Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Expert dermatolog

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

Alina_Puscoi
Expert Divahair

Expert dermatolog

Mesajde Alina_Puscoi » Joi Apr 08, 2010 4:42 pm

Buna,

Sunt Dr. Alina Puscoi si astept cu mare interes intrebarile voastre legate de dermatologie.
Sper ca sfaturile si recomandarile pe care le veti primi sa va ajute sa aveti o piele frumoasa si sanatoasa.

christinev

Re: Expert dermatolog

Mesajde christinev » Joi Apr 08, 2010 5:44 pm

Buna ziua,

Am tenul mixt,cu puncte negre pe nas si barbie,si cosuri ocazionale(in special in perioada premenstruala),pori dilatati.
As dori o solutie naturista sau cosmetica pentru porii dilatati,cat si pentru punctele negre.

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Dum Apr 11, 2010 8:36 pm

`
Cum putem ameliora sau inlatura cicatricile usoare aparute in urma cosurilor ?

Peeling-ul cu acizi de fructe poate ajuta? sau poate exista creme/tratamente speciale pentru aceasta problema? Care ar fi solutia?

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Dum Apr 11, 2010 8:38 pm

Din ce cauza apar petele maronii pe maini sau ten la persoanele trecute de 50 de ani? si cum poate fi ameliorata aceasta problema?

Prevenita poate fi?

Ce solutii recomandati?

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Dum Apr 11, 2010 8:43 pm

~
1. Care ar fi rutina zilnica si corecta de ingrijire a tenului mixt intre 25-30 de ani?

2. Pana in 30 de ani, cremele pentru pielea din jurul ochilor sunt recomandate?
Ultima oară modificat de Y_Yvonne pe Dum Apr 11, 2010 8:52 pm, modificat 1 dată în total.

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Dum Apr 11, 2010 8:51 pm

Cele mai multe dintre femei, indiferent daca sunt femei adulte sau adolescente, mai slabute sau mai plinute, se confrunta cu binecunoscutul si mult discutatul aspect al pielii de coaja de portocala.

1. Puteti prezenta pe scurt principalii factori care determina aparitia celulitei?

2. Putem scapa vreodata de aceasta problema?

3. In cazul unui raspuns negativ la intrebarea anterioara, cum o putem ameliora sau preveni?

Stiu ca exista 10000+ de articole online :) despre acest subiect, insa as dori sa aflu si parerea dumneavoastra.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

Y_Yvonne

Mesajde Y_Yvonne » Dum Apr 11, 2010 8:53 pm

Y_Yvonne scrie:Cele mai multe dintre femei, indiferent daca sunt femei adulte sau adolescente, mai slabute sau mai plinute, se confrunta cu binecunoscutul si mult discutatul aspect al pielii de coaja de portocala.

1. Puteti prezenta pe scurt principalii factori care determina aparitia celulitei?

2. Putem scapa vreodata de aceasta problema?

3. In cazul unui raspuns negativ la intrebarea anterioara, cum putem ameliora sau preveni aceasta problema a pielii?

Stiu ca exista 10000+ de articole online :) despre acest subiect, insa as dori sa aflu si parerea dumneavoastra.

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!

andreaizabella

Mesajde andreaizabella » Lun Apr 12, 2010 10:18 am

Y_Yvonne scrie:~
1. Care ar fi rutina zilnica si corecta de ingrijire a tenului mixt intre 25-30 de ani?

2. Pana in 30 de ani, cremele pentru pielea din jurul ochilor sunt recomandate?

si pe mine ma intereseaza raspunsurile la aceste intrebari
multumesc mult!

anca_florina_05

Mesajde anca_florina_05 » Lun Apr 12, 2010 9:32 pm

Buna,am ten gras cu pori nu foarte dilatati,punctele negre foarte greu de scos.Dupa ce am renuntat la anticonceptionale,parca am avut o explozie de cosuri pe fata.Prostul obicei de a le strange si a le rupe si-a spus cuvantul,deoarece am ramas cu amintiri pe fata,pete rosii de toata frumusetea.
Obisnuiesc sa fac tratamente faciale,sunt foarte multumita,ca pielea ramane curata si fina.Dar dupa un timp apar iarasi mici cosuri sub piele in zona tamplelor,fruntii si pe barba.
Nu stiu de ce apar,sa fie oare pe cale hormonala?
P.S.am si mici probleme cu ciclu,deoarece nu este tocmai regulat

Alina_Puscoi
Expert Divahair

Mesajde Alina_Puscoi » Dum Apr 18, 2010 7:23 pm

anca_florina_05 scrie:Buna,am ten gras cu pori nu foarte dilatati,punctele negre foarte greu de scos.Dupa ce am renuntat la anticonceptionale,parca am avut o explozie de cosuri pe fata.Prostul obicei de a le strange si a le rupe si-a spus cuvantul,deoarece am ramas cu amintiri pe fata,pete rosii de toata frumusetea.
Obisnuiesc sa fac tratamente faciale,sunt foarte multumita,ca pielea ramane curata si fina.Dar dupa un timp apar iarasi mici cosuri sub piele in zona tamplelor,fruntii si pe barba.
Nu stiu de ce apar,sa fie oare pe cale hormonala?
P.S.am si mici probleme cu ciclu,deoarece nu este tocmai regulat

Buna, din pacate esti una dintre multele careia acneea ii da batai de cap. Dupa cum ai spus si tu in orice caz nu e bine sa stoarcem cosurile pentru ca facem mai mult rau decat bine. Legatura pe care ai facut-o cu aparitia dupa oprirea anticonceptionalelor si cu neregularitatile ciclului menstrual ne duce cu gandul ca ar putea fi o dereglare hormonala. Ar fi bine sa mergi la faci unele investigatii cum ar fi dozari sanguine de cortizol plasmatic, FSH, LH, prolactina, testosteron, DHEA, TSH, ecografie ovariana si uterina. Astfel ai putea gasi cauza problemei cu tenul.
Cu bine,
dr. Alina Puscoi

anca_florina_05

Mesajde anca_florina_05 » Dum Apr 18, 2010 8:57 pm

Va multumesc pentru raspunsuri,la urmatorul control poate o sa reusesc sa rezolv si problema cu analizele,si sper sa aflu si niste raspunsuri.

InessXXI

Mesajde InessXXI » Vin Mai 21, 2010 2:07 pm

Buna tuturor.Am mare nevoide de sfatul dvs!Din perioada de iarna si pina acum imi apar din cand in cand cosuri pe sezuta si picioare,cosuri rosii,cam marisoare, nu mananca,doar ca ma dor tare 1 zi doua,si trec f f f greu,dispar p un anumit timp si iar apar....alergie?raceal?ce ar putea fi?

hana2

Mesajde hana2 » Vin Mai 21, 2010 2:50 pm

Am un ten normal, usor sensibil, care tinde sa se deshidrateze relativ usor...
Imi doresc o crema sau o masca care sa-l ajute sa capete stralucirea aceea natrurala de " ten sanatos" .

InessXXI

Mesajde InessXXI » Vin Mai 21, 2010 3:24 pm

Incearca sa'ti aplici zilnic pe jum d ora ulei de masline natural pe fata,dupa care il clatesti cu apa calda,ulterior ar fi bine sa aplici la fel zilnic smantana pe 15-20 min,ulei iti va hrani pielea si-ti va da stralucire naturala,iar smantana te va scapa de unele pete,impurificari si-ti va inalbi putin tenul...acest lucru poti sa faci permanent,nu-i in plus niciodata,peste o perioada vei vedea rezultatul!

hana2

Mesajde hana2 » Vin Mai 21, 2010 11:59 pm

mersi de sfat ... le-ai incercat ? in cat timp se observa primele rezultate, sau mai bine zis dupa cate aplicari?

Următorul