Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

fond de ten pe timpul rece

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Y_Yvonne

fond de ten pe timpul rece

Mesajde Y_Yvonne » Mar Oct 05, 2010 5:38 pm

Am tenul mixt, cu zona T problematica. As dori sa intreb daca acum, pe vremea aceasta rece pot purta un fdt. destinat tenului normal/uscat? sau este absolut necesar sa port in continuare un fdt. destinat tenului mixt/gras?

Personal, imi place f. mult Colorstay-ul de la Revlon. De curand am avut ocazia sa testez si sa port un amestec a doua tipuri din acest fdt., in aceeasi nuanta, adica a fost amestecat Colorstay pt ten normal/uscat cu Colorstay pt ten mixt/gras. Produsul rezultat s-a intins f. usor si nu am avut probleme cu el dpv. al rezistentei sau al acneei.

Ma gandesc sa-mi iau varianta pt ten uscat, care cred ca-i hidratanta, dar as vrea sa intreb daca tenul meu mixt ar avea de suferit in vreun fel in acest caz?

gHelena

Re: fond de ten pe timpul rece

Mesajde gHelena » Mar Oct 05, 2010 11:13 pm

In sezonul rece nu este important doar tipul de fond de ten, ci si crema hidratanta pe care o folosesti zilnic. Adara, eu iti recomand sa alegi o crema cu o textura mai grasa si un fond de ten care sa uniformizeze si sa nu incarce. Eu asa procedez si ma confrunt cu aceeasi problema. Ai grija de tine.
Elena Gherasim

ami_me

Mesajde ami_me » Joi Oct 07, 2010 1:16 pm

In timpul iernii crema hidratanta este cea mai importanta. Cred ca ar trebui sa folosesti o crema potrivita tipului de ten pe care il ai, dintr-o gama dermatocosmetica, cum ar fi uriage, iwostin, vichy etc., pentru a nu avea probleme cu descuamarea tenului. Fondul de ten poate fi acelasi pe care l-ai folosit pana acum. Eu am aceleasi probleme cu tenul si sunt foarte multumita de emulsia matifianta de la iwostin si fondul de ten de la La Roche-Posay.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Noi 02, 2010 7:19 pm

a folosi un fond de ten pentru ten uscat atunci cand ai ten mixt/gras este o grava greseala, indiferent de anotimp. este insa obligatoriu sa folosesti o crema sub fondul de ten. crema va fi tot pentru ten mixt/gras si cu SPF ( chiar daca e iarna, e foarte important sa o folosesti !!). nu trebuie sa folosesti o crema mai grasa decat cea obisnuita, pentru ca tenul tau oricum are tendinta de a secreta sebum in cantitate mai mare. poti eventual acasa sa aplici mai multe masti nutritive, hidratante pentru a preveni exfolierea tenului, insa sa fim seriosi nu traim in conditii extreme ca in siberia incat sa-ti faci probleme ca se usuca tenul mixt prea tare iarna.incearca sa-ti alinti cat mai mult pielea in momentul in care ajungi acasa. foloseste masti, aplicatii cu pliculete de ceai, apa termala, sucuri de fructe etc

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Mie Noi 03, 2010 12:29 pm

Gabriela, de ce ar fi o greseala mare? Eu inteleg ca fondurile de ten destinate tenului uscat hidrateaza mai mult, in timp ce cele pentru ten mixt/gras au ingrediende cu proprietati mai mult matifiante sau care trateaza problemele tenului. Ambele tipuri de ten trebuie hidratate, nu? atunci de ce sa fie o greseala extrema in makeup daca se foloseste fdt pt ten uscat pe un ten mixt/gras. Luciul nu ar mai fi tinut in frau probabil si poate cele cu probleme de tipul acneei s-ar confrunta cu intensificarea acestea...dar alte efecte "negative" care sa fie?

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Sâm Noi 06, 2010 7:22 pm

daca un fond de ten este matifiant asta nu inseamna ca el priveaza tenul de hidratare. hidratarea este necesara pentru orice tip de ten si se refera la APA necesara acestuia. adesea se face confuzia intre un produs hidratant si unul nutritiv. vom indica spre exemplu o crema nutritiva unui ten uscat insa nu si unuia gras, pe cand una hidratanta poate fi si pentru ten uscat si pentru ten gras in esenta insa evident ca acea crema mai contine si alte ingrediente care fac diferenta intre indicatii (ten gras/uscat). de aceea nu se va potrivi niciodata un fond de ten pentru ten uscat unui ten gras, pentru ca pur si simplu vei avea un aspect lucios. in plus vor apare si cosuri pentru ca porii vor fi plini si de sebum si de substantele grase din fondul de ten.
deci daca un produs este hidratant nu inseamna ca e gras si nu poate fi aplicat unui ten mixt/gras. :wink:
sper ca ti-am raspuns corespunzator la intrebare

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Sâm Noi 06, 2010 7:47 pm

@Gabriela: Bine punctata difereta "nutritiv" vs. "hidratant". Da, am inteles ideea. Multumesc pentru raspunsuri. ;)

Din pacate, multe fdt. fie ele din game de lux sau din cele de tip drugstore nu fac ceea ce "promit": nici nu tin luciul in frau (sau daca o fac, minunea tine 1-2h maxim) si mai favorizeaza si aparitia acneei. ... mare lucru sa dai peste un fdt destinat tenului mixt/gras, care sa fie cu adevarat eficient.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Noi 07, 2010 2:13 am

secretia de sebum nu poate fi modificata. asa cum nu exista nici reducere permanenta a porilor. stiinta ne ajuta insa sa obtinem un ten cu aspect mat pentru o anumita perioada de timp cu ajutorul unor produse speciale. astfel vom folosi atat o crema matifianta, cat si un fond de ten special conceput pentru ten mixt/gras insa pentru a ne asigura ca machiajul se mentine corespunzator vom apela la servetelele matifiante ( exista un post pe aceasta tema la frumusete si stil unde am prezentat pe larg acest subiect). cat despre cosuri, ei bine dermatologii recomanda sa nu folosim fond de ten. usor de zis pentru ei, nu? justificarea lor e cat se poate de logica: fondul de ten acopera porii si astfel fiind blocat sebumul, la nivelul respectiv apare acneea ( asa in mare, exista o serie de microorganisme implicate in etiologia acestei boli etc-discutia e ampla). deci practic, atunci cand pielea nu este lasata sa respire corespunzator apar aceste probleme. insa nu doar din cauza fondului de ten ci chiar si din cauza cremelor alese necorespunzator ( spre exemplu atunci cand folosim creme pentru ten uscat la un ten gras :wink: )

RoxanaMadalina
Expert Divahair

Mesajde RoxanaMadalina » Mie Noi 10, 2010 4:34 pm

Schimbarile climatice pot genera intr-adevar o schimbare a tipologiei tenului: tenul gras va secreta mai putin sebum pe timp de iarna, cel mixt se va comporta mai degraba ca unul normal,iar cel normal poate deveni uscat Aceasta nu este o regula universal valabila, insa daca simti ca aplicand in sezonul rece un fdt de ten pentru ten uscat dermul prezinta o senzatie de comfort, inseamna ca te incadrezi in aceasta categorie asa ca il poti achizitiona cu incredere.
P.S. ColorStay este cu adev un fdt d ten impecabil, n special pt ca este si rezistent la transfer.