Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Machiajul ochilor proeminenti

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Y_Yvonne

Machiajul ochilor proeminenti

Mesajde Y_Yvonne » Lun Dec 07, 2009 2:31 am

Draga Madalina,

Cu riscul de a repeta acest topic, l-am creat deoarece as dori tare mult parerea ta despre cum se machiaza acest tip de ochi ?

Eu am ochii caprui, proeminenti, fata rotunda. Am impresia ca orice culoare as aplica le amplifica marimea (chiar si daca aplic un liner fin), de aceea extrem, extrem de rar ma machiez.

Merci!;)
Ultima oară modificat de Y_Yvonne pe Mie Ian 06, 2010 12:51 pm, modificat 1 dată în total.

melissa.dana

Mesajde melissa.dana » Lun Dec 07, 2009 3:46 pm

Nu sunt experta in machiaj, dar cred ca nu ar trebui insistat asupra ochilor, daca sunt proeminenti. Cred ca ar trebui folosite nuante de fard cat mai aproapiate de natural si sa se evite dermatograful sau eye-liner-ul.

pinky_angel

Mesajde pinky_angel » Lun Dec 07, 2009 10:23 pm

si eu ma confrunt cu aceiasi problema :)

madutza01

Mesajde madutza01 » Mar Dec 08, 2009 10:18 am

Daca ai ochii mari, incearca sa nu ii maresti si mai mult prin machiaj. Tu trebuie sa eviti nuantele prea deschise si pe cele sidefate si sa aplici mascara numai pe genele superioare. mai mult n stiu ce sa iti zic cauta si tu pe google.:)

irenne_p

Re: Machiajul ochilor proeminenti

Mesajde irenne_p » Mar Dec 08, 2009 6:44 pm

Y_Yvonne scrie:Draga Madalina,

Cu riscul de a repeta acest topic, l-am creat deoarece as dori tare mult parerea ta despre cum se machiaza acest tip de ochi ?

Eu am ochii caprui, proeminenti, fata rotunda. Am impresia ca orice culoare as aplica le amplifica marimea (chiar si daca aplic un liner fin), de aceea extrem, extrem de rar ma machiez. Si mi-ar fi drag sa mai fac schimbari din cand in cand...insa mi-e teama sa nu-i sperii pe ceilalti cu machiajul in cauza:D

De obicei, folosesc doar putin fond de ten sau pudra + rimel negru, nimic mai mult.

Exista anumite trucuri? se macheaza doar anumite portiuni? Am citit diverse articole pe tema asta si am incercat sa le pun in aplicare, dar efectul mi se pare acelasi...si totusi, trebuie sa fie o solutie...

Astept cu nerabdare parerea ta! (daca ai vreun exemplu la indemana, ar fi nemaipomenit ...un website/ link sau o photo...orice)

Multumesc anticipat!

Y.

ps: un amanunt important: port ochelari de vedere

Buna,
Deoarece sunt make-up artist am sa-ti trimit cateva sfaturi:
- trebuie sa trasezi contrurul ochilor foarte fin mai subtire spre interior si usor ingrosat spre exterior
- trebuie sa aplici fard de pleoape pe ploapa mobila inchis la culoare si pe arcada sa aplici fard luminos
- pe pliul pelopei se aplica umbra care se esompeaza spre spranceana la 45g
pentru mai multe informatii sunt aici ;)

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Dec 09, 2009 2:38 pm

Deoarece sunt make-up artist am sa-ti trimit cateva sfaturi:
- trebuie sa trasezi contrurul ochilor foarte fin mai subtire spre interior si usor ingrosat spre exterior
- trebuie sa aplici fard de pleoape pe ploapa mobila inchis la culoare si pe arcada sa aplici fard luminos
pentru mai multe informatii sunt aici ;)[/
quote]

Multumesc foarte mult pentru raspuns, Irenne. Sugestiile tale ma duc cu gandul la tipul de machiaj pe care-l poarta Angelina Jolie...
Ultima oară modificat de Y_Yvonne pe Mar Ian 15, 2013 2:28 am, modificat 1 dată în total.

irenne_p

Mesajde irenne_p » Mie Dec 09, 2009 2:51 pm

Y_Yvonne scrie:Deoarece sunt make-up artist am sa-ti trimit cateva sfaturi:
pentru mai multe informatii sunt aici ;)[/
quote]

Multumesc foarte mult pentru raspuns, Irenne. Sugestiile tale ma duc cu gandul la tipul de machiaj pe care-l poarta Angelina Jolie care are, de asemenea ochi proeminenti.

Mai sus te referi la acest tip de machiaj, mai ales in ceea ce priveste modul de aplicare al conturului? click mai jos, te rog.

http://images.google.ro/imgres?imgurl=http://woodenspears.com/wp-content/uploads/2009/01/angelina-jolie-pout1.jpg&imgrefurl=http://woodenspears.com/angelina-jolie-sexy-lips/&usg=__x_4c5Sv6I_zDVDQouaKNbbonfDY=&h=500&w=400&sz=108&hl=ro&start=49&sig2=n3F8DuWUJ5UYqKQj3Fm7eA&um=1&itbs=1&tbnid=ZUPK1icDP7y2KM:&tbnh=130&tbnw=104&prev=/images%3Fq%3Dangelina%2Bjolie%2Bphoto%26imgsz%3Dm%26ndsp%3D20%26hl%3Dro%26rlz%3D1T4GGLL_roRO316RO316%26sa%3DN%26start%3D40%26um%3D1&ei=vY0fS8aVHsivsAbR25ScCw

Da, exact la acest tip de machiaj ma refer, conturul ochilor sa fie foarte fin la baza genelor si usor ingrosat catre exteriorul ochilor iar umbra sa urce din pliul pleopei usor sper arcada.
Sunt aici si pt alte intrebari ;)

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Dec 09, 2009 8:25 pm

irenne_p scrie:
Y_Yvonne scrie:[i]

Da, exact la acest tip de machiaj ma refer, conturul ochilor sa fie foarte fin la baza genelor si usor ingrosat catre exteriorul ochilor iar umbra sa urce din pliul pleopei usor sper arcada.

Machiajul nu pare greu de facut la o prima vedere ... sa vedem cu dexteritatea cum stau :D mai ales la partea cu conturul.

1. Ce recomanzi a se folosi ptr. trasarea conturului:

-creionul kohl? sau
-tusul?

2. In ceea ce priveste umbra care trebuie aplicata in pliul pleoapei, ce culoare trebuie folosita?

3. Pentru ochii caprui, ce combinatie de culori recomanzi?
Dar pentru cei verzi sau albastrui?

Multumesc anticipat! Esti o draguta!

irenne_p

Mesajde irenne_p » Vin Dec 11, 2009 11:57 am

Y_Yvonne scrie:
irenne_p scrie:

Machiajul nu pare greu de facut la o prima vedere ... sa vedem cu dexteritatea cum stau :D mai ales la partea cu conturul.

-creionul kohl? sau
-tusul?

2. In ceea ce priveste umbra care trebuie aplicata in pliul pleoapei, ce culoare trebuie folosita?

Buna,
1. Pentru inceput eu iti recomand creionul mai ales daca este un machiaj de zi, pentru un machiaj de seara iti recomand tusul daaar daca prinzi indemanarea necesara este ok si tusul pe timp de zi dar o linie fina la baza genelor.
2. Umbra din pliul trebuie sa fie din aceiasi cromatica cu celelate culori aplicate. EX: aplicam penumbra crem sau un maro foarte deschis, umbra va fi maro inchis, iar lumina de pe arcada alba. Sfat cand folosesti culori mate ca machiaj si lumina sa fie tot mata.
3. Caprui- recomand monocromia in contrast cu irisul pentru al pune in valoare si pentru a schimba putin nuanta ochilor si anume: contur mov inchis, penumbra roz pal, umbra roz inchis spre visiniu, lumina alba.
Albastri- machiaj monocrom in functie de culoarea irisului: contur albastru, penumbra bleu, umbra: bleumarin, lumina alba.
Verzi machiaj monocrom in contrast cu irisul: contur olive, bordo, visiniu, penumbra roz pal desaturat, umbra: violet saturat, lumina alba.
Cam atat am avut de spus....
O zi buna!!!!!!

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Vin Dec 11, 2009 1:32 pm

irenne_p scrie:
Y_Yvonne scrie:
irenne_p scrie:

-creionul kohl? sau
-tusul?

Buna,
1. Pentru inceput eu iti recomand creionul mai ales daca este un machiaj de zi, pentru un machiaj de seara iti recomand tusul daaar daca prinzi indemanarea necesara este ok si tusul pe timp de zi dar o linie fina la baza genelor.
2. Umbra din pliul trebuie sa fie din aceiasi cromatica cu celelate culori aplicate. EX: aplicam penumbra crem sau un maro foarte deschis, umbra va fi maro inchis, iar lumina de pe arcada alba. Sfat cand folosesti culori mate ca machiaj si lumina sa fie tot mata.
3. Caprui- recomand monocromia in contrast cu irisul pentru al pune in valoare si pentru a schimba putin nuanta ochilor si anume: contur mov inchis, penumbra roz pal, umbra roz inchis spre visiniu, lumina alba.
Albastri- machiaj monocrom in functie de culoarea irisului: contur albastru, penumbra bleu, umbra: bleumarin, lumina alba.
Verzi machiaj monocrom in contrast cu irisul: contur olive, bordo, visiniu, penumbra roz pal desaturat, umbra: violet saturat, lumina alba.
O zi buna!!!!!!

Minunate combinatiile de culori recomandate! Multumim!!!!

One more Q for u :D Am observat ca genele false confera un look deosebit, privire patrunzatore, ochi bine conturati etc. etc. ...pot fi o minune!!!

Recomanzi genele false ptr ochii proeminenti? sau i-ar face sa para si mai mari decat sunt?

Adezivul care se foloseste ar putea afecta in vreun fel genele naturale?

irenne_p

Mesajde irenne_p » Vin Dec 11, 2009 1:39 pm

Y_Yvonne scrie:
irenne_p scrie:
Y_Yvonne scrie:
irenne_p scrie:

-creionul kohl? sau
-tusul?

Buna,
O zi buna!!!!!!

Minunate combinatiile de culori recomandate! Multumim!!!!

One more Q for u :D Am observat ca genele false confera un look deosebit, privire patrunzatore, ochi bine conturati etc. etc. ...pot fi o minune!!!

Recomanzi genele false ptr ochii proeminenti? sau i-ar face sa para si mai mari decat sunt?

Adezivul care se foloseste ar putea afecta in vreun fel genele naturale?

Sigur ca-ti recomand gene false!!!!! Dar depinde ce gene .... poti aplica recomandat pt tine gene doar in coltul exterior al ochiului pt ca da profunzime, iti faci o privire vibranta, iar adezivul nu afecteaza in nici un fel .... DAR nu te sfatuiesc sa dormi cu ele caci se vor strica mai repede si nu le vei putea refolsi de mai multe ori ;)
Pup.

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Vin Ian 29, 2010 1:25 pm

Irenne, ce scoala de make-up ai terminat? Poti recomanda o scoala unde se face treaba?

irenne_p

Mesajde irenne_p » Dum Ian 31, 2010 10:17 pm

Y_Yvonne scrie:Irenne, ce scoala de make-up ai terminat? Poti recomanda o scoala unde se face treaba?

Da iti pot recomanda scoala Ancai Radulescu unde poti invata tot ceea ce inseamna make-up super profesional!
Intra pe www.ancaradulescu.ro si de asemenea trimite-mi un mail pe adresa irenne_p@yahoo.ca si trimit si datele de contact ale ei sa o poti contacta sa stabiliti impreuna deoarece incepe o noua serie de cursuri acum la inceputul lunii februarie.
O zi buna!

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Sâm Apr 24, 2010 10:08 am

Sunt foarte utile sfaturile tale Irene. :wink:

irenne_p

Mesajde irenne_p » Lun Apr 26, 2010 7:01 pm

gabriela2310b scrie:Sunt foarte utile sfaturile tale Irene. :wink:

Merci pt compliment! Daca mai aveti intrebari aici sunt!!!!

Următorul