Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

pielea fetei e jalniCA

Alina Puscoi, medic rezident dermatolog la Clinica SlimArt, te poate ajuta cu numeroase sfaturi si recomandari despre cum sa ai o piele frumoasa si un corp tanar. Lasa-te admirata!

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

puf_mik

pielea fetei e jalniCA

Mesajde puf_mik » Vin Noi 12, 2010 10:33 pm

Buna.sunt claudia si nus tiu ce se intampla cu fata mea pt ca imi am ceva ca niste celule moarte si cand ma dau cu fond de ten parca as avea fasole uscata pe fata....vreau sa stiu ce as pute folosi.thenks

loreeehappy

Re: pielea fetei e jalniCA

Mesajde loreeehappy » Sâm Noi 13, 2010 9:54 pm

buna... :D e nashpa ce ti se intampla
ai incercat cu o crema hidratanta, sau cv...?

Ranya32

Mesajde Ranya32 » Sâm Noi 13, 2010 10:55 pm

si eu am patit la fel,acum ceva timp,indiferent de ce creme foloseam ,pielea fetei era la fel,cu cojite si iritata.Aveam o infectie la nivelul scalpului,o bacterie luata de la un coafor,care in timp s-a manifestat cu scuame,coji,uneori supurau.am fost la 2 doctori care mi-au dat niste tratamente aiurea,imi treceau pe moment ,apoi reapareau.apoi infectia mi-a ajuns la urechi,de am ajuns la urgenta,cu dureri ingrozitoare,intepaturi spre creier,nu am dormit 4 zile,a fost infernal si in fine m-am vindecat.Dar problema scalpului si a pielii fetei era aceeasi.Am ajuns acum o luna la al3 lea doctor dermatolog si mi-a dat un tratament care chiar e foarte eficient.Pielea capului mi s-a vindecat,si tenul mi-a revenit la normal.A trebuit sa merg la 3 dermatologi,2 orl-isti,pentru ca dupa un an sa devin sanatoasa,asta e tara noastra....am scris mai detaliat,poate cineva trece prin aceeasi situatie si il pot ajuta cu un sfat sau o recomandare.

denisaalina009

Mesajde denisaalina009 » Dum Noi 14, 2010 9:31 am

Poate fi si de la vremea schimbatoare. Incearca sa iti faci un gomaj si sa iti hidratezi bine pielea. Eu patesc asa uneori iarna si primavara.

gHelena

Mesajde gHelena » Dum Noi 14, 2010 11:34 am

puf_mik scrie:Buna.sunt claudia si nus tiu ce se intampla cu fata mea pt ca imi am ceva ca niste celule moarte si cand ma dau cu fond de ten parca as avea fasole uscata pe fata....vreau sa stiu ce as pute folosi.thenks

Tenul tau este foarte deshidratat. Iti recomand sa consumi multe fructe si legume, multe ceaiuri si sa folosesti mai intai o masca exfolianta, care sa indeparteze portiunile de piele uscata. In plus, iti recomand sa folosesti zilnic o crema hidratanta bazata pe un procent mare de apa. De asemenea, ar fi bine ca, pana la rezolvarea problemei sa nu mai folosesti fond de ten si eventual sa iti cumperi unul nou.
Elena Gherasim

aida1985

Mesajde aida1985 » Lun Noi 15, 2010 3:57 pm

puf_mik scrie:Buna.sunt claudia si nus tiu ce se intampla cu fata mea pt ca imi am ceva ca niste celule moarte si cand ma dau cu fond de ten parca as avea fasole uscata pe fata....vreau sa stiu ce as pute folosi.thenks

De acord cu gHelena de mai sus. Neaparat sa bei mai multa apa, neparat o exfoliere a tenului.
In loc de creme eu ti-as recomanda ceva ulei de migdale presat la rece aplicat pe tenul umed. Uleiul de migdale e extrem de bun si pentru tenul deshidratat si pentru iritatii. Eu folosesc uleiul in fiecare seara :D:D

gHelena

Mesajde gHelena » Lun Noi 15, 2010 5:32 pm

Si uleiul de masline ajuta la regenerarea si catifelarea tenului. Acesta este recomandat si pentru regenerarea unghiilor exfoliate. Uleiul de masline poate fi folosit si in componenta mastilor de par, in combinatie cu galbenus si Tonic Capilar (il gasesti in magazinele naturiste).
Elena Gherasim