Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Vergeturi

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

lovepink

Vergeturi

Mesajde lovepink » Mar Mai 25, 2010 10:49 pm

Am nevoie de ajutor. Sper ca d-voastra sa ma puteti ajuta. Pana in clasa a 4 am fost o fata slaba, dupaia am inceput sa ma ingras foarte mult, iar in urma cu 2 ani, mai exact in clasa a 8 a, am fost la endocrinolog, mi-a recomandat dieta si tratament cu euthyrox. Intradevar, in maxim 2 luni am slabit 10 kg, dar mi-au aparut vergeturi. Pe solduri mi-au aparut unele foarte mari si groase, iar pe ambele picioare am vergeturi incepand de pe coapse pana aproape de glezna. M-am informat, si din ce am inteles nici o crema nu poate atenua vergeturile. Totusi poate mai am vreo speranta, si poate macar 50% din ele se vor atenua. Imi puteti recomanda o crema care ma poate ajuta? Va multumesc.

christinev

Re: Vergeturi

Mesajde christinev » Mar Mai 25, 2010 10:54 pm

Lovepink,eu am capatat vergeturi pe solduri la pubertate,desi am cam aceeasi greutate din clasa a 7 a,si am fost mereu slabuta.Cred ca e o chestie tipic feminina,ca si celulita.Incearca sa iti exfoliezi pielea saptamanal si sa o hidratezi zilnic.Eu am inteles ca nimic nu ar da rezultate pe bune,sa vedem ce zice si doamna doctor.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Mai 25, 2010 10:58 pm

pentru vergeturile deja formate din cate stiu eu nu exista niciun tratament ( ma refer la creme)

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mie Mai 26, 2010 8:03 am

Si eu stiu la fel... :wink:

Terentel

Mesajde Terentel » Joi Mai 27, 2010 9:59 am

E problema de forma nu de fond... nu toti putem fi Afrodite sau Narcis(i) si cu cat suntem mai multumiti cu ce avem cu atat transpiram mai multa sexualitate. Siguranta de sine e un afrodisiac mental foarte puternic care face lucrurile acestea sa fie considerate insignifiante. Nu cred ca in freamatul unui act de dragoste, s-ar opri cineva iti numere vergeturile. In opinia mea ca si barbat si deci nu chiar din tabara reprezentativa, zic ca asta tine de mental. La fel cum barbatii cred ca patratelele ii ajuta sa fie mai sexy, cum cred ca culturistii sunt monumente de virilitate sau cum masina rosie decapotabila are aceeasi simbolistica cu o mega-ultra-giga potenta.
Eu unul vad ambele circumstante cam ca si chilotii trasi peste pantaloni ai lui Superman, chiloti evident cu valente supra-naturale...
Nihil sine Deo

aida1985

Mesajde aida1985 » Joi Mai 27, 2010 11:46 am

Lovepink am sa-ti sau o solutie simpla, ieftina, naturala si testa de mine si de alte prietene de-ale mele: uleiul de masline. Cumpara-ti ulei de masline neaparat extravirgin. Dupa dus pe pielea unda aplica ulei. Sterge apoi cu prosopul, nu foarte tare sa nu stergi tot uleiul. Daca stergi mai iei putin din excesul de ulei si nu ramai foarte uleioasa. Clar iti recomand sa faci asta seara inainte de culcare. In max 2 ore intra complet in piele si lasa o piele catilefelata cum nici nu stiai ca ai. Si in timp reduce aspectul vergeturilor, chiar si vechi. Daca vergeturile sunt inca rosiatice, incearca sa insisti putin asupra zonei cu un mic masaj cu miscari de jos in sus si circulare.
Ce mai poti face pentru a imbunatatii uleiul de masline....el orium e plin de vitamine, dar poti adauga in el vitamina A uleioasa si vitamina E. Nu stiu exact proportii, dar am gasit ceva pe net gen o jumatate de cana de ulei+o lingura de vitamina A+2fiole vitamina E.
Ce mai fac eu...pentru miros adaug niste picaturi de ulei esential. Pana acum am folosit de portocale sau de lavanda. Aici alegi tu ce miros te incanta pe tine. Eu personal pun ulei esential pana mi se pare ca uleiul de masline miroase suficient de tare. Ai grija neapararat ulei esential si nu de altfel. Daca mai ai nevoie de detalii, ajutor....pe aici sunt.

Terentel

Mesajde Terentel » Joi Mai 27, 2010 1:37 pm

Nevasta-mea utiliza ulei de migdale atat in timpul sarcinii cat si dupa pentru ca face pielea mai elastica. Intr-adevar vergeturile de pe burta se cunosc ff putin si asta dintr-un anumit unghi doar .. :wink:
Asta ca sa-ti dau si un sfat ontopic ca poate de up-uri mentale esti satula.
Nihil sine Deo

aida1985

Mesajde aida1985 » Joi Mai 27, 2010 1:52 pm

Terentel scrie:Nevasta-mea utiliza ulei de migdale atat in timpul sarcinii cat si dupa pentru ca face pielea mai elastica. Intr-adevar vergeturile de pe burta se cunosc ff putin si asta dintr-un anumit unghi doar .. :wink:
Asta ca sa-ti dau si un sfat ontopic ca poate de up-uri mentale esti satula.

Eu uleiul de migdale il folosesc pe fata si imi place foarte mult. Deci presupun ca are efect si pe corp. De fapt daca e si testat ce mai...

lovepink

Mesajde lovepink » Joi Mai 27, 2010 9:51 pm

multumesc mult de sfat. chiar in seara asta am incercat. sper sa dea rezultate. la tine in cat timp s-au vazut rezultate?

aida1985

Mesajde aida1985 » Vin Mai 28, 2010 9:37 am

Clar ca trebuie sa ai rabdare. Eu mi-am simtit pielea mai ferma...cam in 1-2 saptamani. Oricum eu personal nu mai folosesc creme de corp nimic ci doar uleiul de masline. Insista si va da rezultate.

andrecris77

Mesajde andrecris77 » Vin Mai 28, 2010 11:02 am

buna,

ce va pot recomanda pentru vergeturi este ca pe langa ulei de masline sa puneti in proportie egala zeama de lamaie, este super(mi-a recomandat tipul care imi facea masaj anticelulitic). Vitamina C din lamaie ajuta foarte mult la piele , eu folosesc si pentru punctele negre de pe fata si se usuca pur si simplu( se freaca zona de 2-3 ori pe zi), eu aveam si cateva pete de la cosuri mai vechi asa ca-mi dau pe toata fata si s-a luminat tenul.

si mai super este tinctura de iedera care este foarte cunoscuta in combaterea vergeturilor albe.
eu o prepar in casa: 2 pumi de frunze uscate de iedera se tin in 1/2 l apa cateva ore apoi frunzele se scot si se pun la fiert la foc foarte mic in 1/2l apa timp de 2-3 ore, apoi cand s-a racit se amesteca si se fac comprese pe zonele afectate timp de o luna.
100% se vad rezultate si este foarte ieftin, iedera se poate gasi p[rin parcuri, paduri, garduri.
Incercati MERITA!

aida1985

Mesajde aida1985 » Vin Mai 28, 2010 1:50 pm

Daca pui lamaie in uleiul de masline trebuie folosit imediat? Adica iti poti face o cantitate putin mai mare sa il folosesti mai multe zile sau trebuie facut exact inainte de folosire?

andrecris77

Mesajde andrecris77 » Vin Mai 28, 2010 1:57 pm

da, poti sa pui solutia intr-o sticla si sa o folosesti un timp mai indelungat dar eu imi stoc jumatate de lamaie intr-un pahar de unica folosinta inainte de dus