Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Pungi sub ochi

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

pe_lucia

Pungi sub ochi

Mesajde pe_lucia » Mar Noi 23, 2010 10:54 pm

Exceptand sfatul cu excesul de sare (nu e cazul meu) si insuficienta consumului de lichide (recunosc!), care sunt CAUZELE si cu pot pot diminua/inlatura pungile inestetice de sub ochi? Incercari: comprese cu ceai de musetel, sau albastrele, felii de castravete sau cartof, gheata, Eye roll-on de la Garnier. Inutile. Zilnic dimineata dupa creama de zi nongrasa aplic usor pudra praf si apoi rimel negru. Parca imi evidentiaza si mai mult pungile inestetice. Port permanent ochelari de distanta (miopie). Multumesc.

gHelena

Re: Pungi sub ochi

Mesajde gHelena » Mie Noi 24, 2010 1:08 pm

Cred ca hidratarea este mai mult decat necesara in aceasta situatie, si daca o neglijezi nu numai aspectul tenului va avea de suferit, ci si restul organismului. Eu imi fac in fiecare seara o sticla de 0.5 l de ceai, pe care o iau cu mine a doua zi. Asa evit presiunea scazuta a sangelui si uscarea pielii. In plus, odihna si compresele reci ti-ar fi de mare ajutor. In ceea ce priveste make-up-ul, incearca sa atragi atentia asupra altor zone, precum buze sau obraji, sau asupra cerceilor pe care ii porti.
Elena Gherasim

pe_lucia

Mesajde pe_lucia » Joi Noi 25, 2010 11:11 pm

@deedee: multumesc. Untile musetelul si alternanta apa rece-calda. Sunt bruneta. Daca renunt si la rimel, cu ce mai ramin? am gene scurte si drepte. Singe=urele produse cosmetice...vizibile sunt: rimel, ruj, dermatograf verde sau cheroake, pudra (sa nu curga rimelul si sa nu se intinda dermatograful). Atat. Ref la nuante deschise, ai dreptate.
@gHelena: cu odihna stau bine. Compresele reci nu-mi priesc: sensibilitate capilara probabil. da, ai dreptate, nu consum lichide si ar fi bine sa accentuez cumva pometii, dar nu ma fardez. Multumesc mult.

gHelena

Mesajde gHelena » Vin Noi 26, 2010 10:40 pm

Cu placere. Daca nu te fardezi, poti incerca trucul bunicii: inainte de a iesi din casa, pisca-te usor de obraji, pentru a le da culoare si a parea mai plini. Nu uita ca mereu exista o alternativa naturala pentru farduri.
Elena Gherasim

pe_lucia

Mesajde pe_lucia » Vin Noi 26, 2010 10:49 pm

@gHelena: asa este. Multumesc mult.

gHelena

Mesajde gHelena » Vin Noi 26, 2010 11:02 pm

Cu placere, draga mea. Nu exita sa iti intrebi prietenele, indiferent de nelamurirea pe care o ai. Seara frumoasa!
Elena Gherasim