Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

machiajul potrivit pentru o roscata

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

selen3

Mesajde selen3 » Mie Noi 18, 2009 10:29 am

ce machiaj este potrvit pentru o persoana cu ochi albastri-verzi si cu parul rosu deschis ?
ce machiaj este potrivit pentru zi?
ce machiaj este potrivit pentru seara?

dee08

Re: machiajul potrivit pentru o roscata

Mesajde dee08 » Sâm Noi 21, 2009 4:46 pm

sper sa te ajut eu :

Ochi caprui

Fetele cu ochi caprui sunt cele mai norocoase, ne spun expertii (hmm, si atunci de ce toata lumea isi doreste ochi verzi sau albastri?). Ele pot sa foloseasca aproape orice culoare pentru machiajul ochilor: de la culori tari neon, la nuante inchise de negru sau maro, farduri sidefate in culori pastelate sau nuante pale.
Ochi albastri

Daca ai ochi albastri cele mai indicate culori pentru tine sunt cele din gama naturala: maro, bej, auriu sau crem. Ei mai pot fi pusi in evidenta si cu ajutorul nuantelor mate sau metalizate de gri, argintiu, mov, lila, pruna sau violet.

Evita: verdele!
Ochi gri

Ochii albastru foarte deschis spre gri sunt destul de rari, daca insa ai avut norocul sa fii inzestrata cu asa ochi cele mai indicate culori pentru machiajul lor sunt nuantele de albastru inchis, negru si tonurile naturale.
Ochi caprui deschis

La fel ca in cazul ochilor caprui, cei caprui deschis se "inteleg" foarte bine cu nuantele naturale/de pamant (mai ales maro si verde). Atunci cand iti doresti ceva de efect, incearca paleta de mov (mai ales pruna).
Ochi verzi

Ai ochii verzi? Esti norocoasa! Pentru a-i scoate si mai mult in evidenta ai nevoie de farduri maro, mov, lila, pruna, dar si tonuri de verde inchis sau aurii.

Evita: albastrul!

Ti-a mai spus cineva de ochi frumosi ai? :)

dee08

Mesajde dee08 » Sâm Noi 21, 2009 4:49 pm

Imagine

sau

Imagine

selen3

Mesajde selen3 » Sâm Noi 21, 2009 8:17 pm

:D
:wink:
thanks
:oops:

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Vin Noi 27, 2009 11:38 am

opteaza pentru un fond de ten cu baza galbena, aurie, piersica sau chiar corai, evita-le pe cele cu baza rosie. Incearca pentru ochi toata gama nutrelor: bejuri, camel, miere, auriu, teracota. In general, evita albastru si roz, iar pentru un look dramatic opteaza pentru culori puternice de mov pruna si verde inchis.. dr verdele combina l cu alte nuante neutre si aplica l in coltul extern al ochiului. poti folosi eyeliner maro inchis sau negru si mascara maro inchis (negrul poate fi prea agresiv si te poate sterge).
In privinta buzelor, este bine sa ramai pe tonuri neutre precum piersica. Daca vrei sa adaugi culoare, apeleaza la rosu cu baza albastra sau maro, rosu cu baza galbena precum caisa sau corai auriu. Aceastea iti indulcesc trasaturile. Daca esti extravaganta, poti incerca unul din trendurile sezonului, rujul pruna, extrem de puternic si care da bine pe o roscata.

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Ian 20, 2010 9:20 pm

Interesant - si eu sunt roscata! :D

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Sâm Apr 24, 2010 10:20 am

Eu zic ca nuantele de bej, piersica si in general fardurile deschide se potrivesc cel mai bine unei roscate. Evident trebuie sa tinem cont si de culoarea tenului :wink:

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Dum Apr 25, 2010 10:30 am

cateva sugestii coloristice pentru machiajul ochilor albastri: rose, roz, curpu, argintiu, gri, violet, lila, albastru inchis, negru, maro, caramiziu, portocaliu, piersica.

hedwig

Mesajde hedwig » Lun Aug 29, 2011 2:15 pm

Eu sunt roscata de 2 ani, un rosu intens. Ma machiez in stil retro, cu eyeliner negru, subtire, cu o mica codita la coltul extern al ochiului.

catali

Mesajde catali » Dum Ian 13, 2013 11:56 pm

Buna, iti recomand nuante de maro, terracota, bej, auriu, vanilie, daca vrei sa creezi un machiaj potolit care sa iti evidentieze atuurile mrofologice, sau nuante de mov, lila, argintiu, chiar bleu marin sau gri petrol daca iti doresti sa iesi in evidenta si sa creezi un machiaj cu impact vizual :).