Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

tratament ten gras, uleios

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

danailie

tratament ten gras, uleios

Mesajde danailie » Mie Mai 05, 2010 10:09 am

Sunt Dana din Calarasi si as dori sa gasesc un remediul pentru tenul meu gras, foarte uleios. Exista un tratament pe care il pot face si rezultatele sa fie asa cum mi le doresc?

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: tratament ten gras, uleios

Mesajde gabriela2310b » Mie Mai 05, 2010 10:25 am

buna dana,
vorbesti despre tenul gras ca si cum ar fi o boala :P
din multe puncte de vedere ar trebui sa te consideri norocoasa pentru ca ai tenul gras. spre exemplu, tenul tau va imbatrani mult mai greu, ridurile vor apare mai greu ca la restul persoanelor :wink:
ce poti face pentru tenul tau? as dori sa stiu ce te supara, in afara de sebum.
in primul rand trebuie sa urmezi cei 3 pasi zilnici de: curatire, tonifiere, hidratare cu produse indicate tipului tau de ten :wink: o crema fluida sau sub forma de gel matifianta este ideala pentru tine :wink:
tenul gras are si porii dilatati, poti folosi produse pentru reducerea porilor. insa trebuie sa retii faptul ca efectul acestora nu este definitiv!
in timpul zilei poti apela la hartia matifianta ( este un topic special pe acest subiect la frumusete si stil, unde vei gasi detalii, exemple de astfel de produse etc).
Este bine sa folosesti o sauna faciala.
Nu uita sa folosesti un gomaj o data pe saptamana.
iti recomand, de asemenea, sa arunci o privire in forumul frumusete si stil si vei vedea ca sunt multe topicuri care trateaza diverse aspecte ale tenului gras ( inclusiv in topicul cu masti naturale :wink: )

Jordan04

Re: tratament ten gras, uleios

Mesajde Jordan04 » Joi Mai 06, 2010 2:00 pm

Ai putea sa iti prepari o crema de zi, acasa, dupa reteta bunicii. Mai intai trebuie sa-ti alegi o crema de baza, adica o crema de fata preferata, neutra, fara mult laudatele proprietati care fac minuni prin reclamele TV, o crema usoara ca de bebelus. Se rade o jumatate de castravete, se stoarce bine si se amesteca zeama lasata cu cateva picaturi de otet de mere si o lingurita din crema de baza. Amesteci bine pana se omogenizeaza. Crema obtiunta purifica, netezeste si curata in profunzime.