Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Cosuri albe sub piele remedii pentru inlaturare

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Mariana83

Cosuri albe sub piele remedii pentru inlaturare

Mesajde Mariana83 » Lun Ian 04, 2010 9:54 pm

Ajutatima va rog sa scap de cosurile albe de sub piele, le am de citiva ani si as vrea sa merg la cosmetolog sa le scot, dar am auzit ca e pericolo pentru sanatatea pielii, ce puteti sa-mi recomandati ?

Multumesc mult.

marysab65

Mesajde marysab65 » Joi Ian 07, 2010 9:25 pm

cosuri sau puncte de grasime???

Mariana83

Mesajde Mariana83 » Vin Ian 08, 2010 12:03 am

marysab65 scrie:cosuri sau puncte de grasime???

cosmetologul zice ca sint cosuri albe sub piele,adinci care foarte greu se trateaza,ele apar pe obraji mai mult

doramunteanu

Mesajde doramunteanu » Vin Ian 08, 2010 12:09 pm

si eu am cateva cosuri din astea. dar merg la cosmetica si mi le scoate cosemticiana, foarte fin, dupa care imi aplica un tratament antiinflamator, special pentru acnee. iar acum mi-au mai disparut, nu prea mai imi ies.

sa mergi la cosmetica nu e periculos pentru sanatate. doar ca trebuie sa fii atenta la ce cosemticiana mergi, cat de bine pastreaza ea igiena, atata tot.

andreaizabella

Mesajde andreaizabella » Vin Mar 12, 2010 10:06 am

si eu am problema cu punctele de grasime sau cosurile ale.eu le mostenesc de la mama mea ca si ea are.
nu am fost niciodata sa mi le scot,am intrebat o data pe cosmeticiana care ma epileaza si a zis ca mi-s prea mici si nu poate face mare lucru .intradevar sunt mici dar tot sevad.totusi ce as putea sa fac?
ajutati-ma

doramunteanu

Mesajde doramunteanu » Vin Mar 12, 2010 10:21 am

in primul rand trebuie spus ca punctele de grasime nu sunt acelasi lucru cu cosurile mici, care se fac sub piele. sunt 2 chestii diferite. cosurile pot disparea dupa un timp, pe cand punctele de grasime le poti avea si ani.

cosmeticiana mea mi le scoate pe toate si puncte de grasime si cosuletele. poate cea pe care ai intrebat-o nu a vrut sa-si bata capul.

poate ar fi bine sa mergi sa vezi si un dermatolog, mai ales daca zici ca si genetica are un rol important aici.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: Cosuri albe sub piele remedii pentru inlaturare

Mesajde gabriela2310b » Sâm Apr 24, 2010 9:49 am

Da, este diferenta intre cele doua. Eu totusi as apela la un dermatolog pentru tratament si nu la cosmeticiana.

otilialzr

Re:

Mesajde otilialzr » Mar Iun 29, 2010 12:11 pm

doramunteanu scrie:in primul rand trebuie spus ca punctele de grasime nu sunt acelasi lucru cu cosurile mici, care se fac sub piele. sunt 2 chestii diferite. cosurile pot disparea dupa un timp, pe cand punctele de grasime le poti avea si ani.

cosmeticiana mea mi le scoate pe toate si puncte de grasime si cosuletele. poate cea pe care ai intrebat-o nu a vrut sa-si bata capul.

poate ar fi bine sa mergi sa vezi si un dermatolog, mai ales daca zici ca si genetica are un rol important aici.

Dora esti din Bucuresti? Daca da imi poti spune si mie ce cosmeticiana?

As vrea sa imi recomandati o cosmeticiana buna pentru tratamentul de curatare a punctelor negre. Eu am avut una, dar a plecat de la salon si desteapta de mine nu luase numarul ei de telefon, iar noua cosmeticiana mi-a scos punctele negre ca si eu acasa ( cateva si mi-a busit si fata). :(

Fosta mea cosmeticiana imi scotea punctele mai adanci cu un ac sau ceva de genul, nu imi ramanea nici o urma pe fata si toate punctele negre erau eliminate.

Va rog sa-mi recomandati pe cineva la fel de bun.

Va multumesc!

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Dum Iul 18, 2010 10:11 pm

Punctele albe, ca si cele negre, sunt comedoane survenite in urma acneei. Nu iti recomand in niciunul din cazuri (fie ca sunt puncte albe sau de grasime) sa incerci sa le inlaturi acasa. Nu stiu daca ai vazut rubrica "Intreaba expertul dermatolog", insa mesajul tau se inscrie in aceasta categorie.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Dum Iul 25, 2010 10:56 am

comedoanele nu apar in urma acneei, ci sunt leziuni de acnee si anume leziuni neinflamatorii ( ex punctele negre se formeaza prin oxidare in contact cu aerul si se mai numesc si comedoane deschise tocmai pentru ca intra in contact cu mediul extern) spre deosebire de cele inflamatorii care se manifesta sub forma de papule, pustule, chisturi, noduli.
comedoanele sunt reprezentate de hiperkeratinizare si sebum.
diferenta intre leziunile inflamatorii si cele neinflamatorii mai este data si de dimensiuni, iar gravitatea acneei este data de numarul de leziuni atat inflamatorii cat si neinflamatorii.

Denisa_Voicu

Mesajde Denisa_Voicu » Vin Ian 24, 2014 3:20 am

1) AI grija daca mergi la cosmeticiana , sa nu iti faca mai rau, sa te infecteze mai mult si sa iti lase si semne.
2) Daca te scapa de cosurile albe, nu inseamna ca te si vindeca de ele.

Eu cand am vazut ca am probleme cu cosurile albe, m-am hotarat si m-am duc la un foarte bun doctor dermatolog.

Doctorul mi-a dat ca tratament, creme pe baza de 100% ulei de arbore de ceai de la Thursday Plantation.
Din ce mi-a zis doctorul si din ce am aflat si eu mai tarziu, uleiul de arbore de ceai este foarte foarte puternic impotriva cosurilor.
Cremele de cosuri de la Thursday Plantation, au fost foarte profesioniste pentru pielea mea, si m-au scapat de toate cosurile albe si de acnee.
Eu ti le recomand daca inca ai probleme.

Te mai sfatuiesc sa schimbi sapunul normal cu un sapun pe baza de ulei pur de arbore de ceai de la Thursday Plantation, pentru a controla excesul de sebum.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Lun Iun 09, 2014 7:09 am

Thursday tzeapa... :mrgreen: