faci inainte de a aplica masca?

- De la ce varsta ti se pare potrivit sa se inceapa folosirea de creme antirid pentru primele riduri?

- Crezi ca acidul hialuronic pe care unele creme/fiole/seruri il cuprind poate fi de folos in cazul ridurilor?

` Interesanta si utila, de asemenea,precizarea ta cu privire modul de aplicare al cremei antirid fata de crema obisnuita. Nu dadeam importanta prea mare modului de aplicare al acestora.

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Joi Aug 05, 2010 11:56 pm

Daca poti atasa documentele referitoare la ingredientele cancerigene, ar fi nemaipomenit. Stiu ca sunt 1001 articole pe tema asta online, dar nu faceai tu referire daca nu considerai ca informatiile de acolo sunt relevante.

Daca nu reusesti sa le atasezi, un copy-paste ar merge,dar oricum, sa nu ocupe prea mult spatiu sa dam peste cap aranjarea in pagina pe aici.

Merci inca o data.

O seara linistita!

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Aug 06, 2010 8:20 am

am un document in limba romana, ca sa-ti fie mai usor sa te uiti. problema este ca are 136 de pagini. deci nu prea pot da copy-paste aici, iar pe forum nu pot atasa pdf-uri.
referitor la masti, ingredientele pe care le-am mentionat sunt ingrediente de baza pentru fiecare masca. de obicei fac masti cat mai simple. exemplu: suc de rosii si argila; ghassoul si apa de roze etc.
dupa ce indepartez masca ( folosind apa calduta), inchid porii cu apa rece apoi aplic lotiunea tonica, crema etc.
ori fac peeling, ori aplic o alta masca.
cel mai corect ar trebui sa incepem sa folosim creme antirid foarte light de la 25 de ani. marile companii au creme pentru primele riduri in general de la 25-30 de ani.daca ai riduri foarte evidente e normal sa folosesti cremele si mai devreme.
da, acidul hialuronic e o substanta intalnita in cremele antirid.
este bine sa dai importanta modului de aplicare al cremelor pentru ca se observa diferenta in timp :wink:

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Aug 06, 2010 8:29 am

ca sa ramai totusi cu niste informatii apropo de ingrediente, te sfatuiesc sa rasfoiesti prin acest site:
http://www.fda.gov/Cosmetics/default.htm
( aici sunt reglementarile din SUA, insa sa stii ca cel putin in privinta cosmeticelor, din cate am observat reglementarile din Europa sunt mai stricte)

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Vin Aug 06, 2010 12:21 pm

Merci inca o data, Gabriela, pentru informatiile si lamuririle de mai sus, cat si pentru link. :)

Cu ajutorul tau, am mai aflat cate ceva sau mi-am mai clarificat unele nelamuriri.

Imi place atentia ta deosebita cu privire la tot ce inseamna produs cosmetic/de make-up. E si justificata, doar e vb de corpul tau. Aici intervine si puterea informatiei si necesitatea documentarii continue.

Merci ca ne impartasesti din cunostintele sau experientele tale.

Pe masura ce apar alte curiozitati, revin pe aici sa discutam. :)

O zi frumoasa in continuare!

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Aug 06, 2010 9:40 pm

cu placere.ma bucur ca iti sunt utile ideile pe care la impartasesc pe forum

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Vin Aug 06, 2010 11:30 pm

yvonne, pentru ca tot am discutat despre produse home-made mi-am adus aminte un truc foarte bun pentru indepartarea punctelor negre pe care l-am si vazut recent intr-un video realizat de michelle phan.
are efect de peeling si inlocuieste cu succes stripsurile clasice concepute special pentru zona nasului.
ingrediente: 1 lingura de lapte
un pliculet de gelatina
se amesteca cele doua intr-un vas si se inclzesc la aragaz pana se obtine o consistenta fluida. daca nu ai timp, poti pune la microunde 10 secunde.
aplici pasta respectiva pe aripile nasului cu o spatula speciala sau cu o pensula. lasi sa faca priza. in aproximativ 10 minute e gata :wink: dupa care prinzi crusta respectiva de la un capat si tragi ca si cum ai trage de un strips.

AnteriorUrmătorul