Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Rutina zilnica de ingrijire a fetei

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Mie Feb 17, 2010 10:23 am

ll mai poti testa pe varful degetelor deoarece este mai apropiat de culoarea buzelor decat zona incheieturii. Bineinteles, cel mai bine este sa il testezi pe buze, insa nu testerele nu sunt foarte igienice. Teoretic, ar trebui sa existe spatule pentru testarea rujului. Poti aduce propria spatula, raschetezi rujul pe ea si aplici cu pensula ta. Poate vei parea putin ciudata :) insa sanatatea inainte de toate :P, plus ca acestea sunt normele legislative in vigoare pentru saloanele de make up

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Vin Feb 19, 2010 10:00 pm

madalina_nazalu scrie:ll mai poti testa pe varful degetelor deoarece este mai apropiat de culoarea buzelor decat zona incheieturii. Bineinteles, cel mai bine este sa il testezi pe buze, insa nu testerele nu sunt foarte igienice. Teoretic, ar trebui sa existe spatule pentru testarea rujului. Poti aduce propria spatula, raschetezi rujul pe ea si aplici cu pensula ta. Poate vei parea putin ciudata :) insa sanatatea inainte de toate :P, plus ca acestea sunt normele legislative in vigoare pentru saloanele de make up

E o idee buna cea cu testatul pe varful degetelor. ;)

Pana acum, m-am bazat pe "ochi" si intuitie mai mult :P ...dar nu intotdeauna am fct alegerile cele mai inspirate. :?

Perfect de acord cu utilizarea spatulei. Asa este, sanatatea inainte de toate!!!!

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: Rutina zilnica de ingrijire a fetei

Mesajde gabriela2310b » Dum Apr 18, 2010 10:16 am

Referitor la testarea rujurilor in magazine eu de fiecare data cand imi achizitionez un astfel de produs il sterg de cateva ori cu un servetel inainte de aplicare. Dupa ce am testat culoarea, o sterg de pe buze imediat cu un demachiant. Nu mi s-a intamplat niciodata sa fac herpes sau alte minuni de la produse tester.

taarraa

Mesajde taarraa » Dum Apr 25, 2010 6:02 pm

nu mi se pare igienic sa testez rujuri gloss-uri...

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 26, 2010 1:09 am

nu este foarte igienic. insa trebuie sa vezi daca ti e potriveste culoarea. solutia e sa raclezi rujul sau sa-l stergi cu servetel. la gloss insa nu prea ai ce sa faci :(

taarraa

Mesajde taarraa » Lun Apr 26, 2010 1:50 am

Asa este.....

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 26, 2010 9:32 pm

iar chestia cu bazatul pe ochi poate fi foarte inselatoare mai ales ca si lumina din astfel de magazine este foarte diferita de cea de afara :wink:

di27

Mesajde di27 » Lun Apr 26, 2010 10:10 pm

Cand lucram in mall si le vindeam , nimeni nu le testa :P probabil le era teama...asa ca ne dadeam noi cu ele pana se terminau :mrgreen:
taarraa scrie:nu mi se pare igienic sa testez rujuri gloss-uri...

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 26, 2010 10:12 pm

eu le testez tot timpul. am avut recent un "incident" cu o domnisoara care lucra intr-un astfel de magazin pentru ca efectiv ii era lene sa-mi dea o pensula si dezinfectant. pensula ca vezi doamne are microbi si dezinfectantul ca daca mi-l da se uda pensula :lol: :lol: no comment.
evident ca am plecat.
nu spun ca sunt toate asa, am intalnit multe extrem de dragute si e obicei achizitionez de la ele pentru ca imi face placere ca pot comunica bine cu ele si ca ma intampina cu un zambet si nu cu "nu am chef azi"

di27

Mesajde di27 » Lun Apr 26, 2010 10:16 pm

Pai chiar se uda pensula dar cred ca mai degraba te-a catalogat drept fitzoasa...oricum cand lucrezi acolo e usor sa o iei razna, clientii sunt uneori extrem de pretentiosi si ajungi sa nu-ti mai pese de niciunul...
Ex: o aveam pe una care tot venea si cerea fond de ten, isi aducea o cutie de crema sa-i turnam in ea sa se dea si ea sa testeze acasa...niciodata nu cumpara
-alta, la 50 ani venise, luase o pudra iluminatoare si zbang cu ea pe ochi, arata ca un raton...mi-a cerut demachiant si cu greu i-am dat, asta ca sa se invete minte sa se infiga in ele...mai si radeam de ea cu 3 guri....adevarul e ca nu e frumos dar ajungi la disperare cu astfel de oameni necivilizati...asa ca d-soara te-a judecat gresit pesemne, tinand cont de astfel de oameni intalniti frecvent :evil:

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 26, 2010 10:20 pm

se pulverizeaza cateva pufuri si oricum o stergi. deci nu era motiv de suparare. fitoasa nu sunt, doar ca imi place sa fiu multumita de ceea ce achizitionez. vroiam sa-mi schimb blush-ul si fiind unul nou, eram curioasa sa vad cum se vede pe tenul meu.
evident ca pana la urma mi-am cumparat blush-ul vechi si de fiecare data cand mai intru in magazinul respectiv, ma duc la fata care stiu ca e draguta si ma poate ajuta

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 26, 2010 10:21 pm

di27 scrie:Pai chiar se uda pensula dar cred ca mai degraba te-a catalogat drept fitzoasa...oricum cand lucrezi acolo e usor sa o iei razna, clientii sunt uneori extrem de pretentiosi si ajungi sa nu-ti mai pese de niciunul...
Ex: o aveam pe una care tot venea si cerea fond de ten, isi aducea o cutie de crema sa-i turnam in ea sa se dea si ea sa testeze acasa...niciodata nu cumpara
-alta, la 50 ani venise, luase o pudra iluminatoare si zbang cu ea pe ochi, arata ca un raton...mi-a cerut demachiant si cu greu i-am dat, asta ca sa se invete minte sa se infiga in ele...mai si radeam de ea cu 3 guri....adevarul e ca nu e frumos dar ajungi la disperare cu astfel de oameni necivilizati...asa ca d-soara te-a judecat gresit pesemne, tinand cont de astfel de oameni intalniti frecvent :evil:

eu cer esantioane la anumite produse atunci cand cumpar ceva. daca se intampla sa nu cumpar intr-o anumita zi insa vad un produs nou si vreau sa il testez, fetele imi dau pentru ca ma cunosc ca mai trec pe acolo :wink:

di27

Mesajde di27 » Lun Apr 26, 2010 10:28 pm

Eh, la blush mai bine nu ceri pensule ca vin toate persoanele , unele poate au streptococi de nu vrei sa stii cum arata si cer machiaje gratuite fiindca au facut vanzare...astfel pensulele sunt sursa de microbi...mai bine aduci de acasa pensula proprie..pensule divine ca si calitate au cei de la sigma makeup din canada..au site :D

gabriela2310b scrie:se pulverizeaza cateva pufuri si oricum o stergi. deci nu era motiv de suparare. fitoasa nu sunt, doar ca imi place sa fiu multumita de ceea ce achizitionez. vroiam sa-mi schimb blush-ul si fiind unul nou, eram curioasa sa vad cum se vede pe tenul meu.
evident ca pana la urma mi-am cumparat blush-ul vechi si de fiecare data cand mai intru in magazinul respectiv, ma duc la fata care stiu ca e draguta si ma poate ajuta

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 26, 2010 10:30 pm

nu am altfel cum sa-mi dau seama. era o promotie la clinique si vroiam sa vad cum e blushul. eu nu prea sunt fana clinique si am impresia ca pigmentii fardurilor lor sunt foarte slabi. din acest motiv vroiam sa testez.
iar dezinfectantele respective ar trebui sa fie antibacteriene si pensulele sa mai fie si spalate din cand in cand.

di27

Mesajde di27 » Mar Apr 27, 2010 4:48 pm

Sunt pigmentate Clinique, am avut eu..nuanta bashful bash imi place mult....

AnteriorUrmătorul