Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Culoare ciudata

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

eu_tu9030

Culoare ciudata

Mesajde eu_tu9030 » Lun Sep 13, 2010 11:14 pm

Acum cateva zile am observat intr-o poza ca pielea din jurul ochilor are o nuanta cam ciudata, aproape maronie. Pana acum nu am realizat chestia asta.
Ma gandeam sa imi fac un peeling dar pentru ca acea piele este atat de sensibila mi se pare cam riscant.
Ce as putea face pentru a uniformiza culoarea tenului?

dana68

Re: Culoare ciudata

Mesajde dana68 » Mar Sep 14, 2010 9:51 am

Sa nu fie o cauza interna.Auzeam pe cineva ca oamenii care au aceasta culoare in jurul ochilor,au probleme cu rinichii.Nu vreau sa te sperii,dar repet,este o cauza!
In concluzie:cum stai cu sanatatea?
"Lumina lumineaza in intuneric, si intunericul n-a biruit-o."

anna_d

Mesajde anna_d » Mar Sep 14, 2010 10:59 am

Nu se face peeling in zona ochilor...

justdivahair

Mesajde justdivahair » Mar Sep 14, 2010 5:12 pm

eu_tu9030 scrie:Acum cateva zile am observat intr-o poza ca pielea din jurul ochilor are o nuanta cam ciudata, aproape maronie. Pana acum nu am realizat chestia asta.
Ma gandeam sa imi fac un peeling dar pentru ca acea piele este atat de sensibila mi se pare cam riscant.

Si eu am aceeasi problema. Ea poate fi de natura genetica sau din cauza stresului, alimentatiei nesanatoase, oboselii.
Incearca sa ai un program de somn constant si consuma cat mai multe lichide si fructe.
De asemenea poti sa iti iei o crema pentru zona ochilor si sa te dai cu ea, pentru calmarea zonei.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mie Sep 15, 2010 4:24 pm

Uffff.... :mrgreen: :mrgreen:

aida1985

Mesajde aida1985 » Joi Sep 16, 2010 10:21 am

eu_tu9030 scrie:Acum cateva zile am observat intr-o poza ca pielea din jurul ochilor are o nuanta cam ciudata, aproape maronie. Pana acum nu am realizat chestia asta.

Dar...culoarea pielii s-a schimbat in timp sau tot asa aveai si nu ai observat asta?
Eu am piele din jurul ochilor mai inchisa la culoare de cand ma stiu. Mostenire de la mama ca si ea e la fel. Am incercat zeci de chesti....fara rezultat.
Daca pielea ta a fost inchisa tot timpul...eu zic sa investeti intr-un concelear bun :D. Cred ca exista ceva proceduri care ar putea corecta culoarea dar numai un medic plastician te-ar putea ajuta aici.
Oricum daca culoarea s-a schimbat in timp cel mai bine ar fi sa apelezi la un medic si sa faci niste analiza sa verifici ca totul sa fie in regula.