Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Gene foarte rare

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

zahari.k

Gene foarte rare

Mesajde zahari.k » Sâm Aug 28, 2010 9:40 pm

In ciuda faptului ca folosesc rimel de calitate,genele mele se rup extrem de usor.
Azi am inceput sa folosesc ulei de masline(am sa-mi cumpar si de ricin) pentru gene.Stiu ca trebuie folosit o perioada indelungata pentru rezultat.
Intrebarile mele:Dupa cat timp trebuie indepartat si cum anume(cu apa,cu demachiant?)
Multumesc

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: Gene foarte rare

Mesajde gabriela2310b » Sâm Aug 28, 2010 10:37 pm

cam dupa 20 de minute poti sa-l indepartezi. foloseste demachiantul de ochi pe care il ai. clateste cu apa ulterior. poti aplica si apa termala daca ai.
cat despre fragilitatea genelor este clar ca o cauza externa le afecteaza.
1. te demachiezi cum trebuie? cu un demachiant corespunzator? prin miscari corecte si cu o presiune controlata?
descrie te rog cum te demachiezi si cu ce.
2. ce fel de rimeluri folosesti?
3. alte reactii ai mai observat in afara fragilitatii genelor? iritatii? umflarea pleoapelor?
4. folosesti gene false?
5. folosesti cleste pentru gene sau alt dispozitiv pentru curbarea genelor ( cu/fara efect termic)?
mai povesteste-ne din rutina ta zilnica legata de gene...

zahari.k

Mesajde zahari.k » Dum Aug 29, 2010 11:47 am

in primul rand mentionez ca nu sar niciodata peste demachiere,pentru ca stiu cat este de importanta).ma demachez cu atentie,de la radacina spre varfuri,avand grija sa nu apas foarte tare genele)
in schimb, nu stiu cat de bun este demachiantul pe care il folosesc(lapte hidratant pentru ten normal/mixt de la elmiplant);mie personal nu mi-a creat probleme,dar ma gandesc ca poate nu este destul de bun calitativ.
acum folosesc mascara false lash effect de la max factor (nu folosesc deloc mascara waterpoof)
iritatii nu am,dar uneori ma mai trezesc dimineata cu pleoapele umflate.
nu am folosit niciodata gene false,clestele pentru gene il folosesc rar(de maxim 5 ori pe an)
ieri mi-am taiat foarte putin varfurile genelor,pentru ca am auzit se mai regenereaza daca faci asta o data pe an si,dupa cum spuneam mai sus,am inceput sa le dau cu ulei de masline.

cred ca s-au rarit asa tare pentru ca folosesc in fiecare zi mascara,pur si simplu nu pot renunta la ea.

a, ma pot da in fiecare zi cu ulei?sau doar de cateva ori pe saptamana?

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Aug 29, 2010 12:03 pm

poti sa te dai in fiecare zi cu ulei. nu e nicio problema. mai gasesti produse-tratament pentru gene la talika.
descrie mai exact cum te demachiezi pentru ca e important.
faptul ca te trezesti uneori cu pleoapele umflate poate sa ne duca undeva :wink: ai cerut parerea unui oftalmolog? adesea avem impresia ca ne demachiem corect si perfect insa mai ales un oftalmolog poate demonstra cu usurinta ca nu este asa :wink:
dupa ce te demachiezi ia un betisor pentru igienizarea urechilor si pune pe el niste demachiant si da la baza genelor cu el. nu apasa. cu siguranta ca vei mai observa resturi de machiaj :wink:
e bine ca nu folosesti mascara waterproof. nu se intampla nimic daca folosesti rimel zilnic. majoritatea femeilor il folosesc zilnic.
nu am folosit demachiant elmiplant incat prefer sa nu comentez dar ti-as recomanda sa-ti iei un demachiant bifazic pentru ochi ca sa-ti usureze demachierea.

zahari.k

Mesajde zahari.k » Dum Aug 29, 2010 1:45 pm

demachiant nu aplic decat pe gene(pentru ca nu folosesc fond de ten sau altceva inafara de rimel) si zona din jurul ochilor.Ma demachez de 2 ori ,prima data in sens descendent apoi cu o alta discheta in sens orizontal.
ma clatesc cu apa rece ca sa elimin surplusul de demachiant,dupa care folosesc o lotiune tonica.
precizez ca nu ma demachiez si dimineata,desi am auzit ca asa ar trebui in schimb folosesc lotiunea tonica.
nu am consultat un oftalmolog,dar cred ca ar trebui sa merg sa vad ce spune.oricum cred ca se pot umfla si din cauza demachiantului,cred ca ar trebui sa-mi cumpar unul special pentru ochi avand in vedere ca doar zona ochilor o demachez.

ps multumesc de pontul cu betisorul,chiar imi va fi de folos mai ales ca nu m-am gandit niciodata la asta.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Aug 29, 2010 4:10 pm

cu placere. demachierea este obligatorie dimineata si seara indiferent ca ne machiem sau nu. pentru o demachiere corespunzatoare se pune lapte demachiant pe o discheta care se aseaza pe pleoapa inferioara, sub gene. o alta discheta se plaseaza peste gene (evident vei tine ochiul respectiv inchis). se lasa sa actioneze demachiantul (rimelul se inmoaie si se desprinde singur de pe gene :wink: fara ca tu sa aplici presiune). mai ales daca folosesti mult rimel este bine ca seara dupa demachiere sa faci "proba betisorului" pe care ti-am prezentat-o mai sus.
iti spuneam de demachiant bifazic. unul foarte bun este bi-facil de la lancome. ti-l recomand pentru ca l-am folosit si eu si mi-a placut. e alegerea ta ce fel de demachiant vei cumpara, insa eu zic sa incerci unul bifazic.
ca sa-ti vin in ajutor si mai mult referitor la demachierea corecta a ochilor iti recomand acest video explicativ de pe site-ul brandului lancome. daca ai sa ai curiozitatea vei gasi si alte videouri care te invata diverse trucuri si modalitatea corecta de folosire a produselor cosmetice.
http://www.lancome.fr/_fr/_fr/catalog/p ... XESkincare sa dai in continuare click pe "application en video"
videoul respectiv descrie o alta modalitate de demachiere fata de cea expusa de mine. poti sa le incerci pe amandoua si sa vezi care ti se pare mai potrivita pentru tine.

zahari.k

Mesajde zahari.k » Dum Aug 29, 2010 5:10 pm

sigur,vreau sa vad tot ce mi-ai dat:)
mi-ai fost de mare ajutor

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Aug 30, 2010 12:46 am

ma bucur

dana68

Mesajde dana68 » Lun Aug 30, 2010 9:10 am

Nu stiu cat de corect a fost ceea ce am facut eu cu ani in urma dar iti voi spune.Seara ,inainte de culcare ,dupa ce imi curatam ochii si genele,aplicam ulei de ricin pe care il lasam pana a doua zi.Rezultatele au fost vizibile in scurt timp(cam 2-3 saptamani).Genele au crescut iar ceva rau chiar nu am patit.Dupa ce am obtinut rezultatul dorit am oprit aplicarea uleiului.
"Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."

zahari.k

Mesajde zahari.k » Mie Sep 01, 2010 12:16 pm

dana68 scrie:Nu stiu cat de corect a fost ceea ce am facut eu cu ani in urma dar iti voi spune.Seara ,inainte de culcare ,dupa ce imi curatam ochii si genele,aplicam ulei de ricin pe care il lasam pana a doua zi.Rezultatele au fost vizibile in scurt timp(cam 2-3 saptamani).Genele au crescut iar ceva rau chiar nu am patit.Dupa ce am obtinut rezultatul dorit am oprit aplicarea uleiului.

si nu ai renuntat la make up in perioada asta? sau nu prea are legatura

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Mie Sep 01, 2010 2:08 pm

Mai multe informatii despre demachiere mai gasesti aici http://www.forum.divahair.ro/viewtopic.php?f=21&t=2575&hilit=rutina+fata&start=15
Eu la demachierea ochilor fac altfel..aplic demachiant pt ochi pe gene,las cateva minute sa se inmoaie mascara si apoi ,la fel ca in procedeul Gabrielei,cu o cotoneta dedesubt si una deasupra indepartez totul dintr-o singura miscare...nu e nevoie sa aplici nici cea mai mica presiune asupra ochiului..si metoda Gabrielei se bazeaza pe acelasi principiu ,insa eu una n-am rabdare sa stau 1-2 min cu cotonete pe gene,in timpul asta de obicei ma spal pe dinti sau fac altceva

Cat despre demachiant,chiar sunt bune cele bifazice,si gasesti si la preturi acceptabile de exemplu cel de la L'Oreal(sora mea il foloseste de mult timp si se impaca f bine cu el).
Imagine

zahari.k

Mesajde zahari.k » Mie Sep 01, 2010 2:12 pm

ce inseamna bifazice ? :oops:
am auzit termenul si la gabriela,dar am uitat sa o intreb ce inseamna :D

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mie Sep 01, 2010 9:56 pm

demachiantul bifazic este dupa cum sugereaza si numele alcatuit din 2 "straturi"/"faze"/"componente" cum vrei sa le spui :P . daca ai avut vreodata curiozitatea sa amesteci apa si ulei, vei vedea cum se separa si se formeaza o solutie bifazica.
orice demachiant bifazic trebuie agitat inainte de folosire astfel incat cele 2 "straturi" ale sale sa se omogenizeze.
avantajul demachiantelor bifazice este ca avand actiune dubla, un "strat" va indeparta machiajul, iar celalalt va reface ph-ul pielii.

zahari.k

Mesajde zahari.k » Mie Sep 01, 2010 11:21 pm

gabriela2310b scrie:demachiantul bifazic este dupa cum sugereaza si numele alcatuit din 2 "straturi"/"faze"/"componente" cum vrei sa le spui :P . daca ai avut vreodata curiozitatea sa amesteci apa si ulei, vei vedea cum se separa si se formeaza o solutie bifazica.
orice demachiant bifazic trebuie agitat inainte de folosire astfel incat cele 2 "straturi" ale sale sa se omogenizeze.
avantajul demachiantelor bifazice este ca avand actiune dubla, un "strat" va indeparta machiajul, iar celalalt va reface ph-ul pielii.

wow,interesant!

dana68

Mesajde dana68 » Joi Sep 02, 2010 3:56 pm

de zahari.k
dana68 scrie:
Nu stiu cat de corect a fost ceea ce am facut eu cu ani in urma dar iti voi spune.Seara ,inainte de culcare ,dupa ce imi curatam ochii si genele,aplicam ulei de ricin pe care il lasam pana a doua zi.Rezultatele au fost vizibile in scurt timp(cam 2-3 saptamani).Genele au crescut iar ceva rau chiar nu am patit.Dupa ce am obtinut rezultatul dorit am oprit aplicarea uleiului.

si nu ai renuntat la make up in perioada asta? sau nu prea are legatura

Nu am renuntat la nimic.Ziua rimel,noaptea ulei de ricin.
"Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."

Următorul