Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

iritatii,piele uscata din cauza produselor cosmetice

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

elenaioana

iritatii,piele uscata din cauza produselor cosmetice

Mesajde elenaioana » Dum Iul 25, 2010 5:32 pm

buna, am si eu o problema referitoare la unele produse pt tenul gras si acneic pe care le folosesc. mai ales cele de la avon imi irita f rau fata, in jurul nasului si a gurii dar si pe gat. la inceput mi se inroseste pielea in acele zone, ma mananca, ma arde si in cateva zile mi se face un fel de "matreata", nu ma exprim eu prea exact dar asa seamana, cu niste coji albe, si apoi se descuameaza. tot asa am patit si cu unele lotiuni, cum ar fi cea de la Clearasil. pielea arata f rau si iritatia imi trece cam in o saptamana-doua. din ce cauza ma irit? am tenul sensibil? (pe langa ca am cosuri si pct negre). sau produsele respective sunt prea agresive cu pielea mea? astept un raspuns. multumesc.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Re: iritatii,piele uscata din cauza produselor cosmetice

Mesajde gabriela2310b » Dum Iul 25, 2010 9:18 pm

ca regula generala, orice produs care nu-ti face bine, este inlocuit cu un produs care ofera beneficii tenului tau.
"matreata" respectiva este piele descuamata.
poti avea ten gras acneic si sensibil in aceelasi timp.
produsele pe care le folosesti nu ti se potrivesc si nu prea agresive pentru tenul tau.
nu folosi produse care indeparteaza sebumul in mod agresiv iar daca folosesti anumite tratamente pentru acnee, aplica-le doar pe zonele cu probleme, nu pe toata fata.
foloseste si apa termala pentru calmarea tenului.
ideal ar fi sa folosesti produse dermatologice si in niciun caz produse gen avon. :wink: nu am nimic cu acest brand insa acneea este o afectiune care trebuie tratata dupa indicatiile medicului dermatolog, cu dermato-cosmetice.
foloseste produse de ingrijire zilnica ( demachiant, lotiune tonica si crema de fata) pentru ten gras si seara aplica produse recomandate de catre medic ( lotiuni si creme de tipul Zynerit, Retin- A/ Smooderm, Skinoren...)
petru peeling foloseste spre exemplu un peeling chimic bland cum este cel pe care-l ofera produsul Glyco-A.

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Iul 25, 2010 9:31 pm

poti folosi o gama de ingrijire zilnica de la Avene spre exemplu :wink:
iata si cateva produse pe care le-am mentionat anterior si pe care le gasesti in farmacii. cu siguranta macar unul dintre ele iti va place.
dintre acestea foarte bune sunt Retin-A /Smooderm ( e accelasi produs practic, insa realizat de companii diferite) care contine vitamina A si pe langa efectul antiacnee previne si aparitia ridurilor :wink:
Imagine
Imagine ambele contin acid retinoic (tretinoin)
Imagine pe baza de acid azelaic
Imagine contine eritromicina si zinc
Imagine pe baza de izotretinoine si eritromicina
Imagine pe baza de peroxid de benzoil

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Iul 25, 2010 9:32 pm

Imagine
pentru micro peeling

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Iul 25, 2010 9:38 pm

de asemenea poti folosi din cand in cand un ulei de fata care sa fie recomandat tenului gras. acesta va contribui la imbunatatirea conditiei tenului tau agresat de produse care il usuca prea tare.
poti folosi ulei de argan sau chiar uleiuri din comert special destinate tenului gras cum este acest ulei de la clarins ce contine ingrediente din plante
Imagine

NU UITA: intotdeauna verifica termenul de valabilitate al produselor pe care le folosesti si noteaza-ti undeva data la care ai desfacut produsul si tine cont de simbolul PAO. adesea numeroase iritatii sunt determinate de produse expirate sau care nu sunt mentinute in conditii corespunzatoare.

elenaioana

Mesajde elenaioana » Dum Iul 25, 2010 9:56 pm

ms frumos pt raspunsuri !

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Dum Iul 25, 2010 11:40 pm

cu placere

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iul 26, 2010 2:32 pm

Si eu am tenul gras sensibil,si mi se intampla si mie sa am probleme cu pielea care se descuameaza,mai ales la baza nasului,in zona sprancenelor si pe linia parului.
Ce-i drept eu am fost la dermato si produsele pe care le folosesc acum mi-au fost recomandate de doctor,intr-un fel a fost mai bine,am scutit timp si bani si nici nu mi-am omorat pielea cu experimente,s-au potrivit perfect.Iti recomand si tie sa faci asta ,ajuta foarte mult.Eu dupa vizita la dermatolog am scapat si de acnee,bineinteles ca imi mai apar un cos doua si cateva puncte negre,dar trec repede si nu mai sunt atat de urate.

Exista produse dermato-cosmetice speciale pt tenul sensibil,eu folosesc produse din gama sensibio de la bioderma.
Imagine
SENSIBIO FORTE ,Crema pt calmarea rapida a pielii inflamate
Imagine
Sesibio DS,Crema calmanta si antiinflamatorie pentru piele sensibila cu roseata si scuame
Cred ca ajuta foarte mult si apa micelara
Imagine
si demachiantul special pt acest tip de piele
Imagine

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iul 26, 2010 2:49 pm

Mai sus le-am prezentat pe cele pe care le folosesc eu,in continuare iti mai dau cateva exemple de la alte firme
Imagine
Demachiant Avene
Imagine
Apa termala avene pt piele sensibila
Imagine
Crema calmanta pt ten sensibil/cu iritatii de la Avene
Imagine
O alta crema avene pt ten sensibil,afectat de roseata
Imagine
Gel de curatare pt ten acneic,Avene
Imagine
Crema pt tenul gras,acneic ,Avene

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iul 26, 2010 2:58 pm

Imagine
Ivatherm,crema pt piele sensibila asociata cu roseata si scuame
Imagine
Lotiune micelara Ivatherm,pt piele sensibila
Imagine
Crema reparatoare pt piele iritata sau cu leziuni
Imagine
Tratament pt roseata si inflamatii ale fetei
Imagine
Gel spumant purifiant pt piele sensibila, mixta sau grasa
Imagine
Akne-Syt,pt piele grasa cu probleme

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iul 26, 2010 3:13 pm

Imagine
Imagine
Gel de curatare
Imagine
BIOMEDIC PRE-PEEL LHA SOLUTION
Imagine
BIOMEDIC Pro-desquamating LHA serum
Imagine
Pentru vindecarea rapida a inflamatiilor

Cele de mai sus se folosesc si pentru pregatire inaintea interventiilor chirurgicale minore si o parte si pentru refacerea dupa interventii chirurgicale.
De la LAROCHE-POSAY potrivite pt acest tip de ten ar mai fi gamele TOLERIANE,ROSALIAC

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iul 26, 2010 3:47 pm

Poti sa mai folosesti un stick/creion corector pt ten acneic sau alte produse de tip gel care se aplica local
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine
Imagine

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Lun Iul 26, 2010 3:58 pm

In concluzie ai de unde alege,trebuie doar sa decizi ce e mai bun pt tenul tau,unele fete au norocul sa dea peste un produs care li se potriveste de la inceput,altele se chinuie si tot cauta.Cel mai indicat ar fi sa te sfatuiesti si cu un dermatolog in deciziile tale ,dupa cum am zis mai sus te poate ajuta sa scutesti mult timp si bani(la mine asa a fost).
Si sfatul meu e sa renunti la produsele pt ingrijirea fetei de la diverse firme(avon,oriflame) pt ca e o zona destul de sensibila si orice experiment nereusit isi lasa amprenta asupra ei,si asta se va vedea mai ales peste ani,cand tenul ajunge la o anumita maturitate.Asa cum a zis si Gabriela,dermato-cosmeticele sunt o investitie mai buna,si nu sunt nici extrem de scumpe,avand in vedere raportul calitate-pret.

mary_mady

Mesajde mary_mady » Sâm Oct 02, 2010 1:43 am

faza este am si eu o problema grava tare si daca mati putea ajuta creca as fii cea mai fericita,mam spalat pe fata de la dermacos anti-acne,si nu mis a schimbat nimik,acuma am de la neutrogena visibily clear,pink grapefruit si am niste cosuri pe barbie sunt cele mai accentuate dar si pe frunte am si-mi vine sa mor,cand merg pe strada stau cu mana la gura zice lumea ca sunt vanaat de stau tot timpul cu ea,sotul meu zice cas nebuna...dar eu cred sa fie si de la barba lui nu ac are barba dar oricum se simte,si am dau pe fata cu crema de la nivea Q10 am de zii si de noapte.....chiar nush ce sa mai folosesc am zis ca o sa incerc produse de la jhonsons baby...va rog ziceti-mi un sfat si un produs sigur cat decat........ :? :( :( va multumesc

Ally_alex09

Mesajde Ally_alex09 » Dum Oct 03, 2010 9:20 pm

Ar fi bine sa apelezi la dermatocosmetice si sa renunti a mai folosi 3-4 produse de la firme diferite in acelasi timp daca nu le ai testat in prealabil pt ca ceea ce repara unu strica altul si nu ai cum sa-ti dai seama ce-ti face rau.Sau daca nu mai degraba mergi la farmacie si ia-ti ceva,sunt mai bune decat ce exista in comert ,la marketul de la coltul strazii.
Si daca gasesti un demachiant/gel care sa ti se potriveasca,ia-ti toata gama pt ca de obicei au la baza aceleasi substante active .Poti sa incerci cateva din produsele recomandate mai sus de mine,precum si tratamentele recomandate de Gabriela,de fapt cred ca ar trebui sa folosesti mai intai ceva de tipul celor recomandate de Gabi si apoi sa ai asteptari de la cosmetice.

Cred ca un dermatolog te ar putea ajuta mai mult..