Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

ce contine o trusa de make-up profesionala??

Madalina Nazalu iti va raspunde la orice intrebare legata de make-up. Expertul Diva Hair a absolvit Cursurile Scolii Internationale de Cosmetica Christine Valmy, Machiaj si Estetica.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

vampiresoule

ce contine o trusa de make-up profesionala??

Mesajde vampiresoule » Joi Ian 14, 2010 11:35 pm

de ceva vreme vreau sa fac un curs de make-up, m-am interesat pe unde am putut(net, cunostinte, reviste, magazine..)si tot nu m-am lamurit ce anume trebuie sa fie intr-o trusa pt make-up si cam cat costa ..incepand de la pensule pana la farduri...si inca ceva trebuie sa fac si un curs de cosmetica pe langa?

laurii

Mesajde laurii » Vin Ian 15, 2010 11:51 am

haha, vad ca te-ai pus pe treaba..si eu asta aveam de gand sa intreb:))
Eu pentru machiajul de nunta as avea nevoie. Din pacate la noi in oras nu cunosc nici nu sunt makeup-stylesti si nu prea am incredere in oricine ca face ce e mai bine. Si sincer nici nu stiu cat costa un machiaj profesionist, dar am auzit ca e intre 250-500...nu stiu. asa ca am zis ca imi cumpar eu toate...imi si raman mie, si mai invat si eu cate ceva :) Asteptam sa vedem ce contine!

vampiresoule

Mesajde vampiresoule » Vin Ian 15, 2010 2:18 pm

laurii pai uite eu am pana acuma un fond de ten de la maybelline affinitone mie una imi place ce textura are, sa ai un baton crector, un anticearcan, un blush, pudrade fata in ton cu pielea ta sau putin mai inchis da nu tare ca altfel se va vedea diferenta..si ruj/luciu, o paleta de culori pt ochii care ti se potriveste tie mai bn,un rimel bun, tus, creon pt conturul sprancenelor(eu folosesc un creion ce era pt buze da are mina tare si il folosesc pt sprancene de culoare mare ca negru imbatraneste), creion de buze in ton cu ruju sau un roz deschis pt luciu, si mai uitate pe sitteuri ca gasesti fara mila materiale din care a te inpiri, dai cu google machiaje de nunta.dar sa ti cont cu ce te vei imbraca si asa sati faci si machiajul...sau vezi tu ...eu acuma tiam zis ce stiu...

laurii

Mesajde laurii » Vin Ian 15, 2010 2:21 pm

multumesc vampiresoul...daca ma crezi, in afara de creionul de buze, toate le aveam pe lista de shopping pentru nunta :))) dar multumesc inca o data pentru idei...sa sti ca asa aveam de gand sa fac...numai sa le gasesc la pretul cel mai convenabil si calitatea cea mai buna. nu ca as fi zgarcita, dar daca pot sa le iau mai ieftin, de ce nu.nu? :) te-am pupat

vampiresoule

Mesajde vampiresoule » Vin Ian 15, 2010 3:33 pm

nu ai de ce laurii doar suntem fete si trebuie sa ne mai ajutam intre noi :D

christinev

Mesajde christinev » Dum Ian 17, 2010 7:18 pm

fetelor eu nu sunt makeup artist insa sunt cateva firme (MAC-destul de scump,coastal scents,manly,fraulein) care comercializeaza blush,ruj,concealer si fard de pleoape in truse f avantajoase.Problema ar fi ca nu sunt magazine reprezentante la noi,se comanda doar de pe internet iar shippingul e f scump.
Eu am gasit pe okazii multe comerciante romance care detin astfel de truse(noi,evident),mi-am achizitionat una de 120 de culori de la firma fraulein(aceasta firma are si site),fard de pleoape si una cu 10 nuante de concealer,urmeaza cand mai sunt "in bani" sa imi achizitionez si una de blush :D
Sunt f avantajoase ca pret,pe cea de farduri de pleoape am dat 120 ron cu tot cu taxa de posta,si pe cea de concealer 95.Cred ca este f util pentru uz personal,dar mai ales pentru cineva specializat,care are nevoie de o multitudine de nuante.

christinev

Mesajde christinev » Dum Ian 17, 2010 7:22 pm

ah,apropo de pensule sunt cam aceleasi firme care comercializeaza seturi de pensule >15,eu am primit cadou un set profesional,insa am vazut pe siteul precizat mai sus seturi profesionale,la un pret aprox cam de 110 ron,in conditia in care pe la noi in magazine depasesc 250 ron la set,si mai mult daca le cumperi separat.
cat despre ce ar trebui sa contina o trusa completa de makeup...sunt multe...zic si eu ce imi trece acum prin minte:corector,anticearcan,fond de ten,pudra,blush,iluminator,pudra bronzanta,rimel,ruj,glos,eyeliner,fard de pleoape,ondulator de gene,creion pt sprancene,gene false,si NU in ultimul rand demachiant,lotiune tonica si crema hidratanta :wink:

recomand fondul de ten revlon colorstay pt ten uscat sau pt ten mixt/gras in functie de ten :D

pentru idei de make up cerceteaza pe youtube,gasesti cu gramada

soarele_10

Re: ce contine o trusa de make-up profesionala??

Mesajde soarele_10 » Dum Ian 17, 2010 7:25 pm

vampiresoule scrie:de ceva vreme vreau sa fac un curs de make-up, m-am interesat pe unde am putut(net, cunostinte, reviste, magazine..)si tot nu m-am lamurit ce anume trebuie sa fie intr-o trusa pt make-up si cam cat costa ..incepand de la pensule pana la farduri...si inca ceva trebuie sa fac si un curs de cosmetica pe langa?

Asa arata una dintre trusele mele
Imagine

christinev

Mesajde christinev » Dum Ian 17, 2010 9:13 pm

eu am ff multe cosmetice,de toate brandurile si respectiv preturile,si parca mereu mai vreau mai multe! :oops:
am vreo 3 fdt,vreo 5 feluri de blushuri,3 truse de farduri de pleoape cu ff multe culori+ culori individuale,peste 20 de lacuri de unghii,peste 10 rujuri,gene false,eyeliner,set de pensule,corectoare,anticearcane etc etc :D mereu imi place sa experimentez altceva in materie de make up,desi multe nu le folosesc decat o data la 2 luni :lol:

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Dum Ian 17, 2010 9:33 pm

Este obligatoriu ca o femeie sa se ingrijeasca,in primul rand pentru ea,dar sa nu uite dupa folosirea machiajului sa se demacheze.
Am fost odata la o domnisoara acasa ,dimineata si am vazut-o abia trezita cu niste cearcane si neagra toata pe la ochii.
Si mai tarziu se intreaba de ce au riduri.

laurii

Mesajde laurii » Dum Ian 17, 2010 10:16 pm

Si eu sunt de acord ca femeia trebuie sa se ingrijeasca, atat pentru ea, cat si pentru partenerul ei. Eu una pana sa il cunosc pe viitorul meu sot nu ma machiam decat la ocazii(deci ff rar) pentru ca am vrut ca EL(oricine ar fi fost) sa imi cunoasca naturalul. Acum ma machiez zilnic, pentru ca ii place si imi place:) si el apreciaza asta...de aceea dau asa navala cu intrebari si cereri:P Cu ocazia asta vreau sa va si multumesc tuturor pentru toate sfaturile!

Cat despre tine, cristinev. ma uimesti:)) sa ai atatea si sa nu le folosesti zilnic... ma intreb cum de... :)
Buun, deci fetele spun ca pe okazii gasim ce ne trebuie...super-ma pun la cautat

inca o chestiune, am deschis un topic despre demachiante, si inca nu am primit nici un raspuns..dati va rog o privire pe acolo.
V-am pupat! o saptamana faina, si spor la invatat pentru studente ;)

vampiresoule

Mesajde vampiresoule » Lun Ian 18, 2010 12:22 pm

ms mult fetelor...am sa ma uit pe okazii si sa ma decid o data ca ar fi cazu, apropo de subiectu adus mai inainte de una dintr voi ca o femeie trebuie sa se ingrijeasca, pacat ca unele cred ca a te ingriji consta in a te machia si demachia...dar nu e nmai atat trebuie sa a grija de tine si pe dinafara si pe dinauntru...ca frumusetea vine din interior :D.....apopos de fata cu trusele sa le folosesti sanatoasa...so...vam pupat

laurii

Mesajde laurii » Lun Ian 18, 2010 1:30 pm

Fetelor, ati auzit de cosmeticele Manly? Nu stit, sunt de calitate? Merita cumparate?
Va multumesc! :*

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Lun Ian 18, 2010 1:46 pm

laurii scrie:Fetelor, ati auzit de cosmeticele Manly? Nu stit, sunt de calitate? Merita cumparate?
Va multumesc! :*

Nu,tu de unde stii de ele?
Parca era o trusa pe Ebay de la aceasta firma...

laurii

Mesajde laurii » Lun Ian 18, 2010 1:53 pm

De pe net, cautam ceva truse de machiaj. Daca dai pe youtube, fetele is destul de incantate de ele...Par a fi bune! Sunt si pe ebay...

Următorul