Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

foliculita

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

manu173

foliculita

Mesajde manu173 » Vin Apr 30, 2010 10:10 pm

Am puncte rosii, cornoase pe fata dorsala a bratelor si pe picioare Parca e piele de gaina Nici un dermatolog nu mi-a zis clar ce sa fac Merge bine tratamentul cu hidrocortizon, dar nu-l pot face un timp mai indelungat
Le "razuiesc usor cu piatra ponce si le dau cu glicerina dar in zadar Nu fac decit sa-mi invinetesc pielea
Care e cauza? E o ciuperca? Ce sa mai incerc?
Multumesc

anca_florina_05

Re: foliculita

Mesajde anca_florina_05 » Sâm Mai 01, 2010 2:07 am

Cazurile usoare de foliculita se vindeca uneori fara tratament. Totusi, pot aparea recaderi sau foliculita se poate agrava. In cazul in care foliculita se extinde sau reapare, trebuie consultat doctorul in vederea administrarii unui tratament adecvat.

Daca infectia este bacteriana si este:
- usoara, se poate incerca un unguent sau o crema cu antibiotic cum ar fi bacitracina, polimixina B sulfat (Polysporin), clindamicina, eritromicina sau mupirocina (Bactroban). De asemenea, se mai pot utiliza substante antiseptice, cum ar fi iodura de povidona (de exemplu, Betadina) sau clorhexidina
- profunda sau mai severa, trebuie administrate antibiotice sub forma de pastile. Doctorul poate prescrie dicloxacilina, eritromicina sau cefalexina (de exemplu Keflex). Ciprofloxacina (Cipro) and ofloxacina (de exemplu Floxin) sunt folosite pentru anumite tipuri de bacterii.
Daca infectia este cauzata de fungi:
- sunt necesare medicamente antifungice, cum ar fi fluconazolul (Diflucan), griseofulvina (Fulvicin-U/F sau Gris-Peg, de exemplu), itraconazolul (Sporanox), sau terbinafina (Lamisil).
- medicul poate prescrie si un corticosteroid pentru a reduce inflamatia
- daca foliculita apare la nivelul scalpului sau barbiei, se poate utiliza un sampon pe baza de sulfura de seleniu 2.5%, seleniu 1%, sau propilen glicol
- pentru cazurile rezistente sau recurente, terapia cu laser poate fi o optiune. Terapia cu laser distruge foliculul pilos si reduce procesul de cicatrizare care urmeaza unei foliculite. Totusi, in zona tratata nu va mai creste par. Terapia cu laser este costisitoare.

Alina_Puscoi
Expert Divahair

Mesajde Alina_Puscoi » Mar Mai 04, 2010 6:18 pm

manu173 scrie:Am puncte rosii, cornoase pe fata dorsala a bratelor si pe picioare Parca e piele de gaina Nici un dermatolog nu mi-a zis clar ce sa fac Merge bine tratamentul cu hidrocortizon, dar nu-l pot face un timp mai indelungat
Le "razuiesc usor cu piatra ponce si le dau cu glicerina dar in zadar Nu fac decit sa-mi invinetesc pielea
Care e cauza? E o ciuperca? Ce sa mai incerc?
Multumesc

Buna ziua, sfatul meu ar fi sa consulti un medic dermatolog. Nu e recomandabil sa faci experimente cu pielea ta, mai ales ca leziunile te supara de ceva timp din cate inteleg. In acelasi timp exista si riscul ca aplicand diverse creme sa faci mai mult rau decat bine.
Cu bine,
dr. Alina Puscoi
Slimart

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mar Mai 04, 2010 7:21 pm

Pai, d-voastra ce fel de medic sunteti?

Alina_Puscoi
Expert Divahair

Mesajde Alina_Puscoi » Lun Mai 10, 2010 6:33 pm

larissa.maria scrie:Pai, d-voastra ce fel de medic sunteti?

Sunt medic dermatolog si eu.