Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

obsedata de riduri

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

laviscus

obsedata de riduri

Mesajde laviscus » Dum Iun 27, 2010 9:31 pm

Buna ziua! am doar 22 de ani si dupa mult ras si multe multe nopti albe de invatat am vreo 2 riduri destul de adancute si lungute la ambii ochi. am incercat ulei de masline, de migdale dulci, crema roc contur...fara imbunatatiri remarcabile..am vazut de curand pe net o crema cu 100% acid hialuronic.e prea mult pt mine? ce sa folosesc pt ochisori?
Oricum, intentionez in cateva luni sa ma duc sami fac o microdermoabraziune si ceva cosmetica.intentionez bine? ce imi recomandati??

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: obsedata de riduri

Mesajde gabriela2310b » Dum Iun 27, 2010 10:18 pm

sunt multe tratamente. chiar o sa revin la acest subiect insa ma grabesc sa-mi fac bagajele :P
iti dau cateva sfaturi care te vor ajuta la preventia ulterioara:
- sa dormi intotdeauna cu fata in sus :wink:
- foloseste apa de trandafiri, chiar si pentru zona ochilor ( previne foarte eficient aparitia ridurilor)
- mananca echilibrat
- consuma multa apa
- nu sta nopti intregi nedormita ( in principiu cam 8 ore de somn sunt suficiente)
- demachiaza-te in fiecare zi ( de 2 ori/zi, indiferent ca folosesti sau nu machiaj)
- aplica zilnic pliculete de ceai la nivelul pleoapelor pentru cateva minute
- daca ai probleme cu vederea, mergi la un consult si poarta ochelarii corespunzatori
- nu sta la soare fara sa folosesti ochelari de soare sau crema cu protectie UV ( crema se foloseste pe tot parcursul anului si nu doar vara asa cum cred gresit unele persoane)
- atunci cand folosesti creme de ochi trebuie sa fii atenta la maniera lor de aplicare: cremele cu efect antirid se aplica in sensul de formare al ridurilor pentru a le umple, cremele hidratante se aplica in sens invers :wink:
deocamdata cam asta imi aduc aminte.
daca doresti sa-ti recomand anumite creme, iti povestesc cu placere cam ce am folosit eu si mi-a placut. ( eu sunt putin mai mare decat tine, dar folosesc creme pentru primele riduri cam de la 25 de ani )

laviscus

Mesajde laviscus » Joi Iul 01, 2010 8:24 am

multumesc, gabi!
Multe nu le fac din ce ai zis tu..
adrm numai pe burta, nu prea dorm cat trebuie, apa nu beau indeajuns...of...da creme poti sami recomanzi, astept cu mare interes. apa de trandafiri chiar o sami iau o tona cand ma duc in august in bulgaria.
referitor la pliculete, ce fel de ceai? negru, verde...etc? caldute sau reci?
Chiar ai fost f simpatica, multumesc inca o data pt sfaturi!
Toate bune!

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Iul 06, 2010 12:48 pm

apa de trandafiri gasesti si autohtona daca nu vrei sa astepti pana ajungi in bulgaria :P si cea bulgareasca e foarte cunoscuta. eu personal n-am folosit-o pe cea din bulgaria insa am auzit ca e buna. in principiu n-are de ce sa nu fie buna atat timp cat contine doar apa de trandafiri :wink:
cat despre pliculetele de ceai, poti sa aplici cam orice ( rau nu fac :wink: ) dar sunt mai indicate cele cu ceaiuri relaxante, calmante. eu folosesc mai mult ceai alb, musetel, melissa, cicoare etc ( depinde si ce am prin casa in momentul respectiv).
foloseste masti cu efect de racire ( de tipul celor pe suport plastic pe care le pui la frigider)
este bine sa faci si o exfoliere blanda in zona ochilor insa DOAR cu produse special concepute in acest sens, nu peelinguri pentru fata :wink: iata un bun exemplu de la clarins.
Imagine
aceasta masca e o investitie buna si nici nu e foarte scumpa. oricum te tine ceva timp pentru ca nu o folosesti zilnic. eu iti recomand sa o folosesti cam o data pe saptamana. eu asa o folosesc. oricum e destul de mare ( 30ml) si tinand cont ca suprafata pielii din zona respectiva e destul de redusa, chiar o sa o ai o perioada indelungata de timp :wink:

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Iul 06, 2010 12:56 pm

de asemenea, e bine sa folosesti si un ser pentru ochi ( adaptat varstei si necesitatilor tale si in niciun caz mai puternic!!!!)
vitamina A si derivatii sai (retinoizi) sunt poate unele dintre cele mai bune tratamente antirid. atunci cand iti alegi crema de ochi, uita-te si pe ingrediente :wink:
incearca si masti home-made, nu e greu sa le prepari. retete gasesti si pe acest forum si-ti mai putem spune.
masca ionica de la sephora e o alta metoda complementara
Imagine
sau masca hydro gel
Imagine

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mar Iul 06, 2010 12:59 pm

daca dormi intr-o camera in care este lumina sau e televizorul deschis, protejeaza-ti ochii cu o masca de tipul
Imagine
daca doresti o varianta mai ieftina a mastii hydro gel, poti gasi si la alte firme. cam toate arata asa:
Imagine