Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

bronzul

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

naughty_angel

bronzul

Mesajde naughty_angel » Mar Apr 13, 2010 1:59 pm

Buna :D Am o nelamurire in legatura cu bronzul...De ce unele persoane raman cu bronzul chiar shi 6 luni pe cand altele se bronzeaza iar dupa 3-4 zile bronzul dispare? Ce se intampla cu pielea noastra?

marianirina

Re: bronzul

Mesajde marianirina » Mar Apr 13, 2010 10:59 pm

daca te bronzezi natural se duce destul de repede
probabil acele persoane la care bronzul rezista mai fac si cate o sedinta de solar, macar una la 2 saptamani

anna_d

Mesajde anna_d » Mie Apr 14, 2010 3:00 pm

Probabil depinde de pigmentii din piele.

alina_gabriela21

Mesajde alina_gabriela21 » Joi Apr 15, 2010 11:14 am

Bronzul de munte tine cel mai mult asa ca daca aveti bunici pe-acolo profitati de asta pentru a fi frumoase tot timpul anului.

naughty_angel

Mesajde naughty_angel » Joi Apr 15, 2010 1:32 pm

Nu stiu de ce se face atata tam-tam cu bronzul de la munte sau de la mare :roll:
Pana la urma tot bronz este si nici nu mi se pare diferenta prea mare; conteaza cat stai la soare

Alina_Puscoi
Expert Divahair

Mesajde Alina_Puscoi » Joi Apr 15, 2010 5:39 pm

naughty_angel scrie:Buna :D Am o nelamurire in legatura cu bronzul...De ce unele persoane raman cu bronzul chiar shi 6 luni pe cand altele se bronzeaza iar dupa 3-4 zile bronzul dispare? Ce se intampla cu pielea noastra?

Buna ziua,
Sunt mai multi factori care pot influenta gradul de bronzare si perioada in care bronzul este persistent. Un factor ar fi fototipul cutanat al fiecarei persoane. Exista 6 fototipuri, numerotate de la I la VI. La noi in tara majoritatea persoanelor se incadreaza in categoria fototipurilor II-IV. Cele care au pielea mai inchisa la culoare (deci un fototip de la IV-VI) se bronzeaza mai usor si mai intens. Celelalte categorii ori nu se bronzeaza, pielea lor avand tendinta de a se arde direct la soare fara a se bronza, ori se bronzeaza foarte putin. Depinde mult de pigmentul fiecaruia, acest lucru fiind determinat genetic.
De asemenea daca ne expunem exagerat de mult la soare intr-un interval scurt de timp si intre ore la care radiatiile UV sunt foarte intense riscam ca la scurt timp dupa sa se exfolieze si sa se indeparteze un strat de piele si cu acesta sa se piarda si bronzul. Deci sfatul meu ar fi sa va expuneti perioade scurte si repetate la soare, nu in intervalul orar 11-16.
Cu bine,
dr. Alina Puscoi.

taarraa

Mesajde taarraa » Joi Apr 15, 2010 11:57 pm

App de bronz poate ne lamureste expertul despre riscurile mersului la solar.

naughty_angel

Mesajde naughty_angel » Vin Apr 16, 2010 12:18 pm

taarraa scrie:App de bronz poate ne lamureste expertul despre riscurile mersului la solar.

nu mi se pare prea sanatos statul la soare, dar solarul este condamnare la cancer dupa parerea mea :?
unele fete arata foarte bine bronzate :) nu zic nu...dar cam rar vezi asa ceva din pacate; eu una cand merg pe strada vad foarte multe "pitzi" carbonizate, acesta ar fii cel mai adecvat termen, al caror ten contrasteaza cu parul ars de la atatea decolorari

taarraa

Mesajde taarraa » Vin Apr 16, 2010 1:23 pm

naughty_angel scrie:
taarraa scrie:App de bronz poate ne lamureste expertul despre riscurile mersului la solar.

nu mi se pare prea sanatos statul la soare, dar solarul este condamnare la cancer dupa parerea mea :?
unele fete arata foarte bine bronzate :) nu zic nu...dar cam rar vezi asa ceva din pacate; eu una cand merg pe strada vad foarte multe "pitzi" carbonizate, acesta ar fii cel mai adecvat termen, al caror ten contrasteaza cu parul ars de la atatea decolorari

Asta e altceva.
Intr-adevar unele uita sa mai plece de la solar.E urat ,nici mie nu-mi place

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Vin Apr 16, 2010 5:47 pm

Eu nu am fost niciodata la solar si nici nu as merge.
Am prietene care sunt efectiv disperate dupa solar si desi unele sunt foarte frumoase, deja se observa cum li s-a imbatranit pielea si sincer arata destul de rau atat de "prajite".

dedeone

Mesajde dedeone » Vin Apr 16, 2010 8:01 pm

am si eu pielea deschisa, nu sunt alba "ca branza" dar nici nu sufar dupa bronz.... 8) se zice ca la moda acum e pielea naturala si nu cea bronzata :lol: nici eu nu sunt de acord cu solarul iar cu cremele autobronzante...hmm..e cam pretentios... am folosit de doua ori si nu am fost prea multumita dar daca trebuie uneori o folosesti.... :)

alfi

Mesajde alfi » Vin Apr 16, 2010 9:47 pm

naughty_angel scrie:Buna :D Am o nelamurire in legatura cu bronzul...De ce unele persoane raman cu bronzul chiar shi 6 luni pe cand altele se bronzeaza iar dupa 3-4 zile bronzul dispare? Ce se intampla cu pielea noastra?

Ciao :D , parerea mea este ca aceia la care crezi tu ca le tine mai mult bronzul e datorita faptului ca se expun la soare mult mai des decat tine, :idea: asa ma gandeam si eu odata,insa atunci eram in cu totul alta situatie(stateam la bloc) si mergeam cand aveam timp liber la plaja,acuma spre exemplu,am o pescarie la 30 de km de Timisoara,ingradita cu o suprafata de aprox 3 ha,unde toata ziua umblu cu diverse treburi(deci este deschisa pentru public),ba cere cineva ceva,ba mai vine vreun pescar,ba striga cineva ca a prins pestele cel mare,etc. si uite asa din aprilie si pana in septembrie is mai toata ziua afara la soare si ma bronzez, :D deja la sfarsitul lui aprilie eu sunt bronzata, :wink: da, si atunci cand toata lumea iasa de 1 MAI la iarba verde, ma intreaba cand si unde m-am bronzat :?: ,nu stiu ca sa iti spun cat m-ar tine un bronz dupa o zi de plaja dar iti spun ca in noiembrie eu sunt inca bronzata si asta datorita faptului ca zilnic ma expun(vreau sau nu) la soare. :)

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Dum Apr 25, 2010 10:25 am

La cat stai tu la soare, inteleg de ce te-ar invidia lumea :P

taarraa

Mesajde taarraa » Dum Apr 25, 2010 5:53 pm

alfi scrie:

Ciao :D , parerea mea este ca aceia la care crezi tu ca le tine mai mult bronzul e datorita faptului ca se expun la soare mult mai des decat tine, :idea: asa ma gandeam si eu odata,insa atunci eram in cu totul alta situatie(stateam la bloc) si mergeam cand aveam timp liber la plaja,acuma spre exemplu,am o pescarie la 30 de km de Timisoara,ingradita cu o suprafata de aprox 3 ha,unde toata ziua umblu cu diverse treburi(deci este deschisa pentru public),ba cere cineva ceva,ba mai vine vreun pescar,ba striga cineva ca a prins pestele cel mare,etc. si uite asa din aprilie si pana in septembrie is mai toata ziua afara la soare si ma bronzez, :D deja la sfarsitul lui aprilie eu sunt bronzata, :wink: da, si atunci cand toata lumea iasa de 1 MAI la iarba verde, ma intreaba cand si unde m-am bronzat :?: ,nu stiu ca sa iti spun cat m-ar tine un bronz dupa o zi de plaja dar iti spun ca in noiembrie eu sunt inca bronzata si asta datorita faptului ca zilnic ma expun(vreau sau nu) la soare. :)

esti norocoasa...