Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Silueta viselor vs. mancatul rapid

Nu toate femeile sunt gospodine desavarsite precum, celebrul personaj din "Desperate Housewives", Bree Van De Kamp. Daca esti mai degraba o Gabrielle Solis cu siguranta vei considera ca o reteta noua este mereu bine-venita mai ales daca se incadreaza si in categoria "gustos si usor de preparat".

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

MainePoimaine

Silueta viselor vs. mancatul rapid

Mesajde MainePoimaine » Joi Mar 05, 2009 9:03 pm

Mi-am propus sa mananc tot mai sanatos, insa cand ajung seara acasa numai de gatit sanatos nu imi arde. Stie cineva cateva retete care sa se prepare usor, sa fie sanatoase si cu putine calorii?

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Joi Mar 05, 2009 11:40 pm

salatele -ca se apropie sezonul ...
acum depinde si de unde cumparam materia prima ,
oricum sunt mai sanatoase decat cartofii prajiti

lush

salata michelle...

Mesajde lush » Lun Mar 09, 2009 12:44 pm

am sa iti descriu o salata ce se prepara foarte repede,e gustoasa si sanatoasa.
ai nevoie de o jumatate de legatura de salata verde,1-2 rosii,masline,1-2 oua fierte tari{le poti pune la fiert cand incepi salata si fiindca se pun ultimele nu o sa ai grija lor},cateva feliute de pastrama si de cascaval taiat dreptunghiuri sau cuburi si o conserva de ton.le amesteci intr-un bol pe toate,salata rupta nu taiata{ulterior se poate ingalbeni},rosiile taiate ca pentru salata,oualele{sper ca am scris corect}taiate in patru,feliutele de pastrama si cascaval,maslinele{foarte bune cele fara samburi}si la final tonul fin maruntit fara ulei.de asemenea...ca sa nu ai ulterior neplaceri poti aduga dupa gust suc de lamaie sau lime...se poate servi cu paine...
iti urez pofta buna!!!
p.s.:proportiile descrise mai sus sunt pentru o portie...;)...

MainePoimaine

Re: salata michelle...

Mesajde MainePoimaine » Mar Mar 10, 2009 9:09 am

lush scrie:am sa iti descriu o salata ce se prepara foarte repede,e gustoasa si sanatoasa.
ai nevoie de o jumatate de legatura de salata verde,1-2 rosii,masline,1-2 oua fierte tari{le poti pune la fiert cand incepi salata si fiindca se pun ultimele nu o sa ai grija lor},cateva feliute de pastrama si de cascaval taiat dreptunghiuri sau cuburi si o conserva de ton.le amesteci intr-un bol pe toate,salata rupta nu taiata{ulterior se poate ingalbeni},rosiile taiate ca pentru salata,oualele{sper ca am scris corect}taiate in patru,feliutele de pastrama si cascaval,maslinele{foarte bune cele fara samburi}si la final tonul fin maruntit fara ulei.de asemenea...ca sa nu ai ulterior neplaceri poti aduga dupa gust suc de lamaie sau lime...se poate servi cu paine...
iti urez pofta buna!!!
p.s.:proportiile descrise mai sus sunt pentru o portie...;)...

Iti multumesc mult!!! Suna foarte bine! Am sa o incerc si eu. Pana atunci, daca am sa-ti spun si despre salata mea preferata.

Ai nevoie de: rosii, castraveti, ardei rosu, salata, masline, ridichii si ceapa. Toate acestea se taie si se amesteca cu sare+ulei+putin otet. Se fierbe si o jumatate de piept de pui si apoi se marunteste si se adauga peste salata. La final se mai adauga si putina crema de branza sau branza feta care sa devina un fel de sos al salatei. Se poate manca cu paine de secara prajita.

O bunatate! :D

fancy.trendy

Mesajde fancy.trendy » Joi Mar 12, 2009 11:26 am

Eu am o salata pe care o fac repede si este foarte gustoasa. Ea contine: salata verde, ceapa verde, rosii, castraveti, ridichii, 2 oua fierte taiate rondele, branza telemea sau feta taiata cubulete, sunca taiata cubulete, sare, ulei de masline si lamaie. Toate astea se amesteca intr-un castron de marime medie. Un astfel de castron de salata tine loc de o masa la doua persoane si va garantez ca tine si de foame pentru destul de mult timp. Deabia astept sa apara vredeturile cat mai repede :D
Cel mai divalicious magazin online de accesorii www.fancytrendy.ro si cel mai sweet blog de hainute http://fancytrendy.blogspot.com

Aiana

Mesajde Aiana » Vin Mar 27, 2009 12:28 pm

uite o reteta buna si hranitoare:salata verde 1 bucata
conserva ton mica 80g
rosii1 bucata
ceapa 1 sau 2-3 fire verde
ulei de masline sau chiar de floarea
soarelui,sare,piper,zeama de lamaie dupa gust -exclus otet
crutoane (le poti cumpara gata facute sau prajesti 1-2 felii de paine pe care le toci cubulete)
toci si amesteci igredientele -simplu si rapid
Pofta buna!

stefania_diva

Mesajde stefania_diva » Vin Mar 27, 2009 3:41 pm

Delicios, intr-adevar!
Dar trebuie sa avem grija ca tonul sa fie in suc propriu(apa) sau, daca este in ulei, sa fie o conserva de calitate, deoarece am observat ca anumite conserve de ton mai ieftine, care sunt in ulei, au tendinta sa fie foarte grase.

Aiana

Mesajde Aiana » Vin Mar 27, 2009 4:00 pm

Da e adevarat ce spui,de obicei folosesc ,,palmera ,,sau ,, rio mare,,Cred ca sunt cele mai bune,sunt si mai scumpe este adevarat.Dar macar 2-3 ori pe saptamana se poate.

cris_tina04

Mesajde cris_tina04 » Mie Apr 08, 2009 9:14 pm

repejor eu mai fac si un peste la cuptor, o fripturik la cuptor cu legume, legume inabusite, conopida la cuptor, eu zic ca se fac repede, si nici multe ingrediente nu ai nevoie, olecuta de vointa :P

spor

Aiana

Mesajde Aiana » Joi Apr 09, 2009 7:32 am

Da si sote-urile de legume sunt usor si rapid de preparat.La fel de repede se fac si pe gratar si nici nu ingrasa.

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Lun Aug 31, 2009 10:21 pm

legumele semi fierte sunt foarte bune , fara ulei
la salate ulei de masline si zeama de lamaie

adidiaco

Mesajde adidiaco » Mar Sep 15, 2009 8:16 pm

seara merge un peste slab gatit pe aburi....usor de gatit, delicios si sanatos... :)

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Joi Ian 21, 2010 7:07 pm

Salata de cruditati cu pipt de pasare,este usoara si perfecta seara.
Ingrediente:
-3 rosii,3 castraveti,o legatura de ceapa verde,o legatura de marar,o legatura de patrunjel,o salata,un piept de pasare facut pe gratar,sare,busuioc proaspat dupa gust se mai poate adauga si putina maioneza light.

Mod de preparare: Rosii,castraveti si ceapa se taie felii.Se aseaza pe o salatiera ingredientele taiate se adauga pieptul de pasare taiat si el felii se adauga verdeata si se asezoneaza dupa gust.Pofta buna!

anasoltan

Mesajde anasoltan » Joi Ian 21, 2010 10:29 pm

da si eu fac,imi place mult
plus nu contine nici multe calorii

soarele_10

Mesajde soarele_10 » Joi Ian 21, 2010 11:02 pm

anasoltan scrie:da si eu fac,imi place mult
plus nu contine nici multe calorii

Este perfecta mai ales cand nu ai timp.

Următorul