Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Machiajul unui ten ce transpira mult

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

bia_78_bia

Machiajul unui ten ce transpira mult

Mesajde bia_78_bia » Lun Mai 31, 2010 3:20 pm

Buna ziua.Am o mare problema.Vine vara si eu transpir foarte mult la fata.Trebuie sa ma duc in aceasta vara la mai multe nunti dintre care la una sunt nasa.Sunt ingrozita de faptul ca fondul de ten sau pudra mi-ar curge de pe fata.Ce sa fac?Ce produse sa folosesc?Am o idee in ceea ce priveste machiajul dar nu stiu exact cum l-as putea realiza.Deci 2 intrebari in una.Si m-ar interea un corector verde bun anticuperozic.Multumesc Asi dori sa ma machiez asa
Ataşamente
1203338885.jpg
Vizualizat de 9510 ori

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: Machiajul unui ten ce transpira mult

Mesajde gabriela2310b » Lun Mai 31, 2010 3:29 pm

corector foarte bun gasesti la avene :wink:

bia_78_bia

Mesajde bia_78_bia » Lun Mai 31, 2010 3:31 pm

Mersi tare mult.Nu stii, e stick sau lichid?

hana2

Mesajde hana2 » Lun Mai 31, 2010 4:19 pm

Eu stiu ca exista produse rezistente la transfer, inclusiv fond de ten...
Trebuie pregatita bine baza de machiaj eventual cu o masca si o crema sau ser matifiant, si apoi sa aplici un fond de ten ...poti folosi farduri si mascara rezistente la apa, care nu se vor intinde din cauza caldurii sau a transpiratiei,
Parerea mea este ca nu merg foarte bine fardurile sidefate sau fondul de ten iluminator care da o senzati de stralucire ci mai degraba cela mate...pentru ca transipratia fetei va intensifica aspectul acela lucios sau umed si va rezulta ceva neplacut mai ales in poze...

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Lun Mai 31, 2010 8:20 pm

Un concealer verde bun se gaseste la Avene, in farmaciile Sensiblu.
Pentru un ten cu exces seboreic, aplica intai un primer matifiant (de ex, cel de la smashbox din sephora), iar dupa aplicarea fondului de ten pudra pulbere translucida. Pastreaza in geanta si o pudra compacta, ideala pentru retusurile zonei T.

Cum scopul tau este sa eviti excesul de luciu, iti recomand sa renunti la fondurile de ten extrem de hidratante sau la fardul iluminator.
Pentru a realiza machiajul prezentat, ai nevoie de o baza aurie aplicata pe pleoapa si pe arcada. Apoi, treimea din coltul exterior al ochiului se contureaza cu acea culoare, depasindu se conturul spre coltul extern al sprancenei si trasandu-se apoi spre linia perpendiculara pe pliul pleoapei. Pentru a obtine efectul rotunjit, preseaza degetul pe arcul sprancenei si trage pielea in sus, apoi efectueaza pasii pe care ti i am zis. Estompeaza cu degetul dinspre exterior spre interior colturile. Contureaza pleoapele cu un khol moale cenusiu sau khaki, iar mucoasa interna, atat sus cat si jos, cu un dermatograf moale negru. Aplica auriu in coltul intern al ochiului, iar sub linia de khol a pleoapei inferioare aplica un ocru.

La buze, eu it recomand sa optezi pentru nude.

bia_78_bia

Mesajde bia_78_bia » Lun Mai 31, 2010 8:31 pm

Va multumesc mult.Daca voi reusi voi trimite o poza.Inca o data ,multumesc.Imi recomandati un fond de ten bun pentru ten mixt?

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Mar Iun 01, 2010 9:31 am

Fie Revlon Colorstay, fie Estee Lauder DoubleWear, fie MakeUpForever Mat Velvet

aida1985

Mesajde aida1985 » Mar Iun 01, 2010 10:43 am

Si eu patesc vara chestia asta. Transpir si nimic nu rezista la mine pe fata. Pana anul asta cand am descoperit cosmeticele minerale :D niciodata nu am crezut ca pot sa am fata aratand perfect de dimineata de la ora 7 pana seara la 7-8. Dar nu minerale ce se gasesc la noi ca alea nu-s ceea ce trebuie. Ti-as recomanda http://www.everydayminerals.com/ sau http://www.theallnaturalface.com/. Eu personal am de la theallnaturalface si sunt minunate. Transportul nu te costa mult, e maxim 3.5$. Numai ca terbuie sa ai card sau cont paypal sa poti plati. Si initial trebuie investiti ceva banuti (nu foarte multi daca cumperi tot din state) in pensule pentru machiaj. Oricum pe viitor ma gandesc sa fac eu comenzi mai mari la theallnaturalface pentru ca toate prietenele mele sunt incantate :D

roxana_roxy

Mesajde roxana_roxy » Joi Iun 03, 2010 12:42 pm

Buna fetelor!Lucrez in domeniu si va recomand fondul de ten Lasting Performance de la Max Factor pt k este rezistent la transfer si pudra pulbere translucida tot de la Max Factor,credeti-ma ca sunt foarteee bunee,sunt folosite si in machiajul de televiziune.Pudra pulbere o puteti folosi pe tot parcursul zilei pt ca nu incarca tenul.

olguta_giulia

Mesajde olguta_giulia » Mar Noi 15, 2011 10:18 pm

buna! stiu despre ce este vorba,a avea un ten cu probleme e o preocupare ìn plus adaugata la preocuparile de zi cu zi :roll: Dar se poate rezolva cu succes,la sfìrsit dupa ce te-ai machieat aplica un spray fixator special pt macheiaj pe care ìl vei gasi ìn magazinele de produse cosmetice,..

catali

Mesajde catali » Dum Ian 13, 2013 11:36 pm

Buna, iti recomand aplicarea unei pudre minerale fond de ten de la Estee Lauder - Double Wear pe care o folosesc si eu, peste corectorul deja aplicat. :)