Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

IPL-ul este nociv pentru piele?

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

mardum

IPL-ul este nociv pentru piele?

Mesajde mardum » Joi Iun 17, 2010 10:10 pm

Epilarea progresiv definitiva se realizeaza cu ajutorul luminii intens pulsate. Aceasta este nociva pentru piele, pentru organism?

Ally_alex09

Re: IPL-ul este nociv pentru piele?

Mesajde Ally_alex09 » Dum Iun 20, 2010 4:55 pm

Din cate am citit eu sunt destul de putine efecte negative ale ipl...bineinteles ca este contraindicat in cazul anumitor boli,iar daca suferi de dezechilibre hormonale e posibil sa dai banii degeaba pt ca ele determina formarea unor noi foliculi pilosi..
Iar principalele efecte secundare la care te poti astepta sunt:
alterarea pigmentilor de la nivelul pielii - hiperpigmentarea postimflamatorie (colorarea pielii in zona in care s-a produs epilarea) si hipopigmentarea (decolorarea pielii) pot aparea la putin timp dupa epilare. Din fericire, sunt efecte temporare. Este recomandata evitarea expunerii la soare atat inainte de epliare, cat si dupa.
infectiile sunt foarte rare si apar din cauza unei ingrijiri inadecvate a pielii dupa tratamentul cu laser
cicatricele pot aparea dupa o infectie a pielii, dar la fel ca si infectiile, sunt destul de rare

Eu cunosc personal doua fete care au apelat la aceasta metoda si cu 2 sedinte de mentinere pe an nu mai au probleme cu epilatul ,iar putinele fire care mai cresc sunt foarte fine si nu prea vizibile