Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

masca ten gras

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

pop_ana1212

masca ten gras

Mesajde pop_ana1212 » Vin Apr 09, 2010 5:58 pm

Buna ziua! Am tenul gras cu tendinta rosiatica. Pe nas am multe punte mici negre si am porii dilatati. As dori sa folosesc o masca abraziva, exfolianta sau peeling, ceva care sa-mi curete tenul fara sa mi-l agreseze prea tare. Am folosit produsele L Roche Posay si am fost foarte multumita. Am mai folosit si Avene si Vichy de care am fost multumita. Pot gasi o astfel de masca la una din aceste branduri? Ce-mi recomandati? Multumesc!

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: masca ten gras

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 12, 2010 5:35 pm

Ai un ten cu probleme care este si sensibil. Este indicat sa folosesti produse cat mai usoare si sa aplici mastile abrazive doar o data pe saptamana. Alege gomaj cu particule cat mai fine si efectueaza masaj bland cand il aplici.
Mie mi se pare cea mai buna masca ce are efect de peeling-Cellular 3 minute de la La Prairie. Este mai scumpa decat produsele pe care le folosesti insa poti incerca un esantion si daca esti multumita, poate vei fi dispusa sa faci un sacrificiu in acest sens.
Nu mai retin daca am folosit masti de la brandurile mentionate de tine, insa facand o comparatie intre produsele pe care le-am folosit de la cele 3 branduri as spune ca cele mai bune sunt cele de la Avene, urmate de Vichy si apoi de La Roche Posay.

aida1985

Mesajde aida1985 » Vin Apr 16, 2010 9:24 am

Eu personal ti-as recomanda o masca naturala de miere cu aspirina. Eu am ten mixt spre gras si sensibil. Mie mi se inroseste fata cam de la orice produs cosmetic folosesc. Masca asta de miere si aspirina face minuni pentru mine. Daca vrei sa incerci am sa-ti detaliez cum o pregatesc.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Apr 18, 2010 1:11 am

Cum prepari masca respectiva? Cate comprimate pui? Le pisezi si le amestezi cu mierea?
Si eu folosesc miere de albine pentru fata. O aplic pur si simplu si o las 10-15 minute dupa care o indepartez cu apa calduta. Imi place efectul de catifelare al pielii.

taarraa

Mesajde taarraa » Dum Apr 18, 2010 2:08 am

gabriela2310b scrie:Cum prepari masca respectiva? Cate comprimate pui? Le pisezi si le amestezi cu mierea?
Si eu folosesc miere de albine pentru fata. O aplic pur si simplu si o las 10-15 minute dupa care o indepartez cu apa calduta. Imi place efectul de catifelare al pielii.

Si mie imi place foarte mult sa-mi aplic miere pe fata

Alina_Puscoi
Expert Divahair

Mesajde Alina_Puscoi » Dum Apr 18, 2010 7:13 pm

pop_ana1212 scrie:Buna ziua! Am tenul gras cu tendinta rosiatica. Pe nas am multe punte mici negre si am porii dilatati. As dori sa folosesc o masca abraziva, exfolianta sau peeling, ceva care sa-mi curete tenul fara sa mi-l agreseze prea tare. Am folosit produsele L Roche Posay si am fost foarte multumita. Am mai folosit si Avene si Vichy de care am fost multumita. Pot gasi o astfel de masca la una din aceste branduri? Ce-mi recomandati? Multumesc!

Buna ziua. Nu mi-ai spus si ce varsta ai ca sa-mi dau seama daca e doar o problema a varstei sau ceva mai serios. Exista in farmacii diferite masti pentru toate tipurile de ten. Cauta-le in lanturile mari de farmacii. Ti-as putea recomanda, avand in vedere ca esti familiarizata cu gamele Avene, La Roche Posay, crema Effaclar Dou, sprayurile cu apa termala. De asemenea masti se pot prepara in casa ( sunt pagini intregi pe internet cu masti astringente cu castravete, citrice etc.)insa pot aparea diverse reactii alergice la aceste produse. O data la cateva luni iti poti face un tratament cosmetic pentru extragerea punctelor negre. Mare atentie sa fie o cosmeticiana buna, cu experienta, care sa nu agreseze tenul prea tare. Pentru tendinta de inrosire a tenului e bine sa folosesti o crema ecran pentru protectia solara.
Cu bine,
dr.Alina Puscoi.

aida1985

Mesajde aida1985 » Lun Apr 19, 2010 10:18 am

gabriela2310b scrie:Cum prepari masca respectiva? Cate comprimate pui? Le pisezi si le amestezi cu mierea?

Eu folosesc 2 comprimate. Pun pe o farfurioara/intr-o cescuta cativa stropi de apa si pun pastilele in apa aia si daca le lasi vreo 5 minute se sparg singure. Apoi pun miere cat sa lege toata compozitia ca sa imi stea pe fata. Cum ziceai si tu mierea catifeleaza fata super. Plus aspirina...nici nu stiu cum sa explic...cred ca imi usuca orice cos am. De fiecare data cand am folosit-o am patit o chestie interesanta. Nu stiu exact cum sa explic...cred ca aveam pori blocati...si la cateva zile dupa ce aplicam masca ma trezeam ca imi iaseau din piele niste cosulete uscate, tari. Efectiv le simteam pe piele si cand dadeam putin cu degetul imi ramaneau pe deget.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 19, 2010 8:01 pm

aida1985 scrie:

Eu folosesc 2 comprimate. Pun pe o farfurioara/intr-o cescuta cativa stropi de apa si pun pastilele in apa aia si daca le lasi vreo 5 minute se sparg singure. Apoi pun miere cat sa lege toata compozitia ca sa imi stea pe fata. Cum ziceai si tu mierea catifeleaza fata super. Plus aspirina...nici nu stiu cum sa explic...cred ca imi usuca orice cos am. De fiecare data cand am folosit-o am patit o chestie interesanta. Nu stiu exact cum sa explic...cred ca aveam pori blocati...si la cateva zile dupa ce aplicam masca ma trezeam ca imi iaseau din piele niste cosulete uscate, tari. Efectiv le simteam pe piele si cand dadeam putin cu degetul imi ramaneau pe deget.

Mc pt info

Alina_Puscoi
Expert Divahair

Mesajde Alina_Puscoi » Vin Apr 23, 2010 11:56 pm

aida1985 scrie:Eu personal ti-as recomanda o masca naturala de miere cu aspirina. Eu am ten mixt spre gras si sensibil. Mie mi se inroseste fata cam de la orice produs cosmetic folosesc. Masca asta de miere si aspirina face minuni pentru mine. Daca vrei sa incerci am sa-ti detaliez cum o pregatesc.

Buna, in legatura cu masca recomandata de tine, ai grija cu aspirina. Contine un acid care ar putea in timp, prin folosiri repetate sa duca la subtierea exagerata a pielii si riscul de pigmentare este crescut daca nu folosesti creme ecran de protectie.
Cu bine,
Dr. Alina Puscoi

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Sâm Apr 24, 2010 12:44 am

Merci pentru informatii. Chiar nu stiam acest lucru despre aspirina.

taarraa

Mesajde taarraa » Dum Apr 25, 2010 5:54 pm

Alina_Puscoi scrie:
aida1985 scrie:Eu personal ti-as recomanda o masca naturala de miere cu aspirina. Eu am ten mixt spre gras si sensibil. Mie mi se inroseste fata cam de la orice produs cosmetic folosesc. Masca asta de miere si aspirina face minuni pentru mine. Daca vrei sa incerci am sa-ti detaliez cum o pregatesc.

Buna, in legatura cu masca recomandata de tine, ai grija cu aspirina. Contine un acid care ar putea in timp, prin folosiri repetate sa duca la subtierea exagerata a pielii si riscul de pigmentare este crescut daca nu folosesti creme ecran de protectie.
Cu bine,
Dr. Alina Puscoi

Asta nu am stiut...stiam ca are doar efecte beneficee

aida1985

Mesajde aida1985 » Lun Apr 26, 2010 10:55 am

Cu bine,
Dr. Alina Puscoi

Cu aspirina o folosesc cam o data pe luna poate mai rar. Cred ca nu e foarte des cat sa imi faca rau. O folosesc doar cand imi simt tenul rau sau cand arata rau. E singura masca care a dat ceva rezultate pentru mine.

anca_florina_05

Mesajde anca_florina_05 » Lun Mai 03, 2010 1:21 am

Eu folosesc argila in compozitie cu miere sau lamaie sau cu ulei esential de lavanda,aceastea le pregatesc in casa.Dar mai folosesc si gama de la asla vital-crema,demachiantul,lotiunea tonica si masca detoxifianta 2in1(sunt foarte multumita de gama aceasta,are un continut mare de argila si este recomandat pt tenul gras si sensibil).Mai folosesc si o masca pt peeling de la clarins,iarasi foarte buna.