Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Machiajul ochilor proeminenti

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Y_Yvonne

Re: Machiajul ochilor proeminenti

Mesajde Y_Yvonne » Mar Aug 03, 2010 9:19 pm

madalina_nazalu scrie:Sunt sigura ca am raspuns la aceasta intrebare mai demult, insa repetitia e mama invataturii.

Cheia pentru estomparea proeminentei unui astfel de tipar deviant de la prototipul migdatat este umbra. CUlorile inchise redau intr adevar senzatia de departare, tehnica adoptata din arta plastica. Un degrade de fard inchis este raspunsul la intrebarea ta, cu apogeul coloristic pe pleoapa mobila si o estompare gradata spre arcada. De asemenea, alege pentru lumina un roz pal, in detrimentul unui argintiu cremos sau apos prea luminos.

Abia astazi am citit mesajul. Merci inca o data, Madalina.

Ai putea posta, te rog, o poza care sa exemplifice indicatiile de mai sus (cel putin partial, daca nu in totalitate)?

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Sep 01, 2010 7:37 pm

Pentru cele interesate, gasiti cateva tips-uri utile aici sau aici.

Timeab

Mesajde Timeab » Dum Noi 28, 2010 1:09 am

buna si eu am ochii proeminenti si in plus o culoare mai ciudata mai exact albastru inchis,ce machiaj mi s-ar potrivi?

catali

Mesajde catali » Lun Ian 14, 2013 12:07 am

Buna, genul acesta de ochi cere in mod obligatoriu folosirea unui creion khajal de culoare inchisa pe semiconjunctiva, daca rezisti chiar si pe conjunctiva superioara, si o linie de contur destul de groasa daca iti permite ploapa mobila cu creionul sau chiar cu tusul pe care o alungesti usor spre tample, fara sa o iei ascendent ca sa poti "taia" rotunjimea fetei. Pentru subtierea fetei continui cu rimelul cu care iti vei alungi genele spre coltul exterior al ochilor, plus o conturare serioasa cu un fard maro mat pe osul zigomat, sprancele de asemenea bine conturate si cat se poate de alungite :). Bafta.

Anterior