Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Machiajul ochilor proeminenti

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

hana2

Re: Machiajul ochilor proeminenti

Mesajde hana2 » Lun Apr 26, 2010 7:14 pm

Am o prietena care are niste ochi mari, proeminenti,de o culoare verde superba si niste gene luuuugi si care asa frumos stia sa si puna in valoare...in ultima vreme nu se prea machiaza dar cand o face nu-ti poti lua privirea de la ochii ei...
Asa ca parerea mea este sa va documentati sa exersati si sa gasiti machiajul care vi se potiveste si care maschiaza unele defecte punandu-va in valoare.... :wink:
http://www.divahair.ro/frumusete/make_up/(ii)_corecteza_defectele_fetei_prin_machiaj_-_obtine_ochi_expresivi,_nas_si_buze_perfecte!_

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 26, 2010 9:30 pm

hana2 scrie:Am o prietena care are niste ochi mari, proeminenti,de o culoare verde superba si niste gene luuuugi si care asa frumos stia sa si puna in valoare...in ultima vreme nu se prea machiaza dar cand o face nu-ti poti lua privirea de la ochii ei...
Asa ca parerea mea este sa va documentati sa exersati si sa gasiti machiajul care vi se potiveste si care maschiaza unele defecte punandu-va in valoare.... :wink:
http://www.divahair.ro/frumusete/make_up/(ii)_corecteza_defectele_fetei_prin_machiaj_-_obtine_ochi_expresivi,_nas_si_buze_perfecte!_

foarte util articolul postat de hana2.

christinev

Mesajde christinev » Mar Apr 27, 2010 3:01 pm

Si eu am ochii proeminenti,fata rotunda.Prefer un machiaj mai intens,asa ca ziua folosesc eyeliner pe pleoapa superioara,subtire in interior si din ce in ce mai gros spre exterior,putin alungit,creion pe mucoasa interna,rimel doar in partea superioara,si cand imi vine mie sa ma machiez mai colorat folosesc orice culoare ma apuca :D cu roz mult nu prea imi sta bine,arat ca si cum as fi bolnava :D
La machiajul de seara,optez pentru smoky in diverse combinatii,cu gene false.
Legat de ce ai intrebat,daca genele false se potrivesc,iti raspund din proprie experienta ca da,fac ochii minunati :lol: Poti incerca deoarece nu sunt scumpe

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mar Apr 27, 2010 4:38 pm

@ hana2 : Multumesc, de asemenea, pt link si recomandari. Utile informatiile! ;)

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mar Apr 27, 2010 4:49 pm

christinev scrie:Si eu am ochii proeminenti,fata rotunda.Prefer un machiaj mai intens,asa ca ziua folosesc eyeliner pe pleoapa superioara,subtire in interior si din ce in ce mai gros spre exterior,putin alungit,creion pe mucoasa interna,rimel doar in partea superioara,si cand imi vine mie sa ma machiez mai colorat folosesc orice culoare ma apuca :D cu roz mult nu prea imi sta bine,arat ca si cum as fi bolnava :D
La machiajul de seara,optez pentru smoky in diverse combinatii,cu gene false.
Legat de ce ai intrebat,daca genele false se potrivesc,iti raspund din proprie experienta ca da,fac ochii minunati :lol: Poti incerca deoarece nu sunt scumpe

Eu am impresia mereu ca daca aplic creion, culori, tus acestea nu fac decat sa le accentueze forma proeminenta ... De aceea am tot evitat sa folosesc asa ceva. Si totusi, si acest tip de ochi poate fi corectat si machiat in consecinta.

Apreciez toate informatiile, sugestiile, exemplificarile oferite in cadrul topicului. Imi trebuie putina practica. Sau poate ca inca nu m-am obisnuit cu ideea existentei machiajului pe pleoapele mele. :)

> De care gene false folosesti? Unde se pot gasi gene de calitate, care sa nu arate fals?

> Tusul il aplici exact pe linia pleoapei superioare sau patrunzi treptat spre interiorul acesteia pe masura ce inainteze spre coltul ochiului [tipul de machiaj pe care-l poarta de altfel Angelina Jolie] ?

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Apr 27, 2010 5:13 pm

Yvonne, cred ca cele mai bune gene false de pe piata le gasesti la Shu Uemura. Au unele cu aspect natural si unele ai ciudatele :P Din cate stiu eu nu se gasesc insa in Romania, insa poti sa le comanzi de pe net sau sa ti le achizitionezi la urmatoarea iesire in afara :wink:

irenne_p

Mesajde irenne_p » Mar Apr 27, 2010 5:38 pm

Draga Yvonne,
Se gasesc gene false si in Romania de la cele ma naturala pana la cele mai wild pt prezentari de moda, show-uri, etc, trebuie doar sa iei legatura cu un make-up artist care te va ajuta sa-ti procuri sau daca nu cel mai usor gasesti in sephora, peggy sage, etc.
O zi buna!

di27

Mesajde di27 » Mar Apr 27, 2010 5:47 pm

Angelina poarta machiajul ochi de pisica....la ochii tai se potriveste acest tip de machiaj. Corectia ochiului proeminent se face alungind ochiul catre ambele colturi, bineinteles in coltul intern foarte putin, asta dupa ce conturezi ochiul cu un creion maro ziua si negru seara. Culori mate pe pleoapa , inchise de preferat, iar pe pleoapa inferioara culori neutre contrastante cu culoarea de pe pleoapa superioara....maro sau negru pe mucoasa. Tus dc folosesti ai linia spre exterior mai ingrosata, ca la ochiul de pisica.
Odata la un machiaj de zi cuiva cu ochi proeminenti i-am adaugat pe pleoapa inferioara culoare, nu neutru neaparat, a mers de minune. Se evita culorile sidef fiindca mai mult atrag atentia. Dc ai ochii apropiati si nu merge pe toata pleoapa culoare inchisa, luminezi coltul intern. Acesta nu se lumineaza la toate tipurile de ochi... :) sper sa iti iasa super bine.
Gene false cu aspect natural : Ardell ( nu mai retin numerele , parca 110 sau 116 erau dramatice si naturale , ambele cautate pe piata )...nu le-am folosit dar imi voi lua curand....
[/quote]

Eu am impresia mereu ca daca aplic creion, culori, tus acestea nu fac decat sa le accentueze forma proeminenta ... De aceea am tot evitat sa folosesc asa ceva. Si totusi, si acest tip de ochi poate fi corectat si machiat in consecinta.

Apreciez toate informatiile, sugestiile, exemplificarile oferite in cadrul topicului. Imi trebuie putina practica. Sau poate ca inca nu m-am obisnuit cu ideea existentei machiajului pe pleoapele mele. :)

> De care gene false folosesti? Unde se pot gasi gene de calitate, care sa nu arate fals?

> Tusul il aplici exact pe linia pleoapei superioare sau patrunzi treptat spre interiorul acesteia pe masura ce inainteze spre coltul ochiului [tipul de machiaj pe care-l poarta de altfel Angelina Jolie] ?[/quote]

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Vin Apr 30, 2010 10:27 pm

@ Gabriela, Irenne: Multumesc pt sugestii. Cu voi incet,incet mai invat cate ceva. ;)
@di27: Multumesc pentru mesajul detaliat. Nu stiam ca acel tip de machiaj se numeste "ochi de pisica". L-am incercat zilele trecute [sau mai bine zis am intentionat], insa rezultatul ...numai ochi de pisi n-a fost :)). Nu mi-a iesit deloc partea cu alungirea ochiului in ambele colturi. Fie am accentuat prea mult intr-un punct, fie linia nu urma prea bine linia ochiului si tot asa ... O sa exersez mai mult pana iese frumos! Merci, inca o data!!

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Sâm Mai 01, 2010 5:59 pm

cu placere Yvonne

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Mar Mai 18, 2010 2:22 pm

Sunt sigura ca am raspuns la aceasta intrebare mai demult, insa repetitia e mama invataturii.

Cheia pentru estomparea proeminentei unui astfel de tipar deviant de la prototipul migdatat este umbra. CUlorile inchise redau intr adevar senzatia de departare, tehnica adoptata din arta plastica. Un degrade de fard inchis este raspunsul la intrebarea ta, cu apogeul coloristic pe pleoapa mobila si o estompare gradata spre arcada. De asemenea, alege pentru lumina un roz pal, in detrimentul unui argintiu cremos sau apos prea luminos.

christinev

Mesajde christinev » Mar Mai 18, 2010 7:38 pm

Yvonne,gene false gasesti dand search pe google "gene false",primul link.nu dau site-ul sa nu se considere reclama.
Au gene f accesibile si bune,eu am avut vreo 4 perechi pana acum,si fiecare am folosit-o de vreo 5 ori,se aplica usor doar sa te uiti la niste tutoriale pe youtube.
Machiajul ochi de pisica avantajeaza cel mai mult ochii mari si rotunzi,eu aproape numai pe acesta il folosesc,uneori nu fac acea coditza alungita si deci nu mai e de pisica,dar tot cu tus.De asemenea folosesc obligatoriu creion/fard negru (rar colorat-vara)si sub genele inferioare,dar cand am timp sa ma machiez ca lumea si chef,micsoreaza putin "borcanele" :lol: :lol:
Si ocheanele mele cu un machiaj colorat realizat la plictiseala :
Imagine

christinev

Mesajde christinev » Mar Mai 18, 2010 7:45 pm

Imagine

Si asta folosesc ca machiaj de zi cu zi

christinev

Mesajde christinev » Mar Mai 18, 2010 7:51 pm

Si cu gene false
Imagine

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mar Aug 03, 2010 9:08 pm

christinev scrie:Si cu gene false
Imagine

Merci, christine, pentru poze, abia acum le-am vazut.
Ffff. fain iti sta!

Ochii mei sunt asemanatori cu ai tai, de aceea ce te-as ruga este daca poti reveni - cand ai timp - cu cateva poze ale unui machiaj de zi care-ti place sau pe care-l folosesti cel mai des. Pozele ar putea fi ca cele ale lui "dienucamm" de aici (scroll down pana pe la jumatatea paginii ca sa vezi pozele).

Astfel mi-as da seama exact cum si unde aplici culorile/tusul etc. :)

Merci inca o data!

AnteriorUrmătorul