Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Machiaj care sa mearga cu o rochie mov deschis

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

bia_78_bia

Machiaj care sa mearga cu o rochie mov deschis

Mesajde bia_78_bia » Vin Iun 11, 2010 8:56 am

Buna ziua.Am o rochie de seara din tul mov deschis si m-am gandit la un machiaj cam asa.Ce ziceti?Cum se realizeaza un astfek de machiaj?Aveti alte idei?Sunt satena cu ochi caprui.Multumesc.
1203336158.jpg
Vizualizat de 7692 ori

hana2

Re: Machiaj care sa mearga cu o rochie mov deschis

Mesajde hana2 » Vin Iun 11, 2010 12:49 pm

Din cate stiu eu penrtu un machiaj asemanator ai nevoie de :
-3-4 nuante de mov sau
- 2 nunate de mov, 1 fard deschis stralucitor pentru efect de luminozitate si unul inchis pentru efect dramatic
Sa zicem ca 1 e cea mai deschisa, .... si 4 cea inchisa.

Incepi prin a aplica nunata 2 pe toata pleoapa mobila si pe pliu pana aproape de spancene ... apoi cu nr 3 se traseaza acea linie "de umbra" in zona pliului pleoapei....dupa ce o aplici este f importatnt sa o estompezi usor a.i. trecerea de la o culoare (sau nuanta) la alta sa fie mai degraba un amestec din cele doua .
Nr 1, cea mai deschisa se foloseste pt iluminare, se alica in coltul intern al ochiului (partea dinspre nas) si sub spranceana in partea exterioara si la fel trebuie estompate foarte bine ca sa nu existe trecerile acelea dure de la o nuanta (sau culoare) la alta .
Cu nr 4 care ar putea fi ceva foarte inchis mai poti accentua putin acea umbra, daca pare necesar...
Creionul maro folosit la conturul ochilor, face machiajul sa para mai putin dramatic decat daca, de exemplu, s-ar fi folosit negru...
Mare grija la alegerea nuantelor, iti recomand cele mai pastelate sau daca totusi preferi un machiaj al ochilor mai intens sa folosesti cu moderatie si in culori neutre , cat mai naturale, fardul de obraz si rujul sau glossul.

hana2

Mesajde hana2 » Vin Iun 11, 2010 12:53 pm

Scuze ca m-am bagat si eu pe aici, nu am observat de la inceput unde a fost postat mesajul ... sper sa nu va suparati pe mine ....
Sfatul meu nu unul de profesionist, e doar sfatul unei pasionate de machiaj :wink:

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Iun 11, 2010 3:07 pm

Orice sfat e binevenit.... :)

bia_78_bia

Mesajde bia_78_bia » Vin Iun 11, 2010 4:17 pm

Mersi tare mult.Chiar nu conteaza daca esti sau nu expert in machiaj.Eu cer pareri!

iuliaaam

Mesajde iuliaaam » Sâm Iun 12, 2010 6:43 am

bia_78_bia scrie:Buna ziua.Am o rochie de seara din tul mov deschis si m-am gandit la un machiaj cam asa.Ce ziceti?Cum se realizeaza un astfek de machiaj?Aveti alte idei?Sunt satena cu ochi caprui.Multumesc.
1203336158.jpg

depinde de ochi piele si forma fetei foarte mult...

merge si un machiaj natural rimel gloss sau poti pune un rosu mai pal cu ochii mai accentuati,dar in general un machiaj natural si accesorii putine pentru ca rochia e deja mov si daca mai pui si o geanta :roll: ...hei..nu am zis sa nu

anna_d

Mesajde anna_d » Sâm Iun 12, 2010 11:22 am

bia_78_bia

Mesajde bia_78_bia » Sâm Iun 12, 2010 11:41 am

Sunt dragute cele de pe youtube,mersi.Voi mai cauta oricum.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Sâm Iun 12, 2010 9:12 pm

nu e deloc greu sa realizezi un astfel de machiaj. in principiu iti trebuie o trusa de machiaj corespunzatoare, cateva pensule si putina indemanare.
hana2 a explicat bine cam cum s-ar realiza.
iti recomand un minim de 4 pensule: o pensula de pudra cu ajutorul careia vei inlatura excesul de pudra depus la pleoapa inferioara, o pensula pentru creionul contur ochi de tip eye liner bizotat, o pensula pentru fardul de pleoape de tip crease si una pentru estomaparea fardului de pleoape de tip smudge.
ca farduri ti-as recomanda sa ai cam 5 nuante. e bine sa folosesti si putin tus chiar daca aplici creion contur pentru ochi. daca doresti poti folosi si gene false.
pentru sprancene trebuie sa ai putina ceara si fard special si o pensula aplicatoare. daca sunt mai rebele poti aplica putin fixativ si sa le dai forma cu periuta de sprancene.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Sâm Iun 12, 2010 9:17 pm

ca sa-ti vin putin in ajutor iti arat cateva imagini cu tipurile de pensule mentionate. poti folosi o gama mai diversificata de pensule daca iti permiti :wink:
am incercat sa gasesc imagini in care sa se vada cat mai bine. sper ca se intelege :P
smudge
Imagine
eye liner bizotata
Imagine
crease
Imagine
pensula pentru pudra
Imagine

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Sâm Iun 12, 2010 9:21 pm

pentru sprancene poti folosi si sabloane speciale :wink: te vor ajuta sa dai o forma deosebita sprancenelor tale.
Imagine
Imagine

Jordan04

Mesajde Jordan04 » Mie Iun 16, 2010 12:49 am

Nu se mai poarta machiajul asortat la culaorea tinutei. Ai mai putea incerca un machiaj bronze, cu bej/auriu si un eyeliner mov daca vrei ceva in ton cu tinuta. Parerea mea...

hana2

Mesajde hana2 » Mie Iun 16, 2010 9:21 am

Da, nu e neaparat sa asortezi machiajul la culoarea hainelor .... poti folosi culori care sa-ti puna in evidenta ochii .... dar, la urma urmei e o chestiune de gust si de stare ...

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Iun 17, 2010 10:43 pm

asa e. plus ca nu ne sta bine tuturor cu anumite culori sau anumite stiluri de machiaj :wink:

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Dum Iul 18, 2010 10:23 pm

Trebuie sa tii cont atunci cand realizezi un astfel de machiaj la felul in care aplici lumina si umbra, pentru a nu parea ostentativ. Si de textura fardurilor alese. Nu mai sunt binevazute, de ex, fardurile albe sidef pentru iluminare (sau argintiu, cum e cazul de fata), ci texturile cremoase, chiar apoase. Si daca nu ai experienta cotidiana in make up sau mana buna, colorarea arcadei din imagine o sa aiba un efect ciudat, cel mai bine este sa il unesti cu coltul extern al ochilor si sa aplici aceasta culoare cam pe o treime din pleoapa. In rest fetele au descris destul de bine si nu vreau sa repet inutil pasi deja invatati.