Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri
   

Acnee din cauza anticonceptionalelor

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

mihaelachiriac
 
Mesaje: 2
Membru din: Vin Apr 23, 2010 12:00 am Vizualizare profil

Acnee din cauza anticonceptionalelor

Mesajde mihaelachiriac » Vin Mai 14, 2010 12:44 pm

Bună ziua Doamna Doctor. Nu am experienţă în ceea ce priveşte forumurile dar am văzut că răspundeţi fetelor care au probleme şi de aceea m-am hotărât să postez. Am 22 de ani şi în adolescenţă nu am avut probleme cu acneea. Totul a început în vara anului trecut când medicul dermatolog mi-a recomandat anticoncepţionale. Am început să le iau si am observat că tenul meu se umple încet încet de puncte rosii care de fapt erau cosuri. Am luat şi adoua luna crezând ca e o reacţie până se obişnuieşte corpul. Coşurile s-au încăpăţânat să de înmulţească. Am renunţat la ele după vreo cinci luni după ce un medic ginecolog mi-a spus că aceste pastile îmi suprasolicită rinichii care deja destul de leneşi nu mai filtrează bine toxinele. Am renunţat la Antic. din septembrie anul trecut. Coşurile au rămas; iar după atâtea luni mi-au lăsat şi pete maronii şi mici cicatrici(nu prea m-am abţinut să nu le sparg). În privinţa tratării tenului am încercat n măşti si creme. Cred că e totuşi o problemă internă. Aş dori să fac nişte analize. Cam ce analize ar trebui să fac în situaţia mea? Vă mulţumesc!

Avatar utilizator
gabriela2310b
 
Mesaje: 6251
Locaţie: Chelles
Membru din: Joi Aug 27, 2009 12:00 am Vizualizare profil

Re: Acnee din cauza anticonceptionalelor

Mesajde gabriela2310b » Vin Mai 14, 2010 9:38 pm

personal n-am mai auzit sa apara acnee de la anticonceptionale. cu siguranta este vorba despre un dezechilibru hormonal si nu cred ca este implicata medicatia respectiva

Avatar utilizator
alina_gabriela21
 
Mesaje: 48
Membru din: Mie Dec 09, 2009 1:00 am Vizualizare profil

Re: Acnee din cauza anticonceptionalelor

Mesajde alina_gabriela21 » Sâm Mai 15, 2010 5:18 pm

Buna ziua fetelor,
eu am probleme cu tenul de cand ma stiu si anul trecut am fost la medicul ginecolog pentru ca ma durea burta si nici menstruatie nu mai aveam ,mi-a dat multe pastile ca sa-mi vina ciclul, mi-a facut radiografie unde mi-a descoperit ca am chisturi pe ovarul drept,am luat tratament, m-am dus la control regulat si dupa ce am urmat toate instructiunile mi-a spus asa: "Cu pare de rau va trebui sa iei anticonceptionale doar asa vei scapa de chisturile", eu ii spusesem de la inceput ca nu vreau sa iau anticonceptionale pentru ca am auzit numai lucruri rele despre ele si mi-a fost frica dar acum recomand tuturor fetelor care au probleme cu tenul sa ia anticonceptionale dar nu dupa "ureche" ci la recomandarea medicului.Am scapat de chisturi,am ciclul regulat,o viata sexuala activa si tenul este din ce in ce mai bine. Uitati un linck care ar putea fi de folos tuturor fetelor http://www.divahair.ro/frumusete/cosmetica/secretul_pielii_frumoase__q___sex_regulat!?utm_source=newsletter_divahair&utm_medium=email&utm_campaign=from_divahair
O zi buna.

Avatar utilizator
alina_gabriela21
 
Mesaje: 48
Membru din: Mie Dec 09, 2009 1:00 am Vizualizare profil

Re: Acnee din cauza anticonceptionalelor

Mesajde alina_gabriela21 » Sâm Mai 15, 2010 5:19 pm

si inca ceva nu medicul dermatolog recomanda anticonceptionalele ci medicul ginecolog iar analizele tot cu el vobesti dar sa-i spui cu lux de amanunte tot ce sa intamplat la ce ne descrii eu cred ca esti alergica la unele pastile.Ai grija de tine si eu te recomand sa te duci la medic.

Alina_Puscoi
Expert Divahair
 
Mesaje: 24
Membru din: Mar Apr 06, 2010 12:00 am Vizualizare profil

Re: Acnee din cauza anticonceptionalelor

Mesajde Alina_Puscoi » Vin Iun 11, 2010 3:55 pm

mihaelachiriac scrie:Bună ziua Doamna Doctor. Nu am experienţă în ceea ce priveşte forumurile dar am văzut că răspundeţi fetelor care au probleme şi de aceea m-am hotărât să postez. Am 22 de ani şi în adolescenţă nu am avut probleme cu acneea. Totul a început în vara anului trecut când medicul dermatolog mi-a recomandat anticoncepţionale. Am început să le iau si am observat că tenul meu se umple încet încet de puncte rosii care de fapt erau cosuri. Am luat şi adoua luna crezând ca e o reacţie până se obişnuieşte corpul. Coşurile s-au încăpăţânat să de înmulţească. Am renunţat la ele după vreo cinci luni după ce un medic ginecolog mi-a spus că aceste pastile îmi suprasolicită rinichii care deja destul de leneşi nu mai filtrează bine toxinele. Am renunţat la Antic. din septembrie anul trecut. Coşurile au rămas; iar după atâtea luni mi-au lăsat şi pete maronii şi mici cicatrici(nu prea m-am abţinut să nu le sparg). În privinţa tratării tenului am încercat n măşti si creme. Cred că e totuşi o problemă internă. Aş dori să fac nişte analize. Cam ce analize ar trebui să fac în situaţia mea? Vă mulţumesc!


Buna ziua Mihaela. Din ceea ce ai scris tu inteleg ca ai inceput sa iei anticonceptionale strict pentru efectul lor contraceptiv. De cele mai multe ori unele fete cu acnee care iau anticonceptionale scapa de problema in urma folosirii acestora. La tine se pare ca a fost invers...Ar fi bine sa-ti faci niste analize hormonale. Eu recomand de obicei dozarea cortizolului plasmatic, FSH, LH, TSH, Testosteron liber, DHEA, Prolactina, Estradiol. Cu rezultatele ar fi binevenit un consult tot la dermatolog.
Cu bine,
dr. Alina Puscoi
Slimart


Cine este conectat

Utilizatorii ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat şi 3 vizitatori