Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

nemultumiri in relatia de cuplu

Cine nu a avut macar o data probleme in dragoste? Iti pui intrebari de genul "Ma inseala?", "M-a iubit vreodata cu adevarat", "Sa-l parasesc pentru ca.."? Daca te regasesti in descriere te asteptam sa-ti spui oful. Pe fericitele cu relatii de basm le asteptam cu sfaturi utile.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

vikusea

nemultumiri in relatia de cuplu

Mesajde vikusea » Joi Mai 27, 2010 9:19 am

Va rog mult de tot sa ma ajutati si pe mine cu un sfat.
Am o problema in relatia mea cu cineva si nu pot sa inteleg ce e de facut. Am un iubit care imi spune ca tine la mine,dar e atit de complicat,nemultumit mereu.Imi face mereu reprosuri de genul: de ce nu ai reusit sa-ti vopsesti parul,de ce nu ti-ai vopsit unghiile,mai zimbeste ca stai mereu mohorita si se uita lumea la mine,crezind ca te-am suparat etc., etc.
Am ajuns la capatul puterilor,mereu reprosuri,pretentii, nemultumiri.
Credeti ca doar are multe cerinte sau doar ii place altceva si incearca sa ma modeleze pe mine?Nu mai stiu ca sa fac,ce sa spun,ce sa nu fac etc.Ma gindesc sa-l las.
VOI CE CREDETI?

larissa.maria

Re: nemultumiri in relatia de cuplu

Mesajde larissa.maria » Joi Mai 27, 2010 11:07 am

Eu cred ca trebuie discutat cu cartile pe masa...fiecare sa spuneti sincer ce doriti de la relatia actuala in acest moment...daca lucrurile se lamuresc si se pot indrepta bine, daca nu, faceti schimbarea necesara si gasiti-va fiecare partenerul potrivit...

anna_d

Mesajde anna_d » Joi Mai 27, 2010 12:57 pm

Poate el nu-si da seama ca merge prea departe cu astfel de comentarii. Poate iti vrea doar binele, pana la urma. Cred ca e bun sfatul Larissei.

Terentel

Mesajde Terentel » Joi Mai 27, 2010 1:47 pm

Cred ca s-a saturat cu binele, ca i-ai facut toate poftele si ai inclinat balanta mult spre satisfacerea dorintelor si doleantelor lui si mai putin pentru tine.
Ar trebui sa fii mai ferma si sa-i si zici ceva de dulce cand face d-astea.
Sau sa-i carpesti o palma... ca e clar ca isi cam pierde respectul pentru tine si interesul deopotriva de te pune sa te "tunezi". Sau interzice-i accesul la parti ale corpului tau concomitent cu adoptarea unei vestimentatii mai incitante, asta o sa-l sacaie la maxim, o sa-l faca sa te doreasca mai mult.
Asta e sfatul unui barbat. Suna a carpaceala da viata asta e plina de ele, important e sa mearga. Sfatul cu pusul cartilor pe masa e bun dar nu pentru toata lumea pentru ca implica ultimatumuri, si lumea se cam fereste sa dea cioara din mana pe ... aici nimic... sau adopta cutuma " rau cu rau dar mai rau e fara rau". Trebuie sa fii puternic si sigur pe tine sa dati cartile pe fata, ceea ce ea nu e cu siguranta daca accepta marlaniile lu' Dorel...
Sa fii fericita.
Nihil sine Deo

vikusea

Mesajde vikusea » Joi Mai 27, 2010 3:12 pm

Eu ma gindeam ca e simplu: nu-i plac si basta. Doar ca el sustine intruna ca ma place, dar astea sunt detalii pe care niciodata nu trebuie sa le las sa apara ca sa nu aiba ce-mi reprosa si astfel, totul va fi perfect.Chiar daca as face intocmai cum vrea el, oricum, ma simt mereu ca pe ace, "monitorizata". I-am zis sa-si caute pe cineva care sa-i placa, adica sa fie exact asa cum vrea el. Replica lui: sunt o prostuta si interpretez altfel decit ar trebui lucrurile, exagerez. Imi place de el, dar chiar nu mi-as dori sa stea mereu cineva in spatele meu, sau sa clatine mereu degetul in fata mea. Cu siguranta, exista o solutie...sfatul Larissei l-am aplicat deja...Terentel, cred ca ai dreptate, prea i-am "executat" toate nazurile...Acuma, nu stiu, sa-l zadar putin , asa cum spune Terentel sau sa-l las?Definitiv?

Terentel

Mesajde Terentel » Joi Mai 27, 2010 3:22 pm

Hai sa fiu si mai radical. Ala nu te mai respecta, esti doar un obiect sexual pe care il vrea impopotonat cum vrea el. Ti-o place tie de el ca face bine ce face si in fiecare dintre noi e o doza de masochism mai mica sau mai mare, dar sa-ti zica in fata ca aia nu-i bine, aia nu-i bine, fa aia si aia... Eu i-as raspunde sa-si faca masa!
Ai nevoie ca de altfel orice femeie de cineva care sa te soarba din priviri, nu numai sa te accepte dar sa fie innebunit dupa tine, exact asa cum esti. Nevasta-mea nici acum nu se boteste cu farduri, nici rujuri sau coafuri complicate pentru ca stie ca e dorita asa cum e ea naturala, fara artificii cu adaos de feminitate. Si nu, nu are pamant sub unghii si nici pilozitate faciala sau de orice fel :roll: ..
Treaba e ca multi se cramponeaza in ideea ca mai bun nu pot gasi si isi petrec viata in compromisuri. Cauti pana gasesti ceva cu care sa faci click.
Side-comenturile care invoca motive in a nu face asta (varsta, inaltime, greutate) nu sunt valide ca sa innabus un offtopic de polemica. Astea-s extrase din complexele fiecaruia si daca nu ai puterea sa te de-complexezi atunci meriti viata pe care o duci.
Nihil sine Deo

vikusea

Mesajde vikusea » Joi Mai 27, 2010 3:46 pm

da, Terentel, ai fost radical :(

vikusea

Mesajde vikusea » Joi Mai 27, 2010 3:49 pm

chiar ma doare,pentru ca ma cred o femeie frumoasa (dovada e faptul ca atrag privirile tuturor cind merg pe strada), colegii imi fac avansuri, iar cind ajung la el ma simt si urita si proasta si umilita si ce mai, ma pune la punct,sa nu zic nici mrr...

maia08

Mesajde maia08 » Joi Mai 27, 2010 9:35 pm

vikusea scrie:chiar ma doare,pentru ca ma cred o femeie frumoasa (dovada e faptul ca atrag privirile tuturor cind merg pe strada), colegii imi fac avansuri, iar cind ajung la el ma simt si urita si proasta si umilita si ce mai, ma pune la punct,sa nu zic nici mrr...

eu stiu k kand deobicei cineva e mereu nemultumit d partener ,are simpatie (sau kear mai mult ) pt altcineva!
Ai incerkat s gandesti/imaginezi c va fi p/e kativa ani kand ve'ti incepe a prinde la riduri?sau vei fi insarcinata si putin plinuta?sau ku familie,kopii si serviciu- kateodata kiar nu mai tii kont si le dovedesti p toate.... eu nustiu c reprosuri vor mai aparea atunci...Sunt sigura k ai putea fi sustinuta si apreciata d altcineva asa kum esti ,pt ce esti si c faci!!!!!, fara k s t m.simti inkomoda si inkordata - CI libera d c esti si in tot ceea c faci!!!! Iti vei multumi m.tarziu k ai renuntat la el ,nu kred k se va skimba radikal!(e doar parerea mea..... bafta multa!!!!!
~MAi~

taarraa

Mesajde taarraa » Joi Mai 27, 2010 9:53 pm

Este si asta o posibilitate.... face o comparatie intre tine si altcineva....si automat vede numai ce este rau la tine

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Vin Mai 28, 2010 12:09 am

Euu nu mi-as chinui existenta langa unul ca el...nu mai merge, asta e...mergi tu mai departe....balta e plina de peste... :lol: :lol: :lol:

maia08

Mesajde maia08 » Vin Mai 28, 2010 12:21 am

Poate fi o persoana ku kare nu poate fi(kasatorita sau sefa )
~MAi~

Terentel

Mesajde Terentel » Vin Mai 28, 2010 6:49 am

Ce-ar fi daca am incerca toti sa scriem romaneste?
Pe celalat forum - de natura tehnica ce-i drept - , unde ma mai plimb, limbajul gen IRC e complet dezavuat si moderatorii iau masuri in pastrarea conversatiei la un nivel ne-agasant pentru participantii la threaduri sau vizitatori. Sunt practicate si exceptii, genul prescurtarilor 10x, dar nu se aproba inlocuirea "c" cu "k" cum face cineva aici.
Nu e nici un atac la persoana, fiecare face cum il duce capul, numai ca citind textul asa cum e scris iti cam fuge mintea de la chestiunea de fond si aterizeaza pe cea de forma. Scuze de offtopic.
Nihil sine Deo

vikusea

Mesajde vikusea » Vin Mai 28, 2010 9:03 am

Da, e loc de gindit. :( cometariile sunt cu acelasi grad de "radicalitate".
P/u cei ce fac presupuneri de genul: casatorita, sefa etc., va explic: ne cunoastem de 2 ani, eu eram studenta, el avea deja un job,e mai mare cu 4 ani decit mine. De la inceput era cu chestiute de-astea ca nu-i place asta, ca nu-i place aialalta etc. Dar erau facute doar uneori, subtil etc. Acuma, cind ma enerveaza mereu, imi spune ca "gindindu-se la o posibila casatorie" vrea sa se asigure ca eu "stiu" tot ce trebuie sa respect, ca sa nu apara probleme mai apoi. Interesant, nu? Mi-a cam dat batai de cap si chiar de-au fost si lucruri frumoase m-a speriat cu atitea si atitea conditii. Asa ca ma gindesc sa-l las. Vroiam doar sa vad cum pare asta dintr-o parte :?

Terentel

Mesajde Terentel » Vin Mai 28, 2010 9:28 am

Multi vor alinare prin victimizarea care reiese din situatiile lor. Am citit chestia asta dezbatuta mai pe larg in Tentatia inocentei de Bruckner cu multi ani in urma, chiar cand aparuse cartea. Eu unul sunt mai practic, unde practicul nu inseamna rutina ci o viziune fixata pe rezolvarea oricaror probleme. Ai o problema si n-o rezolvi e clar ca esti in incapacitate de actiune sau esti masochist(a), pentru mine asta e clar. Aici lumea vede radicalitatea exprimarii prin faptul ca nu ader la plansul de mila general si ofer o cale de iesire, dupa mintea mea, cale care presupune actiune in sensul ala.
Nu-ti convine situatia, modifica-i variabilele in asa fel incat sa fie pe placul tau. Desigur ca asta presupune efort mental si fizic uneori si cam contravine deformatiei lenese dintre noi toti.
La tine e mai "grea" treaba si daca vrei sa-ti dau niste sfaturi pliate pe situatia ta nu ezita sa ma contactezi in private.
Nihil sine Deo

Următorul