Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

tratamente pentru acnee

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

CristinaMandy

Mesajde CristinaMandy » Lun Mar 15, 2010 2:36 pm

Am facut toate examenele si m-am tratat corect.Stiu de ce am avut problema asta, din cauza unor tulburari hormonale, le-am tratat si intern si tot nimic.In momentul de fata tratez intern luand capsule cu ulei de primula care imi amelioreaza vizibil tulburarile menstruale.Treaba cu urinoterapia..nu imi usuca deloc tenul, parca mentionasem ca folosesc ulei de masline pt hidratate, nu este nimic tras de par din ce am spus.Cine crede si doreste sa incerce, bine, cine nu...asta este, e alegera fiecaruia.Eu am oferit o idee.Nu o sa ma cert cu cine nu este de acord.Si bicarbonatul de sodiu joaca un rol important, cititi pe internet, acneea poate dezvolta rezistenta la multe medicamente asa ca unele boli, spre exemplu o raceala, poate dezvolta rezistenta la unele antibiotice daca sunt luate vreme indelungata.Mie asa mi s-a intamplat cu tenul, dupa ani de sufocare cu antibiotice, am dezvoltat imunitate, la bicarbonat niciodata nu o sa dezvolte vreun microb de asta rezistenta.Eu mi-am spus experianta in ideea ca as putea fi de folos, cine considera ca e trasa de par....ce sa zic...sa caute in continuare altceva, nu este asta singura varianta, altii rezolva si cu metode farmaceutice :) la mine nu a fost sa fie

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Lun Mar 15, 2010 2:52 pm

CristinaMandy scrie:Am facut toate examenele si m-am tratat corect.Stiu de ce am avut problema asta, din cauza unor tulburari hormonale, le-am tratat si intern si tot nimic.In momentul de fata tratez intern luand capsule cu ulei de primula care imi amelioreaza vizibil tulburarile menstruale.Treaba cu urinoterapia..nu imi usuca deloc tenul, parca mentionasem ca folosesc ulei de masline pt hidratate, nu este nimic tras de par din ce am spus.Cine crede si doreste sa incerce, bine, cine nu...asta este, e alegera fiecaruia.Eu am oferit o idee.Nu o sa ma cert cu cine nu este de acord.Si bicarbonatul de sodiu joaca un rol important, cititi pe internet, acneea poate dezvolta rezistenta la multe medicamente asa ca unele boli, spre exemplu o raceala, poate dezvolta rezistenta la unele antibiotice daca sunt luate vreme indelungata.Mie asa mi s-a intamplat cu tenul, dupa ani de sufocare cu antibiotice, am dezvoltat imunitate, la bicarbonat niciodata nu o sa dezvolte vreun microb de asta rezistenta.Eu mi-am spus experianta in ideea ca as putea fi de folos, cine considera ca e trasa de par....ce sa zic...sa caute in continuare altceva, nu este asta singura varianta, altii rezolva si cu metode farmaceutice :) la mine nu a fost sa fie

Mie toata povestea asta mi se pare mai degraba desprinsa din paginile Misa. Uleiul de masline il folosesti pentru hidratare, nu te-a contrazis nimeni. Dar urina cu siguranta usuca tenul.
Cat despre partea farmacologica, rezistenta la chimioterapice etc, am cunostinte destule si tinand cont si de faptul ca exista forme rezistente la tratament de care nu poti scapa cu niciun fel de terapie, e cam amuzant sa crezi ca o astfel de acnee se vindeca cu 2 aplicatii de urina. Cat despre terapia medicamentoasa, antibioticele nu sunt singurele medicamente indicate in tratamentul acneei si nici macar cele mai eficiente.

Mada78

Re: tratamente pentru acnee

Mesajde Mada78 » Mie Mar 31, 2010 10:01 am

Buna fetelor,
Ca si voi m-am confruntat cu probleme legate de acnee, insa am descoperit un produs foarte bun de la firma Euro Net, Aloe Aurea Gel se numeste.Inainte de asta am facut si intern o cura de detoxifiere cu Aloe D-tox.
http://www.euronet.org.ro

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mie Mar 31, 2010 4:33 pm

Cu ani in urma, am fost si eu la o prezentare de cosmetice di medicamente pe baza de aloe vera...am testat, m-am lamurit si ca sunt apa de ploaie...probabil esti reprezentanta si iti faci putina reclama, dar informeaza corect lumea, nu da sperante false...

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Apr 15, 2010 12:44 am

Am folosit si eu produse care aveau ca ingredient principal aloe vera. Nu erau de la o firma care sa aiba doar produse pe baza de aceasta planta, insa chiar n-am observat rezultate benefice.
Probabil ca administrata intern are efecte sesizabile.
Am incercat in urma cu ceva ani sa aplic topic seva de aloe. Aveam de la o prietena o specie de aloe indicata in cosmetica. Planta respectiva avea deja cativa ani ( am inteles ca si acesta este un aspect important ). Sincer in afara de iritatie n-am observat niciun alt efect. Plus ca era foarte lipicioasa. La un timp a murit si planta respectiva si m-am lasat de "tratamente" :lol:

Mada78

Mesajde Mada78 » Mie Apr 28, 2010 3:26 pm

Draga larissa.maria,
Nu sunt distribuitoare si nici nu dau sperante desarte, sunt doar o persoana care imbratiseaza aceasta terapie alternativa.Eu una nu cred in medicamente, pentru ca tu spui ca ai folosit medicamente pe baza de aloe, este o mare diferenta intre medicamente care au chimicale si nu mai pastreaza nimic din proprietatile active ale plantelor si suplimentele alimentare.Pentru cine vrea sa incerce planta de aloe ,este un adevarat miracol nu numai in tratamentul acneei.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Mie Apr 28, 2010 3:32 pm

Foloseste linistita in continuare...asa cum a zis si Gabriela sunt apa de ploaie...atat cosmeticele, cat si medicamentele...

serra

Mesajde serra » Mie Apr 28, 2010 4:50 pm

eu am folosit zinerit pentru acnee si pot spune ca este foarte bun

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Mie Apr 28, 2010 9:48 pm

si mie imi place zyneritul. e un produs minunat

serra

Mesajde serra » Mie Apr 28, 2010 10:32 pm

unicul lucru care nu-mi place este gustul pentru cine are nenorocul sa te pupaceasca exact dupa ce l-ai folosit :D

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Apr 29, 2010 12:43 am

este mai bine sa-l aplici seara, inainte de culcare. astfel evititi inconvenientul pe care il mentionai si stai fara grija la pupacit :P

serra

Mesajde serra » Joi Apr 29, 2010 6:31 am

evident, dar iti dai seama ca prima data cand l-am folosit aveam tendinta sa-l folosesc de 2-3 ori pe zi ca sa ma conving de rezultate

anna_d

Mesajde anna_d » Joi Aug 19, 2010 5:07 pm

Mentine-ti tenul curat

Murdaria, bacteriile si aerul poluat pot agrava acneea si iritatiile pielii. Evita locurile in care esti in contact cu praf sau fum. Evita sa-ti atingi fata cat timp ai mainile murdare. Spalat-ti fata de murdarie, impuritati si grasime, folosint un sapun sau lotiune de curatat pentru piele sensibila. Pentru mai multa eficienta, citeste instructiunile de pe aceste produse.

Adopta o dieta sanatoasa

Tot ce mananci contribuie la felul in care iti arata pielea. Abtine-te de la mancaruri grase sau cu continut bogat de colesterol. Uleiurile care nu sunt absorbite de corp se elimina prin pori, blocandu-i pe acestia. In schimb, poti manca o gramada de legume si fructe care contribuie la mentinerea unui ten sanatos.

Hidrateaza-te

Apa elimina toxinele si impuritatile din corp. Cu cat bei mai multa apa, cu atat vei avea o piele mai curata. Bea multa apa zilnic, dar evita bauturile alcoolice si sucurile care nu te hidrateaza precum o face apa.

Beneficiaza de somn si odihna adecvata

Stresul reduce imunitatea corpului, astfel pielea ta devine mai vulnerabila la iritatii. Evita noptile nedormite si extenuarea. Invata tehnici de relaxare si practica-le cand te simti obosita.

Foloseste gheata

Gheata ajuta la atenuarea durerii pe care ti-o cauzeaza pielea iritata. De asemenea ea are un efect astringent asupra porilor, reducand astfel posibilitatea aparitiei acneei. Pune cateva cuburi de gheata intr-un prosop si aplica pe suprafetele cu pricina.

elaga

Re:

Mesajde elaga » Joi Aug 19, 2010 9:08 pm

CristinaMandy scrie:Eu am acnee de vreo 5 ani si am devenit un fel de guru al cremelor, niciuna nu m-a scapat.Intr-o zi o vecina mai in varsta vazandu-ma cu tenul praf mi-a spus asa....fa-ti masca cu drojdie , bicarbonat de sodiu si tarate...iar apoi seara, da-ti cu un tampon de vata imbibat cu propria urina :)) evident ca m-am incruntat.Dar disperata fiind, am facut-o si pe asta, ghici ce? in doua saptamani s-a dus acneea, nu stiu unde , nici nu ma intereseaza, important e ca a plecat.Prin urmare urmez ritualu asta...dimineata ma spal cu sapun cu sulf si api ma dau cu ulei de masline de buna calitate, tamponez cu un prosopel pt absorbtia surplusului si ma dau cu fond de ten de la vichi, normateint, foarte bun in comparatie cu alte produse.Seara ma spal, apoi aplic juma de ora sau mai mult, o masca din tarate de grau, drojdie(de la magazin) si o lingurita de bicarbonat.Dupa, spal cu apa calduta si cu un tampon de vata imi dau pe fata cu propria urina.da, stiu ca cine stie ce veti crede dar chiar functioneza, daca aveti probleme puteti sa incercati si voi ca doar nu spuneti nimanui.Nu e gluma.Am citit si pe internet, Cleopatra isi facea masca din argila si propria urina...scarbos, stiu...dar in timp, te obisnuiesti, mai ales daca vezi si rezultate, o faci cu drag, crede-ti-ma :)) oricat de ciudat ar suna...eu am facut si tratamente cu laser(si imi pare rau pt ca pot fi cancerigene, am aflat dupa)...milioane de lei am bagat in problema asta...ca in final sa imi treaca apeland la un truc aparent scarbos si care nu costa nimic..... Eu zic ca merita sa incercati :) bafta

Mi s-a sugerat si mie sa folosesc urina, n-am fost asa curajoasa ca tine, dar am auzit la multe persoane.
Eu am scapat de acnee, surprinzator, cu produse de la Avon. Au o gama speciala.
http://mamasiiubita.blogspot.com/

gabriela2310b

Mesajde gabriela2310b » Joi Aug 19, 2010 9:25 pm

urina...mda

AnteriorUrmătorul