Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Henna ptr par?Urgent?

Ai o nelamurire legata de parul tau? Adelina Laios, top-stylist la unul dintre cele mai exclusiviste saloane din Bucuresti, Egoist, iti raspunde la intrebarile tale legate de ingrijirea parului si coafura.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

malinamihaiu

Henna ptr par?Urgent?

Mesajde malinamihaiu » Vin Iul 02, 2010 9:36 pm

Buna Adelina,buna fetelor! Am auzit despre efectele hennei asupra parului si am decis sa imi fac si eu un tratament.**De unde as putea sa o iau,de preferabil incolora?Daca nu incolora,cat trebuie sa stau cu ea pe cap ca sa nu ma '' vopsesc'' roscata?Am auzit ca ar fi preferabil 1 ora,daca ai henna rosie.Voua cum vi s-a parut?Multumesc! :D

**Stau in Bucuresti.

larissa.maria

Re: Henna ptr par?Urgent?

Mesajde larissa.maria » Vin Iul 02, 2010 10:35 pm

Incolora? Eu mi-am luat un tub, dar nu l-am folosit, sa nu devin morcovie sau caramizie...toate cunostintele mele care folosesc henna sunt f. roscate...mie nu-mi place.... :mrgreen:

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Lun Iul 05, 2010 1:37 am

henna este o vopsea naturala care evident ca are pigmenti, deci nu exista in varianta incolora.
ofera parului nuante roscate. se foloseste la persoanele cu par saten, roscat sau brunet.
daca esti blonda nu iti recomand sa folosesti pentru ca te vei trezi cu parul verde ( eu asa am patit in tinerete :lol: :lol: ) sau cu nuante morcovii :|
nu se prinde vopseaua chimica peste henna, deci fii foarte atenta ce fel de henna iti alegi.
firmele care se lauda ca au vopsea de par naturala cu henna si ofera tot felul de nuante de la blond pana la brunet ignora sa precizeze ca acele nuante se obtin chimic :wink:
henna naturala gasesti la magazinele orientale si probabil la cele naturiste.
exista si vopsele pe par pe baza de henna, insa oricat de naturale se spune ca sunt, ele au tot felul de chimicale in ele.
cat despre benefiicile sale se stie ca intareste firul de par si ii confera reflexe deosebite.

otilialzr

Mesajde otilialzr » Mar Iul 06, 2010 6:00 pm

Henna neutra este de fapt Cassia Obovata. Eu gasisem la un magazin online, dar nu mai stiu care.

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Iul 06, 2010 8:07 pm

henna incolora nu exista. planta despre care vorbesti tu este cu totul altceva :wink: