Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

CONCURS: Castiga 3 tinute de la Tara Fashion!

Diva Hair te rasfata in permanenta! Incrie-te la concursuri si urmareste subiectele pentru a afla daca te numeri printre fericitele castigatoare.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

ra_cornea

concurs

Mesajde ra_cornea » Mar Mar 17, 2009 11:09 am

buna!sunt Ramona din Brasov si nu snt dependenta de shopping mai mult decat aproape orice femeie.Acum mai mult ca oricand ma uit prin magazine si mi-as cumpara multe lucruri deoarece termin concediul de maternitate si trebuie sa ma intorc la serviciu. Nu mai dimensiunile de dinainte de a ramane insarcinata si nici nu se mai poarta aceleasi lucruri de acum 2 ani.
Totusi pentru a nu ajunge dependenta de shoping cand merg in magazine nu imi iau tot timpul bani la mine sau prea multi bani si mai ales nu merg singura la cumparaturi ci merg cu sotul meu caruia nu ii place sa stea prea mult la cumparaturi sau sa intre in multe magazine.
Asa ca sfatul meu sa nu ajungeti dependente de shoping este sa nu va luati multi bani la voi sau cardurile si mai ales luati-va cu voi un sot ca si al meu ca atunci sigur nu cumparati pentru ca nu va asteapta sau daca aveti nevoie de o parere cum va sta cu haina respectiva sau daca ii place lucrul care vreti sa vi-l cumparati nu va va spune si va si grabeste.

molly

Locaţie: b.

Mesajde molly » Mar Mar 17, 2009 11:44 am

pentru orice femeie shoping-ul inseamna relaxare ,impreuna cu o prietena sau de ce nu cu iubitul daca are rabdarea necesara de a colinda magazinele ,
-in perioada crizei este un pic mai dificil , am invatat sa facem economii si sa cumparam doar strictul necesar ,urmarim perioadele de reduceri ,
hoping-ul e si o modalitate de a scapa de stres -cel putin pentru mine , cand sunt stresata , nervoasa , indispusa aplic metoda shoping.
:lol:
este suficient sa umblu 2-3 ore prin magazine .ma relaxez uneori chiar un singur produs cumpar dar ajung acasa mai relaxata.

georgicamh

concurs tara fashion

Mesajde georgicamh » Mar Mar 17, 2009 11:45 am

Mie imi place shoppingul, imi pace moda, dar nu sunt o victima a ei, in sensul ca adaptez in functie de tendintele modei ceea ce mie imi sta bine. Tocmai de aceea, cand merg la cumparaturi tin cont de aceste criterii. Ceea ce imi pace cel mai mult este faptul ca moda a devenit din ce in ce mai inventiva, mai diversificata, inedita, intr-un cuvant originala si pot face multe combinatii, iar shoppingul este din ce in ce mai interesant. La mine dependenta de shopping consta in faptul ca imi place sa imi improspatez garderoba cu ceva nou, frumos, la moda si care sa imi ofere o satisfactie vizuala dar si spirituala. Imi place sa fac shopping pentru ca imi place sa ma simt frumoasa si, prin urmare, sa am incredere in mine. O haina nu face pe om, dar un om frumos imbracat este vazut mult mai bine. In aceasta perioada de criza, sunt destule posibilitati sa chetluiesti bani pe haine fara sa faci gaura in buget. Eu sunt din provincie si la mine in oras sunt magazine care au haine ieftine, frumoase si la moda, sunt asa zisele bazaruri, targuri unde gasesti orice. Sunt magazine cu haine la mana a doua unde iarasi gasesc haine la moda, chiar noi si care sunt de calitate. Am mai apelat si la croitoria traditionala, adica am gasit o haina care imi place dar nu imi vine atat de bine si am modifica-to la croitorie, sau am adaugat la o tinuta simpla ceva care a facut-o mai speciala si este de asemena in tendinte. Eu am in special slabiciune pentru accesorii, pe care imi place sa am multe si diversificate pentru a putea face multe combinatii. In concluzie, poti sa fii o infocata a shoppingului, si in acelasi timp sa fi la moda si sa nu cheltuiesti in exces. Trebuie sa fii la curent cu tot ce e la moda, sa fii chibzuita si sa ai multa imaginatie. Eu insami pot fi o mica creatoare de moda! Succes tuturor si bafta la shopping!

OanaT.28

Eu....

Mesajde OanaT.28 » Mar Mar 17, 2009 12:26 pm

....sunt atrasa, mai nou, de cumparaturile online. Si anume de hainutele minunate gasite pe cateva bloguri destinate vanzarii hainelor vintage si nu numai. Efectiv m-am indragostit de aceste bloguri si le "vizionez" zilnic. Din pacate nu am tot timpul banuti sa cumpar tot ce imi place, dar sper ca va veni ziua in care voi avea o anumita suma la dispozitie (sper sa fie si destul de maricica :twisted: ) si voi cumpara absolut tot ce imi va placea, fara sa ma limitez la nimic. Asta inseamna depedenta? Eu tind sa o numesc dorinta de a arata cat mai atragatoare, pentru ca si ceilalti te vor placea daca tu te simti bine in pielea.... si hainele tale 8)

stefania_diva

Mesajde stefania_diva » Mar Mar 17, 2009 12:52 pm

Atentie!
Shopping-ul poate dauna grav sanatatii cartii de credit :)

zubyta

Locaţie: NULL

REF SHOPPING

Mesajde zubyta » Mar Mar 17, 2009 1:12 pm

Buna,
Eu persoanal iubesc shoppingul, impreuna cu sora mea colindam magazinele zilnic chiar daca nu cumparam ceva intodeauna, ati observat ca vorbesc la trecut, cu ''criza'' mi-a scazul salarul, care si asa era vai de mama lui, si prin urmare am cam renuntat la umblatul prin magazine, dar ce sa faci in dupa mesele obijnuite ?!............ am cautat sa inlociesc aceasta activitate care imi place f mult cu chesti de genu :idea: :
- merg acasa imi sun prietenele ne adunam si gatesc ceva de mancare sanatos pt toata lumea, ca imi ia ceva timp :lol: , pe urma ne uitam la un film de obicei comedie ca sa ne bine dispunem, ne plimbam prin parc, sau jucam ceva amuzant remy cu pedepse sau mai stiu eu ce ........
ideea e sa inlocuiesti shoppingul cu o activitate care iti aduce min. aceiasi satisfacite sau chiar mai mult , eu am reusit astfel si totusi din cand in cand, respectiv in ziua de salar colindam si prin magazine.
Trebuie sa ne adaptam la vremurile de azi si sa ne bucuram de ceia ce avem, sa pretuim persoanele pe care le avem langa noi......... :lol: bucuria vine din interior.
Va doresc sa fiti iubite !

joly_joly

dependenta de shopping

Mesajde joly_joly » Mar Mar 17, 2009 1:57 pm

Toata lumea stie ca suntem in plina recesiune din cauza crizei financiare.Din ce in mai multe persoane se plang ca nu mai au destule resurse pentru a se rasfata prin magazine ,la shopping.
Tin sa precizez ca am 23 de ani sunt independenda din punct de vedere finaciar inca de la 20 de ani de aceea eu nu am avut niciodata suficienti bani sa imi cumpar tot ce imi pofteste sufletul in materie de haine sau accesorii. Din acest motiv de fiecare data cand sunt in cautare de noi achizitii incep sa hoinaresc prin magazine iar mai nou sa caut si pe internet.Caut cea mai buna oferta de preturi insa nu neglijez calitatea ; pentru mine calitatea este importanta si nu cantitatea, iar cand pun ochii pe ceva frumos ma abtin greu sa nu cumpar.
Un sfat pentru cele care doresc sa faca economii este sa incerce sa isi croiasca singure hainele.Eu am gasit o revista care te invata sa cosi si am facut pasiune si pt acest lucru..deci am inceput sa fiu si practica.
Parerea mea este ca nu exista mania shoppingului ci mania de a arata cat mai bine, tocmai de aceea fiecare dintre noi cauta sa se puna in valoare prin intermediul tinutei, iar tinuta nu este completa fara o atitudine corespunzatoare.In conzluie haideti sa lucram si la acest lucru.. invata sa te iubesti si sa te pui in valoare si prin intermdiul unui atitudini potrivite.

dana_hurmuz

shopping-ul

Mesajde dana_hurmuz » Mar Mar 17, 2009 1:59 pm

Imi place foarte mult sa merg la shopping cand am timp, si atunci cand ma duc, dau aproape tot salariul pe haine. Shopping-ul ma relaxeaza, ma face sa ma simt mai frumoasa, sa am incredere in mine si imi place sa ma inspir din diverse surse si anume:reviste, site-uri, etc. Consider ca trebuie sa ne imbunatatim garderoba din cand in cand si nu cred ca asta este o problema pe timp de criza. Atunci cand mergem undeva de exemplu intr-un restaurant trebuie sa ne simtim bine in propria piele, si oriunde am merge, nu numai ca suntem femei, dar trebuie sa fim frumoase si sa stralucim. pupici dulci

andr33a_rose

Shipping-ul....bata-l vina....

Mesajde andr33a_rose » Mar Mar 17, 2009 2:02 pm

Cred ca si eu am devenit dependenta de shopping.Permanent ma uit pe site-uri sa vad ce a mai aparut...colind magazinele de mi s-au tocit tocurile la papuci...Cand nu prea am "money"si nu imi pot cumpara ceva, mi se pare un chin sa ies prin oras,mi se pare ca eu am cele mai urate haine si ca toate celelalte femei au niste haine foarte frumoase..(desi nici ale mele nu sunt vechi sau iesite din trend,dar...).Asa ca ,decat sa merg fara bani la mine "doar de dragul de a ma uita",mai bine stau acasa sau incerc sa le evit pentru ca e un chin sa vezi lucruri care iti plac si sa nu ti le poti permite.De asemenea,daca am bani niciodata nu astept sa mai treaca o perioada pana sa imi cumpar ca poate se ieftineste articolul respectiv pentru ca sunt mai ghinionista din fire si sunt sigura ca nu voi mai gasi ce vreau sau marimea mea.Dar femeilor acare procedeaza asa le doresc bafta!

Totusi,inafara de ocolitul magazinele in caz de criza, am mai gasit o metoda de a-mi innoi garderoba destul de la-ndemana:imi duc hainele care nu-mi mai plac sau care mi se par mie invechite la magazine second-hand si le vand.Astfel, cu banii obtinuti in acest mod, imi pot lua altele noi.Toata treaba e sa gasesti un magazin care sa fie serios si sa ofere un pret bun.

O alta metoda ar fi cardul iubitului :D Numai ca nu stiu cate femei au un iubit atat de "darnic"!Pe al meu sincer il compatimesc....dar ec sa fac daca nu ma pot abtine!!!!!!!!! 8)

De asemenea puteti cumpara,de exemplu haine de vara toamna sau haine de toamna iarna pentru ca hainele sunt in general mai scumpe in sezonul cand se poarta si sunt mult mai ieftine dupa ce ies din sezon si sunt lichidari de stoc.Hainele de culoare alba sau neagra,gri fiti sigure ca se vor purta in orice sezon.La fel si papucii cu botul rotund,cu tocul inalt,etc.

Magazinele de tip outlet sunt la mare cautare acum si pe buna drepate.Gasiti haine de firma la preturi mult mai mici deoarece in aceste magazine sunt vandute surplusurile din fabrici sau surplusurile care nu au fost vandute in magazinele obisnuite in decurs de un an de la lansare.Singurul inconvenient ar fi ca nu mai sunt "la moda"ca sa zic asa,dar daca stiti ce sa alegeti,cu ce sa asortati si accesorizati fiti sigure ca nimeni nu isi va da seama.

Nu va temeti sa investiti in accesorii deoarece acestea sunt foarte importante si de foarte multe ori dau un mare plus tinutei.Multe femei,in special la serviciu,se imbraca in tinute sobre,dar daca ar asorta unei astfel de tinute o esarfa colorata,o brosa ar parea mult mai feminine.

Cu toate acestea fiind spuse,va urez sa fiti mereu frumoase!
Ultima oară modificat de andr33a_rose pe Joi Mar 19, 2009 3:05 pm, modificat 1 dată în total.

mokuf

Shopping-ul-pasiunea mea :)

Mesajde mokuf » Mar Mar 17, 2009 2:04 pm

Buna fetelor,ah ce subiect placut pt fiecare din noi,nu-i asa? :D Aproape toate femeile care se respecta iubesc shopping-ul,insa atunci cand vorbim deja de dependenta nu mai e chiar asa de ok.Cunosc pe cineva care la 80kg isi cumpara haine de 40kg pt vremea in care va slabi,si va marturisesc ca au trecut deja vreo 2 ani si tot 80 kg are.Sau cumperi pur si simplu doar de dragul de a cumpara.Asta numesc eu dependenta de shopping,sa iti cumperi ceva ce nu vei purta in curand sau poate niciodata,mi se pare destul de grav si de nasol.Eu una nu stiu daca ma pot declara dependenta de shopping insa ceea ce imi este clar e ca imi cumpar intotdeauna ceea ce imi place si sincer fac shopping des si imi plac cam multe,insa nu mi-as cumpara niciodata ceva ce stiu ca nu o sa port vreodata.Dulapul unei femei este frumos atunci cand e plin si ai de unde alege in orice situatie si pt orice ocazie. :roll: Insa atunci cand este mult prea plin,mai fac si eu gesturi de caritate,fac ordine si ceea ce nu mai port le dau persoanelor care se bucura cu adevarat de ele.Deci nu sunt chiar dependenta daca pot sa renunt la unele din ele nu-i asa?Iar in privinta crizei sfaturi utile:1)daca nu prea stati bine cu banii rascoliti-va dulapul,cu siguranta veti gasi ceva frumos putin purtat.2)Evitati sa fiti tentata,nu intrati,nu vedeti deci nu poftiti.3)Daca totusi nu rezistati tentatiei atunci cautati magazinele cu reduceri.Bafta :wink:

vamye2000

Mesajde vamye2000 » Mar Mar 17, 2009 2:24 pm

shopping!?!?!cred ca dependenta de shopping este oarecum o forma de inabusire a frustrarilor acumulate la munca, in viata de cuplu sau frustrari legate de un sentiment de neimplinire simtit tot mai des de oameni datorita izolarii si a superficialitatii sociale.eee..pana la urma, indiferent de cauza, dependenta de shopping trebe "tratata" mai ales in vremuri de "restrangere" economica :? .problema e cum??
Ar fi mai multe moduri, depinde de creativitatea fiecaruia.Pentru femeile istete, cu spirit intreprinzator, o masina de cusut in casa e aur.Poti modifica cu ea haine vechi, sau cumparate de la second hand, sau poti cumpara materiale sa faci haine noi.Acest sfat nu e numai pentru croitorese.E pentru cele care, atunci cand sta sotul la meci, vor sa faca ceva constructiv, sa aiba si ele un hobby.E chiar distractiv si-ti pune in valoare talentele( asa da crestere a respectului de sine!!).Deci, bani cheltuiti mai putini (dupa ce cumperi masina) si apoi multa creativitate si satsfactie.
Mai sunt si alte cure pentru dependenta de shopping.As vrea sa mai mentionez doar schimbarea mentalitatii, adica sa invatam sa facem diferenta dintre NECESITATI si DORINTE.Asta se poate face gandind mai mult!Multe femei au dulapurile pline de haine si totusi tot pe aceleasi 5 haine le poarta.O femeie isteata si interesanta arata bine si e apreciata si in perioada de criza economica....chiar cu haine "mai de mult cumparate"!!!Succes celor intreprinzatori! :wink:

ale21xa

Re: CONCURS: Castiga 3 tinute de la Tara Fashion!

Mesajde ale21xa » Mar Mar 17, 2009 2:28 pm

Da, frumos subiect: shoppingul. Pot sa zic ca sunt dependenta de shopping ca orice femeie de altfel, insa cu perioada asta de criza cam greu. In curand ( 6.09.2009) voi fi si miresica iar in aceste momente ma abtin cat pot de mult de la orice cumparaturi pentru a face economii pentru rochia de mireasa. Shopping = viciu exact ca cei care sunt dependenti de fumat, alcool si allte chestii dar nu dauneaza grav sanatatii :))).

lizu

Shopping....

Mesajde lizu » Mar Mar 17, 2009 2:44 pm

shopping-ul...pe mine una nu ma prea tenteaza aceasta pasiune...poate pe de-o parte ca sunt studenta si Romania noastra nu prea accepta lucrul part-time deci nu prea am posibilitati de aruncat banii pe multe haine sau poate pe de alta parte ca nici nu am rabdarea de a sta in multe magazine si de a incerca tot felul de haine. In liceu imi amintesc cat eram de inebunita dupa tinuta sport dar acum la facultate se impune o tinuta decenta,eleganta pentru domeniul viitor,asta este,toti trebuie sa ne adaptam conditiilor de viata. Da,recunosc ca nu ma imbrac in pas cu moda dar sincer vorbind,moda inseamna ceea ce iti place tie ca femeie sa portzi nu ceea ce altzii isi dau cu parerea si care creeaza tot felul de mode. Mai mult mie mi se pare penibil cand cineva se imbraca mai ciudat si in urmatoarea zi vezi aproape un oras intreg imbracat la fel. Sau cum sunt alte fete cu parinti de bani gata care merg la shopping si isi cumpara tot felul de haine pe care poate nici nu le vor purta,mai bine ar dona banii respectivi la un centru de plasament sau la un azil de batrani,pentru ca acolo intradevar este nevoie de bani.Nu zic ca eu nu merg la cumparaturi dar imi cumpar haine de care am nevoie nu haine care sa stea in dulap si sa le iau numai de dragul de a merge la shopping.Nu stiu ce sa zic poate ca sunt eu mai demodata dar intotdeauna simplitatea si naturaletea da clasa! Cat despre criza ce sa zic? nu mi se pare ca ne afecteaza in domeniul vestimentar si chiar daca ar fi sa ne afecteze romanul e om destept si se descurca....de exemplu pentru femei exista o revista care contine modele pentru haine;o masina de cusut,accesorii,materiale,cateva ore de joaca plus putina indemanare ... si uite asa putem trece de asa zisa criza! :lol: poate unora vi se va parea ilar ceea ce am scris in ultima propozitie dar ganditi-va ca asa a fost pe vremuri si cum istoria se repeta vom ajunge din nou la acest lucru....Va doresc numai bine si sa va bucurati de viata!

Denisa2911

Mesajde Denisa2911 » Mar Mar 17, 2009 3:41 pm

Shopping addicted...pai am cateva prietene care nu pot lasa sa treaca o zi fara sa isi cumpere un maieut sau ceva cat de neinsemnat macar.nu concep sa traiasca fara a-si cumpara mereu cate un oiect vestimentar.Si eu sunt innebunita dupa haine,imi place sa probez,sa caut hainele care sunt la moda dar care mi se potrivesc mie in acelasi timp.
Zicala "nu haina face pe om" cred ca a fost desfiintata de societate,de lumea in care traim si de standardele tot mai inalte si mai pretentioase ale acesteia.
E necesar sa ne adaptam mediului in care traim insa trebuie sa avem grija sa nu cadem in ridicol,sa nu depasim o anumita limita.Nu inteleg cum pentru 10 tinute ai nevoie de 10 perechi de pantofi,de 10 genti si tot asa.Se poate face economie,daca tot vorbim de criza economica.Putem intra si in magazine unde nu platesti eticheta,ci obiectul vestimentar.Si uneori putem avea surprize placute in magazine mai putin cunoscute...putem gasi multe lucruri frumoase la preturi mai mici.
Am vazut la TV o emisiune in care era vorba despre un magazin din strainatate,unde mai multe doamne "shopping addicted" aduceau orice fel de haine pe care nu le mai purtau,care nu le mai starneau interesu.Apoi toate hainele aduse de aceste doamne erau frumos asezate pe rafturi si umerase.Apoi aveau toate la dispozitie jumatate de ora sa isi aleaga de akolo tot ce isi doreau,la un pret extrem de mic.
Toata lumea pleca de la acel magazin foarte multumita,cu hainele preferate,luate aproape gratuit.Aceasta a fost o solutie pt doamnele dependente de cumparaturi,care insa din cauza crizei economice nu isi mai permiteau sa iroseasca o gramada de bani pe haine,dar care insa nu se puteau abtine 'viciului' de a cumpara.
Deasemenea exista outle-uri,cu lucruri foarte frumoase si deloc costisitoare.Second-hand-urile pot reprezenta si ele o solutie...trebuie doar sa fim open-minded si sa intelegem ca nu trebuie sa ai o eticheta renumita,scumpa,pentru a putea arata impecabil.

nitza

Mesajde nitza » Mar Mar 17, 2009 4:25 pm

Sunt innebunita dupa cumparaturi, as petrece tot timpul meu liber prin magazine, dar nu prea se poate,acum de cand cu criza nu prea am mai putut sa merg la cumparaturi, dar am incercat sa-mi fac ceva deosebit acasa la masina de cusut, de exemplu am inceput sa caut prin sifonier ce nu am mai imbracat de mult, am gasit cateva camasi si m-am gandit :"cum sa fac sa le port dar sa fie si ceva deosebit?" Am "studiat' moda si am vazut ca se poarta centurile late, atunci mi-a venit o idee, sa-mi fac o centura, sa pot purta camasile, am gasit o catarama si m-am apucat de treaba. Daca ai putin talent si pui si putin suflet in ceea ce faci sigur iti va iesi ceva de invidiat.Asa ca fetelor cautati prin sifonier lucruri cu care nu va mai imbracati si dati- le un nou look. Sunt sigura ca toate aveti lucruri uitate care pot fi foarte bine purtate cu cateva modificari. Chiar daca nu va pricepeti cautati sa adaugati ceva care va face bluza sau rochia respectiva sa para altfel. Ar mai fi ceva de care trebuie sa tineti cont, cand cumparati un lucru ganditi-va in cate moduri a-ti putea sa-l purtati, sa va dau un exemplu: eu mi-am cumparat un pulovar stil rochie il pot purta la jeans, il pot purta la un pantalon office cu margele la gat si centura lata sau il pot purta cu colanti si cizme inalte, vedeti? asa ca fiti atente ce cumparati, studiati bine inainte de a da banii pe criza asta...... :D

AnteriorUrmătorul