Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

petele maronii

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

tanyacahul

petele maronii

Mesajde tanyacahul » Lun Apr 26, 2010 2:21 pm

salut. am 21 ani si dupa ce m-am casatorit mi-au aparut pete maronii pe fata. cred ca sunt de la sarcina pe care am pierdut-o. dar mentionez ca de mica am avut pistrui.ce sa ma fac imi puteti recomanda creme din orice gama care ar atenua putin culoarea asta maronie? sau poate ceva natural? o zi frumoasa

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: petele maronii

Mesajde gabriela2310b » Lun Apr 26, 2010 2:35 pm

petele maronii pot fi datorate mai multor factori. pot fi pete de sarcina, pot fi pete pigmentare caracteristice varstei ( la batrani), poate fi vorba despre un vitiligo etc.
cel mai bine este sa te prezinti la medicul dermatolog :wink:

Alina_Puscoi
Expert Divahair

Mesajde Alina_Puscoi » Lun Apr 26, 2010 4:12 pm

tanyacahul scrie:salut. am 21 ani si dupa ce m-am casatorit mi-au aparut pete maronii pe fata. cred ca sunt de la sarcina pe care am pierdut-o. dar mentionez ca de mica am avut pistrui.ce sa ma fac imi puteti recomanda creme din orice gama care ar atenua putin culoarea asta maronie? sau poate ceva natural? o zi frumoasa

Petele maronii pot avea mai multe cauze. O vizita la dermatolog ar fi indicata. Dupa cum spui de mica ai avut pistrui...deci poate fi constitutional. Poate fi si de la sarcina, pot aparea in urma expunerii la soare. Ar fi bine sa te feresti de soare si sa folosesti creme ecran de protectie UVA si UVB. In farmacii exista multe game de creme depigmentante insa de obicei eficacitatea lor e limitata si pentru a fi cu adevarat utile trebuie utilizate regulat, pe termen lung.
Cu bine,
dr. Alina Puscoi

christinev

Mesajde christinev » Mar Apr 27, 2010 2:47 pm

Petele maronii apar si de la expunerea la soare/solar,citisem undeva ca daca iei si anticonceptionale creste riscul de a te depigmenta in anumite zone.