Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Rutina zilnica de ingrijire a fetei

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Y_Yvonne

Rutina zilnica de ingrijire a fetei

Mesajde Y_Yvonne » Mar Dec 29, 2009 9:12 pm

Care ar fi pasii zilnici, esentiali si eficienti de urmat atunci cand vine vorba de ingrijirea tenului si pregatirea lui pentru machiaj?

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Sâm Ian 09, 2010 6:01 pm

Demachiere, tonifiere si hidratare cu o crema care corespunde nevoilor tenului (hidratanta sau matifianta) si care contine dimethicone. O baza de machiaj daca nu te satisface complet fondul de ten si chiar un primer. de doua ori pe saptamana, exfoliere si o data pe saptamana, o masca. Concealerul, anticearcanul, iluminatorul se aplica inainte de fond de ten, corectiile dupa fondul de ten, pudra si blush-ul dupa corectii

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Lun Ian 11, 2010 12:59 pm

madalina_nazalu scrie:Demachiere, tonifiere si hidratare cu o crema care corespunde nevoilor tenului (hidratanta sau matifianta) si care contine dimethicone. O baza de machiaj daca nu te satisface complet fondul de ten si chiar un primer. de doua ori pe saptamana, exfoliere si o data pe saptamana, o masca. Concealerul, anticearcanul, iluminatorul se aplica inainte de fond de ten, corectiile dupa fondul de ten, pudra si blush-ul dupa corectii

Multumesc Madalina. :wink:

Cateva nelamuriri mai jos:

1. Ce primer recomanzi ptr tenurile mixte?

2. Exfolierea cu ce o recomanzi sa se faca? citeam online ca nu toate produsele care se gasesc in comert sunt eficiente, din contra unele chiar favorizeaza blocarea porilor si astfel pot aparea cosuri.

3. Concealer-ul si anticearcanul trebuie sa fie mai deschise decat nunta fondului de ten sau in aceeasi nunta? Dupa aplicare, trebuie asteptat 1-2 minute inainte de a aplica fondul de ten?

4. Ce parere ai despre baile cu abur ptr. ten?

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mar Ian 12, 2010 3:16 pm

Am o baza de machiaj de la avon care se usuca se face ca faina, ce imi recomanzi?!

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Mar Ian 12, 2010 4:08 pm

Sa nu mai folosesti avoane. Sunt destule produse de calitate pe piata.

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Mar Ian 12, 2010 5:18 pm

Am folosit mai multe produse de la ei, unele au fost bune, de exemplu creioane de ochi, insa aceasta kiar nu este ok! :)

ANDACRISTINA

Mesajde ANDACRISTINA » Mar Ian 12, 2010 7:06 pm

Exceptand creioanele de ochi, unele farduri si rujurile, care mai treca-mearga.

laurii

asteptam raspuns

Mesajde laurii » Joi Ian 14, 2010 6:14 pm

Ar fi super daca Madalina ar raspunde intrebarilor lui Yvone..am si eu nevoie de raspunsurile alea!
Multumesc:)

elly.vipera

Mesajde elly.vipera » Joi Ian 14, 2010 8:30 pm

Cum imi pot da seama ce fel de ten am? :cry:

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Ian 20, 2010 9:25 pm

Interesante sfaturi.

laurii

Mesajde laurii » Joi Ian 21, 2010 3:15 pm

eu ma refeream la al 2lea set de intrebari:P...asteptam:)
ah, si fetelor.am o problema , nu mi se trimit mesajele private. Cand il trimit imi scrie ca s-a trimis cu succes, dar daca verific mesajele sunt in cutia cu mesaje in curs de trimitere, plus de asta persoanelor carora le-am trimis nu mi-au raspuns. Imi cer scuze ca scriu asa off-topic.dar nu stiu daca exista un topic pt astfel de problema! Daca ati putea sa ma ajutati, ar fi super ! Multumesc si imi cer iertare inca o data! v-am pupat!

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Joi Ian 21, 2010 3:17 pm

elena94 scrie:Cum imi pot da seama ce fel de ten am? :cry:

Un dermatolog te poate lamuri imediat si iti poate recomanda si produsele de ingrijire potrivite.

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Lun Ian 25, 2010 9:50 pm

Repostez intrebarile in speranta ca Madalina le va citi :)

1. Ce primer recomanzi ptr tenurile mixte?

2. Exfolierea cu ce o recomanzi sa se faca? citeam online ca nu toate produsele care se gasesc in comert sunt eficiente, din contra unele chiar favorizeaza blocarea porilor si astfel pot aparea cosuri.

3. Concealer-ul si anticearcanul trebuie sa fie mai deschise decat nunta fondului de ten sau in aceeasi nunta? Dupa aplicare, trebuie asteptat 1-2 minute inainte de a aplica fondul de ten?

4. Ce parere ai despre baile cu abur ptr. ten?

Multumim!

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Sâm Ian 30, 2010 3:54 pm

Intr adevar, recomand repostarea mesajelor in cazul topicurilor unde cititoarele au intervenit foarte mult, pentru ca nu mai observ daca mai sunt intrebari..
1. primer : make up forever, smashbox photo finish, Lorac aquaPrime oil free

2. uite, personal folosesc Normaderm de la Vichy ca exfoliant. Eu consider ca este f ok ca pret, cam 45 lei.. doar k tin sa mentionez ca spre marea mea dezamagire, produsele lor contin parabeni, insa personal, asta nu m a facut sa renunt la ele.. exfoliantele bune contin ingredientele specifice (acid salicilic, zinc, micro cristale, benzoyl peroxide- cum ar trebui sa fie trecut pe eticheta; acesta lupta impotriva bacteriei ce cauzeaza eruptiile acneice ). Incearca si gama DDF, in mag Sephora

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Sâm Ian 30, 2010 3:58 pm

3. da, cu cel putin o nuanta, chiar 2. Ca sa nu te incurci in denumirile lor (unele sunt porcelain, altele ivoie, unele beige, altele sand, unele early tan, altele camel), foloseste aceeasi gama. Noteaza numerele si cauta la anticearcan un numar sau 2 mai putin la aceeasi gama. (bineinteles, 2 numere mai putin poate insemna uneori 035 in loc de 070, numerele fiind date aleatoriu; fii atenta la ordinea denumirii nuantelor la fondul de ten, in general aceasta este imprumutata la anticearcan)
4. baile de abur pentru ten sunt ideale, in special precedand extractia de puncte negre, gomajul sau aplicarea unei masti). Uneori, le poti folosi si pentru pensat, va durea mai putin

Următorul