Categorii Forum
Prima pagină
Forumuri Divahair
Frumusete & Stil
Sanatate
Dieta & Fitness
Relatii & Sex
Familie & Ingrijire copii
In bucatarie & Casa
Divertisment & Timp liber
Discutii generale
Intreaba expertul!
Intreaba Expertul tau in make-up
Intreaba Expertul hair-stylist!
Intreaba Expertul Feng Shui!
Intreaba Expertul in chirurgie estetica
Intreaba Expertul dermatolog
Concursuri
Concursuri

Caut expert in colorimetrie

Fii mereu conectata la ultimele tendinte in materie de moda si frumusete si comenteaza-le cu prietenele tale virtuale.

Moderatori: gabipo, denisavasilescu

marico

Locaţie: NULL

Caut expert in colorimetrie

Mesajde marico » Sâm Iul 10, 2010 3:28 pm

Caut expert in colorimetrie. Am un par care oricum as combina nuantele (nu eu, la salon) nu iese un blond frumos ci un aramiu. Caut pe cineva care se pricepe CU ADEVARAT. M-am saturat sa fiu asigurata ca rezultatul va fi exact cum vreau,si la final sa fie fix ce nu-mi doream. Multumesc anticipat celor care imi vor da o sugestie!

P.S. Sunt din Bucuresti

hana2

Re: Caut expert in colorimetrie

Mesajde hana2 » Dum Iul 11, 2010 3:20 pm

Eu am auzit de tot felul de nutralizatori de culoare care se folosesc in saloane.
Banuiesc ca ai parul inchis la culoare din moment ce spui ca spui ca la decolorare iese aramiu.
Nu sunt expert , dar am o prietena care lucreaza ca hair stilist si de la care aflu tot felul de noutati si tehnici care apar in domeniu.
Din moment ce ai incercat de mai multe ori ( banuiec ca doar decolorat si vopsit ) si nu ti-a iesit culoarea dorita, iti recomand sa intrebi in saloane despre acesti neutralizatori si despre eficienta lor.

hana2

Mesajde hana2 » Dum Iul 11, 2010 4:26 pm

De multe ori, ni se pare relativ simpul ceea ce fac hair stilistii intr-un salon, dar credeti-ma pe cuvant cand va spun ca ,in mod special in cazul colorarii parului trebuie sa cunosti cel putin cateva notiuni de baza.
De exemplu :
Sunt o gramada de factori de care trebuie tinut cont atunci cand se vopseseste parul:
1.de culoarea pe care o doresti
2.de culorile folosite anterior
3.de felul de vopsea cu care s-a ajuns la culoarea respectiva
Se cunoaste deja faptul ca vopselele de par din comert sunt foarte diferite (si intre ele si fata de cele folosite in saloane)
de ex: "palette" foloseste pigmenti metalici pentru a obtine acele culori vii care in 2 saptamani se oxideaza si arata de toata jena comparativ cu cele profesionale care pana iti creste parul isi pastreaza culoarea si luciul.
Printre cele mai ok , din gama profesionala, sunt wella sau londa profesional (nu londa color) pretul e de peste 25 lei pana la 40 lei pe 60 ml de produs

Dificultatea apare la alegerea culorii potivite:
primele 2 cifre exprima tonalitatea si dupa virgula prima cifra e 25% din pigmentul definit de cifra si a doua e 15% din pigmentul definit de cifra.
de exemplu :
0 e neutru, si e intaritor de nuanta si intensificator de luciu
8,71 blond mediu cu 25% maro sau castaniu si 15% cenusiu

In functie de cate tonuri trebuie sa se deschida vopseaua pe par, se foloseste oxidant de :
3 % ton pe ton
6% +1 ton
9% +2 tonuri
12% +3 tonuri
si peste 4 tonuri cu decolorant

La decolorare, trebuie tinut cont de tipul de par si sensibilitatea acestuia ,pentru stabilirea tipului de oxidant care se va folosi, numarului de decolorari si a timpului de mentinere pe par, pana la obinerea bazei dorite.
Daca totusi cineva are indrazneala sa se decolorezeze acasa, se recomanda sa nu se foloseasca oxidant cu concentratie mai mare de 9 % si trebuie stiut ca orice vopsea se pune dupa decolorare, dupa 2 saptamani va fi "rspinsa"de parul decolorat.
Aplicarea decolorantul se face de la ceafa la crestet (la crestet actioneaza mai rapid decolorantul si daca va fi pus prima data sus, atunci o sa iasa spre alb si la ceafa portocaliu )
Despre neutralizatori :
Pigmentul violet anuleaza galbenul, cel verde anuleaza rosul, iar cel portocaliu e anulat de albastru/indigo
A neutraliza o culoare inseamna sa o aduci la un nivel de culoare "nedefinita"
ex: la acuarele , cand se combina galben cu violet si iese gri

ps: se zice ca daca esti in perioada menstruatiei nici sa nu te gandesti sa iti faci tratament chimic la par, caci orice iti pui va avea tendinta sa iasa cu un reflex de portocaliu morcov, plus ca in acea perioada nimic nu ne convine :wink:
Ultima oară modificat de hana2 pe Lun Iul 12, 2010 9:53 am, modificat 1 dată în total.

marico

Locaţie: NULL

Mesajde marico » Dum Iul 11, 2010 4:33 pm

da, foarte documentat raspunsul tau, merci frumos! daca ai fi fost de meserie, maine veneam la tine. totusi, cunosti pe cineva care sa stapaneasca PE BUNE toate cele scrise de tine? eu,sincer, m-am saturat de coafeze/hairstyliste (mai nou) care stiu doar sa puna o vopsea pe par si sa te coafeze cu peria/placa. si atat. nicio sugestie, nicio parere, nicio sclipire. sa vezi ca are aplecare spre aceasta meserie, ca nu o face doar pentru a avea un loc de munca si un salariu. ma uitam mai demult la un show oprah, avea o editie speciala de schimbari de look. ei, da!!! ramaneai tablou ce puteau sa faca acei oameni. intr-adevar,schimbari radicale. de nerecunoscut. la noi...in fine..
merci mult de raspunsuri,si daca stii vreo persoana care ma poate ajuta, te-as ruga sa-mi spui.

hana2

Mesajde hana2 » Dum Iul 11, 2010 5:29 pm

Din pacate, in bucuresti nu cunosc pe nimeni, dar pentru ca prietenele mele participa destul de des la seminarii si concursuri prin tara, am sa le rog sa-mi recomnade ,daca cunosc, pe cineva din bucuresti... :wink:
Un pont ... eu cand merg pentru prima data la un salon, merg de obicei la manichiura .... asa am timp sa observ, sa dicut cu fetele care lucreaza pe acolo sau poate cu cliente si aflu mai multe si despre stilista si asa mai departe...eu tin foarte mult la parul meu si nu-mi place sa-l las pe mana oricui :wink:
Pana acum nu am avut norocul sa gasesc un salon unde sa-mi placa si coafeza si cosmeticiana si cea de la mani/pedi asa ca fac asa:
Cand vreau sa-mi vopsesc parul la salon, merg la unul din carter unde tipa e tare dragutza si lucreaza curat si ieftin.
Cand vreau sa ma tund merg la alt salon, care e mai scump dar tipa se pricepe de minune si pe mine m-a "citit" de prima data, adica fara prea multe indicatii m-a tuns foarte bine si mi-a aranjat parul exact pe gustul meu.
Si ultima dar nu cea din urma, este cea mai priceputa si la tuns si la aranjat si la colorat, si spre norocul meu nu-mi ia bani niciodata (ii mai duc eu mici atentii), insa ajung rar pe la ea caci nu mai locuim in acelasi oras.

emaema2008

Mesajde emaema2008 » Dum Iul 11, 2010 8:22 pm

Salon EMA STIL, Brasov:
Am scris un articol "Studiu de caz - de vina e parul tau" unde am descris problema Marianei (tot din Bucuresti) care nu reusea sa gaseasca un salon potrivit unde scape de nuantele nedorite. Link: http://salonbrasov.blogspot.com/2010/05/studiu-de-caz-de-vina-e-parul-tau.html
Dupa cateva experiente ... Ei bine, fata a gasit rezolvarea problemei cu părul blond la salonul d.nei Elena Oseaca din București(HELEN STUDIO SALON, Str. Hristo Botev, Nr. 4 ... nu știu dacă vă spune ceva numele).
Pupici... Aveți grijă de voi!
Ema

hana2

Mesajde hana2 » Lun Iul 12, 2010 12:58 am

Interesant...
Vai doamne cat urasc si cat ma pot enerva, ifosele acestea de frustrati ....
Pe vremuri nu era tocmai o mandrie sa fii cofeza sau manichiurista (nici acum nu se inchesuie lumea sa se recomande astfel, acum se autointituleaza hair stylist sau nail stylist ) dar le-a ramas sentimetul de inferioritate pe care trebuie sa-l compenseze cu ifose ....
Daca se presupune ca astfel isi selecteaza clientela .....eu consider ca selectia se face in mod invers....orice femeie cauta pe langa calitate , un mediu placut si relaxare .... daca nu ma simt bine intr-un salon, cu greu voi putea aprecia stradania, muca sau rezultatul ...

emaema2008

Mesajde emaema2008 » Lun Iul 12, 2010 7:26 am

hana2 scrie:Interesant...
Pe vremuri nu era tocmai o mandrie sa fii cofeza sau manichiurista (nici acum nu se inchesuie lumea sa se recomande astfel, acum se autointituleaza hair stylist sau nail stylist ) dar le-a ramas sentimetul de inferioritate pe care trebuie sa-l compenseze cu ifose ....
Daca se presupune ca astfel isi selecteaza clientela .....eu consider ca selectia se face in mod invers....orice femeie cauta pe langa calitate , un mediu placut si relaxare .... daca nu ma simt bine intr-un salon, cu greu voi putea aprecia stradania, muca sau rezultatul ...

Salon EMA STIL, Brasov: Ai dreptate. Acum coafeza/frizerul este hairstylist iar cursul de calificare se numeste academie. Frustrarile si sentimentul de inferioritate pot fi mascate cu aceasta atitudine usor agresiva si aroganta .
Nu de multe ori, personalul salonului este "dresat" sa scaneze clientela si sa reactioneze in functie de aspectul acesteia.

larissa.maria

Mesajde larissa.maria » Lun Iul 12, 2010 7:34 pm

Ce are a face s.... cu prefectura? :oops: :oops:

hana2

Mesajde hana2 » Lun Iul 12, 2010 11:41 pm

:lol: :lol: :lol:
Larissa ma faci sa cad de pe scaun de atata ras ! :wink:

alessa3

Mesajde alessa3 » Mar Iul 13, 2010 12:30 am

marico scrie:da, foarte documentat raspunsul tau, merci frumos! daca ai fi fost de meserie, maine veneam la tine. totusi, cunosti pe cineva care sa stapaneasca PE BUNE toate cele scrise de tine? eu,sincer, m-am saturat de coafeze/hairstyliste (mai nou) care stiu doar sa puna o vopsea pe par si sa te coafeze cu peria/placa. si atat. nicio sugestie, nicio parere, nicio sclipire. sa vezi ca are aplecare spre aceasta meserie, ca nu o face doar pentru a avea un loc de munca si un salariu. ma uitam mai demult la un show oprah, avea o editie speciala de schimbari de look. ei, da!!! ramaneai tablou ce puteau sa faca acei oameni. intr-adevar,schimbari radicale. de nerecunoscut. la noi...in fine..
merci mult de raspunsuri,si daca stii vreo persoana care ma poate ajuta, te-as ruga sa-mi spui.

am si eu aceeasi problema ca si tine, pigmentul parului meu este rosiatic si orice culoare mi-as pune pe par, iese cu tenta de roscat. am fost la un salon si mi-a fost amestecat un pic de verde (culoare care neutralizeaza tenta de roscat) si am scapat de chinul acelui roscat. in bucuresti ti-as recomanda blondi de pe stirbei voda nr 2, este al unui stilist cunoscut, imi scapa numele lui :D. acolo au aratat la tv ca folosesc aceste tehnici. la acest salon lucreaza si cunoscuta cristina grama, care face minuni la par. eu nu am fost la acest salon, insa am multe cunostinte care se aranjeaza la par/vopsesc la acest salon si arata super ok sunt multimite de rezultat din moment ce merg acolo regulat ;)

gabriela2310b

Locaţie: Chelles

Mesajde gabriela2310b » Mar Iul 13, 2010 12:33 am

alessa, e cat se poate de logic raspunsul tau.
verdele neutralizeaza rosul. aceelasi lucru e valabil si in cosmetica unde se folosesc batoane corectoare in nuante de verde pentru a estompa acneea.

alessa3

Mesajde alessa3 » Mar Iul 13, 2010 12:44 am

gabriela2310b scrie:alessa, e cat se poate de logic raspunsul tau.
verdele neutralizeaza rosul. aceelasi lucru e valabil si in cosmetica unde se folosesc batoane corectoare in nuante de verde pentru a estompa acneea.

mda, insa din pacate in bucuresti, la saloanele pe unde am umblat, s-au uitat ca mata in calendar cand le-am zis. si am gasit pe cineva in constanta, si chiar daca dau 200 lei pe benzina pana acolo, imi convine. plec cu acea culoare pe care o vreau! sunt convinsa ca exista si in bucuresti saloane care au personal calificat, insa greu gasesti si incercand, iar incercarile costa mult. eu am incercat: de la saloane de cartier, pana la cele de fite de pe dorobanti. si degeaba! la blondi nu am fost, am vazut la tv ca ei folosesc asa ceva. insa nu vreau sa risc din moment ce sunt multumita aici :)

alessa3

Mesajde alessa3 » Mar Iul 13, 2010 12:48 am

emaema2008 scrie:
hana2 scrie:Interesant...

Salon EMA STIL, Brasov: Ai dreptate. Acum coafeza/frizerul este hairstylist iar cursul de calificare se numeste academie. Frustrarile si sentimentul de inferioritate pot fi mascate cu aceasta atitudine usor agresiva si aroganta .
Nu de multe ori, personalul salonului este "dresat" sa scaneze clientela si sa reactioneze in functie de aspectul acesteia.

si cand da rateuri acel personal calificat si supra aglomerat de trofee si diplome de nu ai unde sa pui un ac, ce faci? ti-o iei. suntem satuli de atatea denumiri pompoase, pe care platesti o caruta de bani dar pleci cu coada intre picioare de cele mai multe ori pt ca tot acel personal calificat nu stiu sa aplice ce a invatat la "academie".

adellinaa
Expert Divahair

Locaţie: salon EGOIST

Mesajde adellinaa » Mar Iul 13, 2010 6:28 pm

hanna 2 tare raspunsul tau dar dac-ami dai voie sa-mi dau cu parerea sau mai bine zis sa completez putin informatia pe care ai afisat-o tu ....de steaua culorilor a auzit cineva?
daca da recomand si pentru marico sa studieze... sa mearga intr-un salon sa ia catalogul de vopsea in brate si sa se aseze comod...
poti sa vezi aproape singura de ce culori ai nevoie...folosind ceea ce ti-a spus hanna aia cu violet taie galbenul, verde taie rosu, albastru taie portocaliul si apoi orientindu-te in catalog la numerotatie vei observa ca exista anume legaturi intre culori si steaua culorilor care la multe cataloage se afla pe coperta din spate ... :D si anume : naturalul e 0 dupa virgula sau bara , 1 e gri care de obicei e facut din a
albastru s.a.m.d.
http://www.didactic.ro/lectii-invataman ... -p28278-t3 ai aici steaua culorilor ...descarci documentul de pe pagina asta si-o vezi... iti recomand ca ori unde te vei duce sa ceri coafezei , fara sa faci pe desteapta cu ea sa iti explice tehnic de ce hotaraste sa iti puna o anumita culoare .... asa vei incepe si tu sa intelegi exact de ce ai nevoie si asa vei vedea daca are habar despe ce e vorba in propozitie ....dar sa-ti mai zic ceva .... din propria experienta de coafeza iti zic ... nu la toata lumea iese blond frumos fara decolorare in prealabil.... e posibil sa ai un pigment atit de persistent incit sa nu faca fata vopseaua sa deschida cit e nevoie si sa si pigmenteze asa cum trebuie ....ai nevoie de o baza de deschidere de galben deschis sau foarte deschis ca sa obtii o nuanta frumoasa .... asa ca in primul rind ar trebui sa obtii un galben deschis egal de la racacina pina la virf si apoi sa ai pretentii la nuanta.... iar oxidantii nu deschid chiar asa cum a scris hana: 12% descide in combinatie cu vopseaua pina la 4-5 tonuri, 9% pina la 2-3 tonuri iar 6 % 1-2 tonuri .... iti urez succes in cercetarea stelei culorilor si daca mai ai nevoie de lamuriri sau informatii iti raspund cu drag :D
adellinaa

Următorul