Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

cum scapam de cosuri?

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Vin Mai 08, 2009 6:45 pm

nu stiam ca se mai da gratuit cu reteta inca
reteta o obtineti de la dermatolog ,

elly.vipera

Mesajde elly.vipera » Joi Mai 14, 2009 10:20 pm

eu nu am ce sa mai zic.am folosit si zinerit si o lotiune de la garnier impotrica acneei si degeaba imi treceau 2-3 zile apoi iar imi apareau pana ma apucat intro zi crizele..si mia venit ideea sa ma dau cu pasta de dinti pe fata...si surpirza a functionat :lol: :lol: Asa fac de vreo 3 luni de cate ori imi apar cosuri pe fata ma dau cu pasta de dinti ma ustura ingrozitor da stiu ca dupa aia numai am nicio problema imi apar la 2 saptamani.Deh baba sufera la frumusete :o :o :o

Camelia12

Mesajde Camelia12 » Joi Mai 14, 2009 10:33 pm

da pasta de dinti le usuca! e buna aloe vera, rostopasca ...
saptamana asta mi-am curatat singura tenul ... baie de aburi, m-am curatat cu ceai, am scos punctele negre, mi-am facut ... un fel de masca cu lamaie, miere nu stiu ce-am mai pus pe acolo ... dar a iesit bine! Am exfoliat, curatat, hidratat! Parerea mea e ca cel mai bine este sa folosim un exfoliant ca sa nu se mai formeze punctele negre! Pentru cosuri e important si ceea ce mancam, dar si sa ne curatam si hidratam tenul normal :)

elly.vipera

Mesajde elly.vipera » Vin Mai 15, 2009 10:13 pm

cosurile imi apar in mare masura pentru ca eu mananc mezeluri..stiti cumva daca apa oxigenata este buna sa ma dau cu ea pe fata? mama mia zis ca ma arde :? :? :?

nicole_sweet

buna

Mesajde nicole_sweet » Mar Mai 19, 2009 10:08 am

am folosit Zineryt mai mult timp si mi-au trecut aproximativ toate cosurile,dar cum am renuntat la acesta,mi-au aparut iar :? ...problema e ca am incercat cam tot ce este pe la farmacii,dar mai nimic...acum am decis sa iau anticonceptionale yasmin,recomandate de medicul ginecolog si sa folosesc crema de galbenele pt a-mi curata tenul de pete...sper sa mearga,mai ales ca am si nunta in toamna :D. bine,nu voi uita de demachierea de zi cu zi :)

lov3u4m3

Mesajde lov3u4m3 » Mar Mai 19, 2009 1:57 pm

Cel mai bun lucru care il poti face pentru tine si tenul tau e sa nu mai incerci ce auzi ca face bine la unu' si la altu' pentru ca nimeni nu are identic microbul care produce cosurile.. totul vine din interior..
Pe propria mea piele am realizat ca nu faci nici o investitie daca cumperi toate produsele care apar noi pe piata si le incerci pe toate pentru ca mai rau iti faci,tenul o sa devina imun la tratament si nu faci altceva decat sa cheltui o tona de bani aiurea..
Cel mai bine e sa economisesti acei bani pe care ii dai lunar si sa iti iei inima in dinti sa te duci la un medic bun si sa iti faca analize pentru tipul tau de acnee (o sa iti faca analize la sange si o mica extractie de puroi dintr-un cos apoi le duce la laborator si iti da un tratament creat unic pentru tine,nici tu nu vei sti ce amestec de antibiotic e acolo).
Iar un al doilea pas,f important... e sa te duci lunar (la inceput,apoi la 2-3 luni) la cosmetica,sa iti faca extractie de cosuri si puncte negre.Crede-ma ca e mult mai bine la cineva care se pricepe decat sa te chinui tu acasa,s a iti imprastii microbul pe toata fata sau sa iti lasi porii deschisi.. pentru ca nu vei face nimic altceva decat sa iti agravezi problema.
Acesti 2 pasi,sunt putin mai costisitori dar esti sigura ca duce la un final fericit, decat "sa dai cu banul" daca e bun sau nu acesl produs..
Pupici si sper ca ti-am fost de folos!

elly.vipera

Mesajde elly.vipera » Joi Mai 21, 2009 8:35 am

eu am fost la medic miau facut niste analize si mia zis daca nu vreau sa mai imi apara cosuri pe fata sa incerc sa o las mai usor cu mezelurile,si ca am un fel de rozacee pe fata si trebuie tratata urgent ca este desfiguranta..in iarna cand ieseam afara in frig apoi veneam in casa la caldura imi aparea pe fata un fel de fluture pe fata care se vede foarte urat,am tratat aceasta rozacee in mare masura am dat o caruta de banii pe tratamente si au fost de folos dar doamna aceea mia zis ca mam nascut cu asa ceva si oriqm nu pot sa scap de ea de tot....cosurile numai imi apar asa multe pentru ca numai mananc mezeluri..in schimb eu am tenu foarte gras si au inceput sa imi apara riduri :oops: :oops: va trebui sa dau iar o caruta de banii pe alte tratamente si cum criza ma afectat foarte rau e clara situatia :lol: :lol: :lol:

dulceanutza

Mesajde dulceanutza » Mar Noi 10, 2009 1:55 am

Si eu am incercat tot felul de porcarii.. am facut si peelinguri chimice si tot felul...

Unde pot gasi un doctor care face analize si ia probe de tesut?
Am fost la multi medici si toti dau tratamente diferite...dar nimeni nu mi-a luat analize de tesut, decat de sange...

dulceanutza

Mesajde dulceanutza » Mar Noi 10, 2009 1:57 am

lov3u4m3 scrie:Cel mai bun lucru care il poti face pentru tine si tenul tau e sa nu mai incerci ce auzi ca face bine la unu' si la altu' pentru ca nimeni nu are identic microbul care produce cosurile.. totul vine din interior..
Pe propria mea piele am realizat ca nu faci nici o investitie daca cumperi toate produsele care apar noi pe piata si le incerci pe toate pentru ca mai rau iti faci,tenul o sa devina imun la tratament si nu faci altceva decat sa cheltui o tona de bani aiurea..
Cel mai bine e sa economisesti acei bani pe care ii dai lunar si sa iti iei inima in dinti sa te duci la un medic bun si sa iti faca analize pentru tipul tau de acnee (o sa iti faca analize la sange si o mica extractie de puroi dintr-un cos apoi le duce la laborator si iti da un tratament creat unic pentru tine,nici tu nu vei sti ce amestec de antibiotic e acolo).
Iar un al doilea pas,f important... e sa te duci lunar (la inceput,apoi la 2-3 luni) la cosmetica,sa iti faca extractie de cosuri si puncte negre.Crede-ma ca e mult mai bine la cineva care se pricepe decat sa te chinui tu acasa,s a iti imprastii microbul pe toata fata sau sa iti lasi porii deschisi.. pentru ca nu vei face nimic altceva decat sa iti agravezi problema.
Acesti 2 pasi,sunt putin mai costisitori dar esti sigura ca duce la un final fericit, decat "sa dai cu banul" daca e bun sau nu acesl produs..
Pupici si sper ca ti-am fost de folos!
Imi poti spune te rog unde pot gasi un doctor sau cabinet unde imi pot lua proba de tesut ?

christinev

Mesajde christinev » Vin Noi 13, 2009 10:12 pm

Eu nu am avut probleme foarte serioase cu acneea,dar ma deranja si ce aveam,asa ca am mers la dermatolog si in urma examinarii(vizuale doar)mi-a recomandat Retin-A seara si Brevoxyl dimineata(2 creme ce se procura de la farmacie).
De la Retin-A se exfoliaza pielea,astfel incat trebuie sa folosesti si o crema hidratanta (nu conteaza care),altfel nu mai poti sa pui fond de ten pe fata.
Singurele mentiuni ar fi ca tratamentul trebuie facut cam 6luni,si e de preferat sa se faca toamna/iarna deoarece trebuiesc evitate expunerile la soare,se poate arde pielea.
Si alt dezavataj ar fi ca la inceputul tratamentului,cam in primele 2 sapt apar destule cosuri pentru ca "le scoate la suprafata ".
La mine a avut efect :D

Moonlightdemonik

Mesajde Moonlightdemonik » Sâm Noi 14, 2009 12:49 am

Si eu am auzit de Zinerit, insa nu il pot folosi deoarece contine eritromicina si sunt alergica. Asa ca m-am reorientat si am gasit niste produse incredibil de bune.
Sunt, intr-adevar, destul de scumpe ... cred ca in jur de 50-80 de lei, insa sunt chiar foarte bune, poti simti ca si-au facut efectul imediat. Eu folosesc gelul spumant Effaclar si crema Effaclar K, dimineata si seara.
Ambele sunt de la firma La Roche-Posay si vestea buna este ca le puteti gasi in orice farmacie. Dupa 1 saptamana de la folosire, tenul era perfect! Vi-l recomand si voua cu drag.
A, si inca o chestie. Si eu am folosit produsele la care se face reclama la televizor. Clearsil, Garnier (doar gama pentru cosuri), nici chiar Neutrogena (care nu m-a dezamagit niciodata) nu a reusit nimic. E mai bine sa folosim produse de la farmacie, sau daca nu stim ce anume cautam, sa intrebam farmacista, ca nu degeaba a facut 4 ani de specializare.

...deyutza...

Mesajde ...deyutza... » Sâm Noi 14, 2009 2:04 pm

eu cred ca fiecare fata are un ten diferit deci produsele care mie imi fac bine probabil altora le provoaca alergii, le apar mai multe cosuri etc.
parerea mea este sa incercati cate produse vreti pana il gasiti pe cel mai bun pentru voi insa sa aveti rabdare nu sa folositi un produs 2 zile si sa il aruncati pentru ca nu vedeti nicio diferenta. efectele se vor vedea in timp. si inca ceva eu una merg pe principiul ce e scump nu este tot timpul bun. sunt si produse mai ieftine care dau rezultate, trebuie doar sa avem rabdare pentru a gasi produsul cel mai bun pentru tenul nostru.

dynna

Mesajde dynna » Vin Dec 11, 2009 3:26 pm

elena_123 scrie:
Cryyss scrie:cel mai bun ptr cosuri in cazul meu kre nu am acnee....imi apar cosuri si eu le storc si imi raman pete si se fac mari este unguentul cu extract total de galbenele...este cel mai bun...imi usuca cosuriile si numai am pete deloc pe fata...acuma nici numai folosesc fonnd de ten.....mi-a facut super bine....incercati ca nu faCE RAU NUMA BINE...

Buna, eu am incercat sapun gel pentru curatirea profunda a fetei de la ROOIBOS. E vorba de un gel natural din extract de rooibos care iti curata fata de impuritati. Eu am scapat de cosuri si pete pe fata in 2 saptamani. Merita incercat

Buna.Cam cat ar costa acest sapun gel si de unde as putea sa il cumpar?
Multumesc mult!:*

dynna

Mesajde dynna » Vin Dec 11, 2009 3:44 pm

Multumesc mult elena_123 :*.

dianamioara

Re: cum scapam de cosuri?

Mesajde dianamioara » Lun Dec 28, 2009 9:35 pm

andreea.diva scrie::idea: aveti vreun tratament minune care a dat rezultate? stiti vreo crema care sa ajute in problema aceasta?

Poti incerca gama tratament de la Bionatura Romania. Gama este destinata tenului gras - acneic. Este o gama de tratament care are ca ingredient activ extractul natural de IRIS FLORENTIN (cu actiune antiseptica, anti-acneica). Mai contine extracte naturale de calendula, sunatoare, musetel, flori de liliac si uleiuri naturale de migdale dulci, lavanda, mandarine.

1. Lapte demachiant pentru ten gras, acneic, cu extract de crin florentin (http://www.quantshop.ro/2007)

2. Lotiune pentru ten gras, acneic, cu extract de crin (http://www.quantshop.ro/2008)

3. Crema de tratament pentru ten gras, acneic, cu extract de crin florentin (http://www.quantshop.ro/2006)

Tin sa mentionez ca aceste produse nu se gasesc in farmacii si supermarket-uri.
Ultima oară modificat de dianamioara pe Joi Ian 21, 2010 7:52 pm, modificat 1 dată în total.

AnteriorUrmătorul